Guadeloupe

Karaiby
Tysięce kilometrów na zachód od wybrzeży Europy znajduje się archipelag, który kształtem przypomina motyla. Guadeloupe - smagana łagodnym wiatrem, skąpana w słońcu, kołysana falami Oceanu Atlantyckiego i wodami Morza Karaibskiego - wydaje się być rajem na ziemi. To departament zamorski Francji na Morzu Karaibskim, obejmujący grupę wysp w archipelagu Małych Antyli. Jego stolicą jest Basse-Terre, a inne większe miasta to Les Abymes, Pointe-á-Pitre, Capesterre, Le Moule.
      Guadeloupe tworzą dwie wyspy: Basse-Terre i Grande-Terre, rozdzielone przez słoną rzekę zwaną Riviere Salee i szerokie pasmo lasu namorzynowego. Każda z wysp ma swój urok. Wschodnia, Grande Terre, jest prawie płaska, położona na podłożu wapiennym, dzięki czemu oferuje wiele rajskich plaż i zapierających dech w piersiach krajobrazów. To tę część Guadeloupy najchętniej wybierają francuskie mademoiselle. Zachodnia, Basse Terre, jest górzysta, pokryta lasami, osadzona na paśmie wulkanicznym, którego apogeum stanowi wznoszący się na 1467 metrów nad poziom morza wulkan Soufriere wraz z otaczającym go parkiem narodowym. Można tu spotkać nadzwyczajnie bujną roślinność oraz prawdziwych miłośników pieszych wycieczek.
      Ale Guadeloupe to również archipelag składający się z kilku wysepek rozrzuconych wokół tych dwóch wysp: Marie-Galante, Saintes, Desirade oraz Petite-Terre. Każda z nich ma swój własny charakter oraz swoją historię i kulturę, a poznawanie ich jest niekończącą się przygodą.

Pogoda i klimat

      Klimat Guadeloupy wyznaczają dwie pory roku: sucha, nieco chłodniejsza, trwająca od stycznia do kwietnia oraz deszczowa, bardziej upalna, która trwa od czerwca do października. Przyjemne temperatury utrzymują się tutaj przez cały rok, a słońce radośnie obdarza ciepłem swych promieni, dlatego turyści, którzy mają apetyt na ciepłe wakacje pełne słońca, na tutejszym archipelagu odnajdą idealne miejsce na wypoczynek i plażowanie. Średnia roczna temperatura powietrza na wyspie wynosi 27°, a temperatura w dzień nigdy nie spada poniżej 25°! Jako że słońce nad Guadeloupą świeci praktycznie przez cały czas, zostawia po sobie pamiątkę w postaci pięknej, złotobrązowej opalenizny. Orzeźwienie przyniesie nam kąpiel w morskiej toni, dzięki czemu upały są tutaj łatwe do zniesienia.
Pokaż cały opis

      Najchętniej Guadeloupei najgęściej odwiedzana jest Guadeloupe w okresie od grudnia do maja, ponieważ temperament tutejszemu klimatowi nadają tropikalne huragany i cyklopy, przez które archipelag nawiedzany jest w pozostałych miesiącach.

Historia i kultura

      To, co sprawia, że wakacje w Guadeloupie będą należeć do niezapomnianych, to kultura wyspy - niezwykle barwna, różnorodna, gdzie mieszają się wpływy innych cywilizacji: rytuały afrykańskie, ślady kultury indyjskiej, ale i obyczaje europejskie. Guadeloupę ukształtowały zawirowania historii. Urodzeni na tej ziemi artyści, twórcy i sztukmistrzowie z prawdziwą pasją w literaturze, muzyce, tańcu, malarstwie oraz rzemiośle opowiadają o dziejach wyspy.
      A swoją nazwę Guadeloupe zawdzięcza Krzysztofowi Kolumbowi, który odkrył ją podczas swojej drugiej podróży do Nowego Świata w 1493 roku. Wyruszył do Ameryki w poszukiwaniu świeżej wody i był pierwszym Europejczykiem, który postawił swoje kroki na wyspie. Ochrzcił ją Santa Maria de Guadalupe de Extremadura, na cześć obrazu Matki Bożej czczonej w hiszpańskim klasztorze Villuercas w Guadaloupe. Określił ją też Pina de Indias, czyli "sosnowe Indie", ze względu na uprawiane na niej ananasy. Do królestwa Francji wyspa została włączona w Guadeloupe1674 roku, ale jej historia to rywalizacja na tym terenie Francuzów i Brytyjczyków, w których ręce klika razy przechodziła władza nad archipelagiem. Departamentem zamorskim Francji jest Guadeloupe od 1946 roku i wchodzi w skład Unii Europejskiej (jest jej regionem peryferyjnym). Jej posłowie zasiadają we francuskim Zgromadzeniu Narodowym w Paryżu. Dziś ludność Guadeloupy pochodzi głównie z Afryki lub ma mieszane pochodzenie i w dużej mierze jest wyznania katolickiego.
      Ważnym symbolem tożsamości Guadeloupy jest muzyka zouk, wygrywana przy akompaniamencie wielkiego bębna zwanego Gwo ka. Na wyspie odbywa się wiele międzynarodowych festiwali, jak Creole Blues Festival, Marie-Galante Festival, Festiwal Gwo-Ka Cotellon i inne. Elementem dziedzictwa jest też tradycyjny ludowy strój. Szczególnie wyróżniają się kobiece suknie, składające się z wielu warstw kolorowych tkanin, obecnie noszone tylko na specjalne okazje. Na uroczyste okazje nosiło się też madras - związany na głowie w wielu różnych formach symbolicznych szalik. Będąc na wyspie, warto nauczyć się miejscowego tańca w rytmie biguine. Dawniej kobiety tańczyły biguine w długich spódnicach, a mężczyźni we frakach. Taniec ten polega na wykonywaniu bardzo wyraźnych, łagodnych Guadelouperuchów biodrami.
      Guadelupska dusza jest dokładnie taka, jak jej mieszkańcy - ciepła, ale i dumna, serdeczna, ale też skrywająca wiele tajemnic karaibskiego świata. Wystarczy jednak nadstawić ucha, wyostrzyć zmysły i otworzyć serce, by poznać jej sekret.

Praktyczne informacje

      Jako że Guadeloupa jest terytorium autonomicznym Francji, językiem urzędowym jest tutaj francuski. W ramach Francji jest też częścią Unii Europejskiej, dlatego, jak w części krajów Unii, obowiązującą walutą jest euro, a obywatele tych państw na przyjazd tutaj nie potrzebują wizy - wymagany jest wyłącznie dokument tożsamości, czyli ważny dowód lub paszport. Różnica czasu w stosunku do Polski wynosi pięć godzin wstecz w zimie i sześć w lecie. Guadeloupa żyje własnym rytmem, a jego takt wyznaczają charakterystyczne dźwięki muzyki zouk, reggae, salsy oraz serdeczny śmiech jej mieszkańców. Jeśli pragniesz naprawdę odkrywać i poznać Guadeloupę, powinieneś ruszyć w podróż po niej na własną rękę. Możesz bez problemu wynająć samochód, a w okolicach portów i lotnisk oraz w dużych miastach skorzystać z taksówki. Największy urok ma jednak podróż autobusem czy tzw. "taxicos", czyli publiczną taksówką, która przewozi Guadeloupewielu pasażerów na krótkich dystansach. Z pewnością pozostanie miłym wspomnieniem taka przejażdżka, gdzie obraz za szybą przesuwa się jak kadr na filmie, Ty kontemplujesz malownicze pejzaże, a Twoje oczy cieszą się intensywnością kolorów i niespotykanymi nigdzie indziej osobliwościami tutejszej przyrody.

Lotnisko

      Lotnisko znajdujące się w Pointe-a-Pitre obsługuje głównie loty z portów karaibskich - Hawany, Saint Barthélemy, Saint Martin, Sint Maarten, Saint Lucia, Santo Domingo. Dostać się tutaj w sezonie możemy rejsowym samolotem Air France z Paryża lub rezerwując sobie miejsce w czarterowym locie któregoś z niemieckich biur podróży. Z Polski do Guadeloupy najprościej będzie dostać się przez Paryż. Lot z Paryża trwa 8 godzin. Guadeloupa dysponuje również dogodnymi połączeniami z Kanadą, ze Stanami Zjednoczonymi przez Saint-Martin i Puerto Rico, z Brazylią, Gujaną, Republiką Dominikany i Kubą. Aby dostać się na mniejsze wyspy istnieje jeszcze inne rozwiązanie Guadeloupe- prom lub czarter lotniczy. Funkcjonuje również wiele połączeń lotniczych oraz morskich pomiędzy wyspami Saintes, Marie-Galante, Desirade, Saint-Martin i Saint-Barthelemy.

Hotele

      Na wyspach każdy znajdzie coś dla siebie. I ci z ograniczonymi możliwościami finansowymi, i ci bardziej wybredni turyści. Na tych, którzy cenią sobie luksus i wymagają najwyższych standardów, czekają rezydencje otoczone plantacjami bananów i kawy oraz luksusowe kompleksy hotelowe. Dla zakochanych, którzy chcieliby schować się przed całym światem - wyspa proponuje romantyczne hoteliki położone z dala od miasta, dla całych rodzin - wille i apartamenty do wynajęcia, a dla globtroterów chcących na własnej skórze poczuć dotyk miejsca, w którym aktualnie się znajdują - bungalowy stojące wprost na plaży oraz tradycyjne, ekologiczne chatki na Basse-Terre.

Wycieczki

      Na Guadaloupie funkcjonuje regularny serwis statków wycieczkowych, oferujących wycieczki na sąsiednie wyspy i inne miejsca Karaibów. Regularne usługi promowe funkcjonują pomiędzy Guadeloupą, Martyniką, Dominikaną i St. Lucią. Łodzie posiadają Guadeloupeklimatyzowane kabiny z różnymi rozrywkami, TV i barem z przekąskami. Dla żeglarzy i marynarzy popularne jest cumowanie w Deshaies i St-François, a także na przystani w pobliżu Pointe-à-Pitre. Wybierając za cel swojej podróży Guadeloupę możesz więc nie ograniczać się tylko do jednej wyspy, ale poznać większy kawałek karaibskiego świata.

Sanktuarium

      Bez Madonny z Guadeloupy nie można sobie dziś wyobrazić katolicyzmu meksykańskiego, jak również przetrwania Kościoła w Meksyku w trudnych czasach. Matka Boża objawiła się tam biednemu Indianinowi Juanowi Diego w 1531 r. W miejscu, gdzie objawiła się Matka Boża wkrótce postawiono małą kaplicę. Później ją rozbudowywano, by z czasem wznieść olbrzymią bazylikę pod wezwaniem Matki Bożej z Guadalupe. Od samego początku jej istnienia dokonują się tu nieustannie cudowne nawrócenia i uzdrowienia. Sanktuarium to odwiedza co roku przeszło 20 mln pielgrzymów z całej Ameryki Łacińskiej.

Kuchnia

      Znaczną część wyspy zajmują pola uprawne, dostarczając aromatycznych i świeżych produktów, składających się na specjały lokalnej kuchni. Płody tej ziemi oraz sztuka kulinarna jej mieszkańców Guadeloupesprawiają, że zaspokojone zostaną apetyty wszystkich łakomczuchów, ale także zadowolone będą podniebienia najbardziej wybrednych smakoszy. Ogromny wybór młodych warzyw, słodycz owoców mango i ananasów, woń przypraw, smak aromatycznego rumu, zapach indyjskiej potrawki Colombo - tego wszystkiego można zasmakować w większych i mniejszych restauracjach kreolskich. W menu znajdziemy jeszcze inne specjały: frytki z dorsza, kreolski czarny budyń (pikantny budyń z krabem), chleb świętojański z suszoną wieprzowiną oraz w ramach deseru Tourment d’amour, czyli ciasto z dżemem z kokosa, banana lub guawy. Guadeloupa słynie z potraw rybnych i zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem ich spożycia, dlatego na stołach królują tutaj przede wszystkim ryby - ale też zupy z mięczaków i skorupiaków, grillowane langusty, potrawki ze ślimaka morskiego.
      Charakterystyczne dla mieszkańców Guadeloupy jest podawanie dań w dużych porcjach i spożywanie posiłków w gronie rodzinnym, z okazji licznych świąt i uroczystości. Zamiłowanie do zabawy przejawia się w postaci spożycia największej ilości szampana we Francji, a corocznie w sierpniu odbywa się tu wielkie święto kulinarne - Fête des Cuisinières. To najlepszy dowód na to, że warto spędzić tutaj swój urlop.

Sport

      Bardzo Guadeloupepopularnym sportem jest tutaj piłka nożna. Nic dziwnego - z Guadeloupy pochodzi Thierry Henry, gwiazda francuskiej reprezentacji oraz takich klubów jak Arsenal, Juventus, Barcelona. W skład narodowej reprezentacji Francji wchodzili jeszcze inni mieszkańcy Guadeloupy: William Gallas i Lilian Thuram. Na wyspie urodziło się i wychowało się także wielu sportowców z innych dziedzin: Marie-Jose Perec, Patricia Girard-Leno, Christine Arron oraz gracze NBA: Mickaël Pietrus i Rodrigue Beaubois. Wyspa słynie także z organizacji światowej rangi imprez sportowych: Mistrzostw Świata Karujet Race - Jet Ski, które mają ugruntowaną pozycję i reputację najtrudniejszych zawodów na motorówkach wodnych oraz Route du Rhum - jednej z najważniejszych imprez żeglarskich.
      Na miłośników aktywnego spędzania czasu czeka wiele różnych atrakcji sportowych. Relaksować można się grając w tenisa, golfa, jeżdżąc konno, czy odbywając piesze wędrówki po lesie tropikalnym. Jeśli chcesz zażyć prawdziwej adrenaliny, to niezapomnianych wrażeń dostarczy Ci na pewno paralotniarstwo, windsurfing, spadochroniarstwo, nurkowanie, żeglowanie, narty wodne i spływy kajakowe.

Zakupy

      Chcesz ocalić coś z przeżyć i wzruszeń, których doświadczyłeś, będąc w Guadeloupie? O wszystkich wspaniałych chwilach spędzonych na wyspie przypomną Ci przywiezione z wakacji skarby i pamiątki. Na tutejszych targach i straganach wypatrzysz niejedną perełkę. Szczególnie rzuca się w oczy lokalne rzemiosło artystyczne, które tworzone jest z naturalnych materiałów dostępnych na wyspie, takich jak tykwa, orzechy kokosowe i bambusy. Zakochanym w tropikach pozostaniesz już na zawsze na widok osobliwych, zachwycających barwami i kształtem, kwiatów, które dobrze znoszą podróż i mogą być oryginalnym prezentem z wakacji. Smakosze małej czarnej docenią smak lokalnej kawy, egzotyczne przyprawy urozmaicą domowe menu, a wyśmienity biały czy brązowy rum, gdy skosztujesz go w domu, przywoła wspomnienia słonecznych wakacji i gorącej atmosfery tego miejsca.
      Tropikalny klimat, karaibska kultura i malownicze krajobrazy stanowią świetne tło dla wakacyjnego odpoczynku. Na wyspach Guadeloupy znajduje się około 50 plaż i istnieje prawie 180 różnych kolorów piasku. Guadeloupe jest również wymarzonym miejscem do odpoczynku na łonie natury. Liczne małe zatoczki z kryształowo czystym morzem, dzikie orchidee, drzewiaste paprocie, niezakłócony szum wodospadów czynią z tego miejsca prawdziwy raj. Można tu poleżeć na piasku z nogami w wodzie, cieszyć się błękitnymi falami surfując na desce, nurkować, by zobaczyć bajkowy świat raf koralowych, pożeglować pod niebem koloru najczystszego błękitu, odkrywać rezerwat Grand Cul-de-Sac Mann czy też wyruszyć katamaranem ku lagunom z białego piasku. Oferujemy noclegi, apartamenty prywatne, hotele i kwatery prywatne, także w standardzie all inclusive. Zapraszamy!
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Antigua Antigua Położenie        Antigua i Barbuda to małe wyspiarskie państewko (ok. 442 km2), położone na Morzu Karaibskim , w archipelagu Małych Antyli ( Ameryka Środkowa ). W skład państwa wchodzą trzy wysepki : Antigua... Bahamy Bahamy Często chcielibyśmy być Jamesem Bondem i to nie tylko ze względu na jego niezwykłe i ekscytujące kontakty z pięknymi kobietami i szybkimi samochodami. Postać agenta może okazać się kusząca również z powodu miejsc, w których ma on okazję przebywać.... Barbados Barbados Tęsknota za błogim lenistwem oraz ochota na niezobowiązujące, relaksujące, spokojne formy wypoczynku zaprowadzić mogą nas nie gdzie indziej, jak na wyjątkowo słoneczną i wyjątkowo ciepłą wyspę Barbados. Czemu? To właśnie mieszkańców Barbadosu... Bermudy Bermudy Kto nie chciałby zakosztować życia w raju? A komu marzą się chociażby rajskie wakacje ? Chyba wielu chciałoby choć przez chwilę odnaleźć się w jakimś, rajskim świecie. Tym, którzy o tym marzą, bez wahania należy polecić wypoczynek na pięknych,... Bonaire Bonaire Bonaire, czyli wakacje spod znaku słońca i błękitu       Wśród bezkresnych wód Morza Karaibskiego , u wybrzeży Wenezueli , położone są trzy wspaniałe wyspy , wchodzące w skład Antyli Holenderskich i... Kajmany Kajmany Karaiby Francuskie Karaiby Francuskie Na dźwięk słowa Karaiby naszym oczom ukazują się krajobrazy jak z bajki - zielone wyspy, słoneczne plaże oraz piękno bezkresnego, lazurowego morza. Użyczające turystom cienia palmy kokosowe, szum wodospadu, gwarne targowiska pełne egzotycznych... Małe Antyle Małe Antyle Region Curacao Region Curacao Niepisana królowa całego archipelagu       Powszechnie Curacao kojarzy nam się bardziej z nazwą drinku, bądź trunku, na bazie którego drink ten jest sporządzany, zaś istnienia wyspy o tożsamej nazwie mało kto... Region Eagle Beach Region Eagle Beach Eagle Beach nazywana jest najpiękniejszą plażą świata. Usytuowana w północnej części Aruby , w niewielkiej odległości od stolicy kraju, Oranjestad i międzynarodowego lotniska im. Królowej Beatrix, ciągnie się pasmami białego, delikatnego i... Region Manchebo Beach Region Manchebo Beach Plażowy raj Aruby        Manchebo Beach to jeden z regionów Aruby – stosunkowo niewielkiej wyspy , razem z Bonaire i Curacao wchodzącej w skład wysp grupy ABC . Sama Aruba zajmuje zaledwie sto... Santa Lucia Santa Lucia Santa Lucia – prawdziwy wypoczynek w karaibskim stylu Położenie        Santa Lucia to państwo położone na Morzu Karaibskim , na wyspie o tej samej nazwie. Wyspa należy do archipelagu Wysp... Wyspa Martynika Wyspa Martynika
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl