Kalifornia

USA
Położenie

      Stan Kalifornia położony jest na zachodnim wybrzeżu USA, nad Oceanem Spokojnym. Od południa graniczy z Meksykiem, od północy ze stanem Oregon, a od wschodu z Newadą i Arizoną. Kalifornia zajmuje powierzchnię 404 298 km2 i jest trzecim co do wielkości stanem USA (po Alasce i Teksasie). Pod względem liczby populacji zajmuje pierwsze miejsce: ponad 36 mln mieszkańców. Stolicą stanu jest Sacramento, a cztery największe miasta to Los Angeles, San Francisco, San Diego i San Jose.

Historia

      W 1542 r. na tutejsze ziemie przybywa hiszpańska ekspedycja. Brytyjskie statki przypłynęły tutaj w 1579 r. Od tego momentu rozpoczęła się rywalizacja między tymi krajami o panowanie nad Kalifornią. Koniec XVII w. to czas kolonizacji i chrystianizacji przez hiszpańskich osadników. W 1821 r. południowa część ogłasza niepodległość i przyłącza się do Meksyku. W 1846 r. wybucha powstanie meksykańskie (bunt amerykańskich osadników), a w 1850 r. Kalifornia przystępuje do Unii. Przełomowym wydarzeniem w historii Kalifornii była tzw. Gorączka Złota (połowa XIX w.). Na tutejsze ziemie w poszukiwaniu tego cennego kruszcu przybywali osadnicy i zaczęły powstawać kolejne miasta.

Przyroda

      Na terenie stanu znajduje się bardzo dużo parków narodowych i obszarów chronionych. Najstarszym parkiem narodowym, utworzonym przez rząd federalny w 1864 r., jest Park Narodowy Yosemite (środkowa Kalifornia). Park zachwyca niezwykłym krajobrazem gór Sierra Nevada, ogromnymi sekwojami z odmiany Grizzly Giant (liczą 2700 lat i mają ponad 65 m wysokości).
      Zlokalizowany w północnej części stanu Kalifornia Park Narodowy Redwood, utworzony został w 1968 r. w celu ochrony lasów sekwojowych przed ich wyrębem. Znajdujące się tutaj majestatyczne drzewa, zaliczane są do odmiany sekwoi wiecznie zielonych (ponad 100 metrów wysokości).
      Pustynne tereny stanu Kalifornia także znalazły się pod ochroną. Takim pustynnym parkiem jest utworzony w 1994 r. (od 1936 r. pomnik przyrody) Park Narodowy Drzew Jozuego – swoją nazwę wywodzi od drzew, które rosną na jego terenie. Podziwiać tutaj można także kaktusy, "cholla", które potrafią przetrwać w temperaturze ponad 60°C.
Pokaż cały opis

      Najsłynniejszym Kaliforniapustynnym parkiem jest Park Narodowy Doliny Śmierci (utworzony w 1994 r., a od 1933 r. pomnik przyrody). Odwiedzających zachwycają niezwykłe formacje skalne. Sama Dolina Śmierci znajduje się 86 m p. p. m. – najniższy punkt USA i półkuli zachodniej. To także jedno z najbardziej suchych miejsc na świecie – najwyższa zanotowana temperatura: 56,7°C.

Miasta

      Miasto Aniołów, Los Angeles, to jedno z największych miast USA (wraz z San Diego tworzy megalopolis z liczbą mieszkańców przekraczającą 17,7 mln). Górujący nad miastem napis na wzgórzu – Hollywood – przypomina, że miasto jest stolicą przemysłu filmowego. Kolejna słynna dzielnica to Beverly Hills, gdzie mieszka wiele gwiazd filmowych. Na przedmieściach Los Angeles znajduje się Walt Disney World. Wizyta w tym niezwykłym parku rozrywki zachwyci wszystkich odwiedzających – bez względu na wiek!
      Kolejnym wielkim miastem jest San Francisco. To bardzo popularne miejsce na turystycznej mapie USA (trzecie najczęściej odwiedzane przez turystów miasto Stanów Zjednoczonych Ameryki). Najbardziej charakterystycznym obiektem miasta jest słynny most Golden Gate (ok. 2 km długości). San Francisco to także siedziba wielu międzynarodowych koncernów. Znajduje się tutaj słynna Dolina Krzemowa, która od lat 50 XX w. nazywana jest centrum nowych technologii (głównie przemysłu komputerowego).
      Wizyta w mieście San Diego zachwyci zarówno miłośników zabytkowej architektury i sztuki (liczne muzea i galerie), jaki i miłośników sportów wodnych i plażowania. Miasto położone jest nad Oceanem Spokojnym i znane jest z łagodnego klimatu oraz licznych plaż. Ze względu na bardzo dobre warunki pogodowe i wysokie fale przybywają tutaj miłośnicy surfingu. Niezwykłym krajobrazem zachwyci kurort La Jolla, słynący z niezwykłych formacji skalnych, skalistych zatok i morskich jaskiń. Obowiązkowym punktem programu jest wizyta w SeaWorld San Diego – słynnym parku rozrywki, gdzie podziwiać można morskie zwierzęta oraz obejrzeć pokaz tresury delfinów.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Alaska Alaska Położenie        Alaska jest największym stanem USA (stan zajmuje powierzchnię 1 481 347 km2). Stan położony jest w północno-wschodniej części Ameryki Północnej . Od wschodu graniczy z Kanadą , od zachodu... Floryda Floryda Położenie       Stan Floryda położony jest na półwyspie Floryda (południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych ). Graniczy od północy z Alabamą i Georgią . Półwysep od wschodu obmywają wody Oceanu... Georgia Georgia Położenie       Stan znajduje się w południowo-wschodniej części USA i zajmuje powierzchnię 150 132 km2. Od południa graniczy z Florydą , od wschodu z Oceanem Atlantyckim , od zachodu z Alabamą , a od... Hawaje Hawaje Magiczne wakacyjne wyspy , wprost stworzone dla spragnionych prawdziwego wypoczynku turystów – błękit oceanu, słoneczna pogoda , malownicze plaże , uśmiechnięci mieszkańcy… Aloha! Witajcie na Hawajach ! Położenie... Illinois Illinois Położenie        Stan Illinois położony jest na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki i zajmuje powierzchnię 143 968 km2. Sąsiaduje od północy z Jeziorem Michigan i stanem Wisconsin , od wschodu... Kolorado Kolorado Położenie        Stan Kolorado położony jest w środkowo - zachodniej części USA . Od zachodu graniczy ze stanem Utah , od wschodu z Kansas , od południa z Oklahomą , a od północy z Nebraską . Kolorado to... Luizjana Luizjana Położenie        Stan Luizjana (Louisiana) położony jest południowo - wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki , nad Zatoką Meksykańską . Od zachodu graniczy ze stanem Teksas , od wschodu ze stanem... Maryland Maryland Położenie       Stan Maryland położony jest na wschodnim wybrzeżu USA . Od północy graniczy z Pensylwanią , od wschodu z Delaware , od południa z Wirginią i Wirginią Zachodnią . Stan zajmuje powierzchnię... Massachusetts Massachusetts Położenie       Stan Massachusetts położony jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego , w północno - wschodniej część USA . Od południa graniczy ze stanem Connecticut i Rhode Island , na zachodzie ze stanem... Nevada Nevada Położenie        Stan Nevada położony jest w zachodniej części USA , na wschód od gór Sierra Nevada (z języka hiszpańskiego – "nevada" oznacza "śnieżny"). Od zachodu Nevada graniczy ze stanem Kalifornia , od... Stan Nowy Jork Stan Nowy Jork Położenie        Stan Nowy Jork (State of New York) położony jest w północno - wschodniej części USA . Stan od północy graniczy z Kanadą i stanem Vermont , od zachodu z jeziorami Erie i Ontario, od wschodu... Stan Waszyngton Stan Waszyngton Położenie        Stan Waszyngton (Washington State) położony jest w północno - zachodniej części USA , na wybrzeżu Oceanu Spokojnego . Zajmuje powierzchnię 184 824 km2 i jest zamieszkiwany jest przez prawie 6... Tennessee Tennessee Położenie       Stan położony jest w środkowo - wschodniej części USA . Od południa graniczy z Georgią , Alabamą , Missisipi , na zachodzie z Arkansas i Missouri , na wschodzie z Karoliną Północną , a na... Utah Utah
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl