Metropolitana

Chile
Chile pod względem administracyjnym dzieli się na 15 regionów, z których Metropolitana stanowi jeden ze środkowych. Stolicą tego obszaru (a zarazem stolicą Chile) jest przepiękne Santiago (Santiago de Chile), położone na przedpolu Andów. Metropolitana jako jedyna nie graniczy z oceanem, jest całkowicie pozbawiona dostępu do akwenów wodnych, ale w zupełności nie umniejsza to atrakcjom, które czekają na turystów w tym regionie Chile. Metropolitana od lat stanowi główny ośrodek handlowy oraz przemysłowy w kraju. Planując wakacje w tym miejscu, może nie będzie potrzebny nam kostium kąpielowy, ale na pewno nie umrzemy z nudów!

Klimat

      W Metropolitanie panuje klimat śródziemnomorski, przez większą część roku temperatura nie spada poniżej 25° C, a często zdarza się, że przekracza 30° C. Opady są dużo bardziej intensywne w okresie zimowym.

Historia Santiago

      Powstanie miasta nierozerwalnie łączy się z postacią Pedra de Valdivi’ego, żyjącego na początku XVI w. Uważany jest on za założyciela późniejszej stolicy Chile. Burzliwą historię miasta naznaczyły liczne walki niepodległościowe, które zakończyły się w pierwszej połowie XIX w., od tego momentu datuje się istnienie Santiago jako stolicy kraju. Dopiero u schyłku XIX w. miasto zaczęło się rozwijać i rozrastać. W celu upamiętnienia chwili wyzwolenia narodowego, w jedną z rocznic wybudowano Bibliotekę Narodową.

Santiago dziś

      Współczesne Santiago niczym nie przypomina dawnego, słabo rozwiniętego miasteczka rodem z prowincji. Dziś, to prężnie rozwijające się miasto, jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych, handlowych, turystycznych, kulturalnych oraz administracyjnych w całym Chile. Na dużą skalę kwitnie tutaj włókiennictwo, przemysł skórzany oraz spożywczy. Powstają nowe szkoły i uniwersytety (obecnie jest ich już trzy). Dodatkowym atutem miasta jest bliskie sąsiedztwo gór – w Andy można wyskoczyć na narty lub snowboard w każdej chwili – to zaledwie 3 godziny drogi samochodem. Wybierając się na pieszą bądź rowerową wycieczkę na jedno ze wzniesień okalających Santiago, można podziwiać niesamowite widoki miasta na tle ośnieżonych wierzchołków górskich. W stolicy często dają koncerty miejscowe orkiestry symfoniczne, jedna z nich działa przy tutejszym uniwersytecie, druga - Orquesta Filarmónica de Santiago – grywa m. in. w teatrze.
Pokaż cały opis


Maipu

      Maipu Metropolitanato niewielka miejscowość w regionie Metropolitana o ogromnym znaczeniu dla wszystkich Chilijczyków. To tutaj, w 1818 r., miała miejsce bitwa, kluczowa dla sprawy niepodległości kraju. Pod względem turystycznym Maipu ma niewiele do zaoferowania, w centrum znajduje się mało ciekawy ratusz oraz kościół Templo de Votivo, będący właściwie jedyną atrakcją w mieście.

Hotele

      Baza noclegowa najlepiej prezentuje się w stolicy regionu, w Santiago. Tutaj możemy liczyć na bardzo duże zróżnicowanie tak cen, jak i jakości hoteli oraz kwater. Na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Sporą popularnością wśród odwiedzających Chile cieszy się hotel Cambiaso, blisko centrum Santiago. Ceny nie są tutaj najwyższe, a standard zadowala każdego. W samym sercu stolicy leży Galerias Hotel, elegancki i zadbany, z licznymi udogodnieniami biznesowymi. W cenie noclegu zawarte jest śniadanie. Na uwagę zasługuje Best Western Los Espanoles, z zewnątrz niezachwycający niczym szczególnym, ale w środku perspektywa znacznie się polepsza. Dodatkową zaletą tego miejsca jest fakt, że dzieci do 10 roku życia nie płacą za noclegi. Do hoteli Metropolitanaz wyższej półki należą Sheraton, The Ritz - Carlton, Grand Hyatt Santiago, Marriot Santiago czy San Cristobal Tower. Co ciekawe, większość luksusowych hoteli w Santiago posiada szczególne udogodnienia w dziedzinie biznesu – sale konferencyjne, sprzęt audio i video, dodatkowo hotele oferują pełen zakres usług w organizowaniu bankietów, spotkań biznesowych oraz podobnych imprez. Do zdecydowanie tańszych ofert należą Windsor Suites Hotel lub Happy House, ceny w obydwóch zaczynają się od blisko 200 zł. Wszystkie miejsca noclegowe służą pomocą w organizowaniu wycieczek oraz w orientacji w okolicy. Na ogół wielojęzyczna obsługa sprawia, że nie ma kłopotów z porozumieniem się.

Atrakcje i zabytki

      W całym regionie nie można narzekać na brak rozrywek. Wiele miejsc jest naprawdę wartych oglądnięcia, jednak nie sposób dotrzeć do wszystkich. Na początek można zawitać do XV - wiecznego kościoła San Ignacio w Santiago, ogrodu botanicznego i zoologicznego z ciekawymi okazami fauny i flory Ameryki Południowej. Ponadto w mieście znajduje się wiele muzeów, wystaw oraz zadbanych parków – część z nich stylizowana na francuskie ogrody, z licznymi fontannami, kolorowymi rabatkami, posągami. Co rusz, na ulicach miasta można natknąć się na jakieś muzeum, warte odwiedzenia są zwłaszcza Narodowe Muzeum Historyczne, Muzeum Ludów Amerykańskich, Muzeum Archeologiczne lub Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Nauki i Techniki. Również w Santiago stoi dom Pabla Nerudy (a właściwie jeden z jego domów), w którym obecnie otwarte jest muzeum dotyczące życia i twórczości tego znanego w całym kraju pisarza. W Santiago koniecznie musimy odwiedzić jeszcze Cmentarz Generalny, gdzie pochowano większość przywódców kraju, bohaterów walk narodowowyzwoleńczych oraz polskiego uczonego – Ignacego Domeykę. Rodziny z dziećmi na pewno nie zapomną czasu spędzonego w największym parku rozrywki w całej Ameryce Południowej – w Parque Metropolitano. By lepiej poznać klimat tego kontynentu i całego Chile, warto odwiedzić, choćby przejazdem, kilka mniejszych miejscowości w regionie Metropolitana – Melipillę, Bernardo czy Talagantę.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl