Tysięce kilometrów na zachód od wybrzeży
Europy znajduje się archipelag, który kształtem przypomina motyla. Guadeloupe - smagana łagodnym wiatrem, skąpana w słońcu, kołysana falami
Oceanu Atlantyckiego i wodami
Morza Karaibskiego - wydaje się być rajem na ziemi. To departament zamorski
Francji na
Morzu Karaibskim, obejmujący grupę wysp w archipelagu
Małych Antyli. Jego stolicą jest
Basse-Terre, a inne większe miasta to
Les Abymes,
Pointe-á-Pitre,
Capesterre,
Le Moule.
Guadeloupe tworzą dwie wyspy: Basse-Terre i
Grande-Terre, rozdzielone przez słoną rzekę zwaną Riviere Salee i szerokie pasmo lasu namorzynowego. Każda z wysp ma swój urok. Wschodnia, Grande Terre, jest prawie płaska, położona na podłożu wapiennym, dzięki czemu oferuje wiele rajskich plaż i zapierających dech w piersiach krajobrazów. To tę część Guadeloupy najchętniej wybierają francuskie mademoiselle. Zachodnia, Basse Terre, jest górzysta, pokryta lasami, osadzona na paśmie wulkanicznym, którego apogeum stanowi wznoszący się na 1467 metrów nad poziom morza wulkan Soufriere wraz z otaczającym go parkiem narodowym. Można tu spotkać nadzwyczajnie bujną roślinność oraz prawdziwych miłośników pieszych
wycieczek.
Ale Guadeloupe to również archipelag składający się z kilku wysepek rozrzuconych wokół tych dwóch wysp:
Marie-Galante,
Saintes,
Desirade oraz
Petite-Terre. Każda z nich ma swój własny charakter oraz swoją historię i kulturę, a poznawanie ich jest niekończącą się przygodą.
Pogoda i klimat
Klimat Guadeloupy wyznaczają dwie pory roku: sucha, nieco chłodniejsza, trwająca od stycznia do kwietnia oraz deszczowa, bardziej upalna, która trwa od czerwca do października. Przyjemne temperatury utrzymują się tutaj przez cały rok, a słońce radośnie obdarza ciepłem swych promieni, dlatego turyści, którzy mają apetyt na ciepłe
wakacje pełne słońca, na tutejszym archipelagu odnajdą idealne miejsce na
wypoczynek i
plażowanie. Średnia roczna temperatura powietrza na wyspie wynosi 27°, a temperatura w dzień nigdy nie spada poniżej 25°! Jako że słońce nad Guadeloupą świeci praktycznie przez cały czas, zostawia po sobie pamiątkę w postaci pięknej, złotobrązowej opalenizny. Orzeźwienie przyniesie nam kąpiel w morskiej toni, dzięki czemu upały są tutaj łatwe do zniesienia.
Najchętniej i najgęściej odwiedzana jest Guadeloupe w okresie od grudnia do maja, ponieważ temperament tutejszemu klimatowi nadają tropikalne huragany i cyklopy, przez które archipelag nawiedzany jest w pozostałych miesiącach.
Historia i kultura
To, co sprawia, że wakacje w Guadeloupie będą należeć do niezapomnianych, to kultura wyspy - niezwykle barwna, różnorodna, gdzie mieszają się wpływy innych cywilizacji: rytuały afrykańskie, ślady kultury indyjskiej, ale i obyczaje europejskie. Guadeloupę ukształtowały zawirowania historii. Urodzeni na tej ziemi artyści, twórcy i sztukmistrzowie z prawdziwą pasją w literaturze, muzyce, tańcu, malarstwie oraz rzemiośle opowiadają o dziejach wyspy.
A swoją nazwę Guadeloupe zawdzięcza Krzysztofowi Kolumbowi, który odkrył ją podczas swojej drugiej podróży do Nowego Świata w 1493 roku. Wyruszył do Ameryki w poszukiwaniu świeżej wody i był pierwszym Europejczykiem, który postawił swoje kroki na wyspie. Ochrzcił ją Santa Maria de Guadalupe de Extremadura, na cześć obrazu Matki Bożej czczonej w hiszpańskim klasztorze Villuercas w Guadaloupe. Określił ją też Pina de Indias, czyli "sosnowe Indie", ze względu na uprawiane na niej ananasy. Do królestwa Francji wyspa została włączona w 1674 roku, ale jej historia to rywalizacja na tym terenie Francuzów i Brytyjczyków, w których ręce klika razy przechodziła władza nad archipelagiem. Departamentem zamorskim Francji jest Guadeloupe od 1946 roku i wchodzi w skład Unii Europejskiej (jest jej regionem peryferyjnym). Jej posłowie zasiadają we francuskim Zgromadzeniu Narodowym w Paryżu. Dziś ludność Guadeloupy pochodzi głównie z Afryki lub ma mieszane pochodzenie i w dużej mierze jest wyznania katolickiego.
Ważnym symbolem tożsamości Guadeloupy jest muzyka zouk, wygrywana przy akompaniamencie wielkiego bębna zwanego Gwo ka. Na wyspie odbywa się wiele międzynarodowych festiwali, jak Creole Blues Festival, Marie-Galante Festival, Festiwal Gwo-Ka Cotellon i inne. Elementem dziedzictwa jest też tradycyjny ludowy strój. Szczególnie wyróżniają się kobiece suknie, składające się z wielu warstw kolorowych tkanin, obecnie noszone tylko na specjalne okazje. Na uroczyste okazje nosiło się też madras - związany na głowie w wielu różnych formach symbolicznych szalik. Będąc na wyspie, warto nauczyć się miejscowego tańca w rytmie biguine. Dawniej kobiety tańczyły biguine w długich spódnicach, a mężczyźni we frakach. Taniec ten polega na wykonywaniu bardzo wyraźnych, łagodnych ruchów biodrami.
Guadelupska dusza jest dokładnie taka, jak jej mieszkańcy - ciepła, ale i dumna, serdeczna, ale też skrywająca wiele tajemnic karaibskiego świata. Wystarczy jednak nadstawić ucha, wyostrzyć zmysły i otworzyć serce, by poznać jej sekret.
Praktyczne informacje
Jako że Guadeloupa jest terytorium autonomicznym Francji, językiem urzędowym jest tutaj francuski. W ramach Francji jest też częścią Unii Europejskiej, dlatego, jak w części krajów Unii, obowiązującą walutą jest euro, a obywatele tych państw na przyjazd tutaj nie potrzebują wizy - wymagany jest wyłącznie dokument tożsamości, czyli ważny dowód lub paszport. Różnica czasu w stosunku do Polski wynosi pięć godzin wstecz w zimie i sześć w lecie. Guadeloupa żyje własnym rytmem, a jego takt wyznaczają charakterystyczne dźwięki muzyki zouk, reggae, salsy oraz serdeczny śmiech jej mieszkańców. Jeśli pragniesz naprawdę odkrywać i poznać Guadeloupę, powinieneś ruszyć w podróż po niej na własną rękę. Możesz bez problemu wynająć samochód, a w okolicach portów i lotnisk oraz w dużych miastach skorzystać z taksówki. Największy urok ma jednak podróż autobusem czy tzw. "taxicos", czyli publiczną taksówką, która przewozi wielu pasażerów na krótkich dystansach. Z pewnością pozostanie miłym wspomnieniem taka przejażdżka, gdzie obraz za szybą przesuwa się jak kadr na filmie, Ty kontemplujesz malownicze pejzaże, a Twoje oczy cieszą się intensywnością kolorów i niespotykanymi nigdzie indziej osobliwościami tutejszej przyrody.
Lotnisko
Lotnisko znajdujące się w Pointe-a-Pitre obsługuje głównie loty z portów karaibskich - Hawany, Saint Barthélemy, Saint Martin, Sint Maarten, Saint Lucia, Santo Domingo. Dostać się tutaj w sezonie możemy rejsowym samolotem Air France z Paryża lub rezerwując sobie miejsce w czarterowym locie któregoś z niemieckich biur podróży. Z Polski do Guadeloupy najprościej będzie dostać się przez Paryż. Lot z Paryża trwa 8 godzin. Guadeloupa dysponuje również dogodnymi połączeniami z Kanadą, ze Stanami Zjednoczonymi przez Saint-Martin i Puerto Rico, z Brazylią, Gujaną, Republiką Dominikany i Kubą. Aby dostać się na mniejsze wyspy istnieje jeszcze inne rozwiązanie - prom lub czarter lotniczy. Funkcjonuje również wiele połączeń lotniczych oraz morskich pomiędzy wyspami Saintes, Marie-Galante, Desirade, Saint-Martin i Saint-Barthelemy.
Hotele
Na wyspach każdy znajdzie coś dla siebie. I ci z ograniczonymi możliwościami finansowymi, i ci bardziej wybredni turyści. Na tych, którzy cenią sobie luksus i wymagają najwyższych standardów, czekają rezydencje otoczone plantacjami bananów i kawy oraz luksusowe kompleksy hotelowe. Dla zakochanych, którzy chcieliby schować się przed całym światem - wyspa proponuje romantyczne hoteliki położone z dala od miasta, dla całych rodzin - wille i apartamenty do wynajęcia, a dla globtroterów chcących na własnej skórze poczuć dotyk miejsca, w którym aktualnie się znajdują - bungalowy stojące wprost na plaży oraz tradycyjne, ekologiczne chatki na Basse-Terre.
Wycieczki
Na Guadaloupie funkcjonuje regularny serwis statków wycieczkowych, oferujących wycieczki na sąsiednie wyspy i inne miejsca Karaibów. Regularne usługi promowe funkcjonują pomiędzy Guadeloupą, Martyniką, Dominikaną i St. Lucią. Łodzie posiadają klimatyzowane kabiny z różnymi rozrywkami, TV i barem z przekąskami. Dla żeglarzy i marynarzy popularne jest cumowanie w Deshaies i St-François, a także na przystani w pobliżu Pointe-à-Pitre. Wybierając za cel swojej podróży Guadeloupę możesz więc nie ograniczać się tylko do jednej wyspy, ale poznać większy kawałek karaibskiego świata.
Sanktuarium
Bez Madonny z Guadeloupy nie można sobie dziś wyobrazić katolicyzmu meksykańskiego, jak również przetrwania Kościoła w Meksyku w trudnych czasach. Matka Boża objawiła się tam biednemu Indianinowi Juanowi Diego w 1531 r. W miejscu, gdzie objawiła się Matka Boża wkrótce postawiono małą kaplicę. Później ją rozbudowywano, by z czasem wznieść olbrzymią bazylikę pod wezwaniem Matki Bożej z Guadalupe. Od samego początku jej istnienia dokonują się tu nieustannie cudowne nawrócenia i uzdrowienia. Sanktuarium to odwiedza co roku przeszło 20 mln pielgrzymów z całej Ameryki Łacińskiej.
Kuchnia
Znaczną część wyspy zajmują pola uprawne, dostarczając aromatycznych i świeżych produktów, składających się na specjały lokalnej kuchni. Płody tej ziemi oraz sztuka kulinarna jej mieszkańców sprawiają, że zaspokojone zostaną apetyty wszystkich łakomczuchów, ale także zadowolone będą podniebienia najbardziej wybrednych smakoszy. Ogromny wybór młodych warzyw, słodycz owoców mango i ananasów, woń przypraw, smak aromatycznego rumu, zapach indyjskiej potrawki Colombo - tego wszystkiego można zasmakować w większych i mniejszych restauracjach kreolskich. W menu znajdziemy jeszcze inne specjały: frytki z dorsza, kreolski czarny budyń (pikantny budyń z krabem), chleb świętojański z suszoną wieprzowiną oraz w ramach deseru Tourment d’amour, czyli ciasto z dżemem z kokosa, banana lub guawy. Guadeloupa słynie z potraw rybnych i zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem ich spożycia, dlatego na stołach królują tutaj przede wszystkim ryby - ale też zupy z mięczaków i skorupiaków, grillowane langusty, potrawki ze ślimaka morskiego.
Charakterystyczne dla mieszkańców Guadeloupy jest podawanie dań w dużych porcjach i spożywanie posiłków w gronie rodzinnym, z okazji licznych świąt i uroczystości. Zamiłowanie do zabawy przejawia się w postaci spożycia największej ilości szampana we Francji, a corocznie w sierpniu odbywa się tu wielkie święto kulinarne - Fête des Cuisinières. To najlepszy dowód na to, że warto spędzić tutaj swój urlop.
Sport
Bardzo popularnym sportem jest tutaj piłka nożna. Nic dziwnego - z Guadeloupy pochodzi Thierry Henry, gwiazda francuskiej reprezentacji oraz takich klubów jak Arsenal, Juventus, Barcelona. W skład narodowej reprezentacji Francji wchodzili jeszcze inni mieszkańcy Guadeloupy: William Gallas i Lilian Thuram. Na wyspie urodziło się i wychowało się także wielu sportowców z innych dziedzin: Marie-Jose Perec, Patricia Girard-Leno, Christine Arron oraz gracze NBA: Mickaël Pietrus i Rodrigue Beaubois. Wyspa słynie także z organizacji światowej rangi imprez sportowych: Mistrzostw Świata Karujet Race - Jet Ski, które mają ugruntowaną pozycję i reputację najtrudniejszych zawodów na motorówkach wodnych oraz Route du Rhum - jednej z najważniejszych imprez żeglarskich.
Na miłośników aktywnego spędzania czasu czeka wiele różnych atrakcji sportowych. Relaksować można się grając w tenisa, golfa, jeżdżąc konno, czy odbywając piesze wędrówki po lesie tropikalnym. Jeśli chcesz zażyć prawdziwej adrenaliny, to niezapomnianych wrażeń dostarczy Ci na pewno paralotniarstwo, windsurfing, spadochroniarstwo, nurkowanie, żeglowanie, narty wodne i spływy kajakowe.
Zakupy
Chcesz ocalić coś z przeżyć i wzruszeń, których doświadczyłeś, będąc w Guadeloupie? O wszystkich wspaniałych chwilach spędzonych na wyspie przypomną Ci przywiezione z wakacji skarby i pamiątki. Na tutejszych targach i straganach wypatrzysz niejedną perełkę. Szczególnie rzuca się w oczy lokalne rzemiosło artystyczne, które tworzone jest z naturalnych materiałów dostępnych na wyspie, takich jak tykwa, orzechy kokosowe i bambusy. Zakochanym w tropikach pozostaniesz już na zawsze na widok osobliwych, zachwycających barwami i kształtem, kwiatów, które dobrze znoszą podróż i mogą być oryginalnym prezentem z wakacji. Smakosze małej czarnej docenią smak lokalnej kawy, egzotyczne przyprawy urozmaicą domowe menu, a wyśmienity biały czy brązowy rum, gdy skosztujesz go w domu, przywoła wspomnienia słonecznych wakacji i gorącej atmosfery tego miejsca.
Tropikalny klimat, karaibska kultura i malownicze krajobrazy stanowią świetne tło dla wakacyjnego odpoczynku. Na wyspach Guadeloupy znajduje się około 50 plaż i istnieje prawie 180 różnych kolorów piasku. Guadeloupe jest również wymarzonym miejscem do odpoczynku na łonie natury. Liczne małe zatoczki z kryształowo czystym morzem, dzikie orchidee, drzewiaste paprocie, niezakłócony szum wodospadów czynią z tego miejsca prawdziwy raj. Można tu poleżeć na piasku z nogami w wodzie, cieszyć się błękitnymi falami surfując na desce, nurkować, by zobaczyć bajkowy świat raf koralowych, pożeglować pod niebem koloru najczystszego błękitu, odkrywać rezerwat Grand Cul-de-Sac Mann czy też wyruszyć katamaranem ku lagunom z białego piasku. Oferujemy noclegi, apartamenty prywatne, hotele i kwatery prywatne, także w standardzie all inclusive. Zapraszamy!