Mołdawia leży w południowo-wschodniej części Europy, między
Rumunią a
Ukrainą. Jest to niewielki kraj o powierzchni 33 843 km2, który z obu stron ograniczony jest dwiema wielkimi rzekami: Dniestr i Prut.
Ludność Mołdawii liczy sobie 4,5 mln. mieszkańców. Kraj ten jest głównie zamieszkiwany przez Mołdawian,
Ukraińców,
Rosjan i
Bułgarów. Ludność posługuje się tu językiem
rosyjskim i
rumuńskim.
Mołdawia od XVI wieku była zajęta przez
Turków , aż do roku 1812 gdzie przejęli ją
Rosjanie. W 1918 Rada Kraju zwróciła się do
Rumuni o pomoc w wypędzeniu Rosjan z ich terenów, a w zamian podpisali traktat o przyłączeniu ziem do niezależnej
Rumunii. W 1940 roku władze sowieckie wykorzystując sojusz z
Niemcami, wygnali
Rumunów z ziemi mołdawskiej deportując ich poza granice kraju. Po wybuchu pierwszej wojny światowej Mołdawia z powrotem wróciła do Rumunii jednak w 1944 roku Armia Czerwona ponownie zajęła kraj. Mołdawia zdobyła niepodległość dopiero w 1991 roku, mimo to na jej terytorium nadaj stacjonują wojska rosyjskie.
Mołdawia należy do jednych z najbiedniejszych krajów w Europie. Nie posiada bogactw mineralnych, dlatego przemysł jest tu słabo rozwinięty. Państwo te utrzymuje się głównie z rolnictwa, a uprawia się tu pszenice, słonecznik, tytoń, winorośl, warzywa i owoce.
Obszar Mołdawii podzielone jest na 32 regiony. Poza tym w jej skład wchodzi terytorium autonomiczne
Naddniestrze.
Naddniestrze powstało w trakcie rozpadu krajów na początku lat 90-tych.W 1990 roku kraj ogłosił niezależność, choć nigdy nie zostało to uznane przez kraje europejskie. Mimo to do dziś Naddniestrze funkcjonuje jako kraj niezależny z własną konstytucją, z prezydentem Igorem Smirnowem, z własnym rządem, bankiem centralnym i organami podatkowymi.
Stolicą Mołdawii a zarazem jego największym miastem jest
Kiszyniów , które, liczy 650 tysięcy mieszkańców. Miasto te leży na nizinie w centrum kraju, w jednym z najbardziej urodzajnych terenów (uprawa wina i owoców), nad rzeką Byk i prawym dopływem
Dniestru.
Kiszyniów jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy.
Mimo, że Kiszyniów nie jest dużym miastem posiada swój uniwersytet, kilka szkół wyższych, teatry oraz muzea.
Wizy, waluta, ceny
Obywatele Polski mogą przebywać w Mołdawii bez wiz przez 90 dni. Po trzech miesiącach pobytu należy uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy.
Walutą Mołdawii jest 1 mołdawski lei (MLD) czyli 100 bani. Nie ma tu ograniczeń w przywożeniu i wywożeniu walut, jednak wjeżdżając do kraju trzeba pokazać jaką posiadamy przy sobie kwotę. a ilość wywożonych pieniędzy nie może przekraczać kwoty którą mieliśmy przyjeżdżając do kraju.
Polskiego turystę może zdziwić fakt iż Mołdawia jest droższa niż Polska. Za chleb, mięso, wędliny czy nabiał zapłacimy dużo więcej niż w Polsce. Owoce i warzywa najlepiej kupować na bazarkach lub przy drogach ponieważ są znacznie tańsze niż w sklepach. Jedynie w Mołdawii tańsze ceny są alkoholu, papierosów i paliwa. Jeśli chodzi o koszty noclegów to są bardzo zbliżone do cen w Polsce, choć jednak trochę tańsze.
Pogoda
Mołdawia leży w klimacie umiarkowanym kontynentalnym (ponieważ nie graniczy z morzem). Pogoda ta charakteryzuje się łagodnymi zimami i bardzo długimi i gorącymi latami. Średnia temperatura w styczniu waha się o -5°C do -3°C, zaś w najcieplejszym miesiącu w roku w lipcu temperatura waha się od 19°C do 22°C. Opady występują tu głównie w okresie wiosenno-letnim, jednak są one niewielkie ponieważ roczna ich suma wynosi około 400mm do 500 mm .
Polska
Mołdawia posiada liczną polonię, która została tu deportowana z Polski za czasów ZSRR. Skupiska polonijne rozproszone są po całej Mołdawii jednak najwięcej Polaków zamieszkuje północną część kraju. Od czasów przesiedlenia się naszych rodaków powstały tu liczne polskie organizacje i stowarzyszenia takie jak: Rybnicko - Polskie Stowarzyszenie "Polonia", Związek Polskiej Młodzieży, Dom Polski i wiele innych. Oprócz tego powstały tu polskie parafie, szkoły, sklepy polskie księgarnie czy biblioteki. Co roku organizowane są w Mołdawii imprezy i festiwale dla polonii mołdawskiej między innymi festiwal" Polska Wiosna w Mołdawii".
Od 1996 roku Polacy w Mołdawii mają swoją prasę pisaną w języku polskim, która wychodzi w Bielcach i nazywa się "Jutrzenka", a w mołdawskim radiu emitowany jest program "Polska Fala".
Turystyka, wakacje
Mołdawia należy do jednych z najbiedniejszych krajów Europy, dlatego też turystyka nie należy tu do najlepiej rozwiniętych. Kraj posiada zły stan dróg, słabą sieć kolejową i autobusową. Stan hoteli również odbiega od hoteli w pozostałej części Europy. Mimo tych niedogodności warto przyjechać do Mołdawii i przeżyć tu niezapomniane wakacje. W pamięci na pewno pozostaną cudowne widoki. Ogromne połacie falistych i zielonych terenów poprzecinanych malowniczymi meandrami jednych z największych rzek Europy. Mołdawia zauroczy nas wielką gościnnością jego mieszkańców.
Decydując się na wakacje w Mołdawii najlepiej jest jechać wczesnym latem ponieważ później może być zbyt upalnie. Jadąc autem trzeba koniecznie pamiętać o zapłaceniu przy granicy opłaty ekologicznej, oraz opłaty za wjazd. Jeśli jednak nie chcemy jechać własnym transportem z Polski dotrzemy tam bezpośrednio autobusem i pociągiem.
Podróże
Podróżując po Mołdawii koniecznie trzeba zobaczyć piwnice wytwórni wina "Cricovia". Podziemne korytarze liczą razem 100 kilometrów długości, i co jest ciekawe każda uliczka nosi swoją nazwę pochodzącą od różnych gatunków win.
Mołdawia słynie również z klasztorów i prawosławnych kościołów, które położone są na skarpach wzdłuż kanionów wypełnionych wodą Dniestru. W dolinach gdzieniegdzie powstały wioski, których położenie jest tak malownicze, że zapiera dech w piersiach. Część kraju pokryta jest niewielkimi wzgórzami, które są porośnięte lasami zwanymi "Mołdawską Szwajcarią".
Jadąc do Mołdawii koniecznie trzeba zobaczyć samą stolicę Kiszyniów. Nie jest on ani dużym ani starym miastem, ponieważ część zabytków została bardzo zniszczona. W Kiszyniowie znajdziemy wiele śladów obecności Polaków. Przykładem jest kaplica Matki Bożej Dobrej Rady. W kaplicy tej znajduję się wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej, oraz kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Najmłodszą z znajdujących się tam ikon jest ikona Najświętszej Marii Panny z napisem po polsku:
"O Maryjo bez grzechu poczęta! Módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy!"
Każdy Polak powinien również zobaczyć katedrę - czyli dawny kościół Opatrzności Bożej. Wokół niej kiedyś koncentrowało się polskie życie. Będąc w Kiszyniowie trzeba zobaczyć Bulwar Stefana Wielkiego. Niedaleko zaś stoi piękny budynek ratusza, łuk Triumfalny, a także prawosławna katedra Narodzenia Pańskiego. Trzeba pamiętać, że w Kiszyniowie nie wolno fotografować budynku rausza! Jeśli chcemy poznać historię miasta Kiszyniów warto zwiedzić Muzeum Historii Miasta oraz Narodowe Muzeum Sztuki. W Kiszyniowie jest również Cmentarz zwany "ormiańskim", gdzie spoczywają Polacy, Rosjanie, Ormianie, a nawet Włosi.
Jeśli ktoś zechce poznać kulturę turecką warto pojechać do Gagauzi, która leży na południu Mołdawii. Mieszka tam ludność pochodzenia tureckiego, która posługują się tylko tym językiem. Warto również pojechać do drugiego co do wielkości miasta w Mołdawii do Tyraspolu. Miasto te leży na lewym brzegu Dniestru. Współczesny Tyraspol został zbudowany w 1792 roku przez Aleksandra Suworowa w celu obrony przed najazdem Turków.
Do najatrakcyjniejszych obiektów w Mołdawii z całą pewnością należy podziemna cerkiew, do której dotrzeć można tylko tunelem przebitym przez meander. Są to pozostałości starożytnego miasta Orheiul Vechi, których powstanie datuje się na VIII-III wiek przed naszą erą.
Warto zwiedzić również miasto Tyraspol, które leży na terenie Naddniestrzańskim. Nazwa tego miasta pochodzi z greki i oznacza dosłownie miasto nad Dniestrem. Miasto powstało w 1793 roku pełniąc funkcję fortecy przed Turkami. W Tyraspolu koniecznie trzeba zobaczyć Synagogę i Cmentarz żydowski. Oprócz tego warto obejrzeć klasztor w miejscowości Monastyr Saharna. Klasztor powstał w 1777roku na miejscu pustelni.
Ponadto w Sorokach można obejrzeć ogromną fortecę zbudowaną w 1489roku, w Chocimiu twierdzę a w Kamieńcu Podolskim przeogromną, robiącą duże wrażenie twierdzę.
Wycieczki, wycieczki fakultatywne, last minute
Jeśli zdecydują się Państwo na spędzenie wakacji w Mołdawii polecamy skorzystać z usług naszego biura i wybrać się na wycieczkę fakultatywną po całym kraju. Podczas wycieczki zobaczą Państwo najpiękniejsze przyrodnicze miejsca, interesujące i najciekawsze zabytki, poznacie kulturę oraz historię kraju. Wybierając się w podróż po Mołdawii warto wybrać ofertę last minute, której ceny są bardzo korzystne, a oferta bardzo ciekawa.
Wino Kagor
Mówi się "Mołdawia winem płynąca". Powszechnie wiadomo, że w kraju tym piję się ogromne ilości wina. Jednym z najbardziej znanym w całej Europie jest wino Kagor. Początki wina Kagor sięgają aż XIII wieku a pochodzi z miasta Cahors w południowo-zachodniej Francji. Wino to powstaje z odpowiednich odmian winorośli, które są zbierane wtedy gdy zawartość cukru przekroczy 22%, stąd. Stąd wina Kagor są tak słodkie. Kagor powstaje nie tylko w Mołdawii ale i we Francji, Hiszpanii, Rosji i na Ukrainie.
Mołdawia to kraj zapomniany przez ludzi słynący z przecudnych krajobrazów, przepysznego wina, ciekawej kultury i pięknych zabytków. Przyjeżdżając tu można całkiem zapomnieć o zwykłej codzienności gdyż człowiek przenosi się w inny świat. Świat spokoju i ciszy, świat ludzi którzy żyją w pełnej harmonii z przyrodą. Nie ma tu pędzących samochodów, tłumów ludzi, brak tu hałasu i ulicznego zgiełku. Tak jakby kraj zatrzymał się w czasie kilkadziesiąt lat temu. Warto przyjechać tu choćby dlatego żeby odpocząć od życia które wciąż nas popędza i zatrzymać się choć na chwile. Zachęcamy Państwa do przyjazdu do kraju, który zauroczy Państwa całą swoją okazałością.