Kamerun

Informacje podstawowe

      Gdzieś w Środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską, leży kraj zamieszkiwany przez ponad 200 grup etnicznych reprezentujących prawie wszystkie rodziny językowe kontynentu. Zróżnicowanie Kamerunu - bo o nim mowa - przejawia się również w kulturze, religii, klimacie, krajobrazach. Sahel i osobliwe jeziora na północy, wysokie i rozległe góry Pasma Kameruńskiego, szerokie plaże i lasy deszczowe niziny nadbrzeżnej, wreszcie sawanna Wyżyny Adamowej - nie bez kozery w przewodnikach turystycznych, Kamerun nazywany jest miniaturą Afryki. To, dwa razy większe od Polski pod względem powierzchni państwo, ma jeszcze jedną, niewątpliwą zaletę. Mimo iż można tu spotkać Pigmejów i żyjące według tradycyjnych wzorców ludy Kirdi, kraj - w odniesieniu do standardów afrykańskich - jest przyjazny turystom, i to zarówno pod względem rozbudowanej bazy noclegowej i gastronomicznej, jak i pod względem bezpieczeństwa. Wczasy w Kamerunie to odrobina egzotyki, na którą może pozwolić sobie spragniony wrażeń Europejczyk. W zdecydowanej większości z 10 regionów administracyjnych na jakie podzielone jest państwo, językiem, w którym można się bez problemu porozumieć jest francuski, jednak część społeczeństwa, zwłaszcza ta na północy kraju - mówi również po angielsku.

Historia

      Obecnie Kamerun graniczy z 6 państwami: z Nigerią na zachodzie, Czadem na północy, Republiką Środkowoafrykańską na wschodzie oraz z Republiką Konga, Gabonem i Gwineą Równikową na południu. Należy jednak pamiętać, że granice współczesnego państwa zostały ustanowione dopiero w 1961 po połączeniu Kamerunu francuskiego z częścią Kamerunu brytyjskiego, a zasadność tych granic jest stale podważana przez różne grupy społeczne i religijne.
      Pierwotnymi mieszkańcami tej części Afryki byli Pigmeje, którzy zresztą po dziś dzień zamieszkują lasy na południu kraju. Dopiero w XII wieku na tereny, które dziś stanowią integralną część Kamerunu, przybyli Arabowie. Mimo najazdów od ok. VIII do XV wieku na północy kraju istniało państwo ludu Sao, które upadło dopiero po najeździe plemion Masa.
Pokaż cały opis

      Na Kamerunpoczątku XVI wieku do wybrzeży kraju dotarli Portugalczycy, jednak ich ekspansję powstrzymała malaria. W północnej części państwa współczesnego państwa powstał sułtanat Mandara, w części centralnej kraje Bali i Bamum, zaś na południu handlujące z Europejczykami (głównie z Portugalczykami i Holendrami), państwo Duala.
      Na przełomie XVIII i XIX stulecia, sporo zamieszania wywołały podboje muzułmanów, a konkretnie pochodzącego z Sahelu, ludu Fule, który podbił sułtanat oraz większość pozostałych terytoriów.
      W 1884 Kamerun stał się protektoratem niemieckim i celem chrześcijańskich misji. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, Liga Narodów podzieliła kolonię na część francuską (wschodnią) i brytyjską (zachodnią). Nasilające się od połowy lat ’50 rebelie i zbrojne działania niepodległościowe, doprowadziły do uzyskania niepodległości przez część francuską w 1960 roku i do przeprowadzenia plebiscytu w części brytyjskiej rok później. W wyniku tegoż plebiscytu część brytyjskiej kolonii, zamieszkana głównie przez Muzułmanów, Kamerunzostała przyłączona do Nigerii, zaś wschodnia, chrześcijańska część protektoratu wraz z niepodległą już częścią francuską utworzyły Federalną Republikę Kamerunu.

Stolica

      Jaunde jest drugim co do wielkości (po Duali) miastem Kamerunu, założonym w 1888 roku, przez niemieckich handlarzy kością słoniową. W czasie I wojny światowej miasto okupowane było przez wojska belgijskie, a w 1922 stało się stolicą francuskiego mandatu. Kiedy kraj uzyskał niepodległość, w 1961 roku Jaunde stało się stolica zjednoczonego Kamerunu.
      Dziś Jaunde, to nie tylko stolica, ale także ważny ośrodek handlowy i przemysłowy. W centrum w oczy rzuca się przede wszystkim nieokiełznana, afrykańska zabudowa, jednak warto spędzić w Jaunde chociażby jeden dzień, by zobaczyć miejsca takie jak katedra mariawicka pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel, Kameruńskie Muzeum Narodowe (dawny pałac francuskiego gubernatora), Muzeum Sztuki (bogata kolekcja płaskorzeźb, tradycyjnych masek i posągów z brązu) znajdujące się zresztą w osobliwym, benedyktyńskim klasztorze, Muzeum Afhemi (otwarte zaledwie 12 lat temu Kamerunposiada bogatą, prywatną kolekcję obrazów, rzeźb, masek obrzędowych), czy tamtejszy ogród zoologiczny znajdujący się w dzielnicy o egzotycznej nazwie, Mvog Betsi.
      Jak w każdej, afrykańskiej stolicy, najlepszym miejscem na zakup osobliwych pamiątek jest targowisko. Największy bazar Jaunde nosi nazwę Mokolo i usytuowany jest w samym centrum miasta.

Atrakcje turystyczne

      Około 187 kilometrów na południe od Jaunde znajduje się Faunistyczny Rezerwat Dja wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy tam jeden z największych i najlepiej zachowanych lasów równikowych na świecie, którego 90% terenów pozostało nienaruszonych przez jakiekolwiek ślady cywilizacji. W południowo-wschodniej części rezerwatu warto skusić się na rejs po rzece Dja, której wybrzeże zdobią klify i malownicze wodospady. Przeszło 500 hektarów rezerwatu zdobi ponad 1500 gatunków egzotycznych roślin. Szacunkowo Teren parku Dja zamieszkuje około 107 różnych gatunków ssaków oraz 320 gatunków ptaków.
      W północnej części kraju, pomiędzy miastami Garoua na północy oraz Ngaoundéré na południu, Kamerunw otoczeniu sawann gwinejskich, położony jest Park Narodowy Benue. Dominuje tam roślinność strefy Sudanu z charakterystycznymi drzewami Anogeissus i Afzeila. Na wybrzeżu rzeki Benue można zaobserwować ponad 306 różnych gatunków hipopotamów, a także słonie, lwy, hieny cętkowane, żyjące w rzece krokodyle oraz wiele innych, afrykańskich zwierząt. Miłośników przyrody zainteresować może również położony nieopodal Park Waza posiadający bogatą infrastrukturę turystyczną.
      Osobliwe jest również samo, wspomniane już wyżej, miasto Ngaoundéré będące siedzibą lokalnego wodza. By zwiedzić jego posiadłość (Palais du Lamido) warto przyjechać do miasta w piątkowe przedpołudnie, bowiem około godziny 13, wódz opuszcza pałac w otoczeniu barwnego korowodu i grajków. Taki obrazek z pewnością pozostanie nam na długo w pamięci.
      Będąc w północnym Kamerunie, nie sposób nie zatrzymać się przy wulkanicznych ostańcach w pobliżu Rhumiski - maleńkiej wioski w samym sercu gór Mandara. We wsi, która zresztą zdaje utrzymywać się z turystyki, warto obejrzeć warsztaty rzemieślnicze, tkackie, czy garncarskie, a spragnieni wrażeń wycieczkowicze Kamerunmogą odwiedzić wróżbitę. Rhumiski to również doskonały punkt wypadowy do wyprawy w góry, gdzie punktem wartym szczególnej uwagi jest Wodospad Mouenkeu. Przed wejściem na punkt widokowy skąd można podziwiać Mouenkeu namalowana jest linia, przed przekroczeniem której należy oddać cześć przodkom tutejszych plemion. Nieopodal tego miejsca (około 40 kilometrów) znajduje się równie, o ile nie bardziej imponujący Wodospad Ekom o wysokości ponad 80 metrów.
      Przy samej granicy z Czadem leży malownicze, wysychające już jezioro Czad. Początki osadnictwa w tamtym rejonie sięgają czasów prehistorycznych, co udowodniły badania francuskich naukowców, przeprowadzone tam niespełna 10 lat temu.
      Natomiast rozciągające się na północnym zachodzie Pasmo Kameruńskie zdobi nie tylko szczyt wulkanu Kamerun na wybrzeżu (jest to jednocześnie najwyższy szczyt w kraju 4095 m. npm) ale także jeziora karterowe w kraterach wygasłych już wulkanów. N północ od wulkanu znajdują się godne zobaczenia Wodospady Bomana, dojść można jednak do nich jedynie z przewodnikiem. Po drodze mija się most na rzece Lokange (nie przejezdny), a sam szlak Kamerunwiedzie przez bujnie zarośniętą dżunglę.
      W centralnej części kraju warto zwrócić uwagę na Monte Alen Park, zamieszkiwany m.in. przez goryle, szympanse i ponad 4 kilogramowe żaby! Z Monte Alen już tylko krok dzieli nas od słynnego portu Mbini, który szczyci się najpiękniejszymi plażami w Środkowej Afryce.
      Innym ciekawym miejscem, w którym można podziwiać piękno i egzotykę afrykańskich krajobrazów jest Park Narodowy Korup, znajdujący się na południu kraju, tuż przy granicy z Nigerią. Wycieczki (wyłącznie z przewodnikiem) do położonego na terenie parku lasu równikowego wyruszają zazwyczaj z miasta Mundemba. Kilkudniowy tramping jest z pewnością niezapomnianym przeżyciem, które wspominać będziemy latami.

Plaże

      Jedne z najpiękniejszych plaż w Kamerunie, znajdziemy w okolicach miejscowości Krobi. Białe, piaszczyste wybrzeże przyciąga spragnionych turystów przyjeżdżających tutaj prosto z Jaunde, czy Duali. Co ciekawe, zaledwie 7 kilometrów od miasteczka znajdują się przepiękne wodospady KamerunLobé wpadające wprost do zatoki Atlantyku. Na miejsce dopłynąć można łódką, a sama plaża w okolicy wodospadu jest wymarzonym miejscem na piknik.
      Do niezwykłych zaliczymy natomiast plaże w okolicach Limbe, są to bowiem plaże czarne, które swój kolor zawdzięczają położonemu nieopodal Wulkanowi Kamerun (istnieje możliwość wspinaczki na szczyt). Sama plaża jest bowiem niczym innym, jak pozostałością po lawie i pyle wulkanicznym. Będąc w Limbe warto zwiedzić także tamtejsze ogrody botaniczne.
      Ponadto, u ujścia rzeki Benito rozciąga się uroczy port Mbini, który znany jest wśród turystów z szerokiego, malowniczego wybrzeża, znakomitych owoców morza oraz ze znajdujących się w okolicy, imponujących plantacji kawy i ananasów.

Kuchnia

      Kuchnia Kamerunu to potrawy typowo afrykańskie, bazujące na ryżu, makaronie, czy kaszy kuskus. Samo państwo jest krajem rolniczym, utrzymującym się w dużej mierze z plantacji kakaowca, kawy, bananów i kauczukowca. Spędzając tam wakacje należy spróbować bułki posmarowanej prawdziwą, kameruńską czekoladą, a także ryby z rusztu. Ciekawym, acz może nieco nazbyt egzotycznym elementem kuchni jest danie przyrządzane ze szczura leśnego, zwane potocznie bush-meat. Posiłek należy obowiązkowo popić czarną, paloną przez miejscowych kawą.

Informacje praktyczne

      Turyści, pragnący spędzić swój urlop w Kamerunie, powinni wcześniej udać się do konsulatu w celu uzyskania wizy. Najbliższa placówka dyplomatyczna znajduje się w Niemczech. Podczas kontroli na lotnisku sprawdzane są również szczepienia - wymagana jest szczególnie szczepionka przeciw żółtej febrze. Zaleca się również szczepienia przeciw żółtaczce, durowi brzusznemu, tężcowi i błonicy, aczkolwiek nie są one obligatoryjne. Podczas wizyty w Kamerunie należy uważać także na malarię oraz cholerę.

Klimat, pogoda, średnie temperatury

Kamerun jest państwem zróżnicowanym, także jeżeli chodzi o klimat. Występują tu strefy klimatu morskiego, pustynnego, górskiego, a także tropikalnego i sawannowego. W północnej części kraju wyróżniamy klimat równikowy suchy, a pora deszczowa trwa tam od kwietnia do września. W październiku wieje tzw. harmatan - pylisty wiatr, mocno ograniczający widoczność. Zachodni Kamerun, a także południowa część kraju położone są w strefie klimatu równikowego, wybitnie wilgotnego, który charakteryzują duże ilości opadów, w górach przekraczające nawet 10000 mm. Wahania temperatur w tym rejonie są stosunkowo niewielkie - za dnia słupki rtęci wskazują około 26°C przez cały rok. Dwie pory deszczowe na południu kraju występują od czerwca do września (intensywniejsza) oraz od marca do czerwca (umiarkowana). Okolice jeziora Czad obejmuje natomiast strefa klimatu zwrotnikowego kontynentalnego. Występują tam duże amplitudy temperatur, a ilość opadów jest znikoma (około 500 mm).
Zobacz również:
Kraje
Regiony
Belgia Belgia Belgia to kraj bardzo atrakcyjny turystycznie zarówno ze względu na warunki naturalne jak i bogactwo architektury i sztuki. Co roku ok. 5 mln turystów odwiedza zabytkowe miejscowości. Największym zainteresowaniem cieszą się takie miejsca jak... HEU HEU Ten niewielki kraj położony jest w sercu Europy Środkowej, w Niecce Karpackiej. Ponad połowę jego powierzchni stanowi Wielka Nizina Węgierska - płaska kraina położona w dorzeczu Dunaju i Cisy. Po zachodniej stronie doliny Dunaju znajdują się... Ekwador Ekwador Położenie i specyfika        Ekwador położony jest na wybrzeżu zachodnim Ameryki Południowej nad Oceanem Spokojnym, w sąsiedztwie Peru (z którym graniczy na południu) i Kolumbii (z którą dzieli granicę... Panama Panama Podstawowe informacje        Kanał Panamski , kapelusze, piękne widoki i rajskie plaże - to wszystko czeka na ciebie w Panamie. Ten kraj położony w Ameryce Środkowej to coraz częstszy cel turystów na całym... Malawi Malawi Malawi (dawniej Niasa ) to ogromne jezioro położone w południowo - wschodniej Afryce , najdalej na południe spośród jezior wypełniających szczeliny Wielkich Rowów Afrykańskich. Jest prawdziwym skarbem tej części kontynentu. Jego wody kryją... Peru Peru Peru - poznaj tajemnicę starożytnych Inków! Podstawowe informacje        Peru to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych krajów na Ziemi, posiadające niezwykle zróżnicowane środowisko naturalne. Jego... Oman Oman Położenie i ukształtowanie powierzchni        Oman położony jest nad Zatoką Omańską i Morzem Arabskim na Półwyspie Arabskim . Sąsiaduje z trzema innymi ważnymi państwami Bliskiego Wschodu: Arabią Saudyjską... Argentyna Argentyna Argentyńskie Tango , Słodkie Buenos Aires , tętniące życiem miasto z najszerszą ulicą na świecie (Aveninda 9 Julio) nigdy nie zasypia, opowieści z czasów "gorączki złota", legendy Indian oraz popularna, dzięki musicalowi Evita Peron . Mnogość... Brazylia Brazylia Brazylia – największy kraj Ameryki Południowej (zajmujący niemal połową tego kontynentu) – to kraina pięknych krajobrazów , piłki nożnej i karnawału . To również idealne miejsce na wielokrotne wakacje , gdyż pojedynczy urlop pozwoli... Chorwacja Chorwacja Wakacje nad Morzem Adriatyckim większości osób kojarzą się z Włochami. Tymczasem piękne plaże , ruiny z czasów starożytnych i inne atrakcje turystyczne czekają także po drugiej stronie Adriatyku - w Chorwacji. I to za niższą cenę.... Dominikana Dominikana Położenie, specyfika, klimat       Odkąd w 1492 roku do jej brzegów dopłynął statek z Kolumbem na pokładzie, Dominikana stała się niezwykle atrakcyjnym miejscem. Od wieków przyciąga ludzi z całego świata -... Burundi Burundi Podstawowe informacje       Jeśli chcesz przeżyć niezapomniane wakacje w miejscu, które jeszcze nie zostało w zupełności skomercjalizowane, koniecznie wybierz się na wczasy do Burundi . Ten kraj położony w... Singapur Singapur Singapur to miasto-państwo położone na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego. Leży na wyspie oddzielonej cieśniną Johor od Półwyspu Malajskiego, w otoczeniu wysepek indonezyjskiego archipelagu Riau. Nazwa Singapur pochodzi od dwóch... Meksyk Meksyk Podstawowe informacje       Kaktusy, sombrero, tequila- to nieodłączne atrybuty jakie spotkasz w Meksyku. Oprócz tego rajskie klimaty, fantastyczne zabytki , gościnnych tubylców. Nic dziwnego że wczasy w... Mozambik Mozambik Mozambik jest afrykańskim państwem, znajdującym się na południowym wschodzie kontynentu, słynącym z pięknych plaż , położonych na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego . Pas wybrzeża wynosi 2,5 tys. km. Kraj graniczy z takim państwami jak: Republika... Mauritius Mauritius Położenie        Mauritius jest niewielką wyspą położoną na wodach Oceanu Indyjskiego, w pobliżu Madagaskaru . Państwo razem z Rodrigues , Cargados Carajos , Reunion oraz wyspami Apalega należy do... Półwysep Indochiński Półwysep Indochiński Położenie        Półwysep Indochiński znajduje się w Azji Południowo – Wschodniej . Obejmuje Tajlandię , Birmę , Wietnam , Laos i Kambodżę (trzy ostatnie państwa tworzą krainę określaną jako Indochiny... Liechtenstein Liechtenstein Tanzania Tanzania Położona we Wschodniej Afryce Tanzania jest jednym z wymarzonych miejsc dla turystów . Na jej terenie znajdują się zarówno słynne z safari sawanny, jak i jedne z najpiękniejszych plaż na świecie, a także wyrastający prosto z płaskowyżu... Sri Lanka Sri Lanka Dzisiejsza nazwa państwa oznacza w sanskrycie " olśniewający kraj ". Została ona przyjęta w 1972 roku. Pośród innych wcześniej używanych nazw Sri Lanki wymienić można arabską nazwę Tenerism ("wyspa rozkoszy"), bądź określenie "Wyspa nauki"...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl