Hordaland

Norwegia
Wzburzone morze, górujące nad nim piękne fiordy, niezwykła atmosfera tajemniczości i bajkowa atmosfera – wszystko to można spotkać w jednym miejscu na Ziemi – w norweskim Hordaland. To doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku, spędzenia niezapomnianego urlopu i odpoczynku na łonie natury. Nadal dzika i nieodkryta Norwegia to w rzeczywistości doskonała odskocznia od codziennego zgiełku i zabiegania, a spędzone tu wakacje gwarantują zastrzyk energii.

Historia

      Hordaland to jeden z dziewiętnastu regionów Norwegii. Położony na południowym zachodzie kraju, ze stolicą w Bergen - mieście nazywanym często "Bramą fiordów". To tutaj zaczyna się ten niezwykły cud natury – morze łączy się z lądem, tworząc niezwykłą mieszankę. Historia regionu sięga kilkuset lat wstecz – to wtedy piękna okolica i dogodne warunki życiowe przyciągnęły pierwszych mieszkańców – rybaków z rodzinami, którzy zakładali tutaj osady.
      Ale Bergen to nie jedna miejscowość warta zobaczenia – niewielkie miasta i wioski mają tu niezwykły charakter, a w każdej z nich można poznać prawdziwe skandynawskie życie.

Bergen - stolica regionu

      W całym regionie można spotkać charakterystyczną zabudowę – wąskie uliczki, drewniane domki pochodzące często już z XVIII wieku, mieszankę architektoniczną wielu stuleci. Najbardziej urozmaicone pod tym względem jest miasto Bergen – drugie co do wielkości miasto Norwegii, liczące około 250 000 mieszkańców. To stolica kulturalna Norwegii – nie brakuje tu atrakcji dla miłośników sztuki - odbywają się tu liczne festiwale, imprezy kulturalne, pokazy teatralne. Historia miasta sięga niemal tysiąc lat wstecz – przez lata z małej, rybackiej wioski powstało miasto tętniące życiem i oddające cały charakter Skandynawii. Nie bez przyczyny miasto znajduje się na liście UNESCO – tylko tu można podziwiać specyficzną zabudowę – wąskie domy, osadzone wzdłuż wybrzeża, znajdujące się niegdyś na szlaku handlowym hanzy.
      Warto odwiedzić tutejsze zabytkowe budynki sakralne – kościoły i kapliczki, pochodzące z kilku stuleci wstecz. Charakterystyczna jest tu drewniana zabudowa, doskonale współgrająca z otoczeniem. Warto również odwiedzić okoliczne muzea sztuki i folkloru, a także ziemskie rezydencje, w których czas niewątpliwie się zatrzymał. Miasto leżące niegdyś na szlaku handlowym oferuje zwiedzającym liczne atrakcje. Na wybrzeżu oko cieszy zabytkowa portowa zabudowa. Koniecznie trzeba odwiedzić tutejszy targ rybny – powstał już wiele lat temu, ale nadal tętni życiem – można tu kupić świeże i niezwykle smaczne ryby i owoce morza.
Pokaż cały opis


Kuchnia

      Region Hordalandsłynie z niezwykle smacznych ryb i owoców morza. Warto zasmakować tu przede wszystkim w dorszu, pstrągu i śledziku. Tutejszy łosoś norweski rozsławiony jest na całym świecie, warto więc spróbować go w różnych postaciach – wędzonego, smażonego, a także na surowo w postaci tatara. Wyjątkową propozycją są ryby suszone, zwane lutefisk. Już historyczni Wikingowie w ten sposób przyrządzali ryby, gwarantując sobie długotrwałe przechowywanie przy zachowaniu niezwykłego smaku.
      Tutejsze restauracje serwują również różnego rodzaju placki i kluski – z dodatkami ryb, owoców morza, ale także i tradycyjnych mięs, wzbogaconych aromatycznymi sosami i dipami. Do tradycyjnych mięs w kuchni norweskiej należą baranina, a także mięso z renifera. Niemal w każdym miasteczku i wiosce znajduje się knajpka z lokalnymi specjałami, a szefowie kuchni oferują dania według receptur przekazywanych sobie z pokolenia na pokolenie. Każda ryba z patelni smakuje tu jak ósmy cud świata i trudno się jej oprzeć.

Sport i rozrywka

      Atrakcje, jakie zapewnia region, związane są przede wszystkim z pieszymi wycieczkami po okolicznych fiordach. Jednym z największych w okolicy jest fiord Hardanger, który Hordalandrozciąga się na długości ok. 170 kilometrów. Marsze po fiordach i górach zapewniają niezwykłe doznania dla oka i możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza. Nie brakuje tu również lodowców, a jedną z większych atrakcji jest zjawisko zorzy polarnej. Ze stolicy regionu – Bergen – niedaleko do takich miejscowości, jak Nordhordaland, Sunnhordaland, Sotra, czy Osterfjord. Wszystkie z nich słyną z pięknych widoków i możliwości aktywnego spędzenia czasu. Latem istnieje możliwość przepłynięcia kajakiem po okolicznych zatokach, rafting z pewnością zapewni wysoki poziom adrenaliny.
      Dla zwolenników mniej ekstremalnych sportów okoliczne gospodarstwa oferują możliwość jazdy konnej, połowy na morzu w towarzystwie miejscowych rybaków, czy też grę w golfa w niezwykle pięknej scenerii.

Noclegi

      Największą bazą noclegową dysponuje Bergen. Można tu znaleźć noclegi na każdą kieszeń – począwszy od kwater prywatnych, poprzez niewielkie pensjonaty, na hotelach z apartamentami oferującymi opcję all inclusive skończywszy. Można również znaleźć zakwaterowanie w mniejszych miejscowościach regionu, takich jak Osterfjord, Sunnhordaland, czy Sotra. Najwięcej tu ofert dotyczących noclegów w kwaterach prywatnych, czy na polach namiotowych. Ceny noclegów wynoszą od ok. 150 koron norweskich (ok. 75 złotych) w schroniskach młodzieżowych, do nawet 1000 koron (ok. 500 złotych) norweskich w hotelach wyższej klasy.

Dojazd

      Do regionu najłatwiej dostać się ze stolicy – Oslo, albo też z Bergen. Z Polski organizowane są zarówno tanie loty, jak i kursy promem. Z Oslo warto skorzystać z lokalnych połączeń kolejowych i autobusowych. W Bergen istnieje możliwość wykupienia tzw. Bergen Card, umożliwiającej poruszanie się po mieście i przedmieściach po uiszczeniu jednorazowej opłaty.

Pogoda

      Wbrew obiegowym opiniom pogoda w Norwegii bywa niejednokrotnie ładniejsza niż w Polsce – latem jest tu przyjemny chłód, pozwalający odpocząć od męczących upałów, zimą natomiast podziwiać można piękną, zaśnieżoną okolicę, która niesamowicie współgra z górami i fiordami. Latem temperatury sięgają 25 stopni, zimą natomiast spadają do ok. -25 stopni Celsjusza.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl