Kolorado

USA
Położenie

      Stan Kolorado położony jest w środkowo - zachodniej części USA. Od zachodu graniczy ze stanem Utah, od wschodu z Kansas, od południa z Oklahomą, a od północy z Nebraską. Kolorado to stan górzysty (na jego terenie znajdują się Góry Skaliste), a swoją nazwę wziął od rzeki Kolorado. Stan zajmuje powierzchnię 268 879 km2, a liczba jego populacji wynosi ponad 4 mln ludności. Stolicą Kolorado jest miasto Denver.

Historia

      Ziemie te na początku XVIII w. opanowane zostały przez Hiszpanię. Stany Zjednoczone odkupiły od Francji północną część Kolorado w 1802 roku. Po wojnie amerykańsko - meksykańskiej w 1848 r. południowa część Kolorado przyłączona zostaje do USA. Koniec XVIII w. to czas wzmożonego osadnictwa związanego z odkryciem srebra na tych terenach.

Przyroda

      Najsłynniejszym parkiem narodowym w stanie Kolorado jest bez wątpienia Park Narodowy Wielkiego Kanionu. To jeden z najstarszych parków narodowych USA – utworzony w 1919 r. w celu ochrony krajobrazu przełomu rzeki Kolorado. Ten oszałamiający cud natury przyciąga turystów i geologów z całego świata. Kanion ma 446 km długość (całkowita powierzchnia parku wynosi 4 926,66 km2). Park można zwiedzać na różne sposoby: pieszo, na grzbiecie muła lub pływając kajakiem.
      Kolejnym niezwykłym parkiem narodowym jest Park Narodowy Gór Skalistych (utworzony w 1915 r., znajduje się w północno - zachodniej części stanu). Park urzeka niezwykłym pięknem lasów iglastych i różnorodnym krajobrazem Gór Skalistych: malownicze jeziora, gorące źródła, ośnieżone wyniosłe szczyty i grzbiety górskie.
      W południowo - zachodniej części stanu znajduje się Park Narodowy Mesa Verde. Park, znajdujący się na malowniczym płaskowyżu, utworzono w 1905 r. w celu ochrony zabytkowych prekolumbijskich osiedli oraz miejsc uznanych przez Indian Anasazi za święte. W 1978 r. park wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
      Aby podziwiać najwyższe wydmy w Ameryce Północnej należy wybrać się do Parku Narodowego Great Sand Dunes.
Pokaż cały opis


Rozrywka Koloradoi atrakcje

      Największe miasto stanu i zarazem jego stolica to Denver. Miasto, położone u podnóża Gór Skalistych, jest najważniejszym centrum handlowym i węzłem komunikacyjnym stanu. Spacer po zabytkowych uliczkach miasta to możliwość podziwiania zabytkowej architektury z XIX wieku. Wizyta na placu Larimer Square pozwoli przenieść się do wiktoriańskich czasów. W urokliwych kamieniczkach znajdują się liczne sklepy i restauracje. Na zakupy najlepiej udać się na główną ulicę miasta, czyli 16th Street, która przeznaczona jest całkowicie dla pieszych. Warto wybrać się do budynku Kapitolu Stanowego, aby z jego wieży przyjrzeć się niezwykłej panoramie miasta: zabytkowa zabudowa i nowoczesne budynki na tle Gór Skalistych. Miłośników sztuki zachwyci wizyta w Denver Art Museum, gdzie zgromadzono dzieła sztuki z całego świata.
      W Kolorado znajdują się najlepsze wyciągi narciarskie w USA. Miejscowość Aspen, słynąca z górskich krajobrazów, nazywana jest zimową stolicą USA. Innym ważnym ośrodkiem sportów zimowych jest miejscowość Vail, gdzie odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Z kolei w miejscowości Steamboat Springs znajduje się kompleks skoczni narciarskich Howelsen Hills.
      Ciekawym miejscem jest tzw. Four Corners – punkt położony na terenie indiańskiego rezerwatu Navajo, w którym schodzą się granice czterech stanów: Utah, Kolorado, Nowy Meksyk i Arizona. To jedyne takie miejsce na terenie USA, gdzie granice stanów przecinają się pod kątem prostym.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Alaska Alaska Położenie        Alaska jest największym stanem USA (stan zajmuje powierzchnię 1 481 347 km2). Stan położony jest w północno-wschodniej części Ameryki Północnej . Od wschodu graniczy z Kanadą , od zachodu... Floryda Floryda Położenie       Stan Floryda położony jest na półwyspie Floryda (południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych ). Graniczy od północy z Alabamą i Georgią . Półwysep od wschodu obmywają wody Oceanu... Georgia Georgia Położenie       Stan znajduje się w południowo-wschodniej części USA i zajmuje powierzchnię 150 132 km2. Od południa graniczy z Florydą , od wschodu z Oceanem Atlantyckim , od zachodu z Alabamą , a od... Hawaje Hawaje Magiczne wakacyjne wyspy , wprost stworzone dla spragnionych prawdziwego wypoczynku turystów – błękit oceanu, słoneczna pogoda , malownicze plaże , uśmiechnięci mieszkańcy… Aloha! Witajcie na Hawajach ! Położenie... Illinois Illinois Położenie        Stan Illinois położony jest na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki i zajmuje powierzchnię 143 968 km2. Sąsiaduje od północy z Jeziorem Michigan i stanem Wisconsin , od wschodu... Kalifornia Kalifornia Położenie       Stan Kalifornia położony jest na zachodnim wybrzeżu USA , nad Oceanem Spokojnym . Od południa graniczy z Meksykiem , od północy ze stanem Oregon , a od wschodu z Newadą i Arizoną .... Luizjana Luizjana Położenie        Stan Luizjana (Louisiana) położony jest południowo - wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki , nad Zatoką Meksykańską . Od zachodu graniczy ze stanem Teksas , od wschodu ze stanem... Maryland Maryland Położenie       Stan Maryland położony jest na wschodnim wybrzeżu USA . Od północy graniczy z Pensylwanią , od wschodu z Delaware , od południa z Wirginią i Wirginią Zachodnią . Stan zajmuje powierzchnię... Massachusetts Massachusetts Położenie       Stan Massachusetts położony jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego , w północno - wschodniej część USA . Od południa graniczy ze stanem Connecticut i Rhode Island , na zachodzie ze stanem... Nevada Nevada Położenie        Stan Nevada położony jest w zachodniej części USA , na wschód od gór Sierra Nevada (z języka hiszpańskiego – "nevada" oznacza "śnieżny"). Od zachodu Nevada graniczy ze stanem Kalifornia , od... Stan Nowy Jork Stan Nowy Jork Położenie        Stan Nowy Jork (State of New York) położony jest w północno - wschodniej części USA . Stan od północy graniczy z Kanadą i stanem Vermont , od zachodu z jeziorami Erie i Ontario, od wschodu... Stan Waszyngton Stan Waszyngton Położenie        Stan Waszyngton (Washington State) położony jest w północno - zachodniej części USA , na wybrzeżu Oceanu Spokojnego . Zajmuje powierzchnię 184 824 km2 i jest zamieszkiwany jest przez prawie 6... Tennessee Tennessee Położenie       Stan położony jest w środkowo - wschodniej części USA . Od południa graniczy z Georgią , Alabamą , Missisipi , na zachodzie z Arkansas i Missouri , na wschodzie z Karoliną Północną , a na... Utah Utah
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl