Malakka

Malezja
Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo. Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malezyjskiego obszaru Borneo stanowią tereny górzyste.
      Malezja jest mieszanką kultur i tradycji, znajdują się tutaj najstarsze na ziemi lasy deszczowe i najwyższe na świecie wieżowce Petronas Tower. W tym zróżnicowanym etnicznie kraju przeważającą religią jest islam, mieszkają tutaj również malajscy animiści, hinduiści i wyznawcy chińskiego buddyzmu. W Malezji można odnaleźć wiele idyllicznych zakątków: wyspy na północno - zachodnim wybrzeżu, nieprzebytą dżunglę na Borneo po romantyczną Wyżynę Cameron z plantacjami herbaty.
      Malakka jest jednym z malezyjskich stanów, położonym w południowej części kraju. Znajdują się w nim najstarsze malezyjskie miasta, których historia i zabytki związane są z pobytem Europejczyków w Azji Południowo - Wschodniej.

Zabytki

      Obowiązkowym punktem podróży po malezyjskim stanie Malakka jest jego stolica – Malakka, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście warto zobaczyć bramę Porta di Santiago, która jest fragmentem fortu Famosa wzniesionego w 1511 r., kościół św. Pawła z 1512 r., Cheng Hoon Teng – najstarszą chińska świątynię w Malezji z 1704 r., meczety Kampong Hulu i Kampong Kling, Sri Pogayotha Vinayagar – świątynię hinduistyczną, muzeum mieszczące się w starym holenderskim budynku z 1669 r., pozostałości XVIII - wiecznego holenderskiego fortu św. Jana, sytuowanego na wzgórzu za miastem oraz Muzeum Morskie, mieszczące się na pokładzie odrestaurowanego portugalskiego statku i Muzeum Kultury, które znajduje się w zrekonstruowanym pałacu sułtanów Malakki.
      W Ayer Keroh jedną z atrakcji jest meczet Tranquerah, skansen, w którym zebrane zostały zagrody chłopskie z całej Malezji oraz park tematyczny, w którym można poznać kulturę i sposób życia mieszkańców państw wchodzących w skład Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo - Wschodniej.
Pokaż cały opis


Kulinaria

      Podstawą Malakkawiększości malezyjskich potraw jest ryż, do którego dodawane są warzywa, ryby, kurczęta i inne rodzaje mięsa (z wyjątkiem wieprzowiny). Wody wokół Malezji obfitują w ryby i owoce morza, m.in. małże, raki, kraby, krewetki i kałamarnice, z których przyrządzane są doskonałe dania. Najbardziej znanym malajskim kulinarnym specjałem jest satay, czyli opiekane kawałki marynowanego mięsa wołowego lub drobiowego, podawane w sosie z orzeszków ziemnych. Warto również spróbować ryby pieczonej w liściach banana (ikan panggang), kurczaka przyrządzanego z chili i trawą cytrynową (ayam kapitan) oraz owoców flaszowca, czyli tzw. jabłka cukrowego – żółto-zielonego owocu o delikatnym smaku cytryny, duriana – dużego, kolczastego owocu o doskonałym smaku, ale nieprzyjemnym zapachu, czy mango, które ma wiele odmian różniących się wielkością, barwą skórki i smakiem (od słodkiego po słodko - kwaśny).

Sport i rozrywka

      Wschodnie wybrzeże Malezji, w tym również Malakka, są doskonałym miejscem dla miłośników sportów wodnych i słońca. Morze Południowochińskie i przepiękne plaże są idealnym miejscem do uprawiania windsurfingu, żeglowania, nurkowania, pływania, czy łowienia ryb. Hotele oferują Malakkaturystom możliwość korzystania z basenów, centrów fitnessu, kortów tenisowych i pól golfowych. Rozrywkę zapewniają restauracje, bary i dyskoteki.

Festiwale

      W kwietniu w całej Malezji obchodzona jest Wielkanoc, która najuroczyściej świętowana jest w Malakce – odbywa się wówczas procesja ze świecami wokół kościoła św. Pawła. W maju w Malakce w buddyjskich świątyniach obchodzony jest Dzień Wesak – jednodniowe święto urodzin, oświecenia i śmierci Buddy. Pod koniec listopada organizowany jest festiwal sztuki (Melaka Art & Performance Festiwal), podczas którego w historycznych miejscach miasta odbywają się spektakle, pokazy tańca, koncerty muzyczne, mające przybliżyć widzom malajską kulturę.

Wakacje, transport, drogi

      Z Polski nie są wykonywane bezpośrednie loty do Malezji, trzeba przesiąść się na jednym z europejskich lotnisk. Z Europy można dostać się samolotem na lotnisko w Kuala Lumpur, odległe o około 150 km od Malakki. Lot z Polski trwa około 12 godzin. Z lotniska do Malakki można dotrzeć Malakkapociągiem lub komunikacją autobusową. Zwiedzając stolicę stanu – Malakkę, warto skorzystać z rikszy.

Wynajem samochodów

      W stanie Malakka istnieją lokalne wypożyczalnie samochodów, światowe agencje (Avis czy Hertz) mają swoje siedziby w dużych malezyjskich metropoliach. W lokalnych biurach wynajęcie ekonomicznego auta na jeden dzień w sezonie to koszt około 45 euro. W całej Malezji obowiązuje ruch lewostronny, uznawane jest tutaj międzynarodowe prawo jazdy. Posługując się polskim prawem jazdy, należy posiadać jego tłumaczenie na język angielski.

Wycieczki, rejsy

      W Malakce warto wybrać się na rejs łodzią po rzece Malakka, skąd można podziwiać panoramę miasta. Z Malakki można dotrzeć promem lub łodzią na urokliwą wyspę Besar, gdzie warto zobaczyć jaskinie, które były używane przez starożytnych wojowników do uprawiania sztuk magicznych. Inna atrakcją jest ogromna skała Batu Belah, oraz możliwość wynajęcia jachtu, snoorkowania czy pływania w morzu.
      Wybierając się na wycieczkę do miejscowości Ayer Keroh, można zwiedzić Ogród MalakkaZoologiczny z bardzo rzadkimi nosorożcami sumatrzańskimi, Park Gadów, a także farmę krokodyli i farmę motyli. Atrakcję stanowi również Park Leśny – rozległy obszar dżungli, w którym zostały wyznaczone szlaki i oznaczone ważniejsze obiekty leśne.

Pogoda i temperatury

      Klimat Malakki jest gorący i wilgotny. Przez cały rok utrzymuje się stabilna pogoda, co sprzyja spędzaniu wakacji w tym regionie. Największa ilość opadów przypada na okres od września do listopada, przez pozostałą część roku panuje słoneczna pogoda. Najwyższe temperatury powietrza – 33°C, występują w okresie od lutego do czerwca, najchłodniejszym miesiącem jest zaś styczeń, gdzie temperatura może spadać do 22°C. Wilgotność powietrza utrzymuje się powyżej 80%. Temperatura wody w stanie Malakka od kwietnia do lipca osiąga 29°C.

Noclegi

      W miejscowości Malakka istnieją luksusowe hotele, które świadczą usługi w systemie All Inclusive. Do dyspozycji swoich gości przeznaczają baseny, korty tenisowe, centra odnowy biologicznej i fitness. Tańszą formą zakwaterowaniahostele lub kwatery prywatne.

Plaża i wczasy

      Do najpiękniejszych zakątków Malakki należą plaże znajdujące się na przylądku Kling, Bidara oraz na wyspie Besar, gdzie miłośnicy kąpieli słonecznych odnajdą wymarzony spokój. Plaże przy większych ośrodkach turystycznych są bardziej zaludnione, ale można przy nich znaleźć restauracje i knajpki z wybornym jedzeniem.
      Słoneczna pogoda, wspaniałe plaże, krystalicznie czysta morska woda, tajemnicze miasteczka, interesujące zabytki, doskonała kuchnia i niezwykła mieszanka kultur sprawiają, że Malakka hipnotyzuje turystów. Kto ją zobaczył, na pewno zechce powrócić w to magiczne miejsce. Warto skorzystać z ofert last minute, aby spędzić wakacje w Malakce i poczuć jej niesamowitą atmosferę.
Zobacz również:
Regiony
Półwysep Malajski Półwysep Malajski Pulau Tioman Pulau Tioman Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego... Region Langkawi Region Langkawi Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego... Sabah Sabah Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego... Selangor Selangor Malezja obejmuje dwa terytoria oddzielone Morzem Południowochińskim – południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo . Wzdłuż wybrzeży Malezji rozciągają się niziny, wnętrze kraju oraz większą część malajskiego obszaru... Terengganu Terengganu Wyspa Borneo Wyspa Borneo Podstawowe informacje        Wyspa Borneo jest jedną z Wielkich Wysp Sundajskich , położoną w zachodniej części Archipelagu Malajskiego na Oceanie Spokojnym . Północna część wyspy - stany Sarawak i... Wyspa Penang Wyspa Penang Podstawowe informacje        Wyspa Penang , administracyjnie przynależna Malezji , położona jest przy północno-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego . Wyspa swoim kształtem przypomina żółwia. Penang... Wyspa Redang Wyspa Redang Wyspa Redang jest największą z wysp Archipelagu Redang , położonego na Morzu Południowochińskim u wschodnich wybrzeży Malezji . Redang przyciąga turystów krystalicznie czystą wodą, białymi plażami , bogatą ofertą sportów wodnych...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl