Hawaje

USA
Magiczne wakacyjne wyspy, wprost stworzone dla spragnionych prawdziwego wypoczynku turystów – błękit oceanu, słoneczna pogoda, malownicze plaże, uśmiechnięci mieszkańcy… Aloha! Witajcie na Hawajach!

Położenie

      Wyspiarski stan Hawaje, położony jest w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego, w odległości 4 tys. km od kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Archipelag składa się z 137 wysp (8 jest zamieszkałych), a jego rozciągłość wynosi 2,5 tys. km. Stan zamieszkuje 1,3 mln ludności. Najwięcej, ok. 1 mln, mieszka na wyspie Oahu, gdzie znajduje się stolica stanu – Honolulu.

Historia

      W okresie od V do VII wieku na wyspy przybywali Polinezyjczycy. W 1778 r. przypływa tutaj James Cook. Początki XIX w. to czas chrystianizacji wysp oraz zakładania plantacji trzciny cukrowej. W roku 1894 r. proklamowana zostaje Republika Hawajska, a w 1950 r. Hawaje stają się 50. stanem USA.

Przyroda

      Archipelag Hawaje składa się z wysp pochodzenia wulkanicznego. Dobrą okazją do poznania hawajskiego krajobrazu jest wycieczka na Diamentową Głowę – wygasły, wulkaniczny stożek. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na słynną hawajską plażę Waikiki.
      Miłośników przyrody ucieszy wizyta w Waikiki Aquarium. Podziwiać tutaj można egzotyczne ryby i morskie zwierzęta, m. in. słynne hawajskie żółwie.

Rozrywka i atrakcje

      Największe miasto na Hawajach i zarazem stolica stanu – Honolulu. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od jednego z symboli miasta, Aloha Tower (zabytkowy budynek z 1925 r.). Spacer po ulicach Honolulu to doskonała okazja, aby podziwiać zabytkową zabudowę miasta, mieszankę stylów architektonicznych i wpływu różnych kultur. Zakupowe szaleństwo czeka w Ala Moana Center (największe na świecie centrum handlowe na świeżym powietrzu).
      Wieczory najlepiej spędzać na promenadach, w restauracjach i knajpkach. Można tutaj nie tylko podziwiać hawajskie tancerki, ale także samemu nauczyć się tańczyć słynnego hawajskiego tańca – hula.
Pokaż cały opis

      Ciekawą Hawajepropozycją jest wycieczka do Pearl Harbour, (baza amerykańskiej floty, zbombardowana 7 grudnia 1941 r. przez japońskie bombowce). Znajduje się tutaj słynny pomnik-mauzoleum USS "Arizona" Memorial. Warto odwiedzić tutejsze Submarine Muzeum, w którym zgromadzono rozbrojone torpedy i odtworzono wnętrze łodzi podwodnej.

Plaże i sport

      Najsłynniejsza plaża na Hawajach to Waikiki, położona na południowym wybrzeżu wyspy Oahu (w Honolulu). To raj dla miłośników kąpieli słonecznych i wakacyjnych rozrywek, których znajdziemy mnóstwo w tym turystycznym centrum Hawajów: odbywają się tutaj zawody sportowe, wyścigi kajaków, pokazy tańca hula.
      Na plaży Waikiki znajduje się pomnik Duke'a Kahanamoku, słynnego hawajskiego sportowca, wielokrotnego medalisty olimpiad, którego uważa się za twórcę nowoczesnego surfingu.
      Północne wybrzeże wyspy Oahu to prawdziwa mekka surferów. Panują tutaj idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, a w Banzai Pipeline i Sunset Beach odbywają się międzynarodowe mistrzostwa.

Pogoda

      Wakacje na Hawajach to gwarancja udanej pogody przez cały rok. Na wyspach panuje klimat zwrotnikowy morski. W miesiącach zimowych temperatura powietrza waha się od 20 do 27°C, a w miesiącach letnich od 25 do 31°C. Temperatura wody to od 24 do 26°C – raj dla amatorów kąpieli morskich!

Transport

      Największe lotnisko na Hawajach znajduje się w Honolulu. Na pozostałych wyspach znajduje się także kilka mniejszych portów lotniczych (komunikacja między wyspami odbywa się drogą lotniczą oraz morską). Na Hawaje kursują także promy. Autostrady umożliwiają sprawne poruszanie się po wyspach.

Noclegi

      Turystyka to jedno z najważniejszych źródeł dochodu na Hawajach. Wyspiarski stan może więc poszczycić się bogatą i dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną oraz nowoczesną bazą noclegową. Turyści mogą wybierać wśród różnorodnych opcji noclegowych. Zarówno w Honolulu, jak i pozostałych wakacyjnych kurortach na spragnionych wypoczynku czekają hotele w opcjach All Inclusive, luksusowe apartamenty oraz kwatery prywatne.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Alaska Alaska Położenie        Alaska jest największym stanem USA (stan zajmuje powierzchnię 1 481 347 km2). Stan położony jest w północno-wschodniej części Ameryki Północnej . Od wschodu graniczy z Kanadą , od zachodu... Floryda Floryda Położenie       Stan Floryda położony jest na półwyspie Floryda (południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych ). Graniczy od północy z Alabamą i Georgią . Półwysep od wschodu obmywają wody Oceanu... Georgia Georgia Położenie       Stan znajduje się w południowo-wschodniej części USA i zajmuje powierzchnię 150 132 km2. Od południa graniczy z Florydą , od wschodu z Oceanem Atlantyckim , od zachodu z Alabamą , a od... Illinois Illinois Położenie        Stan Illinois położony jest na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki i zajmuje powierzchnię 143 968 km2. Sąsiaduje od północy z Jeziorem Michigan i stanem Wisconsin , od wschodu... Kalifornia Kalifornia Położenie       Stan Kalifornia położony jest na zachodnim wybrzeżu USA , nad Oceanem Spokojnym . Od południa graniczy z Meksykiem , od północy ze stanem Oregon , a od wschodu z Newadą i Arizoną .... Kolorado Kolorado Położenie        Stan Kolorado położony jest w środkowo - zachodniej części USA . Od zachodu graniczy ze stanem Utah , od wschodu z Kansas , od południa z Oklahomą , a od północy z Nebraską . Kolorado to... Luizjana Luizjana Położenie        Stan Luizjana (Louisiana) położony jest południowo - wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki , nad Zatoką Meksykańską . Od zachodu graniczy ze stanem Teksas , od wschodu ze stanem... Maryland Maryland Położenie       Stan Maryland położony jest na wschodnim wybrzeżu USA . Od północy graniczy z Pensylwanią , od wschodu z Delaware , od południa z Wirginią i Wirginią Zachodnią . Stan zajmuje powierzchnię... Massachusetts Massachusetts Położenie       Stan Massachusetts położony jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego , w północno - wschodniej część USA . Od południa graniczy ze stanem Connecticut i Rhode Island , na zachodzie ze stanem... Nevada Nevada Położenie        Stan Nevada położony jest w zachodniej części USA , na wschód od gór Sierra Nevada (z języka hiszpańskiego – "nevada" oznacza "śnieżny"). Od zachodu Nevada graniczy ze stanem Kalifornia , od... Stan Nowy Jork Stan Nowy Jork Położenie        Stan Nowy Jork (State of New York) położony jest w północno - wschodniej części USA . Stan od północy graniczy z Kanadą i stanem Vermont , od zachodu z jeziorami Erie i Ontario, od wschodu... Stan Waszyngton Stan Waszyngton Położenie        Stan Waszyngton (Washington State) położony jest w północno - zachodniej części USA , na wybrzeżu Oceanu Spokojnego . Zajmuje powierzchnię 184 824 km2 i jest zamieszkiwany jest przez prawie 6... Tennessee Tennessee Położenie       Stan położony jest w środkowo - wschodniej części USA . Od południa graniczy z Georgią , Alabamą , Missisipi , na zachodzie z Arkansas i Missouri , na wschodzie z Karoliną Północną , a na... Utah Utah
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl