Gryzonia

Szwajcaria
Gryzonia (niem. Graubünden) to największy spośród szwajcarskich kantonów. Jest położony na południowym wschodzie kraju, granicząc z Włochami, Austrią i Liechtensteinem. Stolicą kantonu jest Chur - najstarsze miasto Szwajcarii, jednak najbardziej znanym miastem Gryzonii pozostaje Davos, goszczące co roku Światowe Forum Ekonomiczne. Używane w kantonie języki to alemański (odmiana niemieckiego), romansz i włoski.

Historia

      Pierwsze wzmianki o Gryzonii sięgają czasów rzymskich, gdy ziemie kantonu wchodziły w skład rzymskiej prowincji Recja (łac. Raetia). Współczesna nazwa kantonu wywodzi się z czasów średniowiecznych. Jednoczące się gminy utworzyły w 1395 roku tzw. Szary Związek (franc. gris - szary), który sprzymierzył się następnie z Ligą Dziesięciu Jurysdykcji oraz Ligą Domu Bożego.
      Zwycięskie walki tego sojuszu z Habsburgami doprowadziły do powstania na początku XVI wieku odrębnego kantonu, który jako swój herb przyjął połączone herby trzech tworzących go lig. Współczesny kształt kantonu został ostatecznie ustalony w 1803 roku.

Atrakcje turystyczne

      Najbardziej znaną atrakcją turystyczną Gryzonii jest Davos. To niewielkie uzdrowisko jest najwyżej położonym miastem w Alpach. Oferuje doskonałą infrastrukturę turystyczną, wysokiej klasy hotele, dysponuje również rozbudowanym zapleczem, potrzebnym do goszczenia Światowego Forum Ekonomicznego.
      Atrakcją miasta jest między innymi browar Monstein, reklamowany w folderach turystycznych jako "last beer stop before heaven". Miłośnicy sztuki docenią ekspozycję Muzeum Kirchnera, posiadającego największe na świecie zbiory dzieł niemieckiego ekspresjonisty, Ernsta Ludwiga Kirchnera. Znawców literatury z pewnością zainteresuje szczyt Schatzalp, który zainspirował Tomasza Manna do napisania powieści "Czarodziejska Góra". Znajduje się tam ogród Alpinum Schatzalp, gdzie można podziwiać ponad 800 gatunków roślin.
Pokaż cały opis

      Kolejną Gryzoniawizytówką Gryzonii jest St. Mortiz - jeden z najsłynniejszych ośrodków sportów zimowych na świecie. To ekskluzywne, położone na wysokości 1856 m. n.p.m. miejsce daje gwarancję, że wczasy będą udane - słońce świeci tam przez 322 dni w roku. Miasto, którego walory uzdrowiskowe doceniono już w XIX wieku, uważa się za kolebkę współczesnych sportów zimowych. Rola St. Mortiz w popularyzacji sportu została doceniona między innymi przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski - w mieście tym dwukrotnie (w 1928 i 1948 roku) rozgrywane były konkurencje olimpiady zimowej.
      Ze względu na ekskluzywny charakter miasta bardzo często można spotkać w nim czołowe gwiazdy światowej rozrywki i sportu. Poza sportami zimowymi St. Mortiz oferuje swoim gościom możliwość skorzystania z pięciu pół golfowych, liczących w sumie 60 dołków i bogatej oferty dla amatorów różnych sportów.
      Perłą architektoniczną kantonu jest klasztor benedyktyński Św. Jana w Mustair. Klasztor został założony pod koniec VIII wieku i składa się z licznych, wznoszonych na przestrzeni kilku wieków, budynków i dziedzińców. Do najcenniejszych z nich należy Wieża św. Krzyża. Wśród Gryzoniawielu zabytków w kompleksie klasztornym na szczególną uwagę zasługują bezcenne, wczesnośredniowieczne freski.
      Nie lada gratką dla turystów jest również stolica Gryzonii, Chur. Jak podkreślają lokalni przewodnicy, osadnictwo na tych terenach liczy sobie ponad 5000 lat, czyli niemal tyle, co w uważanych za najstarsze na świecie Byblos czy Damaszek. Jednym z najciekawszych zabytków w mieście jest, pochodząca z XI wieku, katedra, wzniesiona na pozostałościach budowli z VI w. n. e. Atrakcją turystyczna Chur jest też tzw. ściana otwieraczy - w barze Tom's Beer Box za 99 franków można wykupić umieszczenie na 9 lat swojego nazwiska na jednym z wmontowanych w ścianę otwieraczy. Niedaleko miasta można również, po wejściu na jedną z platform widokowych, podziwiać malownicze źródła Renu.
      Wizytówką Gryzonii jest również Lodowcowy Expres, nazywany niekiedy najwolniejszym ekspresem świata. 8 - godzinna podróż na trasie Zermatt - St. Mortiz dostarcza sporo wrażeń, wiodąc przez przepiękne górskie przełęcze, mosty i tunele. Sieć kolejowa Gryzonii stanowi nie lada Gryzoniaatrakcję dla entuzjastów kolejnictwa - można tam podziwiać niespotykane konstrukcje mostów, kolej, która ze względu na nachylenie torów napędzana jest za pomocą kół zębatych, czy majstersztyki technologiczne w postaci spiralnego tunelu.
      Na terenie Gryzonii znajduje się również największy park narodowy Szwajcarii - Park Ela (w języku romansz: skrzydło), którego dziewicza przyroda wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poza obszarem ścisłej ochrony podziwiać można również liczne zamki i 21 starych wiosek, w których zachowano tradycyjną, lokalną zabudowę. Atrakcyjny krajobraz parku można podziwiać podczas podróży trasami Kolei Retyckich. Niecodzienna atrakcją Parku Ela jest szczyt Piz Lunghin - wody ze znajdujących się na nim źródeł wpadają do trzech różnych mórz.

Sporty i aktywny wypoczynek

      Gryzonia to prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Wizytówką kantonu są doskonałe trasy narciarskie, pozwalające na spędzenie niezapomnianego, narciarskiego urlopu. Doskonałe zaplecze techniczne i zróżnicowana trudność tras zjazdowych sprawiają, że każdy znajdzie tu ofertę odpowiednią dla siebie. Najpopularniejsze ośrodki narciarskie kantonu to Savognin, Arossa, Flims Laax Falera, Davos i St. Mortiz.
      Gryzonia to jednak nie tylko narty! Kanton posiada liczne, doskonale oznaczone szlaki do turystyki pieszej, jak również trasy rowerowe i zaplecze do różnorodnych sportów, w tym baloniarstwa i paralotniarstwa.

Noclegi

      Dobrym pomysłem na nocleg w Gryzonii jest wybór jednego z wielu niewielkich, lokalnych hotelików, których wiele można spotkać w bezpośredniej bliskości tras narciarskich.

Kuchnia

      Poza typową dla tego regionu Alp kuchnią, do specjalności Gryzonii zalicza się Bündnerfleisch - potrawę przygotowywaną z suszonej wołowiny, miodowo - orzechowe ciasto Bündner Nusstorte i Capuns - potrawę z mięsa, sera i sałaty. Ponadto kanton obfituje w browary - zarówno duże, produkujące na rynek międzynarodowy, jak i małe, działające nierzadko na rzecz jednego baru lub ośrodka. Wczasy w Gryzonii są zatem doskonałą okazją do zapoznania się z bogatą tradycją piwowarską tego regionu.

Dodatkowe informacje

      Najprostszym sposobem na urlop w Gryzonii jest podróż samolotem. Główne porty lotnicze Szwajcarii są zintegrowane z siecią kolejową - co kilkadziesiąt minut odjeżdżają z nich pociągi do głównych ośrodków kraju.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Kanton Bazylea Kanton Bazylea Kanton Genewa Kanton Genewa Oberland Berneński Oberland Berneński Oberland Berneński to geograficzna i historyczna kraina, obejmująca południowo - wschodnią część kantonu berneńskiego: tereny wokół jezior Thun i Brienz oraz Alpy Berneńskie . Stolica Oberlandu, Berno , to jednocześnie stolica kantonu i... Region Jeziora Genewskiego Region Jeziora Genewskiego Położony w południowo - wschodniej części Szwajcarii region to prawdziwy raj dla turystów. Obejmuje obrzeża Jeziora Genewskiego (fr. Lac Leman ) i wysokogórskie tereny kantonu Wallis . Najważniejszy ośrodek turystyczny i gospodarczy regionu... Szwajcaria Centralna Szwajcaria Centralna Szwajcaria Centralna to serce kraju - zarówno pod względem geograficznym jak i historycznym. Wchodzące w skład regionu kantony: Uri , Schwyz , Obwalden , Nidwalden , Lucerna i Zug stworzyły przed wiekami związek, który stał się... Szwajcaria Wschodnia Szwajcaria Wschodnia Ticino Ticino Ticino (niem. Tessin) to szwajcarski kanton położony na południu kraju. Kanton słynie z pięknych dolin, jezior i śródziemnomorskiej roślinności, ale jego największym atutem jest klimat - Ticino to najbardziej słoneczny region Szwajcarii .... Valais Valais Valais (niem. Wallis) to szwajcarski kanton, położony na południu kraju wzdłuż doliny Rodanu . Kanton graniczy z Włochami i Francją . Na jego terenie dominują wysokie góry - wzdłuż Rodanu można podziwiać 47 czterotysięczników, a wśród nich... Zurych Okręg Zurych Okręg Kanton Zurych (niem. Zürich) położony jest w północnej części Szwajcarii , po północnej stronie łańcuch Alp . Jego stolica - o tej samej nazwie - uznawana jest za centrum bankowe świata i stanowi jednocześnie największe miasto i ośrodek...
Arosa Arosa Davos Davos Davos - miasto znajdujące się we wschodniej Szwajcarii i znane jest z odbywającego się tu co rok światowgo szytu gospodarczego, gdzie poruszane są kwetie dotyczące globalnej gospodarki, a także dyskusje na temat problemów, które dotykają... Disentis Disentis Guarda Guarda Guarda to miejscowość w Portugalii , leżąca w dystrykcie Guarda, w regionie Centrum. Położona jest na wysokości 1056 m n.p.m. w bliskim sąsiedztwie najwyższego pasma górskiego kontynentalnej części kraju - Serra da Estrela. Miasto jest... Klosters Klosters Klosters to miasto we wschodniej Szwajcarii , w Gryzonii . Znajduje się na wysokości 1200 m n.p.m. i zalicza się do luksusowych ośrodków wypoczynkowych i sportowych. Połączony jest szlakami narciarskimi z centrum narciarskim Davos. Pobyt w tym... Laax Laax Laax to górksa miejscowośc w Szwajcarii w regionie Gryzonia . Wraz z Films i Falera wchodzi w skład Alpenareny. Jest to świetna propozycja dla tych, którzy uwielbiają białe szaleństwo. Trasy biegną wśród przepięknie ośnieżonych pagórków,... Pontresina Pontresina Pontresina to miejscowość w Szwajcarii . Położona jest w odległości 20 minut drogi od bardzo znanego kurortu narciarskiego - St. Moritz . Leży w najwyższym punkcie doliny, rozpościerającej na obszarze o wysokościami od 1 777 do 1 860 m n.p.m.... Samnaun Samnaun Savognin Savognin Savognin to miejscowość narciarska w Gryzoni w Szwajcarskich Alpach. Jest jednym z najbardziej znanych kurortów narciarskich w tym kraju. Można tu zjeżdżać wyjątkowo szerokimi trasami na carvingach, na snowboardzie na halfpipe, wypróbować... Sils Sils St. Moritz St. Moritz St. Moritz to popularny kurort i ośrodek sportów zimowych w Szwajcarii . Położony jest w dolinie Engadine na wysokości ok. 1 800 m n.p.m. u stóp najwyższego szczytu Alp Wschodnich - Piz Bernina (4 049 m n.p.m.) - jedynego w tej części Alp... Vulpera Vulpera Vulpera jest to mała miescowość turystyczna w Szwajcarii , polecana szczególnie dla entuzjastów sportow zimowych, nastawionych na aktywny wypoczynek szczególnie w okresie zimowych miesiecy. W Vulpera można wypocząć zarówno w 5 gwizadkowym...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl