Luizjana

USA
Położenie

      Stan Luizjana (Louisiana) położony jest południowo - wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki, nad Zatoką Meksykańską. Od zachodu graniczy ze stanem Teksas, od wschodu ze stanem Missisipi, a od północy ze stanem Arkansas. Stan Luizjana zajmuje powierzchnię 134 382 km2 i jest zamieszkiwany przez ponad 4,5 mln mieszkańców. Duża część terytorium Luizjany jest położona w delcie rzeki Missisipi. Stolicą jest miasto Baton Rogue.

Historia

      Na początku XVI wieku na terenach tych pojawili się hiszpańscy koloniści, którzy jednak nie założyli tutaj swojej kolonii. W 1682 roku przybyła tutaj francuska ekspedycja, a w 1699 roku powstała kolonia, którą na cześć króla Francji, Ludwika IV, nazwano Luizjaną (po francusku imię Ludwik to Louis). W 1718 roku założone zostało miasto Nowy Orlean. Z względu na małe zainteresowanie wśród mieszkańców Francji, możliwością zamieszkania w nowej kolonii, władze francuskie zaczęły sprowadzać do Luizjany niewolników z Afryki. W wyniku wojny siedmioletniej, pomiędzy Anglią a Francją i Hiszpanią, część Luizjany przeszła pod panowanie hiszpańskie (1763 rok), a część pod panowanie brytyjskie. W 1782 roku brytyjska Luizjana stała się częścią terytorium USA. W 1802 roku hiszpańska część Luizjany, przeszła w ręce Napoleona, który w 1803 roku sprzedał ją Stanom Zjednoczonym Ameryki. Przez terytorium stanu przetoczyły się bitwy wojny secesyjnej. Od początków XX wieku Luizjana jest prężenie rozwijającym się stanem i należy do jednych z najbogatszych na południu.

Miasta i atrakcje

      Stolicą stanu jest miasto Baton Rogue (ok. 220 tys. mieszkańców, ok. 110 km od Nowego Orleanu). Legenda głosi, że miasto zbudowane zostało w pobliżu zatkniętej w ziemi czerwonej włóczni (po francusku Baton Rogue znaczy "czerwony kij"). Spacer po stolicy to doskonała okazja, aby podziwiać wspaniałą zabytkową architekturę miasta. Warto odwiedzić African American Museum, poświęcone historii i dziejom Afroamerykanów, którzy sprowadzani byli do Luizjany od połowy XVIII wieku.
Pokaż cały opis

      Największe Luizjanamiasto stanu Luizjana to położony w delcie rzeki Missisipi (150 km od jej ujścia do Zatoki Meksykańskiej) – Nowy Orlean (ok. 240 tys. mieszkańców). Najstarsza część miasta i najbardziej zabytkowa to Dzielnica Francuska (French Quarter). Zabytkowa zabudowa z XVIII - XIX wieku, z charakterystycznymi kolorowymi elewacjami i balkonami, zachwyca spacerujących po starówce turystów. Najsłynniejsza ulica miasta to Burbon Street – zabytkowy deptak, z licznymi restauracjami i barami, gdzie można posłuchać muzyki na żywo. Najstarszy budynek na ulicy to Lafitte's Blacksmith Shop z 1772 roku – mieszczący się w nim bar uważany jest za najstarszy w USA. Ciekawym pomysłem na poznanie przepięknej panoramy miasta jest rejs statkiem wycieczkowym rzeką Missisipi.
      Nowy Orlean to także miasto muzyki. Swoją muzykę tworzyli tutaj słynni muzycy jazzowi, między innymi znany na całym świecie, znakomity trębacz Louis Armstrong. Tutaj narodziła się odmiana tego gatunku muzycznego, zwanego jazzem nowoorleańskim. Co roku organizowane są liczne festiwale jazzowe. Najsłynniejszy z nich, The New Orleans Jazz & Heritage Festival, przyciąga fanów jazzu z całego świata. Inną słynną atrakcją jest wielki festiwal LuizjanaMardi Gras (odbywający się we wtorek przed Środą Popielcową). Ulice Nowego Orelanu zapełniają się wielobarwnymi, karnawałowymi paradami.
      W granicach miasta znajduje się Jezioro Pontchartrain (zajmuje powierzchnię 2400 km2 – drugie co do wielkości słone jezioro w USA). Przez jezioro zbudowano most o długości 38,6 km – uważany jest za najdłuższy most na świecie.
      Amatorzy czynnego wypoczynku koniecznie powinni odwiedzić Shreveport (położony w północno - zachodniej części stanu, ok. 490 km od Nowego Orleanu). Miasto nosi przydomek "Raju sportowców" – swoje siedziby mają tutaj liczne kluby sportowe z różnych dziedzin: koszykówki, piłki nożnej, rugby, hokeja i wielu innych. Z Shreveport pochodzi wielu znanych amerykańskich sportowców. Miasto zachwyca również wspaniałymi zabytkami oraz ogrodem botanicznym z największym rosarium w USA (The Gardens of the American Rose Center).
      Kolejnym ciekawym miastem na turystycznej mapie Luizjany jest miasto Lafayette (ok. 220 km od Nowego Orleanu). Założone na początku XIX wieku przez francuskich osadników, którzy przybyli tutaj z Kanady. Cajun – tak nazywa się ta grupa etniczna – miasto Lafayette jest jej kulturowym centrum. W mieście znajduje się mnóstwo zabytków oraz muzeów, związanych z tą kulturą. Odbywa się tutaj także wiele imprez i festiwali, m. in. festiwal sztuki ulicznej, festiwal filmowy oraz karnawałowe pochody Mardi Gras (drugi karnawałowy festiwal po Nowym Orleanie pod względem wielkości).
      W samym środku stanu leży miasto Alexandria (ok. 320 km od Nowego Orleanu), otoczone przepięknymi lasami (Kisatchie National Forest – obszar, ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze, objęty jest ochroną od 1930 roku). Zobaczyć tutaj można ciekawe zabytki z czasów, kiedy miasto było jeszcze osadą francuską, m. in. Kent Plantation House – plantację z XIX wieku, jedną z najstarszych w Luizjanie. Warto odwiedzić miejscowy ogród zoologiczny – Alexandria Zoological Park (założony w 1916 roku) – ciekawy pomysł na chwilę wytchnienia i relaksujący popołudniowy spacer.

Pogoda

      W Luizjanie panuje wilgotny klimat subtropikalny, z długim i ciepłym latem oraz krótką i łagodną zimą. W miesiącach letnich średnia temperatura waha się od 22 do 30 °C, a w miesiącach zimowych: od - 3 °C do + 8 °C.

Noclegi

      Stan Luizjana należy do chętnie odwiedzanej przez turystów części USA. Bogata oferta noclegowa: pensjonaty, apartamenty i hotele o średnim i wysokim standardzie – każdy znajdzie coś dla siebie.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Alaska Alaska Położenie        Alaska jest największym stanem USA (stan zajmuje powierzchnię 1 481 347 km2). Stan położony jest w północno-wschodniej części Ameryki Północnej . Od wschodu graniczy z Kanadą , od zachodu... Floryda Floryda Położenie       Stan Floryda położony jest na półwyspie Floryda (południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych ). Graniczy od północy z Alabamą i Georgią . Półwysep od wschodu obmywają wody Oceanu... Georgia Georgia Położenie       Stan znajduje się w południowo-wschodniej części USA i zajmuje powierzchnię 150 132 km2. Od południa graniczy z Florydą , od wschodu z Oceanem Atlantyckim , od zachodu z Alabamą , a od... Hawaje Hawaje Magiczne wakacyjne wyspy , wprost stworzone dla spragnionych prawdziwego wypoczynku turystów – błękit oceanu, słoneczna pogoda , malownicze plaże , uśmiechnięci mieszkańcy… Aloha! Witajcie na Hawajach ! Położenie... Illinois Illinois Położenie        Stan Illinois położony jest na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki i zajmuje powierzchnię 143 968 km2. Sąsiaduje od północy z Jeziorem Michigan i stanem Wisconsin , od wschodu... Kalifornia Kalifornia Położenie       Stan Kalifornia położony jest na zachodnim wybrzeżu USA , nad Oceanem Spokojnym . Od południa graniczy z Meksykiem , od północy ze stanem Oregon , a od wschodu z Newadą i Arizoną .... Kolorado Kolorado Położenie        Stan Kolorado położony jest w środkowo - zachodniej części USA . Od zachodu graniczy ze stanem Utah , od wschodu z Kansas , od południa z Oklahomą , a od północy z Nebraską . Kolorado to... Maryland Maryland Położenie       Stan Maryland położony jest na wschodnim wybrzeżu USA . Od północy graniczy z Pensylwanią , od wschodu z Delaware , od południa z Wirginią i Wirginią Zachodnią . Stan zajmuje powierzchnię... Massachusetts Massachusetts Położenie       Stan Massachusetts położony jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego , w północno - wschodniej część USA . Od południa graniczy ze stanem Connecticut i Rhode Island , na zachodzie ze stanem... Nevada Nevada Położenie        Stan Nevada położony jest w zachodniej części USA , na wschód od gór Sierra Nevada (z języka hiszpańskiego – "nevada" oznacza "śnieżny"). Od zachodu Nevada graniczy ze stanem Kalifornia , od... Stan Nowy Jork Stan Nowy Jork Położenie        Stan Nowy Jork (State of New York) położony jest w północno - wschodniej części USA . Stan od północy graniczy z Kanadą i stanem Vermont , od zachodu z jeziorami Erie i Ontario, od wschodu... Stan Waszyngton Stan Waszyngton Położenie        Stan Waszyngton (Washington State) położony jest w północno - zachodniej części USA , na wybrzeżu Oceanu Spokojnego . Zajmuje powierzchnię 184 824 km2 i jest zamieszkiwany jest przez prawie 6... Tennessee Tennessee Położenie       Stan położony jest w środkowo - wschodniej części USA . Od południa graniczy z Georgią , Alabamą , Missisipi , na zachodzie z Arkansas i Missouri , na wschodzie z Karoliną Północną , a na... Utah Utah
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl