Krapina

Chorwacja » Chorwacja Środkowa
Krapina - Otwarto Muzeum Człowieka Neandertalskiego

Po 11 latach przygotowań otwarte zostało Muzeum Człowieka Neandertalskiego koło miasta Krapina w regionie Hrvatsko Zagorje.

Jest to nowa, pod względem multimedialnym i technologicznym znakomicie wyposażona placówka, która ze znaleziska archeologicznego, najbogatszego i najbardziej różnorodnego na świecie, uczyni europejską sensację. Kości ponad 80 neandertalczyków w różnym wieku odkrył w 1899 roku Dragutin Gorjanović Kramberger, sławny chorwacki profesor - paleontolog i geolog, który na zaproszenie miejscowego nauczyciela, Josipa Rehorića, przybył na wzgórze Hušnjakovo brdo. Podczas trwających sześć lat wykopalisk Kramberger odkrył około 3000 szczątków neandertalczyków i zwierząt, co stanowi największy tego rodzaju zbiór na świecie. Jednak dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie, stosując metodę Electron Spin Resonance (ESR) i przeprowadzając analizę szkliwa zęba nosorożca, odkryli, że neandertalczycy z Krapiny pochodzą z ostatniej wielkiej epoki międzylodowcowej, czyli sprzed 130 tysięcy lat.

Dzięki technice multimedialnej zwiedzający przenoszą się w tamte czasy i uczestniczą w procesie ewolucji, obserwując wirtualny świat naszych przodków z Krapiny. Budynek muzeum znajduje się między dwoma wzgórzami - Hušnjakovo i Josipovac, na dwóch kondygnacjach ma 1200 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej. Neandertalczycy zamieszkiwali płytkie groty wyżłobione przez wodę w gołych, pionowych skałach. Przez szeroki otwór mogli obserwować, czy nie zbliża się niebezpieczeństwo. Również budynek muzeum jest z zewnątrz niemal niewidoczny i przypomina "betonową grotę" przysypaną piaskiem. Wejście współgra z pejzażem, a zwiedzający mają wrażenie, że wchodzą do groty i stają się jej mieszkańcami. Atrium ma kształt stylizowanej siedziby neandertalczyków, a przeszklona skała przypomina wielki ekran, na którym non stop wyświetlany jest 16-minutowy film o życiu neandertalczyków z Krapiny.

Ekspozycja muzealna prezentuje nie tylko wykopaliska, ale także ich historię, szerszy kontekst naukowy i różne teorie naukowe wraz z ich interpretacją.

W jednej z sal znajduje się wierna rekonstrukcja znaleziska praczłowieka na wzgórzu Hušnjakovo. Są tu kopie najważniejszych eksponatów począwszy od czaszek i szczęk praczłowieka aż do kości niedźwiedzia jaskiniowego, nosorożca, bobra i jelenia. W kolejnym pomieszczeniu przedstawiono powstanie świata, od Wielkiego Wybuchu i powstania Ziemi do pojawienia się praczłowieka i człowieka współczesnego. Przejście między parterem a pierwszym piętrem stwarza wrażenie niezwykłej, wirtualnej rzeczywistości. Wchodząc po kręconych schodach zwiedzający stają się świadkami ewolucji Kosmosu i Ziemi. Największe wrażenie robi jednak ogromna diorama z 19 postaciami, gdzie zaprezentowano rekonstrukcję życia neandertalczyków. Jest to wstęp do prezentacji ich rozwoju, życia duchowego, kultury i otoczenia. Autorką rzeźb jest francuska artystka Elisabeth Daynes, najwybitniejsza specjalistka w zakresie hiperrealistycznych rzeźb dermoplastycznych.
Pokaż cały opis


Muzeum dostarcza także wiedzy o powstaniu świata, historii Ziemi i pierwszych organizmach, a także o rozwoju człowieka od pierwszych istot człekokształtnych do neandertalczyków z Krapiny.

W ostatniej z sal wystawowych przedstawiono ewolucję kulturalną rodzaju ludzkiego po epoce neandertalskiej. Autorami ekspozycji są Jakov Radovčić, doświadczony paleontolog i kierownik Działu praczłowieka z Krapiny w Muzeum Przyrodniczym w Zagrzebiu, który od 40 lat bada neandertalczyków z Krapiny oraz znany chorwacki architekt

Željko Kovačić, a współpracowali z nimi muzealnicy z ośmiu państw, od USA do Izraela.

Neandertalczycy to nie magiczne u mistyczne wyobrażenie europejskiego praczłowieka, jedna z wielu tajemnic naszych prapoczątków sprzed 30 czy niemal 300 tysięcy lat? Kim byli? Jak odkrywali ich i jak postrzegali naukowcy w wieku XIX, a co na początku trzeciego tysiąclecia wiemy o ludziach z epoki kamiennej, którzy polowali tu na nosorożce przed

125 tysiącami lat? Jakie miejsce zajmuje neandertalczyk na naszym drzewie genealogicznym? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w Muzeum Człowieka Neandertalskiego w Krapinie, w Chorwacji!


Źródło: CNTB
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Anna (Warszawa, 2012-08-20) - Średnia ocena: 4.2
- czyste i zadbane pokoje - nowy, świeżo wyremonowany obiekt - cisza, spokój, mało ludzi - świetna obsługa - nowoczesny design - wygodne łóżka - malownicza i spokojna okolica niedaleko zamku i jeziora - położenie (idealne miejsce na tranzyt w drodze na południe Chorwacji)

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Karlovac » Hotel Europa - tranzyt
Jarek (Mińsk Mazowiecki, 2012-02-10) - Średnia ocena: 4.7
Jak na typowy hotel tranzytowy to jest on świetnie położony, bo przy obwodnicy miasta (łatwo jest do niego trafić). Hotel jest nie za duży, ale to chyba jest zaleta. Obsługa była miła i bardzo rzeczowa. Pokoje były czyste, miały podstawowe wyposażenie. Posiłki też były smaczne, z dużym wyborem jedzenia. My byliśmy krótko, więc trudno nam coś więcej dodać - byliśmy tylko na jeden nocleg, więc nawet nie obejrzeliśmy miasta.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Karlovac » Hotel Europa - tranzyt
Martyna (Płock, 2012-02-01) - Średnia ocena: 4.5
Jest to nieduży hotel, świetnie położony przy obwodnicy miasta - łatwo do niego trafić. Jest on urządzony z gustem, jest w nim oczywiście czysto. Pokoje są przestronne. Obsługa była miła i pomocna. A posiłki w restauracji były całkiem smaczne. Niestety spędziliśmy tu raptem 1 dzień w drodze na Dalmację i nie mieliśmy okazji pozwiedzać całego miasta. Ogólne wrażenie hotel robi BARDZO DOBRE.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Kazik (Olsztyn, 2012-01-31) - Średnia ocena: 4.6
To ładny hotel, który jest przepięknie położony. Posiada naprawdę dobry standard. Hotel jest nowy i z gustem urządzony. Pokoje są dosyć duże i oczywiście czyste. Mają podstawowe wyposażenie i dodatkowo wi-fi w pokoju. Obsługa jest na wysokim poziomie, bardzo kompetentna. Restauracja hotelowa oferuje bardzo duży wybór dań, które równocześnie są smaczne. W hotelu można wykupić zabiegi pielęgnacyjne, można skorzystać z sauny czy też basenu. Warto również udać się na wycieczkę do pałacu na wzgórzu. Ogólnie hotel jest bardzo fajny.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Basia (Konin, 2012-01-30) - Średnia ocena: 4.6
Myślę, że jest to dobry 4* hotel. Jest on ładnie położony i nowy. Pokoje są przestronne z ładnym wyposażeniem, były oczywiście bardzo czyste (sprzątała je Pani na bieżąco). Dosyć duża łazienka. Hotel oferuje różne zabiegi w SPA, można też korzystać z basenu. Obsługa jest bardzo kompetentna. Posiłki w restauracji hotelowej zasługują na wyróżnienie, ponieważ były smaczne i urozmaicone (w ciągu naszego pobytu w zasadzie nic się nie powtórzyło). Okolica hotelu jest piękna i warto ją pozwiedzać.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Marek (Toruń, 2012-01-27) - Średnia ocena: 4.6
Wielu turystów traktuje ten hotel jako "hotel tranzytowy", a szkoda bo warto tu posiedzieć chwilę dłużej. My byliśmy przez 5 dni i nie skorzystaliśmy ze wszystkich atrakcji. Hotel jest nowy i na prawdę bardzo ładnie urządzony, z pomysłem. Jest piękne SPA i baseny. Pokoje są przestronne i mają podstawowe wyposażenie. Jest oczywiście czysto, na bieżąco sprzątane. Obsługa była na wysokim poziomie, bardzo kompetentna. Posiłki w restauracji były smaczne. W samym mieście Trakoscan jest wart zobaczenia ładny zamek na wzgórzu, który proponuję obejrzeć w tygodniu, bo w weekend było tłoczno.
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Tuheljske Toplice
Radosław (Frombork, 2012-02-08) - Średnia ocena: 3.6
To ładna chorwacka miejscowość z pięknymi widokami na okolicę. Raczej jest tu spokojnie i w zasadzie można spotkać głównie kuracjuszy, bo miejscowość ta ma status uzdrowiska. Można wobec tego wykupić tu różne zabiegi lecznicze. Niestety wstęp do ośrodka, aby skorzystać z zabiegów jest dosyć wysoki. Jest kilka knajpek i sklepików, ale wieczorami raczej nie ma co liczyć na rozrywkę. Blisko jest stąd do Zagrzebia, więc zachęcam ciekawskich bo warto.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Tuheljske Toplice
Jadwiga (Wrocław, 2012-02-01) - Średnia ocena: 3.6
Tuheljskie Toplice są spokojną miejscowością nastawioną na osoby, które chcą się podleczyć, ponieważ jest to uzdrowisko. Można tu wykupić różne zabiegi lecznicze, saunę, są też dostępne baseny. Jednak wstęp do obiektu jest dosyć wysoki. Miasteczko to jest świetnie położone, bo jest stąd blisko zarówno do Zagrzebia jak i do Rijeki, cz Opatiji. Jest tu ładnie ale dosyć drogo.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Tuheljske Toplice
Czarek (Kielce, 2012-01-27) - Średnia ocena: 3.9
Miejscowość ta jest świetnie położona - leży nie daleko Zagrzebia, Rijeki i Optiji. To dla tych, którzy lubią dużo zwiedzać. Tuheljskie Tolice są słynnym sanatorium/uzdrowiskiem. Jest tu duży ośrodek, który oferuje liczne zabiegi, wszelkie sauny są tu baseny. Okolica jest bardzo ładna, zachęca do aktywnego wypoczynku. Generalnie wszystko było fajne, ale ceny (wszelkich zabiegów, a nawet wstępu na teren obiektu) dosyć wysokie. Miejscowość jest spokojna i można tu w pełni wypocząć.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan
Agnieszka (Kępno, 2012-01-16) - Średnia ocena: 4.1
W Trkoscanie byliśmy w zasadzie przejazdem - zrobiliśmy sobie krótką przerwę w drodze na Kvarner. Jest tu przepiękny pałac, który góruje nad miastem - warto go obejrzeć wraz z muzeum, które znajduje się w podziemiach! Jednak trudno tu znaleźć wolne miejsce parkingowe (my byliśmy w weekend). W pobliżu zamku są liczne sklepy z pamiątkami i knajpki, restauracje. Myślę, że miasto jest warte obejrzenia, tym bardziej, że leży "na trasie".

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan
Jan (Oleśnica, 2012-01-13) - Średnia ocena: 4.0
Trakoscan wybraliśmy jako miejsce postoju/ do zrobienia sobie jednodniowej przerwy w drodze na Dalmację i uważam, że świetnie wybraliśmy. Odpoczywaliśmy w bardzo przyjemnym hoteliku. Mieliśmy też czas na zwiedzenie tej miejscowości. My byliśmy w środku tygodnia, więc nie było tłumów. Zwiedziliśmy pałac na wzgórzu - jest on rzeczywiście przepiękny. W pobliżu pałacu jest dużo restauracji i sklepów. Okolica bardzo ładna.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan
Jerzy (Zamość, 2012-01-11) - Średnia ocena: 4.0
Miejscowość jest bardzo ładna. Jednak w pobliżu zamku jest dość tłoczno, szczególnie w weekendy i wówczas trudno znaleźć miejsce na parkingu. W tygodniu jest raczej spokojnie. W pobliżu atrakcji turystycznych (głównie przy pałacu) jest sporo knajpek, gdzie można całkiem smacznie zjeść. Trakoscan również świetnie nadaje się na miejsce, gdzie można zrobić sobie przerwę w podróży (np. dla tych, którzy wybierają się na południe Chorwacji). Można połączyć miłe z pożytecznym.
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl