Królewskie miasto

Chorwacja » Dalmacja » Nin
Nin - Wyróżnienie dla królewskiego miasta jako europejskiego kierunku świetności

Najstarsze chorwackie miasto królewskie Nin jest jednym z 25 tegorocznych "europejskich kierunków świetności", które niedawno otrzymały wyróżnienie w Brukseli z okazji Europejskiego Dnia Turystyki. W tym roku w konkursie brały udział miejscowości turystyczne nad wodami, gdzie szanowana jest przyroda i zachowane są ekosystemy dla kolejnych pokoleń. Przy ocenie brano pod uwagę też zachowanie zabytków i wartości tradycyjnych, jak również ofertę kulturalną.

Nin otrzymał wyróżnienie w Brukseli pokonując na szczeblu krajowym Fužine, Ilok, Karlovac i wyspę Krapanj, które weszły do ostatniej rundy wyborów.

Nin znajduje się na niewielkiej wysepce, otoczony jest pasem czystego morza, długimi plażami piaszczystymi, z których najciekawsza jest ta Królewska o długości 1,5 kilometra z leczniczym błotem - peloidem, które leczy wiele chorób. W tym miejscu planowana jest budowa centrum uzdrowiskowego. Są tu endemiczne gatunki roślin i zwierząt, znana ninska solanka, wiele zabytków. chrzcielnica księcia Višeslava, pozostałości katedry św. Anzelma, kościół św. Krzyża, św. Mikołaja i św. Ambrożego, pozostałości zatopionych statków (Condura Croatica), barokowy dom, antyczna Willa Urbana z mozaikami, pozostałości murów miejskich, świątynia rzymska, muzeum zabytków ninskich i skarbiec kościoła parafialnego.

W celu stworzenia europejskiej sieci najpiękniejszych miejscowości turystycznych poza zwykłymi szlakami turystycznymi, Unia Europejska w 2005 roku wdrożyła projekt EDEN w celu wyboru europejskich kierunków świetności, w którym na równych prawach z krajami członkowskimi, jak kraj kandydujący bierze udział tez Chorwacja.

Pierwszym zwycięzca krajowym EDENu w temacie "Turystyczny Kierunek Wiejski" był Sveti Martin na Muri, potem Đurđevac - miasto Picoków w temacie "Turystyka i Lokalne Dziedzictwo Niematerialne", a ubiegłorocznym laureatem na temat "Turystyka i Tereny Chronione" był Park Narodowy Północny Velebit.


Źródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Nin
Teresa (Ostrów Wielkopolski, 2011-12-03) - Średnia ocena: 4.3
Miła i spokojna miejscowość, zdecydowanie dla osób preferujących ciszę i spokój. Nin znany jest z wielu zabytków, które koniecznie trzeba je zobaczyć. Jest najmniejsza katedra na świecie - kościół św. Krzyża, Pmnik księcia Branimira, bramę miasta –Donja vrata z kamiennym mostem. Dla miłośników przyrody polecam Park Przyrody. Są tu liczne knajpki i restauracje gdzie można spróbować tutejszych przysmaków.

Chorwacja » Dalmacja » Nin
Magda (Zielona Góra, 2011-07-29) - Średnia ocena: 3.7
Bardzo kameralne miasteczko. Byliśmy niedaleko w Ośrodku Zaton. Bardzo ładne ciekawe stare miasteczko jest gdzie pochodzić popatrzeć na piękne widoki. Nie za wielu turystów, więcej ludzi woli Zadar niż malutkie miejsca. Polecam chcącym spędzić spokojnnie wyjazd .

Chorwacja » Dalmacja » Nin
Maciek (Otwock, 2011-06-24) - Średnia ocena: 3.9
Cicha i spokojne miasteczko oddalone ok. 20km od kultowego Zadaru. Nin to stare miasteczko co dla mnie miało swój klimat. Bardzo ładne ładne plaże i piękne widoki. Brak chordy turystów, idealne miejsce do odpoczynku. No i fajne miejsce wypadowe do Zadaru czy chociażby na super imprezowa wyspę Pag..
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl