Lato pełne niespodzianek

Chorwacja » Dalmacja » Fažana
Fažana - Lato pełne niespodzianek

Niewielka istryjska miejscowość Fažana, znajduje się niedaleko Puli i naprzeciwko archipelagu Brioni, tego lata przygotowało dla swoich gości wiele niespodzianek kulturalno-rozrywkowych.

W sierpniu co siedem dni na deptaku nad morzem odbywać się będzie wydarzenie o nazwie Wieczory Tradycyjne, jest to targ pamiątek i wyrobów istryjskich, idealnych jako wspomnienie z podróży.

Fažana to miejscowość rybacka, w której od dawna pielęgnowana jest tradycja polowań i przygotowywania seradeli, ryb, które spożywa się tu od pokoleń. Dlatego największa impreza w Fažanie to Festa sardeli, kiedy odwiedzający mogą spróbować tej błękitnej ryby przygotowanej na ponad sto sposobów. Odbywają się też zawody w noszeniu rybackich koszy, wiosłowaniu, przeciąganiu liny i inne imprezy sportowe, kulturalne i rozrywkowe. Można powiedzieć, że dziś prawie cała oferta gastronomiczna miejscowości oparta jest o te ryby.

Fažana w swoim czasie w latach dwudziestych ubiegłego wieku znana była z fabryki przetwórstwa i konserwacji seradeli, która w 1952 roku została przeniesiona. Na ile mieszkańcy związani są z morzem i sardelami pokazują dane, że przy promenadzie nad morzem otwarto galerię na świeżym powietrzu, to jest Park Sardeli, w którym można zobaczyć rzeźby tutejszych artystów poświęcone tym rybom.

Jest też droga sardeli, na której restauracje i knajpki oferują niezapomniane przeżycia dla podniebienia i Mała Rybacka Akademia Sardeli, która organizuje kurs solenia sardeli. „Co wiedzą rybacy” to nazwa jeszcze jednej festy, na której rybacy na różne sposoby prezentują umiejętności ludzi morza, a odwiedzający mogą zobaczyć dawne narzędzia rybackie, regaty dawnych łodzi - batana i nawet popłynąć z rybakami na połów.

Ale poza ludowymi imprezami niewielka miejscowość koło Puli oferuje też Fažanskie sutony. Jest to festiwal muzyki klasycznej, na którym w pomieszczeniach sakralnych odbywają się liczne koncerty kameralne młodych akademickich talentów z Istrii.


Źródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Fažana
Beata (Włocławek, 2011-12-21) - Średnia ocena: 3.8
Mała mieścinka, niedaleko Puli. Położona wśród sadów owocowych i winnic. Są tu bardzo ładne plaże z czystym i ciepłym morzem. Co na Istrii nie często się zdarza, zwykle plaże są kamieniste, betonowe i trawiaste. Ale jak się dobrze poszuka to można znaleźć coś dogodnego dla siebie. Polecam wycieczkę Parku Narodowego Brijuni, gdzie należy udać się łodzią i zwiedzić liczne wysepki.

Chorwacja » Dalmacja » Fažana
Przemek (Szczytno, 2011-07-02) - Średnia ocena: 3.5
Niewielkie miasteczko na Istrii niedaleko Puli (ok.10 km) której największą atrakcją jest amfiteatr. My w czasie kilkudniowego pobytu wybralismy sie m.inn na rejs lodzią jaki można odbyć wlasnie z Fazany na wyspę Veliki leżąca na terenie Parku Narodowego Brijuni. Miejscowość ma piękne plaże, dzięki czemu jest chętnie odwiedzana przez rodziny z małymi dziećmi - podejrzewam że w sezonie jest dosyć głośno. W centrum znajduje się niewielki port, a naokoło można podziwiać sady i winnice - wina maja takie sobie.
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl