Muzeum Sztuki Współczesnej

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb
Zagrzeb - Otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej (MSU) to największe i najbardziej nowoczesne muzeum w Chorwacji, jak również największa inwestycja kulturalna, która niedawno została otwarta w Nowym Zagrzebiu.

Nowy budynek architekta Igora Franića, pierwsza większa instytucja kulturalna po tej stronie rzeki Savy, umożliwi odpowiednie przechowywanie i wystawianie zbiorów, jak również zostaną stworzone warunki do organizacji różnego rodzaju odczytów, warsztatów edukacyjnych, projekcji filmowych i przedstawień teatralnych, poprzez które będzie można dotrzeć do jak najszerszego kręgu publiczności i zrobić z tej części miasta nowe zagrzebskie centrum kultury, miejsce spotkań rodzinnych, rozrywki i zdobywania nowych wiadomości.

Ogółem muzeum ma 14 500 metrów kwadratowych, z czego 3 500 przeznaczone jest na ekspozycję stałą, 1 500 na wystawy czasowe, a 700 metrów na wystawy na dachu. W muzeum znajduje się sala multimedialna, biblioteka, sala pedagogiczna, sklep muzealny z księgarnią, kawiarnia, restauracja, apartamenty dla artystów i kustoszy oraz hall o powierzchni 725 metrów.

Po pięćdziesięciu latach uważnego zbierania, opracowywania i przedstawiania części zbiorów, pierwsza wystawa, którą muzeum przedstawiło publiczności to ekspozycja stała „Zbiory w ruchu”.

Druga duża wystawa to Akwizycje 2004-2009, a na odwiedzających czekała również wystawa Muzeum przed Muzeum, wybrane fotografie Jasenka Rosola, który fotografował budynek w czasie powstawania.

Dzieła sztuki chorwackich i zagranicznych autorów, które znajdują się w zbiorach MSU świadczą o różnych stylach i wyrazach jak ekspresjonizm abstrakcyjny, abstrakcja geometryczna i iliryjska, enformea, minimalizm, protokonceptualizm, malarstwo analityczne i pierwotne, Flexus, sztuka koncepcyjna, malarstwo pomalowanego pola, sztuka optyczna, transawangarda...odzwierciedlając cel Muzeum, który jest: śledzenie nowych ruchów w sztuce. Zbiory MSU składają się z - malarstwa, rzeźby, rysunków, grafik, plakatów i prac na papierze, fotografii, filmu i video oraz zbioru sztuki medialnej. Muzeum zarządza i opiekuje się zbiorem Richter, który liczy 182 dzieła, zbiór Józefa Seissla liczący 1358 dzieł, zbiór Benka Horvata liczący 611 dzieł, archiwum Tošy Dabca, w którym jest 200 000 pozycji, a w zbiorze Ivana Kožarića jest 6000 prac.

Pomieszczenia muzealne zostały wzbogacone przez kilka instalacji, “Zjeżdżalnia” Carstena Höllera, «Oczy oczyszczenia» polskiego artysty Mirosława Balke. na tarasie na dachu zainstalowano “Artystę przy pracy” Dalibora Martinisa, a przed muzeum “Ramy” Ivany Franki, Lee Pelivan i Tomy Plejića. Na dachu znajduje się instalacja “Pole walki” Ivana Božičevića, a w sklepie muzealnym “Poliptyk alchemiczny” Silvio Vujčića.
Pokaż cały opis


Program muzeum na 2010 rok to wystawy: Para ładnych butów - Reality Check w Europie Wschodniej, wystawa Danicy Dakić, wystawa Aleksandra Srneca, projekt Gilberta & Georga, dzieła ze zbiorów FRAC, wystawa Zlatka Kopljara i Donacije Murtić.

MSU w Zagrzebiu powstało w grudniu 1954 i od razu stało się ważnym miejscem na mapie kulturalnej miasta i Europy. Chęć rozbudowy Muzeum Sztuki Współczesnej istnieła już od lat sześćdziesiątych, najpierw ze względu na narodowe i międzynarodowe znaczenie zbiorów, które były przechowywane w nieodpowiednich warunkach i nie były w pełni dostępne dla publiczności.

Na międzynarodowym konkursie w 1999 roku wygrał projekt architekta Igora Franića. Budowa zaczęła się w 2003 roku i była finansowana wspólnie przez miasto Zagrzeb i Ministerstwo Kultury.


Źródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Maria (Kraków, 2011-09-27) - Średnia ocena: 4.8
Zabookowaliśmy hotel z dużym wyprzedzeniem. Zarezerwowaliśmy sobie pokój typu "deluxe". Hotel jak i pokoje są doskonale, nowocześnie urządzone. Bardzo wygodne i ładne pokoje z piękną łazienką. Obsługa jest bardzo życzliwa i miła. Jedzenie jest również bardzo dobre i w odpowiedniej ilości. W hotelu można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Hotel znajduje się niedaleko lotniska.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Martyna (Wrocław, 2011-09-27) - Średnia ocena: 4.5
Bardzo dobry hotel, na pewno godny polecenia. Bardzo dobry stosunek jakości oferowanych usług do ceny. Hotel czysty, zadbany, ładnie urządzony. Pokój mieliśmy bardzo duży, ładnie urządzony i przestronny z czystą łazienką. Jedzenie bardzo dobre, śniadanie dosyć ograniczone, ale obiady i dania z owoców morza doskonałe! Personel jest bardzo przyjaźnie nastawiony dla Klientów, pomocny i kompetentny, doskonale posługujący się językiem angielskim. Hotel jest bardzo dobrze zlokalizowany, gdyż znajduje się w pobliżu lotniska.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Krzysiek (Gdynia, 2011-09-26) - Średnia ocena: 4.1
Bardzo przyjemny hotel z przemiłą obsługą. Do centrum Zagrzebia jest jakieś 15 min jazdy autobusem. Polecam wziąć pokój Deluxe bo jest niedużo droższy a wyższy standard widac gołym okiem, przytulne, dobrze wyposażone. Serwowano dobre śniadania. Na miejscu można korzystać ze SPA i centrum odnowy biologicznej.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Krzysztof (Tarnobrzeg, 2011-07-27) - Średnia ocena: 4.1
Hotel sprawia bardzo dobre wrażenie. Obsługa hotelowa bardzo mila i na prawdę użyteczna. Przede wszystkim byłem bardzo mile zaskoczony pracownikami recepcji oraz ich sposobem obchodzenia się z gośćmi hotelowymi. Byli bardzo życzliwi, uśmiechnięci, nawet mimo długich kolejek wieczne serdeczni. Nigdy nie stwarzali nerwowej atmosfery. Hotel na na prwadę dobrym poziomie do A do Z było zgrane i dopasowane. Wystrój, wyposażenie pokoi, jedzenie!!! Wszystko jak najbardziej ok.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Beata (Katowice, 2011-07-26) - Średnia ocena: 4.6
Hotel cudowny, bardzo nowowczesny. Prowadzony na najwyższym poziomie. Obsługa fachowa. Wszystko było takie jak należy. Od obsługi po wygląd hotelu i całej recepcji!! Pracownicy recepcji uwijają się jak mrówki, są rzeczowi, kompetentni, skorzy do pomocy i wiecznie uśmiechnięci!!! Pokoje łącznie z łazienką pięknie urządzone, bardzo komfortowe. Jedzenie pyszne i urozmaicone.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb » Hotel Aristos
Karolina (Rzeszów, 2011-07-01) - Średnia ocena: 4.2
Bardzo dobra lokalizacja hotelu do centrum i lotniska. Pokoje czyste, przestronne. Bardzo ładna restauracja na terenie hotelu. Obsługa profesjonalna, przyjazna.
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb
Norbert (Łomianki, 2011-12-20) - Średnia ocena: 4.5
Zagrzeb to taka troche Warszawa, troche zabytków, sklepy, restauracje, w nocy życie skupia sie na starym miescie. Lezy nad rzeką Sawą na terenie górzystym gdzie na szczycie jednej z gory znajduje sie zamek z XIII wieku i jaskinia. Charakterystyczne dla miasta są stylowe kamienice i stare drzewa. Warto zobaczyć fontanny, kościół św. Marka, muzea, wzgórze Kaptol, Park Maksimir, Kamienną Bramę itd. Ciekawym miejscem jest również Ogrod Botaniczny - szczególnie latem oraz jezioro Jarun bedace miejscm relaksu i uprawiania sporów mieszkancow Zagrzebia.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb
Julia (Warszawa, 2011-12-01) - Średnia ocena: 4.5
Zagrzeb ma dobra lokalizacje jesli chcemy jednoczesnie zwiedzic i troche Chorwacji i Słowenii. Wygladem bardzo przypomina Wieden. Jest mnóstwo zabytków, ciekawych miejsc i..palmy :-) Miasto dzieli sie na dwie czesci-Stare Miasto i czesc nowoczesna co od razu rzuca sie w oczy. Oczywiscie ciekawsza jest czesc ze starym miastem. Miasto mona zwiedzac na piechotę albo korzystajac z naziemnej kolejki ktora kursuje mniej wiecej co 10 minut.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb
Marta (Kraków, 2011-06-16) - Średnia ocena: 5.0
Odwiedziłam to miasto przy okazji AnimaFestu - festiwalu filmów animowanych. Zagrzeb to piękne miejsce, wyglądające jak miniatura Wiednia. Wspaniałe zabytki, ulice bardzo schludne i zadbane. Ma prawdziwy klimat. Wieczorami mnóstwo możliwości rozrywki - od klubów nocnych po wystawy, spektakle teatralne i heppeningi. To naprawdę artystyczne serce Chorwacji. Polecam każdemu, kto tak jak ja kocha sztukę i architekturę, na pewno nie będzie się nudził!

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Zagrzeb
Karolina (Gorzyce, 2011-06-16) - Średnia ocena: 4.4
W Zagrzebiu byłam 2 lata temu. Pojechałam tam razem z koleżanką. Uważam, że były to wspaniałe 7 dni w moim życiu. Cudowne miasto, mnóstwo ludzi, zabytków, życie nocne wręcz kwitnie. Wspaniale połączenie nowoczesności z historią.
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl