Miasto Dioklecjana

Chorwacja » Dalmacja » Split
Split - CNN nazwał miasto Dioklecjana „najbardziej szalonym na świecie”

Obchody setnej rocznicy klubu piłkarskiego Hajduk Split zanotowały też liczne światowe media, a na licznych portalach internetowych opublikowano filmy z niedawnego pokazu sztucznych ogni nad Splitem i wokół murów Dubrownika. Przy tym liczni czytelnicy w komentarzach wyrazili zachwyt spektaklem, który się odbył na niebie.

Amerykański CNN opisując obchody w mieście wtrącił zdanie "Split potwierdził swój statut najbardziej szalonego miasta na świecie", obok filmu z gorącego Splitu, przypominając o sławnej historii miasta i klubu, dla którego to miasto żyje.

"Pod spektaklem podpisała się Torcida, największa grupa kibiców w Europie, która istnieje już ponad 50 lat. Podziwiaj widoki najbardziej szalonego miasta na świecie, ten przydomek jest rzeczywiście uzasadniony", powiedziano w CNN.

Francuski dziennik sportowy :’Equipe również poinformował o setnej rocznicy Hajduka, pisząc, że Hajduk w swojej historii trzy razy grał w ćwierćfinale Ligi Mistrzów.

Podczas obchodów setnej rocznicy klubu, miłośnicy Hajduka wspominali grupy studentów, które z Pragi przywieźli pomysł na założenie klubu piłkarskiego, który został założony 13 lutego 1911 roku.

Dwie główne organizacje piłkarskie, światowa i europejska brały udział w obchodach Hajduka. FIFA na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformowała, że obchody rozpoczęły się od "spektakularnego pokazu sztucznych ogni nad stadionem na Poljudzie".

Na tytułowej stronie UEFA znalazł się tytuł: "Obchody rocznicy Hajduka w pięknym stylu".

Portal "Yahoo Sports" poświęcił szczególną uwagę spektakularnemu pokazowi sztucznych ogni i pochodniom, dodając dwa zdjęcia i film z Dubrownika, na którego murach kibice Hajduka zapalili setki pochodni.

"Kibice Hajduka - znani jako Torcida, najstarsza grupa kibiców w Europie, dali wszystko od siebie, żeby Split i kilka sąsiednich miast stało się widocznych z kosmosu dzięki pochodniom" napisał Yahoo Sport, żartobliwie kończąc "to nie był świetlany dzień tylko dla Hajduka i jego kibiców, ale dla każdego w Chorwacji, kto sprzedaje pochodnie".


Źródło: CNTB
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Split » Radisson Blu Hotel Resort
Aleksander (Warszawa, 2012-02-18) - Średnia ocena: 4.4
Bardzo ładny hotel. Niedawno otwarty więc jest w bardzo dobrym stanie, czysty. Obsługa bardzo miła. Super syte śniadanie. Świetna lokalizacja, samochodem lub autobusem szybko można dostać się do Splitu. Wspaniały widok z restauracji. Wybrzeże polecam na kite-surfing.

Chorwacja » Dalmacja » Split » Radisson Blu Hotel Resort
Ewa (Rzeszów, 2012-02-17) - Średnia ocena: 4.8
Hotel ma zasłużone 4 *! Jest świetnie położony. Jest od niego blisko do centrum miasta, gdzie znajdują się liczne sklepy, piękna starówka, promenada przy porcie oraz restauracje. Sam hotel jest nowy, i wobec tego ładny. Pokoje są przestronne i gustownie urządzone. Są oczywiście codziennie sprzątane. Obsługa jest na wysokim poziomie. Restauracja hotelowa zasługuje na osobną pochwałę, ponieważ jedzenie było bardzo smaczne i cieszyło również oko.

Chorwacja » Dalmacja » Split » Radisson Blu Hotel Resort
Jakub (Bydgoszcz, 2012-02-16) - Średnia ocena: 4.9
Jest to bardzo ładny, nowoczesny hotel. Okolica jest zadbana; blisko jest do centrum miasta, gdzie znajduje się piękna promenada wzdłuż portu z licznymi knajpkami i restauracjami. Jest tam starówka, sklepy i różne stragany. Sam hotel jest bardzo ładny. Nowocześnie urządzony. Pokoje są bardzo przestronne, oczywiście czyste. Obsługa była na bardzo wysokim poziomie, wykwalifikowana. Posiłki w restauracji były smaczne i urozmaicone. Spokojnie mogę polecić ten hotel.
Chorwacja » Dalmacja » Split
Tadeusz (Marki, 2012-02-28) - Średnia ocena: 3.7
Jest to miasto, które czy to dzień czy noc-nie śpi. Dużo zabytków, miejsc do zwiedzania, piękny,długi i zadbany deptak, wzdłuż niego restauracje, kawiarnie, sklepy i hotele. Jeśli chodzi o plaże to nie są za szerokie i proponuję wyjechać poza centrum Splitu, gdzie plaże będą o wile ładniejsze a morze czystsze .

Chorwacja » Dalmacja » Split
Halina (Lubin, 2012-01-21) - Średnia ocena: 5.0
Miasto warte odwiedzenia, masa zabytków, bardzo urokliwa starówka w której można spedzić kilka dni podziwiając architekturę. Na starówce masa urokliwych wąskich uliczek, tętniących życiem jak w dzień tak i w nocy. Restauracyjki, kawiarnie zachęcają swoimi przysmakami. Masa sklepików z pamiątkami na każdym rogu. Piękna promenada przy porcie z palmami.

Chorwacja » Dalmacja » Split
Krystyna (Lublin, 2012-01-02) - Średnia ocena: 5.0
Dla każdego coś miłego, każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Można zwiedzić, zrelaksowac się, spędzić czas aktywnie. Przeurocza starówka, można chodzić godzinami.Port też bardzo fajny. Fajna promenada, wieczorem robi jeszcze większe wrażenie. Restauracje i kafejki otwarte do późnych godzin nocnych. Masa biur oferujących bardzo ciekawy program wycieczek fakultatywnych.

Chorwacja » Dalmacja » Split
Irena (Łódź, 2011-12-20) - Średnia ocena: 4.0
Postanowiliśmy będąc w Primostenie pojechać i zobaczyć Split. Moim zdaniem jest to bardzo fajne, duże miasto dające wiele możliwości rozrywki, plażowania, zwiedzania. Szeroka i długa promenada a wzdłuż niej knajpy sklepy, restauracje. Na prawdę jest co robić. My spędziliśmy tu wiele godzin.

Chorwacja » Dalmacja » Split
Jakub (Wrocław, 2011-11-24) - Średnia ocena: 3.7
Jest to chyba jedno z niewielu miast Chorwacji , gdzie gołym okiem widać, że coś się w nim dzieje i że jest co zwiedzać. Dużo wąskich, wybrukowanych uliczek, tajemniczych zakamarków, ryneczków, restauracji, sklepów. Aby obejść całe miasto jeden dzień -to za mało. Poza tym warto przespacerować się deptakiem z palmami czy też zwiedzić pałac Dioklecjana. Wieczorem również jest co robić, do późnych godzin otwartych jest wiele restauracji, clubów czy tawern.

Chorwacja » Dalmacja » Split
Martyna (Szczecin, 2011-10-03) - Średnia ocena: 5.0
No muszę powiedzieć iź chyba najbardziej ujeło moje serducho właśnie to miasto w Chorwacji, starówka bardzo urokliwa, urocze piękne uliczki, w uliczkach i ich zaukach fantastyczne knajpki oraz kawiarnie aż chciałoby się zatrzymać chociaż na momencik w każdej. Oferowane jedzenie genialne bardzo podane apetycznie oraz super przyrządzone.Polecam.
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl