Illinois

USA
Położenie

      Stan Illinois położony jest na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki i zajmuje powierzchnię 143 968 km2. Sąsiaduje od północy z Jeziorem Michigan i stanem Wisconsin, od wschodu z Indianą, od południa z Kentucky i Missouri, a od zachodu ze stanem Iowa. Stan Illinois zamieszkuje ponad 12 mln osób (w tym ok. 1 mln obywateli polskiego pochodzenia). Ze względu na miejsca związane z prezydentem Abrahamem Lincolnem, stan nosi przydomek "The Land of Lincoln" ("Ziemia Lincolna").

Historia

      W roku 1673 na tutejsze ziemie docierają francuscy odkrywcy, a w 1699 r. założona zostaje pierwsza francuska osada. W 1763 r. stan przechodzi pod panowanie Wielkiej Brytanii. W połowie XIX w. popularność zyskuje adwokat ze Springfield, Abraham Lincoln, późniejszy wielki i zasłużony prezydent USA. Początek XX w. przynosi szybki rozwój stanu, zwłaszcza jego miast, m.in. Chicago, które staje się centrum przemysłowym, kulturowym i uniwersyteckim.

Przyroda

      W granicach stanu znajduje się jedno z pięciu Wielkich Jezior PółnocnoamerykańskichJezioro Michigan (trzecie co do wielkości w kompleksie). Jest to największe słodkowodne jezioro USA (zajmuje powierzchnię 57 800 km2). Wycieczka nad Jezioro Michigan to świetna okazja do poznania krajobrazu stanu Illinois: plaże z pięknymi wydmami, parki krajobrazowe, zabytkowe latarnie, wycieczki promami. Ze względu na walory turystyczne i przyrodnicze Jezioro Michigan nazywane bywa "trzecim wybrzeżem USA".
      Przez Illinois przepływa rzeka Ohio, która wpada do rzeki Missisipi w miejscowości Kair. Kapryśna rzeka Ohio, podobnie jak Nil, zalewa pola i łąki – stąd tereny te nazywa się "Little Egypt" ("Mały Egipt"). Warto wybrać się w te okolice, aby podziwiać niezwykłe formacje skalne, znajdujące się na terenie parku Shawnee National Forest.

Rozrywka i atrakcje
Pokaż cały opis


      Zwiedzanie Illinoisstanu Illinois rozpocząć można od wizyty w jego stolicy – Springfield. Miasto związane jest z osobą prezydenta USA, Abrahama Lincolna. W mieście na każdym kroku spotkać można miejsca związane z prezydentem – m.in. jego dom (można go zwiedzić, znajduje się tam muzeum) lub Abraham Lincoln Presidential Library and Museum – zgromadzono tu pamiątki z okresu sprawowania przez Lincolna urzędu prezydenta. Wizyta w Springfield to także okazja do skosztowania tutejszego przysmaku – corn dog (panierowany hot dog smażony w oleju kukurydzianym).
      Największym miastem stanu Illinois jest położone nad Jeziorem Michigan – Chicago. Jedna z większych metropolii USA, centrum biznesowe i kulturowe. Chicago kojarzy się przede wszystkim z wielkimi drapaczami chmur. Willis Tower (zbudowany w 1975 r.) jest najwyższym wieżowcem w Chicago i w całych Stanach Zjednoczonych Ameryki – jego wysokość to ponad 523 metry!
      Obowiązkowy punkt programu to wizyta w oceanarium Shedd Aquarium (zgromadzono tu ponad 32 tys. zwierząt morskich). Podziwiać tutaj można bogatą kolekcję flory i fauny morskiej, m. in. rafy koralowe, tropikalne ryby, rekiny, orki.
      Wizyta w Art Institute of Chicago ucieszy każdego miłośnika sztuki. Znajduje się tutaj niezwykle bogata kolekcja dzieł impresjonistów i postimpresjonistów, m. in. Monet, Renoir, Seurant i wielu innych.
      W Chicago swoją siedzibę ma wiele klubów sportowych. Można, więc wybrać się na mecz koszykówki słynnej drużyny Chicago Bulls do hali sportowej United Center lub na mecz futbolu amerykańskiego na stadion Soldier Fields, gdzie swoje mecze rozgrywa drużyna Chicago Bears.
      Ciekawą propozycją jest wycieczka do polskiej dzielnicy – Jackowo (nazwa powstała od znajdującego się w dzielnicy kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Jacka). Można tutaj wybrać się na zakupy do polskiego sklepu, poczytać lokalną gazetę "Szikagowianka" lub zjeść posiłek w polskiej restauracji.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Alaska Alaska Położenie        Alaska jest największym stanem USA (stan zajmuje powierzchnię 1 481 347 km2). Stan położony jest w północno-wschodniej części Ameryki Północnej . Od wschodu graniczy z Kanadą , od zachodu... Floryda Floryda Położenie       Stan Floryda położony jest na półwyspie Floryda (południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych ). Graniczy od północy z Alabamą i Georgią . Półwysep od wschodu obmywają wody Oceanu... Georgia Georgia Położenie       Stan znajduje się w południowo-wschodniej części USA i zajmuje powierzchnię 150 132 km2. Od południa graniczy z Florydą , od wschodu z Oceanem Atlantyckim , od zachodu z Alabamą , a od... Hawaje Hawaje Magiczne wakacyjne wyspy , wprost stworzone dla spragnionych prawdziwego wypoczynku turystów – błękit oceanu, słoneczna pogoda , malownicze plaże , uśmiechnięci mieszkańcy… Aloha! Witajcie na Hawajach ! Położenie... Kalifornia Kalifornia Położenie       Stan Kalifornia położony jest na zachodnim wybrzeżu USA , nad Oceanem Spokojnym . Od południa graniczy z Meksykiem , od północy ze stanem Oregon , a od wschodu z Newadą i Arizoną .... Kolorado Kolorado Położenie        Stan Kolorado położony jest w środkowo - zachodniej części USA . Od zachodu graniczy ze stanem Utah , od wschodu z Kansas , od południa z Oklahomą , a od północy z Nebraską . Kolorado to... Luizjana Luizjana Położenie        Stan Luizjana (Louisiana) położony jest południowo - wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki , nad Zatoką Meksykańską . Od zachodu graniczy ze stanem Teksas , od wschodu ze stanem... Maryland Maryland Położenie       Stan Maryland położony jest na wschodnim wybrzeżu USA . Od północy graniczy z Pensylwanią , od wschodu z Delaware , od południa z Wirginią i Wirginią Zachodnią . Stan zajmuje powierzchnię... Massachusetts Massachusetts Położenie       Stan Massachusetts położony jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego , w północno - wschodniej część USA . Od południa graniczy ze stanem Connecticut i Rhode Island , na zachodzie ze stanem... Nevada Nevada Położenie        Stan Nevada położony jest w zachodniej części USA , na wschód od gór Sierra Nevada (z języka hiszpańskiego – "nevada" oznacza "śnieżny"). Od zachodu Nevada graniczy ze stanem Kalifornia , od... Stan Nowy Jork Stan Nowy Jork Położenie        Stan Nowy Jork (State of New York) położony jest w północno - wschodniej części USA . Stan od północy graniczy z Kanadą i stanem Vermont , od zachodu z jeziorami Erie i Ontario, od wschodu... Stan Waszyngton Stan Waszyngton Położenie        Stan Waszyngton (Washington State) położony jest w północno - zachodniej części USA , na wybrzeżu Oceanu Spokojnego . Zajmuje powierzchnię 184 824 km2 i jest zamieszkiwany jest przez prawie 6... Tennessee Tennessee Położenie       Stan położony jest w środkowo - wschodniej części USA . Od południa graniczy z Georgią , Alabamą , Missisipi , na zachodzie z Arkansas i Missouri , na wschodzie z Karoliną Północną , a na... Utah Utah
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl