Kornati

Chorwacja » Dalmacja
"Świat stworzony przez bogów z gwiazd i ich własnych łez" (pisarz George Bernard Shaw), "teren obsiany skałami upuszczonymi przez bogów na niebiesko-zieloną wodę, pomarszczone obszary zamieszkiwane przez osły i barany, pola pokratowane przez kamienne murki, kilka oliwek które oparły się morskiemu wiatrowi (..)" - tak najczęściej bywa opisywany odludny, a zarazem fascynujący archipelag Wysp Kornati w Chorwacji. Owe najbardziej niezwykłe miejsce na Adriatyku to zespół 147 skalistych wysepek, niemalże całkowicie pozbawionych roślinności i zasiedlanych jedynie w sezonie oraz ciąg cudownych raf koralowych. Archipelag Kornati o długości 50 km rozciąga się równolegle do chorwackiego wybrzeża między Zadarem a Šibenikiem i jest objęty ścisłą ochroną. Większa część archipelagu należy do Parku Narodowego Wysp Kornati. Wstęp na teren parku, który obejmuje zarówno wyspy jak i świat podwodny wokół nich, jest płatny i możliwy jedynie jachtami prywatnymi lub z wycieczkami zorganizowanymi. Krasowe formy skalne, iście niebiańska woda oraz dzikość terenów, sprawiają, że Wyspy Kornati fascynują i inspirują. Zatopione wraki statków, piękne koralowce i bogata fauna morska dostarczają wielu atrakcji spragnionym przygód odkrywcom świata podwodnego. To idealne miejsce na urlop dla osób nie lubiących rutyny, a zwłaszcza dla wielbicieli żeglarstwa i nurkowania.

Przyroda, budowa genealogiczna

Kornati dawniej tworzyły całość z wybrzeżem dalmatyńskim i łańcuchem dynarskim (posiadają tę samą budowę genealogiczną). Wyspami stały się pod koniec epoki lodowcowej, gdy morze zalało doliny i ocalały jedynie ich szczyty. Wszystkie wyspy archipelagu Kornati mają charakter krasowy z charakterystycznymi dla niego formami m.in. dolinami, grotami itp. (wyjątek stanowi jedynie zbudowana z dolomitów wyspa Vela Smokvica). Klify, urwiste brzegi i tzw. "korony" (skaliste szczyty oblewane przez fale) to charakterystyczne elementy dla archipelagu Kornati. Północne brzegi wysp są łatwiej dostępne, zaś południowe są całkowicie pozbawione źródeł słodkiej wody, co skutecznie zahamowało rozwój osadnictwa i masową turystykę. Sezonowych mieszkańców i parę domków letniskowych można spotkać jedynie w miejscowościach Muter i Dugi Otok. Od 1980r. archipelag wraz z fauną morską wchodzi w skład Parku Narodowego o obszarze 220km2.
Pokaż cały opis


Wyspy

Nazwa Kornatiarchipelagu pochodzi od największej jego wyspy - Kornat i odnosi się do rozdrobnionego charakteru wysepek (łac. corrimare). W przeszłości wyspa ta była określana również Insula Sancte Marie, Stomorin, Otok, Trac, Toreta, aż wreszcie w XVII - Coronati. Próby kolonizacji wysp podejmowali Ilirowie i Rzymianie, a od XIV w. były one w posiadaniu Wenecjan (pozostałościami są ruiny nielicznych kościołów). Na wyspie Kornat znajduje się najwyższy szczyt archipelagu Vrh Metlina (Veli vrh, 235 m n.p.m). Zaś główna osada, szczycąca się posiadaniem trzech ulic i kilkudziesięciu domów to Vrulje. Na Kornat znajduje się również bielony wapnem Kościół Matki Boskiej z Tarac z pozostałościami kaplicy z VI-VII w., będący celem pielgrzymek łodzi (w pierwszą niedzielę lipca) oraz miasto Bureta z pozostałościami fortu z VI w.
Z większych wysp archipelagu na uwagę zasługuje również Wyspa Piškera z kaplicą Narodzenia poświęconą Matce Boskiej (z 1560r.), która służyła w czasie II wojny światowej jako szpital dla partyzantów Tito oraz wyspa Korona Mana (Krune Mana) będąca przykładem klifu.
Z kolei należąca do archipelagu Wyspa Żut jako jedyna nie stanowi części parku narodowego, Kornatiprzez co oferuje turystom więcej swobody.
Inne charakterystyczne i godne uwagi wyspy archipelagu to Levrnaka, Lavsa, Kurba vela i Smokvica.

Noclegi, zakwaterowanie

Miejsc noclegowych na archipelagu jest jak na lekarstwo, a przy tym są one bardzo drogie i panują w nich spartańskie warunki (wynik deficytu słodkiej wody pitnej i do kąpieli). Z tego względu najbardziej popularną formą jest spanie na jachtach, jednak rezerwacji miejsc dla cumowania łodzi w marinach należy dokonać odpowiednio wcześnie, gdyż ich ilość jest ograniczona, a chętnych bardzo dużo. Parę hoteli i apartamentów znajduje się na pobliskiej wyspie Muter oraz na lądzie naprzeciwko niej, np. w Tisno lub nieco dalej w Priovac czy Tribunj.

Wycieczki, rejsy

Najpopularniejszą formą zwiedzania archipelagu są wycieczki organizowane przez biura podróży na jedną lub parę wysp Kornati, tzw. "robinsonady" (nazwa tego typu wycieczek podkreśla odizolowanych charakter wysp oraz brak na nich pitnej wody). Najczęściej wyruszają one z miejscowości Muter. Innymi sposobem zwiedzania Kornatiarchipelagu są rejsy wynajętymi lub prywatnymi łodziami.

Park Narodowy Wysp Kornati

Wejście do parku jest dozwolone tylko w dwóch miejscach - na południowym i północnym zachodzie. Wstęp obejmuje zarówno wyspy jak i świat podwodny wokół nich i jest płatny (ok.150kn/dzień), a bilety są kontrolowane przez patrole wodne. Przebywając na terenie parku należy pamiętać, że wyspy są własnością prywatną i nie wolno schodzić z wyznaczonych szlaków.

Nurkowanie, łowienie ryb

Nurkowanie na terenie parku narodowego jest dozwolone tylko w zorganizowanych grupach i jest zawarte w cenie biletu wstępu do parku. To doskonały sposób na odkrycie Parku Kornati wraz ze wszystkim jego zaletami. Liczne wraki statków oraz czerwone i żółte koralowce stanowią super atrakcję dla rządnych przygód płetwonurków. Na terenie parku są również organizowane specjalne zajęcia organizowane dla dzieci. Dozwolone jest też rekreacyjne łowienie ryb, ale odbywa się ono pod ścisłym nadzorem i jest kontrolowane przez straż przybrzeżną.

Jedzenie

W marinach znajduje się kilka rybackich tawern, które oferują świeże, smażone ryby oraz typowe chorwackie dania i Kornatitrunki. Na deser warto spróbować racuchów z jabłkami i cynamonem.

Wycieczki fakultatywne

Z Kornati warto wybrać się na jedną z wycieczek fakultatywnych do pobliskich miast lub Parku Narodowego Krka. Zaledwie 30 km od portu Muter znajduje się Szybenik (Šibenik) z zabytkową starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO i wspaniałą XV-wieczną katedrą św. Jakuba zaprojektowaną przez sławnego chorwackiego architekta Juraja Dalmatinacowa (Jerzego Dalmatyńczyka), będącą jednym z najcenniejszych kościołów w kraju.
Z kolei 63 km od Muter Zadar (Zara), piąte co do wielkości miasto kraju, będące centrum gospodarczym i kulturalnym północnej Dalmacji, gdzie jak twierdził amerykański reżyser Alfred Hitchcock, zachód słońca jest piękniejszy niż w Kalifornii. Największymi atrakcjami miasta są: Muzeum Archeologicznym z kolekcją zabytków liczących ponad 2 tys. lat oraz tzw. organy morskie, wbudowane w nadbrzeże i wydające niski dźwięk, gdy nadchodzi fala (wrażenie jakby dźwięk pochodził z morza). Inne zabytki Zadaru to m.in.: rzymskie forum i ruiny budowli rzymskich, kościół przedromański św. Donata z IXw., romańska Katedra św. Anastazji z przełomu XII w./XIII w., kościół św. Marii z dzwonnicą z 1105, kościół gotycki św. Tomy z XIV w., ratusz, barokowe pałace itp. Miasto znane jest również ze słynnego wiśniowego likieru Maraschino.
Prawdziwą ucztą dla oczu, której nie wolno przegapić jest wycieczka do przepięknego Parku Narodowego Krka. Liczne wodospady i jeziorko na którym znajduje się sławna wysepka Visovac z klasztorem franciszkanów są niezapomnianą atrakcją dla każdego. Park Narodowy Krka znajduje się 18km na północ od Šibeniku, a przez jego środek jego terenu przepływa najpiękniejsza krasowa rzeka Chorwacji. Niesamowite wrażenie na turystach robi potężny wodospad Skradinski Buk. Można się do niego dostać z miasta Skaradin - statkiem lub pieszo wyznaczonymi ścieżkami spacerowymi. Na wyprawę do Parku Krka trzeba zarezerwować cały dzień, ale satysfakcja jest gwarantowana.

Pogoda

Najlepszym terminem na wypoczynek na Archipelagu jest okres od czerwca do września. W lipcu i sierpniu termometry w dzień wskazują średnio ok. 27ºC a noce są bardzo ciepłe. W miesiącach letnich bardzo rzadko zdarzają się przelotne opady. Ponadto Archipelag Kornati słynie z bardzo ciepłej wody, której temperatura w sezonie zazwyczaj wynosi powyżej 25ºC i dochodzi nawet do 30ºC!!!
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Apartamenty prywatne Pag Apartamenty prywatne Pag od 4.20 € / 4.20 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 750 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; rodzaj dna w morzu: żwirowe; dostęp do plaży: samochodem, pieszo - blisko, pieszo - daleko. Odległości: Kantor do 600 m, wypożyczalnia rowerów 420 m,... Apartamenty Medena Apartamenty Medena od 7.54 € / 7.54 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, obiadokolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, betonowa; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia... Apartamenty Croatia Apartamenty Croatia od 5.33 € / 5.33 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, kolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: żwirowe; prysznic; leżaki na plaży (płatne);... Hotel Pharos Hotel Pharos od 21.29 € / 21.29 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista; rodzaj dna w morzu: żwirowe, kamieniste; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, łódki, rowery wodne,... Hotel  Fontana Hotel Fontana od 18.00 € / 18.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja, kolacja w formie bufetu, napoje dodatkowo płatne w godzinach 18:30 - 21:00 , obiad kilka dań do wyboru z karty, napoje dodatkowo płatne w godzinach 12:00 - 14:00 , śniadanie bufet, kawa i... Apartamenty prywatne Novalja Apartamenty prywatne Novalja od 6.11 € / 6.11 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: do 850 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta, skalista; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste, żwirowe; plaża strzeżona (ratownik); wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowery wodne, skutery... Hotel Lavanda Hotel Lavanda od 23.43 € / 23.43 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja w godzinach 18:30 - 21:00 , śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 50 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): żwirowa, skalista, betonowa; łagodne zejście do... Hotel Imperial Hotel Imperial od 23.00 € / 23.00 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja, śniadanie bufet w godzinach 07:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): betonowa; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne);... Holiday Village Sagitta Holiday Village Sagitta od 27.86 € / 27.86 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja; all inclusive, all inclusive zawiera: napoje bezalkoholowe do wszystkich posiłków, przekąski w ciągu dnia, kawa herbata w ciągu dnia, napoje alkoholowe w ciągu dnia w godzinach 18:30 - 21:00... Hotel Brzet Hotel Brzet od 32.57 € / 32.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja; obiad; kolacja, kolacja kilka dań do wyboru z karty w godzinach 19:00 - 21:00 , obiad kilka dań do wyboru z karty w godzinach 12:00 - 14:00 , śniadanie bufet w godzinach 07:30 - 09:30 . Ośrodek oferuje:...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Omiš » Apartamenty prywatne - Riviera Omiš
Marek (Świdnik , 2012-11-22) - Średnia ocena: 3.2
Nemira malowniczo poł.blisko do plaży,dobre retauracje,dodatkowe atrakcje(rejs statkiem,rafting)

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Joanna I Adam (Poznań, 2012-11-15) - Średnia ocena: 4.9
Bez wątpienia urokliwe miejsce, praktyczne pokoje, znakomite wyposażenie kuchni. Ośrodek czysty i zadbany, blisko do morza i basenu. Jesteśmy zauroczeni :-)

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 024
Bolesław (Rybnik, 2012-11-08) - Średnia ocena: 3.4
Polecamy to miejsce zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz wybierają się do Chorwacji. Pag jest ładną miejscowością. Mili gospodarze, służący pomocą, a zwłaszcza Pni Beata z biura PERLA, która opiekuje się Polakami na miejscu, dzięki niej czujemy się bezpiecznie.

Chorwacja » Dalmacja » Zadar » Apartamenty Zaton Holiday Resort
Andrzej (Krzywaczka, 2012-11-07) - Średnia ocena: 4.9
Miejsce spokojne,czyste,zadbane. Na przestrzeni kilku lat stale poprawiające swój standart. Obsługa kulturalna,dyskretna. Niedaleko Zadar,wyspa Pag,oraz cudowne miasteczko Nin.

Chorwacja » Dalmacja » Pag » Apartament w prywatnym domu Pag 131
Patrycja (MYSŁOWICE, 2012-11-07) - Średnia ocena: 5.0
Okolica śliczna, widoki piękne ,plaża żwirkowa -najbliższa przy hotelu Pagus, na przełomie maja i czerwca spokój i cisza, bardzo mało turystów,ładne miasteczko z wąskimi uliczkami i przyjaźni ludzie oddają klimat śródziemnomorski. Apartament duży, przestronny z ogromnym tarasem. Na wyposażeniu jest wszystko a dwie duże sypialnie to komfort dla rodzin z dziećmi. Świetny kontakt z Panią referentką z biura podróży Perla Pag :)

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi » Apartamenty prywatne Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Obiekt zadbany,czysty,urządzony praktycznie.Ogólnie dostępny grill,pralka automatyczna,blisko do morza, ok.100 m.Spokojne miejsce,ale blisko do różnorodnych lokali.Polecamy dla osób,które chcą chcą połączyć wypoczynek z wyjazdem do Mediugorje(75 km),niezapomniane widoki.5km od Tucepi,"Małe Lourds"(Vepric),obok Makarskiej.Bardzo polecamy.
Chorwacja » Dalmacja » Makarska
Rafal (Warszawa, 2013-06-20) - Średnia ocena: 4.8
Makarska to przecudowna miejscowość, gdy tylko tutaj przyjechałam, od razu się zakochałam. Wiele atrakcji, w szczególności na plaży ( skutery wodne, paralotnie, narty wodne itp...) Wspaniała atmosfera, przemili ludzie którzy w większości mówią albo rozumieją po polsku. Warto wybrać się wieczorami na spacery lub do centrum, gdzie zawsze się coś dzieje i każdy znajdzie coś dla siebie:)

Chorwacja » Dalmacja » Seget Vranjica
Mirosław (Żagań, 2012-11-16) - Średnia ocena: 2.1
Dobra miejscowość wypadowa do zwiedzania Środkowej Dalmacji. Blisko do Trogiru, Splitu,Szibenika czy Parku Narodowgoi Krka.

Chorwacja » Dalmacja » Novalja
Sebastian (Wodzisław Śląski, 2012-11-06) - Średnia ocena: 4.2
Ładna miejscowość. Dla młodzieży dużo dyskotek i impres

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.

Chorwacja » Dalmacja » Tučepi
JANUSZ (GOLENIÓW, 2012-10-17) - Średnia ocena: 5.0
Przyjemne miejsce na wypoczynek.Z jednej strony góry z drugiej morze.Plaża żwirowa ciagnie się wzdłuż promenady,są też drzewa a co za tym idzie takze cień.Woda bardzo czysta,można pływać,łagodne zejście.Dużo restauracji i tawern.5 km do Makarskiej,75 km do Mediugoje.Bardzo polecam.

Chorwacja » Dalmacja » Sv. Filip i Jakov
Stach (Sulechów, 2012-10-17) - Średnia ocena: 4.6
Św.Filip i Jakob to mała letniskowa ,spokojna miejscowość.,Świetny punkt wypadowy do zwiedzania innych dalmatyńskich miast i miasteczek.Świetne miejsce na wypoczynek dla rodziców z małymi dziećmi oraz osób starszych.Polecam
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl