Meklemburgia Pomorze Przednie

Niemcy
Meklemburgia-Pomorze Przednie to region o wielu obliczach, a każde kolejne jest ciekawsze od poprzedniego. To kraj szczodrze obdarowany przez naturę. Jego północne krańce oblewają wody Morza Bałtyckiego, zaś w głębi lądu królują liczne jeziora. W hanzeatyckich miastach znajdziemy imponujące świadectwa minionej potęgi, a w nadmorskich uzdrowiskach o bogatych tradycjach będziemy mogli wypocząć nie gorzej niż w najbardziej znanych kurortach Europy. To wszystko gwarantuje wspaniałe możliwości wypoczynku, także w zimie.
      Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie ze stolicą w Schwerinie znajduje się w północno-wschodniej części Niemiec i posiada największe skupisko zbiorników wodnych w Europie Środkowej. O pięknie krajobrazu stanowią rozległe łąki i pola przeplatane dużymi obszarami leśnymi i jeziorami. Jest to najsłabiej uprzemysłowiony region Niemiec, dzięki czemu tutejsza przyroda ma się wyjątkowo dobrze, jak na warunki środkowoeuropejskie.
      Pomorze Przednie (Vorpommern) wciąż jeszcze zachwyca dziewiczymi zakątkami, pierwotnymi lasy i dzikimi bagnami, wśród których gniazdują między innymi orły bieliki i bociany. W hanzeatyckich miastach takich jak Strzałów (Stralsund), Gryfia (Greifswald), Nakło (Anklam) i Dymin (Demmin) turystę oczarują eleganckie domy patrycjuszy, katedry, klasztory i ratusze.

Historia

      Tereny Meklemburgii i Pomorza Przedniego od co najmniej VI w. zasiedlała grupa plemion słowiańskich, tzw. Obodrzyców, należąca do Słowian połabskich. Geograf Bawarski podaje, że na ziemi obodrzyckiej znajdowały się 53 grody zbudowane przez Słowian. Tereny te we wczesnym średniowieczu były areną zaciekłych walk między Słowianami a Sasami. W 798 książę obodrzycki Drożko zwyciężył Sasów w bitwie pod Święcianą. W 808 Duńczycy pod przywództwem Godfreda najechali na ziemie obodrzyckie. W 1147 rycerstwo niemieckie zorganizowało pierwszą krucjatę połabską przeciw Obodrzycom, odpartą przez księcia Niklota. W wyniku krucjat ziemie te jednak zostają ostatecznie podbite jeszcze w średniowieczu. Część z ziem dzisiejszego landu Meklemburgia-Pomorze Przednie jeszcze w XVII w. należała do Księstwa Pomorskiego, rządzonego przez zniemczoną dynastię książąt pomorskich - Gryfitów. Był to teren zaciekłych walk między Pomorzanami a Szwedami, Duńczykami i Brandenburczykami. Po śmierci ostatniego z Gryfitów, tereny Księstwa Pomorskiego przeszły w ręce Brandenburgii, by w późniejszych wiekach współtworzyć Królestwo Prus, a potem kolejne "wersje" zjednoczonych Niemiec oraz NRD.
Pokaż cały opis


Atrakcje Meklemburgia Pomorze Przednieturystyczne

      Trudno wskazać na terenie Niemiec miejsce o podobnie zróżnicowanym krajobrazie, jak wyspa Rugia (Rügen). Romantyczne malarstwo Caspara Davida Friedricha rozsławiło jej klifowe wybrzeże na cały świat. Połyskująca kreda skał nie tylko czyni krajobraz pięknym, ale wykazuje także działanie lecznicze i jest wykorzystywana w tutejszych uzdrowiskach. Jeżeli podziwiać architekturę starych kurortów, to tylko w Binz na Rugii (Binz auf Rügen), gdzie balkony są zdobione wymyślniej, a frontony bardziej fantazyjnie, niż gdziekolwiek indziej.
      W Meklemburgii-Pomorzu Przednim można znaleźć bardzo wiele przykładów ceglanego gotyku. Katedry w hanzeatyckich miastach takich jak Rostock, Wismar, Stralsund i Greifswald szczycą się wspaniałymi murami z wypalanej cegły. Średniowieczne zespoły architektoniczne w Wismarze i Stralsundzie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Bajkowy zamek w Schwerinie jest chlubą stolicy landu i siedzibą Meklemburgia Pomorze Przednietutejszego parlamentu krajowego (Landtagu). Miasto Schwerin przyciąga zamkiem określanym jako "Neuschwanstein Północy", położonym na wyspie na ogromnym jeziorze Schweriner See. Galeria rodu dawnych właścicieli, sale paradne i oranżeria stanowią godną oprawę dla mieszczącej się tu siedziby rządu. Imprezy takie jak Schwerińskie Lato Kulturalne (Schweriner Kultursommer), festiwal filmowy, festyn łodzi-smoków (Drachenbootfest) na stawie Pfaffenteich oraz wystawy i koncerty wysokiej rangi gwarantują dobrą rozrywkę przez okrągły rok.
      Rostock był zawsze najważniejszym miastem tego kraju, ale nigdy jego stolicą. Wszędzie widać 800-letnią historię tego hanzeatyckiego miasta: domy ciasno stojące ścianami szczytowymi do ulic, klasztor św. Krzyża (Kloster zum Heiligen Kreuz) z Muzeum Kulturalno-Historycznym (Kulturhistorisches Museum), stare spichlerze, Muzeum Żeglugi (Schiffahrtsmuseum) oraz rynek z przebudowanym w stylu barokowym ratuszem o siedmiu wieżach.
      Neubrandenburg w swojej zwartej zabudowie kryje niespodziankę: budowle w różnych stylach od średniowiecza po czasy NRD, a oprócz tego niezwykle bogata Meklemburgia Pomorze Przednieoferta kulturalna: teatr, taniec, muzyka, galerie, kina i sztuki audiowizualne.
      Największym obszarem chronionym nad Morzem Bałtyckim jest Park Narodowy Vorpommersche Boddenlandschaft. Od Półwyspu Darß-Zingst po zachodnie wybrzeże Rugii rozciąga się krajobraz stromych brzegów i wydm, mierzei i jezior przybrzeżnych, będący idealnym miejscem na urlop zarówno dla plażowiczów, jak i dla miłośników lasów.
      Park Narodowy Jasmund cechuje krajobraz kredowy z licznymi bagnami, podmokłymi i suchymi łąkami, którego najbardziej znaną atrakcją są słynne na całym świecie skały kredowe wokół Königsstuhl - najwyższego klifu na Rugii, przedstawiane już przez słynnego malarza Caspara Davida Friedricha, pochodzącego z Greifswaldu (Gryfii).
      Na wschód od jeziora Müritz, jednego z największych w Niemczech, znajduje się Park Narodowy Müritz. Na niezliczonych trasach wędrowcy i rowerzyści mogą cieszyć oko przepięknymi widokami ponad 130 jezior, pierwotnych lasów bukowych oraz tajemniczych bagnisk. Ten uformowany w epoce lodowcowej obszar Meklemburgia Pomorze Przedniema znaczenie międzynarodowe jako znane w kraju i za granicą siedlisko wielu rzadkich lub gdzie indziej już całkowicie wymarłych gatunków dużych ptaków.
      Wieże kościołów św. Mikołaja (St. Nikolai) i NMP (St. Marien) górują nad miastem Wismar (pol. hist. Wysomierz). To jedyne miasto hanzeatyckie na południowym wybrzeżu Bałtyku, które zachowało swoją pierwotną wielkość i zwartość zabudowy. Wraz ze Stralsundem Wismar wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
      Miasto hanzeatyckie Stralsund (pol. hist. Strzałów) było jednym z najważniejszych nad Bałtykiem, a dzięki doskonale zachowanym kościołom św. Mikołaja, NMP, klasztorowi Ducha Świętego (Heiliggeistkloster) oraz kamieniczkom mieszczańskim jest perłą gotyku ceglanego. W XIV wieku Stralsund był obok Lubeki (Lübeck) najważniejszym miastem basenu Morza Bałtyckiego, a w roku 1370 wybrano go na miejsce rokowań pokojowych z Danią (Pokój Stralsundzki - Stralsunder Friede). Świadectwem tych czasów są bogate domy kupieckie oraz historyczny ratusz.
      Pojezierze Meklemburskie (Mecklenburgische Seenplatte) jest Meklemburgia Pomorze Przedniekrainą wyjątkową. Niezmierzone lasy, łagodne wzgórza, bagna i mnóstwo jezior oraz rzek to główne elementy tutejszego pejzażu. Sercem tej krainy jest jedno z największych niemieckich jezior - Müritz. Znaczna część obszaru podlega ochronie w ramach trzech parków krajobrazowych oraz Parku Narodowego Müritz. To istny raj dla miłośników pieszych wędrówek na łonie natury, zapalonych rowerzystów, a zwłaszcza wodniaków.

Plaże i sporty

      Łączna powierzchnia zbiorników wodnych Meklemburgii-Pomorza Przedniego, wynosząca 130 000 hektarów, jest największa w całej Republice Federalnej. Wybrzeże o długości 1700 kilometrów i 25 000 kilometrów cieków wodnych czyni z tego kraju związkowego raj dla miłośników przyrody, wędrówek pieszych i jazdy na rowerze, a liczne szlaki wodne i jeziora można zwiedzać pływając kajakiem, żaglówką lub łodzią motorową. Powietrze na wschodnim wybrzeżu uchodzi za najczystsze w całych Niemczech.
      Wybrzeże Bałtyckie Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Mecklenburg-Vorpommerns Ostseeküste) pełne jest piaszczystych plaż. W oczy rzuca się tu elegancka architektura nadmorskich kąpielisk Meklemburgia Pomorze Przednieo bogatej tradycji oraz wysp takich jak Rugia (Rügen), Uznam (Usedom) i Hiddensee. To idealny region dla amatorów kąpieli słonecznych, morskich i surfingu, żeglarzy, romantyków oraz kuracjuszy z całego świata.
      Wyspa Uznam (Usedom) jest najbardziej nasłonecznionym regionem Niemiec. Mające do 70 metrów szerokości, białe, ciągnące się w nieskończoność plaże gwarantują wspaniały wypoczynek. Pamiętające cesarskie czasy kąpieliska Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin mają bogatą historię. Ponadto w kurortach tych panuje wyjątkowo serdeczna atmosfera.
      Najstarsze niemieckie kąpielisko nadmorskie to Heiligendamm, założone w roku 1793. Dom Zdrojowy (Kurhaus) z zespołem sześciu klasycystycznych budowli jest dziś jednym z najelegantszych hoteli w Europie - z racji beli budynków miejscowość ta nazywana jest "białym miastem". Dziś Heiligendamm jest dzielnicą Bad Doberan (pol. hist. Dobran lub Dobroń) i leży ok. 15 km na zachód od Rostocku.

Wycieczki fakultatywne

      Najciekawsze Meklemburgia Pomorze Przedniewyprawy, obierając Meklemburgię-Pomorze Przednie za bazę wypadową, można odbyć stamtąd do krajów skandynawskich - do Danii i Szwecji. Wyprawy takie odbywają się podobnie, jak te znane nam z portów Polski - do portu A wraca się jeszcze tego samego dnia. Ponadto połączenia lotnicze funkcjonują między Rostockiem, Schwerinem a nawet Greifswaldem (miasto to liczy niewiele ponad 50 tys. mieszkańców).

Noclegi

      Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie żyje w dużej mierze z turystyki, dlatego posiada bogatą i różnorodną ofertę noclegów. Np. w Rostocku za noc w hotelu 4-gwiazdkowym zapłacimy ok. 80 euro, w hostelu - od 30 euro. W Stralsundzie (Strzałowie) za nocleg w hostelu zapłacimy od 35 euro (jedynka) do 16 euro (pokój 6-osobowy). W nadmorskich kurortach znaleźć można oczywiście wiele luksusowych hoteli, jak np. w Heiligendamm lub kąpieliskach na wyspie Uznam.

Kuchnia

      W kuchni Meklemburgii-Pomorza Przedniego regionalnej najbardziej popularne są oczywiście potrawy z ryb. Ale nie tylko: znane są także rodzynki w jarmużu, miód z pieczonym żeberkiem i jabłka w smalcu.
      Jednym z najciekawszych wydarzeń kulinarnych na Rugii jest "śledziowy tydzień". Odbywa się on każdej wiosny, kiedy do wybrzeży Meklemburgii-Pomorza Przedniego przybywają ławice śledzi. Dla tutejszych rybaków rozpoczyna się wówczas szczyt sezonu. "Śledziowy tydzień" rozpoczyna się on jarmarkiem śledziowym na nadmorskiej promenadzie w Sassnitz (pol. hist. Sośnica). Najpierw do portu przybija kuter, a rybak wręcza swój świeży połów Stowarzyszeniu Kucharzy Wyspy Rugii (Köcheverein der Insel Rügen). Ono natomiast na stoiskach wzdłuż promenady oferuje tę rybę we wszelkich odmianach: smażoną, wędzoną, marynowaną lub w cieście piwnym.
      Jedną z najoryginalniejszych potraw Meklemburczyków i Pomorzan jest "Himmel und Erde" ("Niebo i ziemia", jabłka gotowane ze słoniną). "Niebo" symbolizują owoce, a "ziemię" ziemniaki.
      Belona (Hornfisch) to ryba, która żyje w Morzu Śródziemnym, a w maju przypływa do wód Bałtyku, aby tu odbywać tarło. Tutaj jest masowo odławiana i uroczyście spożywana. Ten łuskowiec o zielonych ościach serwowany jest tradycyjnie z tłuczonymi ziemniakami i kompotem z rabarbaru.

Klimat, pogoda, średnie temperatury

      W Meklemburgia-Pomorzu Przednim panuje właściwie taki sam klimat, jak w północno-zachodniej Polsce.
      Zimy są na ogół łagodne, z odwilżami (występują częste mgły), lata ciepłe; średnia temperatura w styczniu do -3°C, w lipcu ok. 17°C. Klimat Meklemburgii-Pomorza Przedniego, podobnie jak całej wschodniej części Niemiec, charakteryzuje występowanie sześciu pór roku.
      Przebieg roczny opadów jest zbliżonych do warunków panujących w Polsce. Opady wynoszą tu 600 mm rocznie. Maksimum opadów przypada na okres lata i wczesnej jesieni. Zimą pada głównie śnieg.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Badenia Badenia Malowniczy krajobraz niewysokich gór Schwarzwaldu i licznych dolin, rzek, górnego Renu i Dunaju , winnic i sadów, wielu urokliwych miast i miasteczek - tak najkrócej opisać można to, co czeka na gości odwiedzających Badenię.... Bawaria Bawaria Republika Bawarska jest największym pod względem powierzchni krajem związkowym Niemiec . Jest też jednym z najnowocześniejszych, najlepiej rozwiniętych i najciekawszych pod względem krajoznawczym landów niemieckich . Stolicą Bawarii jest... Brandenburgia Brandenburgia Brandenburgia , niemiecki kraj związkowy ze stolicą w Poczdamie , leży we wschodniej części Niemiec i otacza tętniącą życiem metropolię - Berlin . Niezliczone jeziora o krystalicznie czystej wodzie, szlaki wodne, zielone aleje, sady owocowe... Nadrenia Północna Westfalia Nadrenia Północna Westfalia Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen) ze stolicą w Düsseldorfie to najgęściej zaludniony kraj związkowy Niemiec . Jest nie tylko centrum międzynarodowej gospodarki i nowoczesnej technologii, ważnym regionem przemysłowym, ale... Północne Niemcy Północne Niemcy Region Berlin Region Berlin Trudno trafnie opisać Berlin w kilku prostych zdaniach, chcąc wspomnieć o wszystkich jego cechach szczególnych. Charakter Berlina najlepiej oddaje zdanie: "Berlin to wiele miast!". Berlin to połączenie niezwykle różnorodnych dzielnic, centrów i... Saksonia Saksonia Saksonia (Sachsen) łączy w sobie bogactwo unikalnych skarbów kultury i sztuki, wielowiekowe tradycje i niepowtarzalne piękno krajobrazu, który bywa nazywany "zastygłym morzem z ziemi". Znaleźć tu można wielkomiejski przepych i romantyzm małych... Szlezwik Holsztyn Szlezwik Holsztyn
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl