Miasto masek

Chorwacja » Chorwacja Środkowa
Samobor - Miasto masek

Miasto w północno-zachodniej części Chorwacji, przy granicy ze Słowenią i niedaleko od Zagrzebia, już od ponad dwóch wieków pielęgnuje tradycję karnawałową. Samoborski fašnik (ostatki) jest zaliczany do najstarszych i największych wydarzeń karnawałowych, które przekształciło się we współczesny festiwal i stało się znakiem rozpoznawczym miasta i swojego rodzaju dobrem kultury. W ostatnich latach uczestniczy w nim około 200 000 osób.

Najstarszy i największy w kontynentalnej części Chorwacji fašnik Samoborski jest miejscem zabawy, śmiechu, satyry i krytyki społecznej. Jednocześnie jest to miejsce oczyszczenia i nadziei, że dzięki spaleniu fašnika nowy rok będzie lepszy i bardziej sprawiedliwy.

W tym czasie w Samoborze ludzie zakładają maski, a ulice miasta, place i lokale zupełnie zmieniają wygląd. W tych dniach Samobor jest ulubionym miejscem wycieczek mieszkańców Zagrzebia, ponieważ najweselsi żonglerzy, klauni i grajkowie uliczni rządzą na ulicach. Obok różnych warsztatów, koncertów i akrobacji cyrkowych, nie zapomina się o najmłodszych i w każdą sobotę i niedzielę w czasie Dziecięcego fašnika ulice miasta zmieniają się w Promenadę. W tym roku od 26 stycznia do 16 lutego odbywać się będzie 184 fašnik. Jak zwykle rozpocznie się od ogłoszenia Wolnej Republiki Fašnikowej i uroczystego przekazania kluczy od miasta, które od burmistrza przyjmie książę Fašnik i na dwadzieścia dni przejmie władzę wraz ze swoją świtą.

A wszystko zaczęło się w latach dwudziestych XIX wieku. W nielicznych dokumentach można znaleźć informacje o tym, że na ulicach, wtedy niewielkiego Samoboru, odbywał się fašnik, a w magistracie bal maskowy. W Muzeum Samoboru zachowany jest protokół z posiedzenia Rady gminy z 1828 roku, kiedy pewien restaurator chciał, by wynająć mu salę na bal z informacją o tym, że wynajmował ją już rok wcześniej. Jest to pierwszy dokument pisany o fašniku samoborskim, z którego wynika, że odbył się już w 1827 roku.

Na początku XX wieku ceremonia fašnika została zmieniona, a w 1906 roku wprowadzona została funkcja żywego księcia Fašnika, który na scenie w obecności sędziego fašnikowego we wtorek ostatkowy zostaje skazany na łamanie kołem. Oczywiście, tradycyjny szmaciany fašnik, lalka, którą się na koniec pali, jest częścią karnawału od jego pierwszych dni do dziś. W regionie Samoboru we wtorek ostatkowy podawany jest uroczysty obiad, najczęściej j indyk z macą, który popijany jest dużą ilością wina, a na deser podawane są pączki.
Pokaż cały opis


Od Miasto masek1904 roku Fašnik ma swoją oficjalną gazetę "Sraka". Co roku w lutym "Sraka" jest prawdziwym barometrem imprez i wskaźnikiem nastrojów politycznych. Od czasów monarchii Austrowęgierskiej, przez państwa jugosłowiańskie, do obecnej Republiki Chorwacji, gazeta fašnika opisywała czasy i zwyczaje, wyśmiewała się na swój sposób z autorytetów. Samoborski fašnik został przerwany przez drugą wojnę światową, a tradycja została wznowiona w 1965 roku.

Tradycja ostatkowa ma swoje korzenie w chrześcijaństwie. W IX wieku, w czasach biskupa Grgura z Ninu, wprowadzono przepis kościelny, który przewiduje post w poniedziałek i wtorek przed środą popielcową. Niedziela, która poprzedzała Popielec, po łacinie nazywała się domanica carins privii, czy też niedziela postna, a naród to uprościł i nazwał karnawałem albo w tłumaczeniu mięsopustem, czyli dniem bez mięsa. Około XV wieku post zastąpiły zupełnie inne zwyczaje - jedzenie, zabawa, picie, maski, pod którymi wszystko było dopuszczalne. I tak powstały zabawy karnawałowe i ostatkowe.

W Samoborze poza fašnikiem jest wiele innych atrakcji turystycznych, znany jest także z rzemiosła. W pobliżu miasta znajdują się wzgórza Samoborskie i Žumberackie, które oferują liczne bogactwa przyrodnicze, znajdują się tu zabytki sakralne i kulturowe, znaleziska archeologiczne i trasy rowerowe oraz schroniska górskie i obiekty gastronomiczne, w których można się delektować specjałami miejscowej kuchni, jak jagnięcina, pstrąg, dziczyzna.

Na koniec rada dla wszystkich odwiedzających Samobor - obowiązkowo należy spróbować samoborskich kremówek, zapewne są to jedyne kremówki na świecie, które je się na ciepło. Ten przysmak stał się tradycyjnym i rozpoznawczym znakiem miasteczka położonego 20 kilometrów od centrum Zagrzebia.


Źródło: CNTB
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Anna (Warszawa, 2012-08-20) - Średnia ocena: 4.2
- czyste i zadbane pokoje - nowy, świeżo wyremonowany obiekt - cisza, spokój, mało ludzi - świetna obsługa - nowoczesny design - wygodne łóżka - malownicza i spokojna okolica niedaleko zamku i jeziora - położenie (idealne miejsce na tranzyt w drodze na południe Chorwacji)

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Karlovac » Hotel Europa - tranzyt
Jarek (Mińsk Mazowiecki, 2012-02-10) - Średnia ocena: 4.7
Jak na typowy hotel tranzytowy to jest on świetnie położony, bo przy obwodnicy miasta (łatwo jest do niego trafić). Hotel jest nie za duży, ale to chyba jest zaleta. Obsługa była miła i bardzo rzeczowa. Pokoje były czyste, miały podstawowe wyposażenie. Posiłki też były smaczne, z dużym wyborem jedzenia. My byliśmy krótko, więc trudno nam coś więcej dodać - byliśmy tylko na jeden nocleg, więc nawet nie obejrzeliśmy miasta.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Karlovac » Hotel Europa - tranzyt
Martyna (Płock, 2012-02-01) - Średnia ocena: 4.5
Jest to nieduży hotel, świetnie położony przy obwodnicy miasta - łatwo do niego trafić. Jest on urządzony z gustem, jest w nim oczywiście czysto. Pokoje są przestronne. Obsługa była miła i pomocna. A posiłki w restauracji były całkiem smaczne. Niestety spędziliśmy tu raptem 1 dzień w drodze na Dalmację i nie mieliśmy okazji pozwiedzać całego miasta. Ogólne wrażenie hotel robi BARDZO DOBRE.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Kazik (Olsztyn, 2012-01-31) - Średnia ocena: 4.6
To ładny hotel, który jest przepięknie położony. Posiada naprawdę dobry standard. Hotel jest nowy i z gustem urządzony. Pokoje są dosyć duże i oczywiście czyste. Mają podstawowe wyposażenie i dodatkowo wi-fi w pokoju. Obsługa jest na wysokim poziomie, bardzo kompetentna. Restauracja hotelowa oferuje bardzo duży wybór dań, które równocześnie są smaczne. W hotelu można wykupić zabiegi pielęgnacyjne, można skorzystać z sauny czy też basenu. Warto również udać się na wycieczkę do pałacu na wzgórzu. Ogólnie hotel jest bardzo fajny.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Basia (Konin, 2012-01-30) - Średnia ocena: 4.6
Myślę, że jest to dobry 4* hotel. Jest on ładnie położony i nowy. Pokoje są przestronne z ładnym wyposażeniem, były oczywiście bardzo czyste (sprzątała je Pani na bieżąco). Dosyć duża łazienka. Hotel oferuje różne zabiegi w SPA, można też korzystać z basenu. Obsługa jest bardzo kompetentna. Posiłki w restauracji hotelowej zasługują na wyróżnienie, ponieważ były smaczne i urozmaicone (w ciągu naszego pobytu w zasadzie nic się nie powtórzyło). Okolica hotelu jest piękna i warto ją pozwiedzać.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Marek (Toruń, 2012-01-27) - Średnia ocena: 4.6
Wielu turystów traktuje ten hotel jako "hotel tranzytowy", a szkoda bo warto tu posiedzieć chwilę dłużej. My byliśmy przez 5 dni i nie skorzystaliśmy ze wszystkich atrakcji. Hotel jest nowy i na prawdę bardzo ładnie urządzony, z pomysłem. Jest piękne SPA i baseny. Pokoje są przestronne i mają podstawowe wyposażenie. Jest oczywiście czysto, na bieżąco sprzątane. Obsługa była na wysokim poziomie, bardzo kompetentna. Posiłki w restauracji były smaczne. W samym mieście Trakoscan jest wart zobaczenia ładny zamek na wzgórzu, który proponuję obejrzeć w tygodniu, bo w weekend było tłoczno.
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Tuheljske Toplice
Radosław (Frombork, 2012-02-08) - Średnia ocena: 3.6
To ładna chorwacka miejscowość z pięknymi widokami na okolicę. Raczej jest tu spokojnie i w zasadzie można spotkać głównie kuracjuszy, bo miejscowość ta ma status uzdrowiska. Można wobec tego wykupić tu różne zabiegi lecznicze. Niestety wstęp do ośrodka, aby skorzystać z zabiegów jest dosyć wysoki. Jest kilka knajpek i sklepików, ale wieczorami raczej nie ma co liczyć na rozrywkę. Blisko jest stąd do Zagrzebia, więc zachęcam ciekawskich bo warto.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Tuheljske Toplice
Jadwiga (Wrocław, 2012-02-01) - Średnia ocena: 3.6
Tuheljskie Toplice są spokojną miejscowością nastawioną na osoby, które chcą się podleczyć, ponieważ jest to uzdrowisko. Można tu wykupić różne zabiegi lecznicze, saunę, są też dostępne baseny. Jednak wstęp do obiektu jest dosyć wysoki. Miasteczko to jest świetnie położone, bo jest stąd blisko zarówno do Zagrzebia jak i do Rijeki, cz Opatiji. Jest tu ładnie ale dosyć drogo.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Tuheljske Toplice
Czarek (Kielce, 2012-01-27) - Średnia ocena: 3.9
Miejscowość ta jest świetnie położona - leży nie daleko Zagrzebia, Rijeki i Optiji. To dla tych, którzy lubią dużo zwiedzać. Tuheljskie Tolice są słynnym sanatorium/uzdrowiskiem. Jest tu duży ośrodek, który oferuje liczne zabiegi, wszelkie sauny są tu baseny. Okolica jest bardzo ładna, zachęca do aktywnego wypoczynku. Generalnie wszystko było fajne, ale ceny (wszelkich zabiegów, a nawet wstępu na teren obiektu) dosyć wysokie. Miejscowość jest spokojna i można tu w pełni wypocząć.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan
Agnieszka (Kępno, 2012-01-16) - Średnia ocena: 4.1
W Trkoscanie byliśmy w zasadzie przejazdem - zrobiliśmy sobie krótką przerwę w drodze na Kvarner. Jest tu przepiękny pałac, który góruje nad miastem - warto go obejrzeć wraz z muzeum, które znajduje się w podziemiach! Jednak trudno tu znaleźć wolne miejsce parkingowe (my byliśmy w weekend). W pobliżu zamku są liczne sklepy z pamiątkami i knajpki, restauracje. Myślę, że miasto jest warte obejrzenia, tym bardziej, że leży "na trasie".

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan
Jan (Oleśnica, 2012-01-13) - Średnia ocena: 4.0
Trakoscan wybraliśmy jako miejsce postoju/ do zrobienia sobie jednodniowej przerwy w drodze na Dalmację i uważam, że świetnie wybraliśmy. Odpoczywaliśmy w bardzo przyjemnym hoteliku. Mieliśmy też czas na zwiedzenie tej miejscowości. My byliśmy w środku tygodnia, więc nie było tłumów. Zwiedziliśmy pałac na wzgórzu - jest on rzeczywiście przepiękny. W pobliżu pałacu jest dużo restauracji i sklepów. Okolica bardzo ładna.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan
Jerzy (Zamość, 2012-01-11) - Średnia ocena: 4.0
Miejscowość jest bardzo ładna. Jednak w pobliżu zamku jest dość tłoczno, szczególnie w weekendy i wówczas trudno znaleźć miejsce na parkingu. W tygodniu jest raczej spokojnie. W pobliżu atrakcji turystycznych (głównie przy pałacu) jest sporo knajpek, gdzie można całkiem smacznie zjeść. Trakoscan również świetnie nadaje się na miejsce, gdzie można zrobić sobie przerwę w podróży (np. dla tych, którzy wybierają się na południe Chorwacji). Można połączyć miłe z pożytecznym.
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl