Karaiby Francuskie

Karaiby
Na dźwięk słowa Karaiby naszym oczom ukazują się krajobrazy jak z bajki - zielone wyspy, słoneczne plaże oraz piękno bezkresnego, lazurowego morza. Użyczające turystom cienia palmy kokosowe, szum wodospadu, gwarne targowiska pełne egzotycznych kwiatów i owoców, kolorowe papugi, miękkość piasku pod stopami, muzyka wydobywająca się z tropikalnego lasu o zachodzie słońca… To zaledwie część przygody, która rozpocznie się wraz z naszym przybyciem tutaj.
      W skład francuskiej części Karaibów wchodzi Guadeloupe, Martynika, Saint Martin i Saint Barthelemy, a każda z nich jest piękna i kryje własne tajemnice, dostępne jedynie tym, którzy zechcą podczas swojego pobytu na wyspach zgłębić tutejszą kulturę, otworzą serca i poczują ducha karaibskiego świata. Skąpane w tropikalnym słońcu wyspy są otoczone od wschodu wodami Oceanu Atlantyckiego, a od zachodu wodami Morza Karaibskiego. Słyną z wilgotnego lasu tropikalnego, muzyki zouk, wyśmienitej kuchni kreolskiej oraz specyficznej kultury, gdzie mieszają się rytuały afrykańskie, ślady kultury indyjskiej, a także obyczaje europejskie.

Pogoda

      Karaiby Francuskie to słońce, które opala na brązowo i sprawia, że wszystko mieni się kolorem złota, to podmuch ciepłego wiatru, który kołysze palmy kokosowe i niesie ze sobą zapach egzotycznych kwiatów, jak orchidee i hibiskusy, to lazurowe wody, które przynoszą rozgrzanym podczas plażowania ciałom orzeźwienie i ulgę. Wysokie temperatury i stosunkowo duża wilgotność powietrza to najbardziej charakterystyczne cechy tropikalnego klimatu, który występuje na wyspach Karaibów Francuskich. Temperatury są tutaj praktycznie niezmienne przez cały rok, a ich średnia to 28°. Planując urlop warto jednak wziąć pod uwagę porę roku. W czasie trwania pory suchej, która występuje od lutego do czerwca, dominuje słoneczna pogoda, przeplatana przejściowymi, krótkimi opadami deszczu. W porze deszczowej, która trwa od lipca do stycznia, można się spodziewać długich okresów słonecznej pogody, ale opady deszczu są częstsze i trwają dłużej. Najlepiej w podróż wybrać się zatem w czasie trwania pory suchej, kiedy działanie upałów nie jest potęgowane przez wilgotne powietrze. Poza tym pora deszczowa niesie ze sobą również zagrożenie huraganami, dlatego turystom zaleca się nie odwiedzanie Karaibów Francuskich pomiędzy czerwcem a listopadem. Z tego powodu właśnie Guadeloupe jest najchętniej odwiedzana w okresie od grudnia do maja, ponieważ temperament tutejszemu klimatowi nadają tropikalne huragany i cyklopy, przez które archipelag nawiedzany jest w pozostałych miesiącach. Natomiast na Martynice czas huraganów panuje w okresie od sierpnia do października.
Pokaż cały opis


Historia

      Francuska Karaiby Francuskieczęść Karaibów to nie tylko imponujące widoki i rewelacyjne plaże, ale także wspaniała historia, która pozostawiła na tym terenie liczne ślady. Pierwotnie tereny te zamieszkiwane były przez plemiona Arawaków - Indian pochodzących z okolic Wenezueli, którzy wytępieni zostali przez ludożerczych Karibów. Dla Europejczyków Karaiby Francuskie odkrył Krzysztof Kolumb. Podczas swojej drugiej podróży do Nowego Świata w 1493 roku odkrywca postawił swoje kroki na Guadeloupie, Saint Martin i Saint Barthelemy, do brzegów Martyniki w okolicach dzisiejszego Le Carbet przybił natomiast podczas czwartej podróży w 1502 roku. Kolumbowi Saint Barthelemy i Guadeloupe zawdzięczają także swoje nazwy. Pierwszą nazwał ku pamięci swojego brata Bartłomieja, drugą ochrzcił Santa Maria de Guadalupe de Extremadura, na cześć obrazu Matki Bożej czczonej w hiszpańskim klasztorze Villuercas w Guadaloupe, a ze względu na uprawiane na niej ananasy określił ją też Pina de Indias, czyli "sosnowe Indie".
      Do Francji Martynika należy od 1635 roku, Guadeloupe została włączona w skład francuskiego królestwa w 1674 roku i poza krótkimi interwencjami brytyjskimi wyspy przez cały czas znajdują się pod wpływami francuskimi. Martynika przez kilka wieków rozkwitała jako główny ośrodek administracyjny francuskich posiadłości na Karaibach, a jej ówczesna stolica - St. Pierre nazywana była nawet Paryżem Małych Antyli. Karaiby Francuskie Obie wyspy od 1946 roku uzyskały status departamentów zamorskich Francji i jako takie wchodzą w skład Unii Europejskiej - oznacza to, że ich posłowie także zasiadają we francuskim Zgromadzeniu Narodowym w Paryżu. Do 2007 roku Saint-Barthélemy i francuska część wyspy Saint-Martin podległe były administracji na Guadeloupie. Mieszkańcy w referendum głosowali jednak za odłączeniem od Guadeloupy. Dziś mają one status zbiorowości zamorskich Francji.

Wakacje i atrakcje turystyczne

      Wakacje spędzone na którejś z wysp Karaibów Francuskich to gwarancja słonecznego wypoczynku, doskonałej zabawy i pasjonującego odkrywania tutejszej kultury. A każda z wysp ma swoje niepowtarzalne piękno i jedyne w swoim rodzaju atrakcje. I tak Gaudeloupe kojarzy nam się przede wszystkim z Matką Bożą z Guadeloupe. Bez niej nie można sobie dziś wyobrazić katolicyzmu meksykańskiego, jak również przetrwania Kościoła w Meksyku w trudnych czasach. Matka Boża objawiła się tam biednemu Indianinowi Juanowi Diego w 1531 r., a miejscu objawienia wzniesiono sanktuarium, które odwiedza co roku przeszło 20 mln pielgrzymów z całej Ameryki Łacińskiej. Guadeloupe to też Grande-Terre - czyli Brama Piekła - miejsce cieszące się złą sławą wśród dawnych żeglarzy, gdzie statki roztrzaskiwały się często o wysoki brzeg oraz światowej rangi imprezy sportowe: Mistrzostw Świata Karujet Race - Jet Ski, Karaiby Francuskiektóre mają ugruntowaną pozycję i reputację najtrudniejszych zawodów na motorówkach wodnych oraz Route du Rhum - jedna z najważniejszych imprez żeglarskich. Głównym ośrodkiem turystycznym na Guadeloupie jest Pointe-a-Pitre. Znaleźć tu można muzea: Musee Schoelcher i Musee St-John Perse - tutejszy laureat literackiej nagrody Nobla oraz perełkę architektury, którą jest katedra Piotra i Pawła. Największą atrakcją turystyczną Guadeloupy pozostają jednak wodospady Chutes de Carbet - to trzy wodospady, połączone ścieżkami turystycznych szlaków, z których najwyższy ma 115 metrów wysokości. Chętnie odwiedzana przez turystów jest także malownicza trasa, nazywana La Route de la Traversee, która umożliwia dostęp do kilku atrakcji turystycznych: ZOO, Maison de la Foret z ekspozycją przyrodniczą i Kaskady des Ecrevisses. W Base-Terre warto zwiedzić fort Saint-Charles oraz wieżę obronną Tour du Pere Labat. Uroku wyspie nadają plantacje kawy i kakao, a koło Sainte Rose można zwiedzać muzeum rumu. Wysepka Ilet Pigeo cieszy się sławą najlepszego na Guadeloupie miejsca do uprawiania snorkelingu. Pływa tam nawet motorówka z przeszklonym dnem przystosowana do oglądania podmorskiej flory i fauny.
      W skład Karaibów Francuskich wchodzi też najmniejsza wyspa na świecie, która została podzielona pomiędzy dwa kraje, czyli Saint-Martin, posiadająca lotnisko z najkrótszym pasem światowym na świecie. można tu znaleźć wiele przykładów kolonialnej architektury. Warto zwrócić uwagę w szczególności na katedrę i ratusz. Przebywając na znajdującej się nieopodal wyspie Saint Barthelemy posłuchamy opowieści o ukrytym Karaiby Francuskieskarbie. Według legendy francuski pirat Daniel Montbars, który otrzymał przydomek "Montbars Exterminator", schronił się w Saint Barthelemy podczas operacji piratów i ukrył łup gdzieś w piaszczystych zatoczkach w Anse du Gouverneur. Stolica wyspy - Gustavia, kształtem przypominająca literę U, zaprasza do zwiedzania Kościoła anglikańskiego św. Bartłomieja - ważnego obiektu sakralnego, muzeum historycznego, statuy "Savaku", reprezentującej Indian Arawaków oraz trzech fortów obronnych, zbudowanych za czasów szwedzkiej okupacji wyspy.
      Na "wyspie kwiatów", jak nazywa się Martynikę, warto odwiedzić Le Vauclin - położoną we wschodniej części wioskę rybacką z tradycyjnymi domkami z drewna oraz dwoma pięknymi plażami: La Pointe Faula i Macabou. Pulsujący życiem ośrodek Trois - Ilets, gdzie znajduje się muzeum trzciny cukrowej, słynne też z kolekcji muszli i przepięknych wyrobów garncarskich oraz legendarny wulkan Mont Pelee, który rozciąga się nad byłą stolicą wyspy Saint Pierre - miejscowości zniszczonej na skutek jego wybuchu w 1902 roku, to miejsca, które jak magnes przyciągają turystów. Amatorzy nurkowania przy odpowiednich warunkach pogodowych mogą zobaczyć wrak Saint Pierre. Prawdziwą gratką dla miłośników historii będzie La Pagerie. Urodziła się tutaj francuska cesarzowa Józefina, pierwsza żona Napoleona i w tutejszym muzeum można podziwiać poświęconą jej życiu ekspozycję. Poszukiwacze śladów słynnych postaci powinni udać się do wioski Carbet, gdzie mieszkał Paul Gauguin. Nie bez powodu obszar ten nazywany jest także nowożytnymi Pompejami. Znajdują Karaiby Francuskiesię na wyspie pozostałości fortów, jak Fort Desaix, spacerując ulicami Fort-de-France będziesz śladami historii zmierzał do odkrycia kultury Martyniki, a z ruin zamku Dubuc, skąd rozciąga się wspaniały widok na wyspę, będziesz mógł doświadczyć prawdziwej uczty dla oczu - krajobrazu, który ukaże się Twoim oczom, nie podpowiedziałaby Ci nawet najbardziej wybujała wyobraźnia. Kolejnym etapem podróży może być Park Naturalny Martyniki, po którym można poruszać się pieszo, konno lub na rowerze, La Savane de Perifecation, gdzie znajdują się skamieniałe pnie drzew oraz miejscowość Le Marin z dużym portem jachtowym oraz jednym z najpiękniejszych zabytków wyspy, jakim jest trzynastowieczny kościół. Popularnością cieszy się także targ owoców morza i ryb oraz Riviere-Sal, czyli rozległe pola trzciny cukrowej, skąd niedaleko już do Riviere- Pilote. Mieści się tutaj zakład produkcji rumu. Jeśli chodzi o rozrywkę to warte polecenia są miejsca zwane "pitt", gdzie odbywają się walki mangust i kogutów. Najważniejsze i powszechne znane wydarzenia na Martynice to rozpoczynający się po Święcie Trzech Króli karnawał, Dzień Patrona, który raz w roku obchodzi każda miejscowość, odbywający się w marcu międzynarodowy tydzień żeglarstwa, czerwcowe regaty oraz grudniowy festiwal Jazz na Martynice.

Rejs i wycieczki

      Wybierając się do francuskiej części Karaibów musimy się przygotować na to, że podróż w tamtą część świata odbędzie się samolotem. Ten sposób podróżowania jest najprostszy i najwygodniejszy, choć istnieje również możliwość dotarcia tutaj droga morską - co tydzień z Francji płynie na Karaiby komfortowy Karaiby Francuskieprom pasażerski. Wyjazd z Polski wiąże się z przesiadką w jednym z europejskich lotnisk, ale najlepiej dostać się tu przez Paryż.
      Karaiby Francuskie zostały doskonale przygotowane na przybycie turystów z całego świata. Czekają tu na nas najnowocześniejsze i świetnie zorganizowane lotniska. Lotnisko International Martinique Airport Aimé Césaire w pobliżu stolicy Fort-de-France na Martynice oraz lotnisko znajdujące się w Pointe-a-Pitre na Guadelupie to jedne z najlepszych portów lotniczych na całych Karaibach. Z obu wysp łatwo dostać się na inne wyspy regionu. Można wybrać prom lub czarter lotniczy. Funkcjonuje wiele połączeń lotniczych oraz morskich pomiędzy wyspami, dzięki czemu mamy wiele możliwości zwiedzania karaibskiego świata. Na samych wyspach przemieszczanie się też jest wygodne - istnieje dobrze rozwinięta sieć autobusów, które kursują między większymi miastami, można również korzystać z usług taksówek lub wynająć samochód.
      Wśród bogatej oferty atrakcji turystycznych jedną z tych dostarczających niezapomnianych przeżyć będzie na pewno rejs statkiem wycieczkowym po Karaibach. Regularne usługi promowe funkcjonują pomiędzy Guadeloupą, Martyniką, Dominikaną i St. Lucią. Doskonale przygotowana flota jachtów, katamaranów i łodzi motorowych zapewni nam komfort żeglugi.

Hotele i apartamenty

      Znajdziesz tutaj nocleg Karaiby Francuskietrafiający w różne gusta i na każdą kieszeń. Karaiby Francuskie oferują zarówno komfortowe apartamenty o najwyższym standardzie w ekskluzywnych hotelach z pełną gamą udogodnień, ale także pokoje zróżnicowane cenowo, mieszczące się w eleganckich hotelach blisko plaży i morza. Możliwości zakwaterowania jest tu jednak o więcej. Trochę dziko i niepokornie, bardziej jak tubylec, niż turysta, możesz zamieszkać w karaibskich chatkach, czy w nadmorskich bungalowach. Ciekawą możliwością jest także, zwłaszcza dla niespokojnych duchów, łaknących ekstremalnych wrażeń, nocleg na jachcie, którym następnie, niczym dawny żeglarz czy pirat, będziesz się mógł zapuścić hen, w najodleglejsze rejony Karaibów.

Nurkowanie i inne sporty

      Bajkowy świat raf koralowych, jaskiń będących domem podwodnej flory i fauny, wraki statków i pirackie skarby zagubione pośród karaibskich wód - czekają na wszystkich tych, którzy ukochali sobie nurkowanie, ale zapraszają także tych, którzy dotąd nie poznali jeszcze smaku zatracenia się w podwodnym karaibskim świecie. Francuska część Karaibów jest szczególnie atrakcyjna dla miłośników nurkowania. Rzesze amatorów przybywa zwłaszcza na Martynikę, bo jak magnes przyciągają ich tutaj na północy wyspy - tereny wokół wraku Saint-Pierre, świadka tragicznego wybuchu wulkanicznego, a na południu - "le rocher du Diamant", czyli "diamentowa skała". Wyspy Karaibów Francuskich słyną też z niezwykle malowniczych szlaków pieszych oraz z tego, że dogodne warunki klimatyczne czynią to miejsce rajem dla żeglarzy. Na tutejszych wyspach popularnymi sportami Karaiby Francuskiejest także tenis, rugby, kitesurfing i inne sporty wodne.

Flora i fauna

      Naturalną formacją roślinną Karaibów Francuskich są tropikalne lasy wiecznie zielone, a także palmy - zwłaszcza palma kokosowa i Sabal. W ich cieniu odpoczynek nabiera egzotycznego smaku, a podczas popołudniowej drzemki nie trzeba śnić o bajkowych krajobrazach - wystarczy tylko, że otworzysz oczy, a roztoczy się przed Tobą baśniowy widok - skąpany w słońcu świat osobliwej karaibskiej flory i fauny. Nie bez powodu jedna z wysp Francuskich Karaibów, nazywana jest "wyspą kwiatów". Martynika, bo o niej mowa, ale także pozostałe wyspy Karaibów Francuskich, zachwycają bujną roślinnością i całą paletą barw, a hibiskusy, magnolie, alpinie, porcelanowe róże, orchidee, bugenwille i wiele innych gatunków kwiatów urzekną każdego. Takich obrazów nie ogląda się codziennie. To w tych wodach, pośród raf koralowych, swój dom mają najbardziej przyjacielskie spośród morskich zwierząt - delfiny. To tutaj zamieszkał najmniejszy ptak świata - koliber, nazywany również ptakiem muchą, ponieważ waży zaledwie kilka gramów. Jego lot jest bardzo specyficzny. Może bowiem poruszać się we wszystkich kierunkach, a kiedy się pożywia potrafi poruszać się nawet do tyłu. Spotkać możesz tutaj także bardzo rzadkiego przedstawiciela fauny karaibskiej, wyglądem przypominającego prehistorycznego gada - iguanę, która wywołuje wśród turystów zaciekawienie zabarwione jednak lekkim niepokojem. W tutejszych lasach żyją też małpy, a baczni obserwatorzy dostrzegą oposy, mangusty, różne gatunki krabów, gekonów, jaszczurek… Niektóre z zamieszkałych tutaj zwierząt pozwolą się do siebie znacznie zbliżyć, można je więc obserwować z bardzo bliskiej odległości.

Kuchnia

      Miejscowa kuchnia jest grzechu warta - to połączenie najlepszych receptur pochodzących z Francji - stolicy wykwintnej światowej sztuki kulinarnej, które doprawiono egzotycznymi przyprawami, sokiem z cytrusów, mleczkiem kokosowym - czyli wszystkim tym, co najlepszego ma nam do zaoferowania ziemia karaibskich wysp. Stoły uginają się tu pod ciężarem różnych przysmaków - tropikalnych owoców, z których przygotowuje się wyśmienite desery i koktajle, owoców morza i ryb, które znajdziemy w menu każdej kreolskiej restauracji, a także mocnych trunków, z których najbardziej godnym polecenia jest miejscowy rum - opracowany na bazie tajemnych, pilnie strzeżonych receptur, pielęgnowanych i przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jednym z najlepszych na świecie jest, sporządzany na bazie rumu, koktajl "ti`punch", poza tym warto skusić się na danie zwane "colombo", czyli mięso kurczaka odpowiednio przyprawione. Niebo w gębie to jagnięcina w gęstym sosie curry, czy ryba w warzywach i sosie masala, znana z kuchni indyjskiej. Poza tym muszle, homary, a także kraby, ale też pozornie tradycyjne dania kuchni francuskiej, które wzbogacone są o lokalnie występujące składniki, mają niepowtarzalny, nigdzie indziej niespotykany smak. Wraz z wrażeniami kulturalnymi i przyrodniczymi, które przywieziemy do domu po powrocie z Karaibów, doznania smakowe pozostaną nam na długo w pamięci i na myśl przywodzić będą to, co egzotyczne i kolorowe.

      Karaiby Francuskie to gorący klimat, serdeczni mieszkańcy, witający turystów szerokim uśmiechem, to zatoczki żyjące rytmem codziennych połowów, to radość, namiętny taniec i śpiewy od zachodu do wschodu słońca.. To też mały kawałek Francji na środku Morza Karaibskiego, gdzie karaibski świat malowniczych wysp przeplata się z wykwintnymi potrawami francuskiej kuchni, sklepami z ubraniami największych projektantów mody oraz luksusem hotelowych kompleksów. W naszej ofercie znajdują się wycieczki fakultatywne oraz wakacje last minute. Zapraszamy!
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Antigua Antigua Położenie        Antigua i Barbuda to małe wyspiarskie państewko (ok. 442 km2), położone na Morzu Karaibskim , w archipelagu Małych Antyli ( Ameryka Środkowa ). W skład państwa wchodzą trzy wysepki : Antigua... Bahamy Bahamy Często chcielibyśmy być Jamesem Bondem i to nie tylko ze względu na jego niezwykłe i ekscytujące kontakty z pięknymi kobietami i szybkimi samochodami. Postać agenta może okazać się kusząca również z powodu miejsc, w których ma on okazję przebywać.... Barbados Barbados Tęsknota za błogim lenistwem oraz ochota na niezobowiązujące, relaksujące, spokojne formy wypoczynku zaprowadzić mogą nas nie gdzie indziej, jak na wyjątkowo słoneczną i wyjątkowo ciepłą wyspę Barbados. Czemu? To właśnie mieszkańców Barbadosu... Bermudy Bermudy Kto nie chciałby zakosztować życia w raju? A komu marzą się chociażby rajskie wakacje ? Chyba wielu chciałoby choć przez chwilę odnaleźć się w jakimś, rajskim świecie. Tym, którzy o tym marzą, bez wahania należy polecić wypoczynek na pięknych,... Bonaire Bonaire Bonaire, czyli wakacje spod znaku słońca i błękitu       Wśród bezkresnych wód Morza Karaibskiego , u wybrzeży Wenezueli , położone są trzy wspaniałe wyspy , wchodzące w skład Antyli Holenderskich i... Guadeloupe Guadeloupe Tysięce kilometrów na zachód od wybrzeży Europy znajduje się archipelag, który kształtem przypomina motyla. Guadeloupe - smagana łagodnym wiatrem, skąpana w słońcu, kołysana falami Oceanu Atlantyckiego i wodami Morza Karaibskiego - wydaje... Kajmany Kajmany Małe Antyle Małe Antyle Region Curacao Region Curacao Niepisana królowa całego archipelagu       Powszechnie Curacao kojarzy nam się bardziej z nazwą drinku, bądź trunku, na bazie którego drink ten jest sporządzany, zaś istnienia wyspy o tożsamej nazwie mało kto... Region Eagle Beach Region Eagle Beach Eagle Beach nazywana jest najpiękniejszą plażą świata. Usytuowana w północnej części Aruby , w niewielkiej odległości od stolicy kraju, Oranjestad i międzynarodowego lotniska im. Królowej Beatrix, ciągnie się pasmami białego, delikatnego i... Region Manchebo Beach Region Manchebo Beach Plażowy raj Aruby        Manchebo Beach to jeden z regionów Aruby – stosunkowo niewielkiej wyspy , razem z Bonaire i Curacao wchodzącej w skład wysp grupy ABC . Sama Aruba zajmuje zaledwie sto... Santa Lucia Santa Lucia Santa Lucia – prawdziwy wypoczynek w karaibskim stylu Położenie        Santa Lucia to państwo położone na Morzu Karaibskim , na wyspie o tej samej nazwie. Wyspa należy do archipelagu Wysp... Wyspa Martynika Wyspa Martynika
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl