Informacje podstawowe
Zaledwie 600 kilometrów na północ od
Warszawy, leży kraj pełen niespodzianek. Do położonej nad
Bałtykiem Łotwy - bo o niej rzecz jasna mowa - dostaniemy się po niespełna 9 godzinach jazdy samochodem bądź kilkudziesięciu minutach podróży samolotem. Kraj graniczy z
Litwą od strony południowej,
Estonią od północy oraz z
Rosją od wschodu i
Białorusią od południowego wschodu.
Łotwa jest idealnym pomysłem na oryginalny
urlop - zarówno latem, jak i zimą. Państwo pełne jest ciekawych
zabytków, przepięknych krajobrazów, dziewiczej przyrody, interesujących tradycji i kultowych miejsc, których żaden szanujący się obieżyświat nie może przegapić.
Wycieczka na Łotwę ma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę - jest stosunkowo niedroga i przystępna nawet dla tych, dla których wakacje sprowadzają się do długich weekendów i sporadycznych wypadów w góry. By świetnie bawić się w
Europie Północnej nie trzeba ani pełnego portfela, ani długich tygodni urlopu. Spontaniczna podróż na Łotwę może okazać się przygodą, która na długie lata pozostanie w naszej pamięci!
Ryga
Ryga to największa ze skandynawskich stolic. Położone nad
Dźwiną miasto to miejsce o niezwykłej atmosferze, która jak magnes przyciąga urlopowiczów z całego świata.
Ryska starówka (leżąca na
Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego) jest niewielka, ale stanowi skupisko zabytków, dla których turyści gotowi są przemierzyć setki kilometrów. Chcąc zasmakować nieco łotewskiej tradycji, trzeba poznać każdy ryski zaułek i przemierzyć wszystkie uliczki w centrum stolicy. Zamek (
Rigas Pils), katedra z organami (podobno największy kościół krajów nadbałtyckich), kościoły św. Jakuba i św. Piotra, mury obronne,
Pomnik Wolności to tylko niektóre z miejsc, które każdy turysta powinien zobaczyć podczas pobytu w
Rydze. Wycieczkę najlepiej rozpisać na kilka dni, sama wizyta na zamku ryskim, może zająć kilka godzin. Ta, niegdyś gotycka, budowla powstała w latach 1330-1353. Jego pierwsza przebudowa na przełomie XV i XVI wieku obejmowała wzniesienie dwóch okrągłych i dwóch kwadratowych baszt, które są dziś najstarszymi zachowanymi elementami twierdzy. Obecnie we wnętrzach Rigas Pils mieści się m.in.
Muzeum Historii Łotwy,
Łotewskie Muzeum Sztuki Obcej (
chińska porcelana, malarstwo flamandzkie,
włoskie i
niemieckie, eksponaty ze starożytnej
Grecji) oraz
Muzeum Literatury i Historii Sztuki imienia J. Rainisa (świadectwo krajowego piśmiennictwa, teatru i filmu).
Na Starym Mieście, prócz zamku i murów obronnych w oczy rzucają się również charakterystyczne kamieniczki, budowle w stylu secesyjnym, stare spichlerze, dziedzińce i placyki. Jednym ze znaków rozpoznawczych miasta jest gmach kupieckiej gildii oraz zespół kamienic Trzej Bracia (Tris Brali) i Dom Kotów (Kakau Nams). Trzej Bracia to kompleks domów mieszkalnych, których nazwa nawiązuje do kompleksu Trzy Siostry (Tallinn, Estonia). Najmłodsza kamienica pochodzi z XVII wieku, najstarsza z XV wieku i zawiera elementy gotyckiej architektury. Ciekawym zakątkiem starówki jest także Dom Bractwa Czarnogłowych (nazywany również Dworem Artusa), w którym to budynku podpisano traktat ryski kończący wojnę polsko-bolszewicką 1919-1920.
Spędzając kilka dni w mieście, nie sposób nie zobaczyć ryskich budowli sakralnych, takich jak: katedra protestancka (wybudowana na początku XIII wieku, słynie XIX wiecznych organów Walckera posiadających prawie 7000 piszczałek), Synagoga Miejska (Di Shtat Shul), Sobór Narodzenia Pańskiego (neobizantyjska cerkiew, największa w krajach nadbałtyckich, wybudowana w XIX wieku dzięki funduszom rosyjskiego cara Aleksandra II), Katedra św. Jakuba (katedra gotycka), czy pochodzący z czasów średniowiecza kościół św. Piotra.
Niewątpliwie ważnym elementem ryskiej architektury jest Pomnik Wolności, którego szczyt zdobi kobieca postać, dzierżąca w dłoniach trzy złote gwiazdy, mające symbolizować trzy historyczne prowincje Łotwy - mianowicie Inflanty, Kurlandię i Łatgalię. Interesującą i nietypową atrakcją Rygi jest również Muzeum Motoryzacji.
Mieszkańcy miasta to nie tylko Łotysze, ale również Rosjanie, dlatego w stolicy bez problemu porozumiemy się w języku rosyjskim. Większość młodych mieszkańców i pracowników restauracji, kawiarni, czy muzeów sprawnie posługuje się również językiem angielskim.
Jeśli chodzi o dojazd, na Łotwę możemy przyjechać własnym samochodem, autokarem, ale także przylecieć samolotem. Korzystne połączenia z Warszawy i Krakowa oferują m.in. łotewskie linie Air Balic. Z ryskiego lotniska do centrum co kilkanaście minut odjeżdża autobus oraz minibus. W promieniu kilku kilometrów od terminalu znajduje się bogata baza noclegowa - pokój dla siebie znajdą tam zarówno biznesmeni i rodziny z dziećmi. Jeśli jednak zależy nam na tym, by urlop spędzić np. na ryskiej starówce, i tam bez problemu znajdziemy nocleg w jednym z wielu hoteli. O noclegi w przystępnych cenach nie trudno, jeśli zaczniemy planować wycieczkę odpowiednio wcześnie. Wczasy w Rydze to jednak także doskonała oferta dla tych, który lubią spontaniczne wypady last minute - także te weekendowe.
Zabytki
Łotwa to kraj, który słynie nie tylko z przepięknej stolicy, malowniczych krajobrazów, ale przede wszystkim z imponujących zabytków. Do najbardziej charakterystycznych obiektów należy m.in. Zamek Bowski (wybudowany ok. 1443 roku), a raczej kompleks zamków bowskich na wzgórzu między rzekami Niemen i Musza, w okolicach miasta Bauska. Od 1990 roku funkcjonuje tam również Muzeum Zamkowe, gdzie można obejrzeć zbiór wykopalisk archeologicznych. Warto wspomnieć, że w lipcu, na Zamku Bowskim odbywa się festiwal muzyki średniowiecznej przyciągający setki turystów. Forteca w Bausce ma bowiem imponującą historię - powstała jako siedziba zakonu kawalerów mieczów, stanowiła również schronienie dla książąt Kurlandii i Semigalii. Podczas wojny polsko-szwedzkiej, zamek został zdobyty przez wojska Gustawa II, które niemalże zrównały go z ziemią. W jego miejsce powstał pałac, zrekonstruowany podczas przebudowy w 1973 roku.
Inną, równie interesującą fortecą jest Krustpils (nazywany przez polskich turystów Kryżborgiem, w mieście Jakubowo) nad Dźwiną. Zbudowany, podobnie jak Zamek Bowski, przez kawalerów mieczowych w pierwszej połowie XIII wieku, był miejscem licznych bitew litewsko-szwedzkich i litewsko rosyjskich.
Grzechem byłoby nie zobaczyć pałacu w Jełgawie - jednego z najbardziej cenionych obiektów architektonicznych w kraju, usytuowanego niespełna 50 kilometrów od Rygi. Jest to ciekawa mieszanka stylu barokowego z klasycznym, będąca wynikiem różnych koncepcji architektów - księcia Johanna von Birona, Włocha Rastrellego i Duńczyka Jansena. Pałac gościł znakomite postacie epoki oświecenia. To właśnie w rezydencji w Jełgawie (dawnej Mitwie) odbył się ślub Ludwika XIX Burbona i jego kuzynki Marii Teresy (córki Ludwika XVI i Marii Antoniny straconych podczas rewolucji francuskiej). Obecnie w komnatach pałacu mieszczą się sale wykładowe Jełgewskiego Uniwersytetu Rolniczego.
Gratką dla miłośników historii będzie wycieczka do jednej z najstarszych miejscowości na Łotwie, miasta Kieś (Cesis). Znajdziemy tam m.in. kościół protestancki imienia św. Jana wybudowany w 1284 roku, która to świątynia jest miejscem pochówku wielu dostojników zakonnych i biskupów. W Kiesi znajduje się także park zamkowy, gdzie podziwiać możemy ruiny dawnej fortyfikacji oraz zamek odbudowany w drugiej połowie XVIII wieku, w którym znajduje się dziś Muzeum Historyczne. Nieopodal tego miejsca czeka na nas jeszcze jedna atrakcja - najstarszy łotewski browar.
Przejeżdżając przez południowo-wschodnią część kraju warto zatrzymać się w Dyneburgu (dawniej polski Dziwińsk) będącego drugim co do wielkości miastem na Łotwie. Do Dyneburga przyciągnąć nas jednak powinny nie galerie handlowe, czy tętniące życiem centrum. Dawna stolica polskich Inflant jest dziś głównym miejscem zamieszkania naszych rodaków na Łotwie. Miasto ma bogatą historię i mimo iż nie posiada starówki, jest jednym z głównych ośrodków turystycznych w państwie. Urlopowiczów przyciąga XIX wieczna twierdza rosyjska (aby ją wybudować Rosjanie zniszczyli stare miasto, wykorzystując kawałki zburzonych kamienic do budowy twierdzy), kościół św. Piotra, ulica Ryska, synagoga z 1850 roku, prawosławny sobór św. Borysa i Gleba, teatr, czy polski cmentarz katolicki.
Wiele zabytków architektury i sztuki znajduje się także w Lipawie - mieście w regionie Kurlandia. Zaliczamy do nich m.in luterański kościół św. Trójcy, kurlandzkie spichlerze, czy ruiny potężnej twierdzy. Ponadto to właśnie w Lipawie znajduje się kościół św. Anny, a w nim przepiękny ołtarz z końca XVII wieku i jedne z największych na świecie organów. W mieście może nadarzyć się też okazja do posłuchania najstarszej łotewskiej orkiestry symfonicznej oraz do uczestnictwa w festiwalu muzyki rockowej (Bursztyn Lipawy).
Przepięknym miejscem, w którym podziwiać można nie tylko zabytki, ale również uroki natury jest miasteczko Aluksne, położone nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie. Cudny widok na panoramę miasta rozciąga się z Góry Zamkowej, gdzie w przeszłości mieścił się gród Liwów, a dziś widnieje tam ustawiony z kamieni, intrygujący krąg. Nieopodal brzegi wąwozu łączy tzw. most słoneczny. Na pobliskiej wyspie znajduje się amfiteatr oraz ruiny średniowiecznego zamczyska, a w centrum miasteczka zwiedzić warto m.in. Muzeum Biblii.
Atrakcje turystyczne
Spędzając urlop na Łotwie można nie tylko podziwiać średniowieczne zamki, ale również wypoczywać w otoczeniu dziewiczej przyrody. Mowa tu nie tylko o bałtyckich plażach (o których później), ale także o licznych rezerwatach i parkach narodowych, takich jak chociażby Park Narodowy Gauji. Jest to największy park narodowy w krajach nadbałtyckich i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Łotwie. Sigulda - będąca głównym ośrodkiem parku, jest często określana jako łotewskie Zakopane. Okolica jest nie tylko bogata w interesujące ślady przeszłości (np. zamek w miejscowości Turaida) i piękne krajobrazy. Niezapomnianych wrażeń dostarczy również spływ kajakowy, czy lot balonem. W Siguldzie znajduje się także tor saneczkowo-bobslejowy oraz stoki narciarskie.
Innym, niezwykle malowniczym zakątkiem jest dolina rzeki Salaca (okolice miejscowości Mazsalaca). To właśnie tam znajduje się słynna Jaskinia Diabelska (Velna Ala) oraz skały Skanaiskalns (skały z piaskowca o wysokości do 20 metrów).
Natomiast w Kurlandii, warto odwiedzić miejscowość Kuldiga, oddaloną o około 4,5 godziny drogi od Mazsalacy. Oprócz licznych zabytków podziwiać tam można m.in. wodospady Windawy (o szerokości 110 metrów) opisywane jako najstarsze naturalne wodospady w kraju.
Warto wspomnieć też o terenach pojezierza Łatgalskiego, Parku Krajobrazów Leśnych Tervete oraz o spływach kajakowych na rzece Abava.
Plaże
Łotewskie wybrzeże tworzą wydmy i piaszczyste plaże. Najsłynniejszym nadmorskim ośrodkiem jest Jurmała - uzdrowisko otoczone lasami sosnowymi, źródłami mineralnymi oraz kąpieliskami Zatoki Ryskiej.
Klimat, pogoda, średnie temperatury
Łotwa leży w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego miedzy klimatem morskim i kontynentalnym. Suma opadów rocznych to od 550 do 750 milimetrów, w zależności od regionu. Średnie temperatura latem to około 17°, zimą słupki rtęci wskazują za zwyczaj od 5 do 10° poniżej zera.