Informacje główne
Niewielkie państwo na
Półwyspie Bałkańskim to idealny zakątek dla tych, którzy podczas
urlopu pragną się zrelaksować i nabrać energii na nadchodzące zimowe miesiące.
Macedonia to raj zarówno dla miłośników historii, jak i dla wszystkich tych, którzy kochają spędzać
wakacje w otoczeniu przyrody. Łatwy dojazd z
Polski, konkurencyjne ceny oraz moc atrakcji - wszystko to sprawia, że coraz więcej turystów decyduje się spędzić tam swoje letnie wakacje. Kraj pokrywają w większości góry i wyżyny. Macedonia graniczy z
Bułgarią,
Serbią,
Grecją i
Albanią, dlatego wielu urlopowiczów przyjeżdżających na Bałkany samochodem, dodatkowo urozmaica swój pobyt
wycieczkami fakultatywnymi do sąsiadujących państw. Dwa tygodnie to jednak zdecydowanie za mało, by skorzystać ze wszystkich atrakcji jakie oferuje nam sama Macedonia.
Historia
Perdikkas z rodu Temenidów był założycielem pierwszego państwa rozciągającego się na ziemiach dzisiejszej Macedonii. W IV wieku p.n.e powstało tam ogromne mocarstwo trzech kontynentów. Było to zasługą wielkich królów - Aleksandra III Wielkiego i Filipa II. Niespełna dwieście lat później tereny zostały podbite przez
Rzymian. Słowianie zaczęli napływać tam dopiero w VI wieku. Ekspansję zatrzymali władcy bizantyjscy. Państwo powstałe w 971 roku było wynikiem podbicia części
Bułgarii przez Wschodnie Cesarstwo. Później ziemie przeszły we władanie dynastii bałkańskich, jednak pod koniec XIV wieku w wyniku rozpadu królestwa
serbskiego, Macedonia stała się częścią imperium osmańskiego. Kraj pozostawał pod władzą
Turków, aż do drugiej połowy XIX wieku, kiedy to w wyniku uzgodnień ze San Stefano, ziemie miały dołączyć do odrodzonego królestwa Bułgarii. Realizację tych planów uniemożliwił kongres
berliński - Macedonia została podzielona między
Serbię,
Grecję i
Bułgarię. Tereny dzisiejszej Republiki Macedońskiej, to
serbska część historycznej krainy, która w 1991 roku uzyskała niepodległość.
Stolica Skopje
Nad rzeką Wardar, niespełna 60 kilometrów od serbskiej granicy, położone jest ponad pół milionowe miasto Skopje, stolica Republiki Macedonii. Największą jego atrakcją jest oczywiście XIV wieczna, turecka starówka, gdzie znajdują się meczety, bazary i hany. Do innych ciekawych miejsc zaliczamy łaźnię Daud Paszy, cerkiew. Św. Spasa, Kamienny Most wybudowany jeszcze w XV wieku, rzymskie akwedukty, forteca Kale, a także znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie jezioro Matka. Wycieczka po okolicy z pewnością dostarczy nam mnóstwa wrażeń: można odbyć rejs łódką, zobaczyć pobliskie jaskinie oraz cudowne, malownicze krajobrazy.
Atrakcje turystyczne
Macedonia to niewielki kraj, dzięki czemu podczas urlopu można zobaczyć atrakcje znajdujące się w najrozmaitszych zakątkach tego uroczego państwa. I tak na przykład w południowo-zachodniej Macedonii, w okolicach granicy z Albanią, warto zatrzymać się w Parku Narodowym Marvovo. To właśnie na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt kraju - Korab (2764m), na który co roku wspinają się setki turystów. Bukowe i jodłowe lasy wokoło, piękna, dziewicza przyroda oraz interesujące tradycje miejscowej ludności czynią to miejsce wyjątkowym.
Pomiędzy dwoma największymi jeziorami Macedonii - Ochrydzkim i Prespańskim, rozciąga się pasmo górskie Galiczica i kolejny park narodowy Macedonii (Narodwy Park Galicica), słynący przede wszystkim z zadziwiających krajobrazów krasowych.
Nie lada atrakcję są również same jeziora, tym bardziej, że jezioro Ochrydzkie nazywane jest najstarszym jeziorem w Europie. Ponadto akwen otoczony jest licznymi cerkwiami i kościołami, a w mieście Ochryda niewątpliwe warto zobaczyć malowniczą starówkę, antyczny teatr, czy twierdzę cara Samuila. Miłośników historii z pewnością zainteresuje również znajdujące się tam Muzeum Archeologiczne i Galeria Ikon. Nie bez powodu Ochryd, nazywany jest europejską Jerozolimą.
We wschodniej Macedonii jedną z największych atrakcji stanowią wodospady Smolare i Kolesino, a także znajdujące się w okolicach Strumicy klasztory zakonów prawosławnych - Vodoca i Veljusa.
W ramach wycieczek rekreacyjnych można przeżyć szaloną przygodę na tzw. jeep safari, czy jazdach off-road. Dużą popularnością cieszą się również quady, jazda konna, strzelanie z łuku, czy kolarstwo górskie. Macedonia ma bowiem doskonałe warunki do uprawiania sportu na łonie natury - w tym niewielkim kraju możemy zarówno udać się na ekscytującą wyprawę po jaskiniach, jak i zaznać przyjemności górskiej wspinaczki wyczynowej, nurkowania, a nawet przeżyć swój pierwszy w życiu lot balonem, czy lot na paralotnii. Warto wspomnieć również o festiwalach odbywających się przede wszystkim w sezonie letnim, Do najciekawszych należy zaliczyć m.in. Biler Fest (Skopje, czerwiec), Festiwal Muzyki Bałkańskiej (Ochryd, lipiec), Ohrid Summer Festiwal (Ochryd, lipiec-sierpień), wieczorki poetyckie (Struga, sierpień), Festiwal Muzyki Folkowej w Dolneni (lipiec) oraz Beer Fest (Skopje, wrzesień) i Festiwal Wina.
Zabytki
Jako że tereny dzisiejszej Macedonii, były w przeszłości miejscem ścierania się wielu kultur i religii, w kraju znajdziemy całe mnóstwo zabytków pochodzących z różnych epok. Do najważniejszych zabytków sakralnych zaliczamy m.in. monaster św. Pantelejmona z XII wieku (Nerezi), cerkiew św. Nauma z X wieku (piękne ikony), kościół św. Trójcy (Radovis), cerkiew św. Jana z Kaneo (XIII wiek) sprawiająca wrażenie zawieszonej na skale oraz klasztor św. Jana Bihorskiego. Interesującym miejscem jest także tzw. Kamień Cocev, czyli monumentalna skała otoczona jaskiniami, będąca miejscem kultu w czasach prehistorycznych. Nie sposób nie wspomnieć o starożytnych ruinach Heraklei w Bitoli, położonej w kraterze wygasłego wulkanu wieży Kratowej, obserwatorium astronomicznym Kokino, czy kamiennym mieście w Kuklicy.
Kuchnia
W kuchni macedońskiej, znajdziemy zarówno wpływy bałkańskie (np. sałatka szopska), jak i tureckie (pita, abranina, kebab). Jedną z tradycyjnych potraw jest burek, czyli ciasto z nadzieniem z mięsa i grzybów. Trunkiem, którego nie sposób nie spróbować, jest znana na całych Bałkanach rakija - wódka ze śliwek lub winogron.
Plaże
Macedonia nie posiada dostępu do morza, jednak każdego roku turystów przyciągają urocze plaże macedońskich jezior - Jeziora Ochrydzkiego i Jeziora Prespa. Jezioro Ochrydzkie jest nie tylko duże (ok. 358 kilometrów kwadratowych), ale także głębokie (maksymalna głębokość 268 metrów). Wzdłuż jego brzegów wybudowano przyjemne knajpki i kluby, które latem dostarczają rozrywki urlopowiczom. Dodatkowy atut stanowią górskie krajobrazy oraz całe mnóstwo zabytków sakralnych położonych nieopodal miasta Ochryda.
Jezioro Prespa to najcenniejszy rezerwat przyrody na Bałkanach, położony 967 metrów n.p.m. Przepiękne pejzaże, bogata flora i fauna oraz cisza i spokój - wszystko to czyni ten zakątek wymarzonym miejscem na udany, relaksujący urlop.
Klimat, pogoda, średnie temperatury
Macedonia leży w strefie klimatu przejściowego - kontynentalnego umiarkowanego i śródziemnomorskiego. Średnia temperatura latem to około 24°C, ale zdarzają się również prawie 40°C upały. Zimą termometry wskazują około 0°C. Suma opadów to, w zależności od regionu od 500-1500 mm rocznie.