Kolumbia

Kolumbia - państwo ośnieżonych andyjskich szczytów i amazońskiej dżungli

      Kolumbia to tropikalny kraj leżący w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, graniczący z Panamą, Brazylią, Peru, Ekwadorem i Wenezuelą. Jako jedyne państwo ma dostęp do dwóch oceanów: Pacyfiku oraz poprzez Morze Karaibskie do Oceanu Atlantyckiego. Wschodnią część kraju zajmuje fragment Niziny Amazonki i Orinoko, natomiast zachodnią pasmo Andów rozciętych z północy na południe dolinami rzek Magdalena i Cauca. Najwyższy szczyt Pico Cristóbal Colón o wysokości 5800 m n.p.m., a stolicą jest miasto Bogota - trzecia najwyżej położona stolica świata. Do Kolumbii należą wyspy San Andrs, Providencia, Serrana i Roncador na Morzu Karaibskim oraz Gorgona, Gorgonilla i Malpelo nad Oceanem Spokojnym.
      Ta legendarna kolebka El Dorado i ojczyzna świtowej sławy piosenkarki - Shakiry, znana jest dziś w świecie przede wszystkim jako światowym producent kawy i trzciny cukrowej, największy producent szmaragdów, a także największy w Ameryce Południowej nielegalny producent kokainy i marihuany. Kolumbia jest również pierwszym producentem goździków, róż i orchidei. Posiada największą na świecie odkrywkową kopalnię węgla i najważniejsze Muzeum Złota, znajdujące się w Bogocie, gdzie przechowuje się 35 tys. pamiątek pochodzących z epoki rozkwitu Kolumbii. To w Kolumbii można zobaczyć największy, nieoszlifowany szmaragd świata. Te niezwykle cenne, szmaragdowe kamienie wydobywa się do dnia dzisiejszego w Muzo pod Chiquinquira.

Pogoda i klimat

      Klimat Kolumbii determinuje położenie tego kraju i ukształtowanie terenu. Kolumbię bowiem przecina równik, większa część kraju położona jest na północnej półkuli, a całe terytorium znajduje się w strefie międzyzwrotnikowej. Panuje tutaj klimat równikowy, tropikalny z jego typowymi, najbardziej charakterystycznymi cechami, ale w zależności od regionu klimat nieco się różni ze względu na duże różnice wysokości. Przyjemne temperatury utrzymują się przez cały rok i nie ma dramatycznych zmian pór roku. Najwięcej deszczu występuje w okresie od maja do lipca i od października do grudnia, a opady są zwykle po zachodzie słońca, nie są więc aż tak uciążliwe. Średnia roczna temperatura na terenach nizinnych waha się od 25 do 28°. Chłodniej jest natomiast w Kolumbijskich Andach. Jak to w górach, temperatura spada wraz z wysokością. Przemierzając więc górskie szlaki trzeba koniecznie zaopatrzyć się w ciepłą kurtkę i odpowiednie buty.
Pokaż cały opis


Wiza, Kolumbialoty i inne praktyczne informacje

      Różnica czasu pomiędzy Polską a Kolumbią wynosi zimą minus 6, a latem minus 7 godzin. Po przylocie do Kolumbii wylądujemy w pobliżu serca kraju, czyli stolicy na lotnisku spełniającym najwyższe standardy. 15 km na zachód od Bogoty położony jest bowiem międzynarodowy port lotniczy Bogotá-El Dorado, który jest największym portem lotniczym w Kolumbii. Obsługuje rocznie około 9 mln pasażerów.
      Polacy od niedawna na terytorium Kolumbii mogą przebywać bez wiz. W zależności od charakteru czas bezwizowego pobytu jest różny. Dla turystów jest to 90 dni z możliwością przedłużenia o kolejne 90. W momencie przekraczania granicy funkcjonariuszom służb granicznych należy podać charakter pobytu, na podstawie którego określany jest czas przebywania w Kolumbii i termin opuszczenia kraju. Ważną informacją jest fakt, że przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową, która nie jest wliczana w koszt biletu. Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych.

Historia

      Kolumbia to kraj o pięknej i bogatej historii, którą warto poznać jeszcze zanim wybierzemy się w podróż do tego fascynującego państwa. Wiedza ta jest niezwykle pomocna w zrozumieniu tamtejszej kultury, stylu życia, mieszkańców. Pozwala też dostrzec niezwykłość Kolumbii i cieszyć się jej niepowtarzalną atmosferą. Proste ludy trudniące się myślistwem i zbieractwem pojawiły się na terenach dzisiejszej Kolumbii prawdopodobnie jakieś 10 tysięcy lat przed naszą erą. Wtedy zamieszkiwali ten obszar Indianie - Czibcza i Araukanie. Każde z plemion wykształciło niezależne od siebie kultury, a bogactwo cywilizacji indiańskiej przyczyniło się do narodzin słynnej legendy o Złotej Krainie, El Dorado. Ważną datą w historii Kolumbii jest rok 1499, kiedy to odkryta została dla Europy i Europejczyków przez hiszpańskiego żeglarza Alonso de Hojeda. W XVI wieku podbita przez Hiszpanów weszła w skład wicekrólestwa Peru, a od roku 1717 razem z Ekwadorem i Wenezuelą w skład wicekrólestwa Nowej Granady. Pod koniec osiemnastego stulecia niezadowolenie hiszpańskimi rządami doprowadziło do rebelii. W 1812 r. na czele walczących o uzyskanie niepodległości stanął Simon Bolivar, kolumbijski bohater narodowy. Ciekawostką jest polski akcent w historii Kolumbii. Osiedlali się tu bowiem polscy żołnierze, walczący w armii wyzwoleńczej Bolivara. Do dziś mieszkają tutaj ich potomkowie. Kolumbię łączą silne historyczne związki z innymi krajami Ameryki Południowej. Wchodziła ona w skład federacji Wielkiej Kolumbii, gdzie obok Ekwadoru i Wenezueli znalazła się także Panama. Po jej rozpadzie powstało państwo odpowiadające terytorialnie dzisiejszej Kolumbii - Nowa Grenada. Od 1830 jest samodzielną republiką, do 1861 pod nazwą Nowa Granada, do 1903 obejmowała Panamę. Przez wiele lat Kolumbię trawiła wojna domowa, która pochłonęła tysiące ludzkich istnień. Związane to było z kwitnącą produkcją i handlem kokainą oraz walkami między kolumbijskimi liberałami i konserwatystami. Przez cały czas Kolumbia pozostaje w czołówce państw o największej liczbie zabójstw i porwań oraz nadal jest głównym producentem kokainy na świecie. Od 2002 do 2010 prezydentem kraju był neokonserwatysta Álvaro Uribe, w 2006 roku został wybrany na drugą kadencję, co nie zdarzyło się w Kolumbii od 100 lat. W 2010 roku na tym stanowisku zastąpił go Juan Manuel Santos.

Zabytki i atrakcje

      Będąc Kolumbiaz wizytą w Kolumbii, koniecznie trzeba zwiedzić obiekty, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jako pierwszy został tam wpisany port, fortece i zespół zabytkowy w Kartagenie. Drzewa balsamowe i kauczukowe, bogatą faunę: pumy, jaguary, mrówkojady, leniwce, różne gatunki małp, tapiry można obserwować w Parku Narodowym Los Kation. Zespół zabytkowy w Santa Cruz de Mompox daje z kolei niepowtarzalny obraz dawnego miasta kolonialnego. W Narodowym Parku Archeologicznym Tierradentro znajdują się monumentalne posągi przedstawiające postacie ludzkie oraz liczne hipogea z okresu VI i X w. Te podziemne, ogromne grobowce zdobione są motywami powtarzającymi wystrój wnętrz domostw z tamtego okresu i świadczą o niezwykłym rozwoju cywilizacji prekolumbijskiej. Park Archeologiczny San Agustín ma nam do zaoferowania największy w Ameryce Południowej zespół zabytków sakralnych oraz rzeźb. Natomiast rezerwat fauny i flory Malpelo obejmuje wyspę Malpelo oraz środowisko morskie skupione wokół niej. Słynie jako jedno z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania. W miastach Kolumbii zachowało się wiele innych ciekawych i wartych zobaczenia zabytków, jak mury obronne z zamkiem San Filipe, domy kolonialne, pałac Inquisicion z połowy XVIII w., XVI-wieczne fortyfikacje w Santa Marta, czy zabytkowe kościoły. Turyści chętnie odwiedzają północno - wschodnią część Kolumbii - region Santander. Jest to popularny kierunek podróży przede wszystkim dla miłośników adrenaliny i różnego rodzaju sportów. Ekstremalnych wrażeń dostarczą skoki ze spadochronu, spływy kajakowe, czy rafting. Poza tym Kolumbia to doskonałe miejsce do uprawiania jazdy konnej, jazdy rowerem oraz górskich wycieczek. Barranquilla i jej słynny karnawał, który odbywa się corocznie, w weekend poprzedzający Środę Popielcową jest uwielbianą przez Europejczyków atrakcją.

Przyroda

      Kolumbia to piękny kraj, który zachwyci turystów niezwykłymi walorami przyrodniczymi. Znajdują się 23 parki narodowe, wśród których najsłynniejsze to: Park Narodowy Sierra Nevada de Cocuy, Park Narodowy Purace i Park Narodowy los Nevados. W Kolumbii wyróżnić możemy pięć regionów, a każdy ma nam co innego do zaoferowania. Region Amazoński położony w południowej części zachodniej Kolumbii jest regionem równinnym, nazywanym Kolumbijską Puszczą Amazońską. Na tym obszarze występuje niezwykłe bogactwo flory i fauny, niespotykanej nigdzie indziej i charakterystycznej dla dżungli. W Regionie Andyjskim usytuowane są kolumbijska część Andów, wraz z dolinami największych rzek Cauca i Magdalena. To prawdziwa gratka dla miłośników gór i ekstremalnych sportów. W tym regionie do najciekawszych miast należy stolica Kolumbii Bogota oraz miasta Tenjo, Chia, Tunja i Duitama o kolonialnej architekturze. Atrakcją tego regionu jest park archeologiczny w pobliżu miejscowości San Augustin z kamiennymi figurami. Nizina obok Morza Karaibskiego i nie należące do Andów górotwory, jak Montes de María i Sierra Nevada de Santa Marta znajdują się w Regionie Karaibskim, słynącym z niezwykle urokliwego wybrzeża. To tutaj rzesze turystów wylegują się na plażach przy najnowocześniejszym kąpielisku El Rodadero. To tutaj znajduje się cieszący się największą popularnością ośrodek turystyczny Santa Marta oraz Cartagena, w której odbywają się liczne festiwale, kongresy. Atrakcją tego regionu są parki narodowe: Tairona, gdzie zachowały się ruiny Pueblito oraz Salamanca, w którym żyją kajmany, krokodyle i różne gatunki ryb. Nadbrzeżne niziny nad Pacyfikiem znajdują się w Regionie Wybrzeża Pacyfiku, a kolumbijskie wyspy, których nie uważa się za wyspy wybrzeża, Kolumbiajak archipelag San Andrés i Providencia na zachodnim Morzu Karaibskim i wyspę Malpelo na Pacyfiku należą do Regionu Wyspiarskiego. Chętnie odwiedzany jest także Region Orinoko w północnej części zachodniej Kolumbii. Kolejna cechą wyróżniającą Kolumbię, jest fakt, że niektóre góry i wyspy są pochodzenia wulkanicznego, a terytorium kraju wchodzi w skład Ognistego Pierścienia Pacyfiku. Najważniejszymi wulkanami są: Chile, Galeras, Prac, Coconutos.

Kuchnia

      Kuchnia europejska, afrykańskie wpływy kulinarne, lokalna tradycja - to wszystko zawiera w sobie kolumbijska sztuka kulinarna. Z powodu tej różnorodności kulturowej w kolumbijskim menu znajdziemy całe bogactwo smaków, zapachów i kolorów. I choć nie ma dania, które można by nazwać kolumbijską potrawą narodową, smakosze będą na pewno zadowoleni, bo zjeść tutaj można prawdziwe pyszności. Na talerzach pełno warzyw - pomidorów, cebuli, szczypiorku, fasoli, grochu, soczewicy. Podstawą każdej potrawy są ziemniaki, ryż i kukurydza. Specjalne miejsce w miejscowej kuchni zajmują owoce morza. Miłośnicy takich rarytasów będą mogli spróbować arroz con camarones, czyli ryżu podawanego z krewetkami, cazuela de mariscos - kremowej zupy podawanej z owocami morza oraz mojarra frita - smażonej karaibskiej ryby. Kolumbijczycy zajadają się też potrawami z grilla. Dużą popularnością cieszą się organizowane w całym kraju festyny i święta grilla. Grill kolumbijski różni się od nam znanego pionowym ułożeniem rusztu. Smaży się na nim różne rodzaje mięs. Wzdłuż wybrzeża karaibskiego ciągnie się bardzo atrakcyjny kulinarnie obszar, gdzie można skosztować takich smakołyków, jak wątroba wieloryba czy ryż kokosowy. Z napoi warto polecić lemoniadę kokosową, napój z owocami - champus, oraz avena, czyli kremowy, zimny, gęsty napój z owsa. Jednak to, co najbardziej kojarzy się z Ameryką Południową, to znana na cały świat Tequila… Produkowana jest ze sfermentowanego soku agawy, a pije się ją tutaj od czasów Azteków. Kulinarnych doznań nam w Kolumbii nie zabraknie na pewno, a wspomnienie apetycznego aromatu i wybornego smaku specjałów kolumbijskiej kuchni na długo pozostaje w pamięci.

Demografia, religia, zwyczaje

      Różnorodność to słowo, które najlepiej określa istotę tego państwa. Kolumbia to kraj zróżnicowany pod każdym względem, także etnicznym i kulturowym. Etniczna różnorodność jest efektem mieszania ras Indian, hiszpańskich kolonizatorów i afrykańskich niewolników. Powstało w ten sposób społeczeństwo metyskie i białe - ok. 86%, czarne - 10%, oraz tubylcze - 3,4% i cygańskie - 0,01%. Proporcje tych grup etnicznych różnią się w zależności od regionów. Kolumbia jest także zróżnicowana pod względem religijnym, choć przytłaczającą większość stanowią tutaj katolicy.
      W Kolumbii dużą wagę przykłada się do pielęgnowania zwyczajów, a mieszkańcy kraju, pomimo ciągnących się tutaj od wielu lat konfliktów i problemów, należą do szalenie gościnnych i życzliwych ludzi. Jednym z takich znanych obyczajów jest tradycja klaskania przez Kolumbijczyków wracających zza granicy przy lądowaniu samolotu. W ten sposób okazują radość z powrotu do Ojczyzny. Mieszkańcy Kolumbii są bowiem ogromnymi patriotami, a swoje przywiązanie i miłość do kraju okazują na każdym kroku. Piękną tradycją jest puszczanie dwa razy dziennie w radiu hymnu narodowego oraz noszenie trzech kolorowych bransoletek na rękach w kolorach flagi narodowej. Duże znaczenie odgrywa w życiu Kolumbijczyków symbolika. Kolumbii patronuje ptak - kondor, kwiat - orchidea i drzewo - palma woskowa. Na świecie Kolumbia znana jest przede wszystkim z tradycji parzenia i picia kawy, którą niewątpliwie nazwać można narodowym napojem Kolumbijczyków. "Czarna jak noc, słodka jak grzech, gorąca jak miłość i mocna jak piekło" - tak o kawie pisał francuski polityk Talleyrand i taki jest właśnie aromat i smak kolumbijskiej kawy. W Kolumbii każdego kto przyjdzie z wizytą zapyta się, czy nie napije się tego czarnego płynu, przy czym pytanie padnie tylko jeden raz. Zaskakujący dla nas Polaków może być zwyczaj nie noszenia obuwia zmiennego po domu. Kolumbia słynie także z produkcji tytoniu, a kolumbijskie cygara są podobno najlepsze na świecie.
      W Kolumbii zachwyca różnorodność, zarówno kulturowa, jak i walorów przyrodniczych, mieszkańców, krajobrazów, kuchni. Wakacje w Kolumbii to na pewno nie będzie zmarnowany czas. Zabytki starożytnych indiańskich cywilizacji, zakupy na gwarnym targowisku, wędrówki wśród dziczy czy monumentalnych szczytów górskich, sprawią, że urlop w tym kraju pozostanie nam na długo w pamięci, a chęć pozostania tam dłużej będzie towarzyszyć po wejściu na pokład samolotu. Oferujemy najwyższy standard w najniższej cenie. W naszej propozycji znajdują się wycieczki fakultatywne oraz wakacje last minute. Oferujemy noclegi, apartamenty prywatne, hotele i kwatery prywatne, także w standardzie all inclusive. Zapraszamy!
Zobacz również:
Kraje
Regiony
Maroko Maroko Zapierające dech w piersiach krajobrazy, mozaika barw, powietrze przesiąknięte przyprawami, kadzidłami i egzotycznymi perfumami. W miastach wiele kawiarenek, rozsianych pomiędzy labiryntami wąskich uliczek. Wystrój ich najczęściej jest... Riwiera Olimpijska Riwiera Olimpijska Wyspy Zielonego Przylądka to archipelag dziesięciu głównych i kilku mniejszych wysp, położony w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Mimo, że nie leży na głównym szlaku wypraw turystycznych, jest zakątkiem idealnym na udany wypoczynek.... Oceania Oceania Oceania to odrębna część świata , którą tworzą skupiska wysp w południowo-zachodniej i środkowej części Oceanu Spokojnego , niedaleko Australii . Oceania dzieli się na Melanezję, Mikronezję, Polinezję i Nową Zelandię. Największe wyspy Oceanii... Kanada Kanada Kanada to kraina rozległych przestrzeni, gęstych lasów, jezior i rzek pełnych ryb; to także kraj przyjazny, tolerancyjny, gościnny i zróżnicowany – każdy region różni się w jakiś sposób od pozostałych pod względem zwyczajów, kultury, historii, a... Słowenia Słowenia Podróże od zawsze nas fascynowały. Lubimy zwiedzać miejsca, w których jeszcze nie byliśmy, gdzie czekają na nas liczne atrakcje turystyczne , gdzie pogoda pozwala nam na błogie lenistwo w promieniach słońca. Najgorzej jednak jest z wybraniem... Azerbejdżan Azerbejdżan Azerbejdżan to mały kraj nad Morzem Kaspijskim położony na Zakaukaziu . Główne zyski czerpie z wydobywania ropy naftowej, choć w ostatnich latach coraz bardziej znaczącym sektorem gospodarki staje się turystyka. Nie jest to jeszcze... Argentyna Argentyna Argentyńskie Tango , Słodkie Buenos Aires , tętniące życiem miasto z najszerszą ulicą na świecie (Aveninda 9 Julio) nigdy nie zasypia, opowieści z czasów "gorączki złota", legendy Indian oraz popularna, dzięki musicalowi Evita Peron . Mnogość... Korea Korea Podstawowe informacje        Korea Południowa to kraj położony w Azji Wschodniej , w południowej części Półwyspu Koreańskiego . Jej bezpośrednim sąsiadem jest Korea Północna , która rości sobie prawo do całej... Mongolia Mongolia Mongolia kojarzy się przede wszystkim z bezkresnymi stepami, które od najdawniejszych czasów były siedzibą uwielbiających wolność koczowniczych plemion. Ale Mongolia to także pustynia Gobi , na której odnajdywane są prastare szczątki nie tylko... Jordania Jordania Jordania uchodzi za kraj nieco odmienny od pozostałych państw Bliskiego Wschodu - jest bardziej przyjazna, bezpieczniejsza, czystsza, sprawniej funkcjonująca, a do tego niezwykle gościnna. Można powiedzieć, iż jest najbardziej otwarta na... Holandia Holandia Podstawowe informacje        Chodaki , wiatraki , rowery , ale również legalne "miękkie" narkotyki oraz prostytucja. To hasła z którymi kojarzy się Holandia . Niewielki kraj w Europie zachwyca swoją... Nowa Zelandia Nowa Zelandia Nowa Zelandia (w języku Maorysów Aotearoa, czyli Kraj Długiej Białej Chmury) to wyspiarskie państwo na południowo - zachodnim Pacyfiku . Tworzący Nową Zelandię archipelag jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii . Nowa Zelandia... Senegal Senegal Podstawowe informacje        Senegal to kraj położony w zachodniej Afryce , nad Oceanem Atlantyckim. Miejsce niezwykle egzotyczne, słynące z pięknych widoków, doskonałych plaż i wielu ciekawych miejsc, jest... Chile Chile Położenie        Chile to bardzo charakterystyczne państwo pod względem swojego ukształtowania oraz położenia. Kraj zajmuje niemal całe wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej . Długi pas tego państwa rozciąga się... Liechtenstein Liechtenstein Dżibuti Dżibuti Podstawowe informacje        Dżibuti to kraj położony we wschodniej Afryce . To idealne miejsce na niecodzienne wakacje , których nie przeżyjesz w wielkich kurortach. Piaskowe pustynie, ciekawa flora,... Iran Iran O Iranie mało wiemy. Kojarzy się głównie z konfliktami zbrojnymi, terroryzmem, często mylony jest z sąsiednim Irakiem. Panuje równie powszechne, co błędne przekonanie o tym, że wycieczka do tego państwa może być bardziej niż w innych częściach... Rumunia Rumunia Rumunia – kraina różnorodności       Położona w południowo - wschodniej części Europy Rumunia zajmuje obecnie obszar 238 391 kilometrów kwadratowych i sąsiaduje z takimi państwami jak Węgry i Serbia na... Grecja Grecja Grecja - kraina słońca i mitycznych bogów Jeśli marzysz o spokojnym wypoczynku, morskich kąpielach, niezapomnianych widokach i smacznym jedzeniu - koniecznie odwiedź Grecję. Kraj ten oferuje nie tylko piękne krajobrazy ale i wspaniały... Afganistan Afganistan Podstawowe informacje        Afganistan , a właściwie Islamska Republika Afganistanu, jest krajem leżącym na obszarze Azji Środkowej , w sąsiedztwie Iranu , Pakistanu , Tadżykistanu , Turkmenistanu ,...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl