Jordania

Jordania uchodzi za kraj nieco odmienny od pozostałych państw Bliskiego Wschodu - jest bardziej przyjazna, bezpieczniejsza, czystsza, sprawniej funkcjonująca, a do tego niezwykle gościnna. Można powiedzieć, iż jest najbardziej otwarta na nowości i wpływy innych kultur, mimo że nie najbogatsza i wciąż wierna wartościom muzułmańskim. Swoistym symbolem aktualnej kondycji tego niewielkiego państwa jest postawa młodej jordańskiej królowej, żony króla Abd Allaha ibn Husajna. Słynąca z niezwykłej urody i świetnego gustu Rania Al-Abdullah jest kobietą, która nigdy nie wystąpiła przeciwko tradycji i religii, co nie przeszkodziło jej jednak w podjęciu wielu działań głośno komentowanych na arenie międzynarodowej. Postrzegana jest jako osoba nowoczesna, przedsiębiorcza, przełamująca wiele stereotypów dotyczących krajów arabskich i walcząca o równouprawnienie kobiet oraz tolerancję. Jordania jako kraj również przełamuje stereotypy Bliskiego Wschodu, nie jest tak hermetycznie zamknięta jak wiele innych państw wchodzących w skład tego kręgu kulturowego, a to niezwykle ułatwia podróżowanie po tym pięknym kraju i zwiedzanie jego zabytkowych miejsc. Na turystów czekają tutaj liczne stanowiska archeologiczne z unikatowymi obiektami starożytności, kościoły powstałe w czasie wypraw krzyżowych, budowle i zdobienia bizantyjskie a także osobliwości przyrodnicze i malownicze trasy wycieczkowe. Wszystko to skąpane jest w słońcu, które świeci przez większą cześć roku i zapewnia wspaniałą pogodę oraz udany wypoczynek.

Położenie i ukształtowanie powierzchni

      Jordania położona jest w Azji na Bliskim Wschodzie. Graniczy z Izraelem, Irakiem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Syrią i Arabią Saudyjską. Posiada dostęp do Morza Czerwonego dzięki 27-kilometrowemu pasowi wybrzeża Zatoki Akaba.
      Większość powierzchni Jordanii zajmują pustynie (pustynia Harra) oraz półpustynie (Moab i Idumea), a także wyżyny (najwyższy szczyt to Dżabal Umm ad Dami o wysokości 1854 m n.p.m.). Przez kraj przepływa związana z wieloma wydarzeniami opisanymi w Biblii słynna rzeka Jordan; jej długość w tym kraju wynosi 134 km. Wpada ona do Morza Martwego, które jest najniższym punktem na Ziemi (418 m p.p.m.). Najżyźniejsze w Jordanii są ziemie obejmujące Rów Jordanu. Znajdują się tutaj największe skupiska ludności oraz pola uprawne (rosną tu głównie oliwki i eukaliptusy). Kraj porasta w dużej mierze roślinność pustynna, natomiast na północy znajdziemy zielone lasy sosnowe.
Pokaż cały opis


Klimat

      Większość Jordaniaterenów Jordanii znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego suchego. Temperatura latem może dochodzić nawet do 40°C. Zimą jest chłodniej i wilgotniej, zdarzają się opady śniegu. Na północy kraju klimat zmienia się na umiarkowany kontynentalny. Najkorzystniejsze do podróżowania temperatury panują wiosną i jesienią, to są również pory roku, w ciągu których urlop spędzony w Jordanii będzie najbardziej satysfakcjonujący ze względu na możliwość uniknięcia męczących upałów.

Historia

      Tereny dzisiejszej Jordanii zamieszkiwane były od co najmniej XIII wieku p.n.e. Stanowiły część starożytnej Palestyny. W VI wieku p.n.e. powstało państwo założone przez plemię Nabatejczyków - jego stolicą została Petra; przetrwało ono do II wieku n.e., kiedy ziemie te podbił Rzym. Od tego czasu znajdowały się pod rządami różnych władców - były częścią państwa Seleucydów, później królestwa Palmyry, w V i VI wieku władali tam arabscy chrześcijanie będący wasalami Bizancjum, Ghassanidzi. W VII wieku znalazły się pod panowaniem Arabów. Od 1099 roku tereny Jordanii Jordaniabyły także częścią Królestwa Jerozolimy założonego przez krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej. Od 1517 pozostawały pod panowaniem Turków osmańskich; odtąd aż do końca XIX wieku mieszkały tam głównie koczownicze plemiona beduińskie. Po I wojnie światowej, w 1921 roku Wielka Brytania wydzieliła część Palestyny i stworzyła emirat Transjordanii, który pozostawał pod zwierzchnictwem komisarza brytyjskiego do 1946 roku, kiedy Transjordania ogłosiła swoją niepodległość; obowiązującą do dziś nazwę Jordańskie Królestwo Haszymidzkie państwo przyjęło w 1949 roku.

Atrakcje turystyczne

      Niemal wszyscy turyści spędzający urlop w Jordanii zdążają do ruin starożytnego miasta Nabatejczyków, Petry. Jest ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W miejscu tym jest bardzo wiele stanowisk archeologicznych, pozostałości po budynkach, grobowcach, świątyniach oraz ruiny teatru - na zwiedzenie całej Petry zazwyczaj trzeba poświęcić około dwóch dni, ale warto zostać tam nawet na dłużej. Miasto zachwyca architekturą: część budowli, które podziwiać można po dziś dzień, zostało wykutych Jordaniaw skale; zresztą samo słowo "petra" oznacza właśnie "skała". Ciekawostką jest fakt, że wśród zabytków tego miejsca kręcono sceny do jednej z części filmu o przygodach Indiany Jones’a.
      Stolica Jordanii, Amman, nie uchodzi ani za piękną, ani za ciekawą - większość podróżnych traktuje ją jako bazę wypadową do organizowania wycieczek w inne, znacznie bardziej fascynujące miejsca. Ale i w stolicy warto zobaczyć kilka interesujących zabytków. Wśród nich najważniejszy jest teatr rzymski pochodzący z II wieku z widownią na 6 tysięcy widzów, a także meczet króla Husajna (zwiedzać mogą go tylko mężczyźni), świątynia Herkulesa i pochodzący z VII wieku pałac Umajjadów. Można również wybrać się do Muzeum Archeologicznego i Domu Sztuki. Amman słynie z pijalni soków i herbaciarni, w których można odetchnąć od zgiełku miasta, który ma tutaj typowo bliskowschodni charakter - wszędzie pełno kolorowych straganów i hałaśliwych sprzedawców.
      Do miasta Makaba warto udać się, by zwiedzić kościoły i mozaiki, w tym najsłynniejszą mozaikę pochodzącą z VI wieku przedstawiającą mapę Bliskiego Wschodu. Niedaleko Jordaniaznajduje się także Góra Nebo, z której według wierzeń, Mojżesz zobaczył Ziemię Obiecaną. Zwiedza się tam m.in. sanktuarium Mojżesza. Warto zobaczyć jordańskie "pustynne zamki", m.in. Kasr Hammam As-Sarh, Kasr Al-Kharrana, Quseir Amra i Kasr Amra (ten ostatni jest najsłynniejszy, pochodzi z VII wieku). Bardzo ciekawa okaże się z pewnością wizyta w dawnym rzymskim mieście Dżerasz (Jerash), nazywanego "Pompejami Bliskiego Wschodu". Jego historia sięga IV wieku p.n.e. Na jego terenie znajdują się wspaniale zachowane starożytne budowle - świątynia Artemidy, świątynia Zeusa, teatry, łuk triumfalny i wiele innych. Pozostałości po bogactwach starożytnego świata odnajdziemy także w Pella, Umm Kajs i Umm ar-Rasas oraz w wielu innych miejscach w całej Jordanii.
      Jedną z największych atrakcji Jordanii jest wizyta w Wadi Rum - dolinie, a właściwie pustyni, oferującej wiele możliwości spędzania czasu oraz niezapomniane widoki. Można okoliczne tereny zwiedzać podróżując samochodem terenowym oraz zdecydować się na spędzenie niezwykłej nocy na pustyni pod gołym, gwieździstym niebem lub w namiotach. Inne przyrodnicze atrakcje JordaniaJordanii to fauna i flora Morza Martwego oraz jego wody o leczniczych właściwościach - w pobliżu jego brzegów znajdują się liczne uzdrowiska. Warto zobaczyć także bujną rafę koralową w Akabie - można tam nurkować albo podziwiać ją z pokładów łodzi wycieczkowych.

Kuchnia

      Kuchnia Jordanii to połączenie przepisów arabskich i tureckich. Jak we wszystkich sąsiednich krajach desery są tutaj bardzo słodkie, często z dodatkiem nie tylko dużej ilości cukru, ale także miodu i słodkich syropów. Najpopularniejsze jest ciasto mushabak i baklawa oraz chałwa. Dla Jordańczyków picie kawy oraz herbaty jest ważnym rytuałem - oba te napoje pija się w dużych ilościach, podaje się je w małych filiżankach lub szklankach i zazwyczaj obficie słodzi. Warto spróbować kawy z dodatkiem kardamonu. Do niemal każdego dania jada się różne rodzaje chleba nazywanego chobz albo ‘ajsz. Z dań głównych najpopularniejsze są kebaby, falafel (kuleczki z ciecierzycy smażone na głębokim oleju), kiełbaski z mielonego mięsa nazywane kofta oraz jagnięcina w ziołach - mansaf. Potrawy te, a także wiele innych, kupimy na przydrożnych straganach, w Jordaniabarach szybkiej obsługi, ale także w restauracjach o wyższym standardzie. Jedzenie w Jordanii jest aromatyczne, sycące i różnorodne, z pewnością każdy odnajdzie w niej swój ulubiony smak. Co więcej, kuchnia ta zaspokoi oczekiwania zarówno smakoszy mięsa, które jest postawą większości potraw, jak i wegetarian, gdyż w Jordanii jada się również dużo świeżych i gotowanych warzyw (wspomniany już falafel stał się jednym z głównych dań serwowanych w barach wegetariańskich na całym świecie).

Wizy i informacje praktyczne

      Obywatele Polski planujący pobyt w Jordanii muszą posiadać wizy. Można je zdobyć w ambasadzie w Berlinie (w Polsce nie ma ambasady jordańskiej) albo na granicach przy wjeździe do kraju. Musimy także uiścić odpowiednią opłatę wjazdową, nasz paszport jednak nie musi posiadać określonej daty ważności, nie jesteśmy zobowiązani także do okazania biletu powrotnego ani do posiadania przy sobie ustalonej kwoty pieniędzy. Na miejscu istnieje obowiązek meldunku - jeśli tego nie zrobimy, a nie mieszkamy w hotelu, po dwóch tygodniach musimy zgłosić się na policję. Jeśli planujemy wycieczkę do sąsiedniej JordaniaSyrii trzeba pamiętać, że nie zostaniemy wpuszczeni do tego kraju, jeśli w paszporcie posiadamy pieczątki izraelskie.
      Przed wyjazdem do Jordanii nie ma obowiązkowych szczepień. Istnieje ryzyko zatruć pokarmowych lub zarażenia się amebą, należy zwracać uwagę na jakość spożywanych dań, myć warzywa i owoc oraz zachowywać elementarne zasady higieny. Ze względu na zdarzające się tutaj naprawdę wysokie temperatury, zwłaszcza latem, trzeba pamiętać o spożywaniu dużych ilości wody.
      Warto zapoznać się bliżej z obowiązującymi w Jordanii normami zachowania w miejscach publicznych, przede wszystkim w świątyniach. Są one takie same jak nakazy i zakazy przestrzegane w większości krajów muzułmańskich (w Jordanii ponad 95 % ludności kraju to wyznawcy islamu). Dotyczy to głównie stroju (skromny, nie odsłaniający zbyt wiele ciała, zwłaszcza w przypadku kobiet), zakazu całowania się czy nawet obejmowania przez pary na ulicy albo palenia tytoniu w czasie postu. Post obowiązuje w czasie miesiąca ramadan, który jest dziewiątym miesiącem lokalnego kalendarza. W ciągu dnia Jordańczycy nie spożywają żadnych pokarmów, niektóre instytucje i urzędy mają także krótsze godziny pracy. Post zostaje zniesiony wraz z nastaniem wieczornych godzin. Oczywiście obcokrajowcy nie muszą podporządkowywać się owym postnym obowiązkom, jednak należy w tym czasie unikać np. publicznego jedzenia. Warto dodać, że przez cały rok w Jordanii dniem wolnym od pracy jest piątek.
      Językiem urzędowym jest arabski, większość ludzi zna jednak język angielski na poziomie przynajmniej podstawowym, przede wszystkim zaś w miejscowościach, w których ruch turystyczny jest największy. Jednostką monetarną obowiązującą na terenie kraju jest dinar jordański, pieniądze można wymieniać na terenie całego kraju w kantorach albo bankach.

Dojazd i noclegi

      Do Jordanii dolecimy samolotami kursującymi z większości państw europejskich, w tym z Polski. Międzynarodowe lotnisko Queen Alia znajduje się w odległości 35km od Ammanu. Pomiędzy Akabą a miejscowością Nuwaiby w Egipcie kursują promy (podróż trwa od 3 do 4 godzin). Istnieją także dobre połączenia autobusowe z Syrią i Izraelem. Na miejscu najpopularniejszym środkiem transportu umożliwiającym przemieszczanie się z jednej miejscowości do drugiej są autobusy - transport lokalny jest dobrze zorganizowany i sprawnie funkcjonujący, zwłaszcza na trasach szczególnie uczęszczanych przez turystów. W stolicy można również wynająć samochód (przy poruszaniu się na jordańskich drogach w większości przypadków wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, chociaż jeśli planujemy krótki pobyt akceptowany jest również polski dokument). Noclegu możemy szukać w wielu hotelach oferujących pobyt all inclusive i last lub first minute, także w pensjonatach i kwaterach prywatnych. Jordańczycy słyną z wyjątkowej gościnności i chętnie przyjmują turystów w swoich własnych domach, warto rozważyć taką możliwość noclegu, gdyż daje niepowtarzalną okazję do bezpośredniego poznania lokalnej kultury i mieszkańców. Z drugiej strony, jak przystało na nowoczesne i rozwijające się państwo, w Jordanii infrastruktura turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta, znajdziemy tam także dużo ekskluzywnych hoteli i kompleksów wypoczynkowych o zróżnicowanym standardzie.
Zobacz również:
Kraje
Regiony
Algieria Algieria Położenie        Algieria leży w Afryce nad Morzem Śródziemnym . Graniczy z Tunezją , Mali , Libią , Mauretanią , Maroko , Republiką Nigru oraz z Saharą Zachodnią . Kraj podzielony jest na 48... Botswana Botswana Botswana , mimo, że piękna i pełna niespodzianek, nie jest celem wycieczek zbyt wielu turystów. Głównym powodem jest fakt, że kraj leżący w południowej części Afryki , nie ma bezpośredniego dostępu do morza – a właśnie takie kurorty są... Rwanda Rwanda Rwanda , a właściwie Republika Rwandy, to niewielki kraj, położony w centrum Afryki pomiędzy Kongiem a Tanzanią . Ze względu na ukształtowanie terenu Rwanda jest nazywana Krajem Tysiąca Wzgórz lub – nieco przewrotnie – Szwajcarią Afryki. W... Macedonia Macedonia Informacje główne       Niewielkie państwo na Półwyspie Bałkańskim to idealny zakątek dla tych, którzy podczas urlopu pragną się zrelaksować i nabrać energii na nadchodzące zimowe miesiące. Macedonia to raj... Zanzibar Zanzibar Zanzibar jest to zarówno nazwa tropikalnej wyspy, należącej do Tanzanii , jak i miasta położonego na wyspie, będącego zarazem jej stolicą. Ten zakątek świata słynie z plantacji goździkowców i z palm kokosowych.... Portugalia Portugalia Podstawowe informacje Portugalia (Republika Portugalska) jest niewielkim państwem na południu Europy , graniczącym jedynie z Hiszpanią . Zachodnia część kraju rozciąga się wzdłuż silnie urozmaiconej linii brzegowej Oceanu... Kenia Kenia Podstawowe informacje       Jeśli znudziły ci się europejskie kurorty i szukasz wrażeń, które zapamiętasz na całe życie, powinieneś się zdecydować na egzotyczne wakacje w Kenii. Wczasy w tym afrykańskim... Kongo Kongo Informacje podstawowe       Środkowa Afryka to kraina, o której marzy chyba każdy podróżnik. Żyjące na wolności żyrafy, słonie, zebry i małpy, wiecznie zielone lasy równikowe, dziewicze plaże - tak właśnie... Birma Birma Birma to kraj położony w południowo – wschodniej Azji nad Zatoką Andamańską. Rządząca krajem junta wojskowa zmieniła wprawdzie nazwę na Myanmar, jednak z uwagi na brak prawomocności tej decyzji, w powszechnym użyciu pozostaje nazwa Birma. Kraj,... Mozambik Mozambik Mozambik jest afrykańskim państwem, znajdującym się na południowym wschodzie kontynentu, słynącym z pięknych plaż , położonych na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego . Pas wybrzeża wynosi 2,5 tys. km. Kraj graniczy z takim państwami jak: Republika... Tunezja Tunezja Tunezja - raj dla turystów       Ksary - prastare berberyjskie spichlerze - fortece, górskie wioski berberyjskie, wykute w skale, zawieszone między niebem a ziemią, życiodajne oazy saharyjskie, niezwykłe słone... Malezja Malezja Podstawowe informacje        Oferty biur podróży zachęcają cię do spędzenia wakacji w Malezji! Koniecznie skorzystaj! Malezja to kraj położony w Azji Południowo - Wschodniej . Swoją powierzchnią obejmuje... Chile Chile Położenie        Chile to bardzo charakterystyczne państwo pod względem swojego ukształtowania oraz położenia. Kraj zajmuje niemal całe wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej . Długi pas tego państwa rozciąga się... Jamajka Jamajka Jamajka – do zakochania jeden krok       Szerokie, bajeczne plaże , piękna pogoda i Bob Marley - to pierwsze skojarzenia, jakie na myśl przywodzi Jamajka . Ta odkryta przez samego Krzysztofa Kolumba wyspa... Meksyk Meksyk Podstawowe informacje       Kaktusy, sombrero, tequila- to nieodłączne atrybuty jakie spotkasz w Meksyku. Oprócz tego rajskie klimaty, fantastyczne zabytki , gościnnych tubylców. Nic dziwnego że wczasy w... Wielka Brytania Wielka Brytania Wielka Brytania, która nosi oficjalną nazwę Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii I Irlandii Północnej, zajmuje większą część archipelagu Wysp Brytyjskich położonych u północno-zachodnich wybrzeży Europy . Wielka Brytania była wielkim... Jemen Jemen Informacje podstawowe        Jemen to liczące sobie ponad 24 milionów obywateli państwo, położone w południowo-zachodniej części Półwyspu Arabskiego , graniczące z Omanem oraz Emiratami Arabskimi . Kraj, w... Czechy Czechy Gdy mówi się Czechy , cóż staje przed oczami? Różnie, czasami szare domy, czasami Skalne Miasto, niekiedy może jakiś zamek… ale najczęściej każdy turysta pomyśli Praga - matka miast, magiczna, tajemnicza, drapieżna. Czy jeszcze na jakieś miasto... Albania Albania Podstawowe informacje        Albania , położona w Europie południowo-wschodniej, na Półwyspie Bałkańskim , rozciąga się u wybrzeży Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego . Przyciąga turystów turkusową wodą,... Portoryko Portoryko Portoryko , przez mieszkańców nazywana Isla del Encanto czyli Wyspą Zauroczenia, to najmniejsza wyspa z archipelagu Wielkich Antyli , do którego należą między innymi Kuba , Jamajka i Haiti . Położona w Ameryce Środkowej pomiędzy Oceanem...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl