Maryland

USA
Położenie

      Stan Maryland położony jest na wschodnim wybrzeżu USA. Od północy graniczy z Pensylwanią, od wschodu z Delaware, od południa z Wirginią i Wirginią Zachodnią. Stan zajmuje powierzchnię 32 133,15 km2 i jest zamieszkiwany przez ponad 5 mln osób. Terytorium Maryland podzielone jest na dwie części przez wody Zatoki Chesapeake – nizinną (wschodnia część) oraz wyżynną (zachodnia część). Ze względu na zróżnicowany krajobraz (góry, ocean, tereny wiejskie i duże aglomeracje), stan nazywany jest "Ameryką w miniaturze".

Historia

      W 1498 r. pierwszy europejski statek dopłynął do wybrzeży obecnego stanu. Od połowy XVII w. przybywały tutaj kolejne ekspedycje, a katolicy i purytanie prowadzili akcje kolonizatorskie. W 1632 r. stan przyjmuję nazwę Maryland – na część Henrietty Marii Burbon, żony króla Anglii – Karola I Stuarta. Maryland był pierwszym stanem, który wprowadził akt tolerancji religijnej (podpisany w 1649 r.). Stan uważany jest za jeden z 13 stanów założycielskich, a w czasie wojny secesyjnej (1861 - 64 r.) popierał Unię. Od końca XIX wieku rozwinął się tutaj przemysł elektroniczny, odzieżowy oraz rolnictwo (zwłaszcza połów ostryg w zatoce). Maryland należy do jednych z najbardziej zurbanizowanych stanów w USA.

Przyroda

      Zatoka Chesapeake to jedno z największych na świecie estuariów (rodzaj ujścia rzeki do morza). Największym i najsłynniejszym miejscem wypoczynkowym w regionie jest Sandy Point State Park (ok. 12 km od stolicy stanu – Annapolis). Niezwykły krajobraz, wybrzeża z latarniami morskimi, wspaniałymi plażami, gdzie można zażyć kąpieli słonecznych lub uprawiać windsurfing. Amatorom spokojniejszych okolic polecamy rejs statkiem wycieczkowym na jedną z wysp Zatoki Chesapeake – na Smith Island. Odwiedzających zachwyca niezwykła atmosfera rybackiej wioski, gdzie czas płynie wolniej. To doskonała okazja, aby spróbować przepysznych dań z owocami morza. Z kolei miłośników wędkowania przyciąga wyspa Hooper’s Island – doskonałe tereny do uprawiania tego sportu. Ciekawą propozycją jest rejs statkiem po wodach zatoki (na pokład statku wsiada się w mieście Baltimore) – niepowtarzalna okazja, aby zachwycić się portowymi miasteczkami i podziwiać fascynujący krajobraz.
Pokaż cały opis

      Na Marylandterenie stanu Maryland znajduje się 45 parków stanowych. Zaledwie 20 km od Baltimore znajduje się Patapsco Valley State Park. Amatorzy czynnego wypoczynku koniecznie powinni wybrać się do tego parku: bardzo dobre trasy rowerowe i szlaki turystyczne zapraszają na wakacyjny relaks. Zobaczyć tutaj można słynny Thomas Viadukt – najwyższy na świecie most kolejowy w kształcie łuku.
      Warto wybrać się do Parku Stanowego Washington Monument (ok. 55 km od Baltimore). Przez park przebiega fragment słynnego szlaku przez Appalachy, a na jego terenie znajduje się pierwszy w USA pomnik wzniesiony na część prezydenta Jerzego Waszyngtona. Niezapomnianą wyprawą będzie wizyta w Parku stanowym Cunningham Falls (ok. 65 km od Baltimore). Podziwiać tutaj można fascynującą górską przyrodę oraz niezwykle malownicze wodospady (ok. 30 metrów wysokości).

Wycieczki

      Stolicą stanu Maryland jest miasto Annapolis, położone nad Zatoką Chesapeake (zamieszkuje go ok. 37 tys. osób) – bardzo znany ośrodek turystyczny. Miasto zachwyca zabytkową portową zabudową. Annapolis to także bardzo ważne centrum naukowe Maryland– znajduje się tutaj Akademia Marynarki Wojennej (United States Naval Academy), która udostępniona jest dla turystów. Spacer po zabytkowym mieście to również wspaniała okazja do poznania historii USA – znajduje się tutaj dużo obiektów związanych z wojną secesyjną, między innymi William Paca House czy Hammond - Harwood House – ciekawa lekcja historii dla każdego.
      Największym miastem stanu Maryland oraz najbardziej popularnym celem wycieczek jest miasto Baltimore (ok. 650 tys. mieszkańców). W tym portowym mieście amerykański poeta Francis Scott Key napisał wiersz "Gwiaździsty Sztandar" (1812 r.), który stał się później hymnem narodowym USA. To idealne miasto dla turystów: zabytkowa zabudowa, liczne muzea, galerie, parki i wydarzenia kulturalne – nie będzie czasu na nudę. Obowiązkowy punkt programu to wizyta w porcie Inner Harbour. Znajdują się tutaj muzea, związane z marynarką wojenną oraz muzeum morskie. Największą atrakcją jest USS Constelation – ostatni zwodowany w USA (1854 r.) okręt żaglowy.
      Ciekawą architekturę Baltimore warto podziwiać również nocą – niezapomniane wrażenia estetyczne! Spacer po mieście to możliwość zobaczenia niezwykłej mozaiki stylów budowlanych. Do najsłynniejszych obiektów należy Bazylika NMP (1806-21 r.), pierwsza rzymsko - katolicka świątynia wybudowana w USA. Warto odwiedzić także słynny kościół prezbiteriański z 1870 r., gdzie zobaczyć można olśniewające witraże. Panoramę miasta najlepiej oglądać z wieży Pheonix Shot Tower – ok. 72 m wysokości (budynek powstał 1828 r. i był wtedy najwyższym budynkiem w USA). W Baltimore od 1954 r. na miejscowych stadionach rozrywane są ligowe mecze baseballa – wizyta na Oriole Park at Camden Yards to doskonała okazja, aby przyjrzeć się z bliska tej niezwykłej amerykańskiej grze.
      Miłośników plażowania zapraszamy do typowo wakacyjnego kurortu – Ocean City. Położona nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego wypoczynkowa miejscowość, przyciąga bardzo dobrą infrastrukturą turystyczną i niezwykłymi krajobrazami.

Noclegi

      Stan Maryland, ze względu na krajobrazowe zróżnicowanie oraz niezwykłe zabytki, należy do jednego z najbardziej popularnych turystycznie miejsc w USA. Baza noclegowa jest więc tutaj bardzo dobrze rozwinięta, a turyści mogą wybierać wśród hoteli i pensjonatów o średnim i wysokim standardzie.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Alaska Alaska Położenie        Alaska jest największym stanem USA (stan zajmuje powierzchnię 1 481 347 km2). Stan położony jest w północno-wschodniej części Ameryki Północnej . Od wschodu graniczy z Kanadą , od zachodu... Floryda Floryda Położenie       Stan Floryda położony jest na półwyspie Floryda (południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych ). Graniczy od północy z Alabamą i Georgią . Półwysep od wschodu obmywają wody Oceanu... Georgia Georgia Położenie       Stan znajduje się w południowo-wschodniej części USA i zajmuje powierzchnię 150 132 km2. Od południa graniczy z Florydą , od wschodu z Oceanem Atlantyckim , od zachodu z Alabamą , a od... Hawaje Hawaje Magiczne wakacyjne wyspy , wprost stworzone dla spragnionych prawdziwego wypoczynku turystów – błękit oceanu, słoneczna pogoda , malownicze plaże , uśmiechnięci mieszkańcy… Aloha! Witajcie na Hawajach ! Położenie... Illinois Illinois Położenie        Stan Illinois położony jest na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki i zajmuje powierzchnię 143 968 km2. Sąsiaduje od północy z Jeziorem Michigan i stanem Wisconsin , od wschodu... Kalifornia Kalifornia Położenie       Stan Kalifornia położony jest na zachodnim wybrzeżu USA , nad Oceanem Spokojnym . Od południa graniczy z Meksykiem , od północy ze stanem Oregon , a od wschodu z Newadą i Arizoną .... Kolorado Kolorado Położenie        Stan Kolorado położony jest w środkowo - zachodniej części USA . Od zachodu graniczy ze stanem Utah , od wschodu z Kansas , od południa z Oklahomą , a od północy z Nebraską . Kolorado to... Luizjana Luizjana Położenie        Stan Luizjana (Louisiana) położony jest południowo - wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki , nad Zatoką Meksykańską . Od zachodu graniczy ze stanem Teksas , od wschodu ze stanem... Massachusetts Massachusetts Położenie       Stan Massachusetts położony jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego , w północno - wschodniej część USA . Od południa graniczy ze stanem Connecticut i Rhode Island , na zachodzie ze stanem... Nevada Nevada Położenie        Stan Nevada położony jest w zachodniej części USA , na wschód od gór Sierra Nevada (z języka hiszpańskiego – "nevada" oznacza "śnieżny"). Od zachodu Nevada graniczy ze stanem Kalifornia , od... Stan Nowy Jork Stan Nowy Jork Położenie        Stan Nowy Jork (State of New York) położony jest w północno - wschodniej części USA . Stan od północy graniczy z Kanadą i stanem Vermont , od zachodu z jeziorami Erie i Ontario, od wschodu... Stan Waszyngton Stan Waszyngton Położenie        Stan Waszyngton (Washington State) położony jest w północno - zachodniej części USA , na wybrzeżu Oceanu Spokojnego . Zajmuje powierzchnię 184 824 km2 i jest zamieszkiwany jest przez prawie 6... Tennessee Tennessee Położenie       Stan położony jest w środkowo - wschodniej części USA . Od południa graniczy z Georgią , Alabamą , Missisipi , na zachodzie z Arkansas i Missouri , na wschodzie z Karoliną Północną , a na... Utah Utah
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl