Górna Austria

Austria
Położona w górnym biegu austriackiego odcinka Dunaju Górna Austria to region prawdziwych perełek - skarbów historii, przyrody i kultury. Jego zachodnią granicę wyznacza Inn, wschodnią zaś Aniza. Północne obszary kraju to lesista kraina Masywu Czeskiego (Muhlviertel) przylegająca do graniczącego z Czechami pasma Szumawy. Na południe od niej położona jest rolnicza dolina Dunaju, a dalej graniczące ze Styrią i Ziemią Salzburską Alpy. To właśnie w nich położone są główne regiony turystyczne kraju - imponujący masyw Dachsteinu oraz pojezierze Salzkammergut. Zachęcają one do wyjazdów na narty i wędrówki po górach. Warto poznać także historię i zabytki regionu. Urlop w Górnej Austrii to bardzo dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu - czy to w czasie wycieczki wykupionej w ofercie first minute lub last minute, narciarskich szaleństw w górach, romantycznego wypadu we dwoje czy rodzinnych wakacji na łonie przyrody. Wszystkich, najbardziej wymagających turystów zadowoli właśnie Austria. Mapa tego kraju pełna jest miejsc wartych obejrzenia.

Historia

      Ziemie Górnej Austrii zamieszkiwane były już w prehistorii. Stały się kolebką jednej z ważniejszych kultura archeologicznych epoki żelaza - identyfikowana z Ilirami oraz Celtami kultury halsztackiej. W późniejszym okresie ziemie znalazły się w posiadaniu Rzymu. W XII w. należały do książęcej rodziny Babenbergów, w 1282 r. przeszły w ręce Habsburgów.

Linz

      Stolica kraju związkowego jest trzecim co do wielkości miastem Austrii. Położona nad Dunajem, zawdzięcza swój rozwój rzece oraz transportowi, jaki odbywał się na jej wodach. Perełką miasta jest barokowa starówka leżąca na prawym brzegu rzeki. Hauptplatz - czyli Rynek Główny, uchodzi za jeden z najpiękniejszych kompleksów zabytków w Austrii. Jego ozdobą jest ratusz, w pobliżu zaś znajduje się stara katedra. Linz to także bardzo nowoczesne miasto. Tętni nocnym życiem i dostarcza niezliczoną liczbę atrakcji młodym, spragnionym rozrywek ludziom. Znajduje się tu Bruckenerhaus - centrum koncertowe, w który słynie z festiwalu muzyki współczesnej "Ars Electronica".Odbywa się tu także festiwal "chodnikowy spektakl" oraz liczne koncerty i wystawy sztuki nowoczesnej. Z otaczających miasto wzgórz (m.in. Pöstlingberg) na które można wyjechać kolejką roztacza się przepiękny widok.
Pokaż cały opis


Kuchnia

      Warto Górna Austriawybrać się w kulinarną podróż po regionie. Austria słynie z wyrobów cukierniczych. Wśród nich wymienić należy popularny strudel czy tort Sachera. Tutejsze kawiarnie wypełnia niezwykły aromat kawy, a w winnicach produkuje się smaczne wina.

Sport i rozrywka

      W Alpach austriackich znajduje się wiele kurortów narciarskich, z dobrze przygotowaną infrastrukturą. Wśród nich są Gosau, Ebenese, St. Georgen am Walde, Molln, Oberkappel, Lembach i wiele innych. Działają liczne wyciągi oraz kolejki linowe. Trasy narciarskie i snowboardowe są bardzo dobrze utrzymane. Znajdują się tu także liczne snowparki, możliwe jest również uprawianie ekstremalnej odmiany narciarstwa - free ski. Austria to także region dla miłośników wycieczek górskich i pieszych wędrówek, a także raj dla rowerzystów. Na pojezierzu Salzkammergut czeka 1300 km górskich tras rowerowych. Doskonałe ścieżki rowerowe znajdują się też w dolinie Dunaju. Ponadto tutejsze jeziora umożliwiają uprawianie szeregu sportów Górna Austriawodnych - żeglarstwa, windsurfingu, a także nurkowania. Górskie rzeki to natomiast gratka dla miłośników raftingu czy kajakarstwa. Znajdą tu także coś dla siebie osoby chcące zgłębić tajniki golfa - między Lasem Czeskim a Dachsteinem działa 27 pól golfowych o różnym stopniu trudności.

Noclegi

      Baza noclegowa Austrii jest bardzo urozmaicona. Również w tym regionie można wynająć luksusowe apartamenty w eleganckich hotelach, a także znaleźć stosunkowo niedrogie noclegi w pokojach górskich schronisk i na campingach. W obiektach wyższej klasy istnieje możliwość wykupienia wyżywienia w formule all inclusive. Przyjemne kwatery można znaleźć również w wielu rodzinnych pensjonatach, które doskonale nadają się na miejsca rodzinnego wypoczynku.

Zabytki

      W regionie znajdują się zabytki ze wszystkich okresów historii. Śladów najdawniejszych dziejów można poszukać we wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO regionie Hallstatt. Miejscowość Górna Austriasłynie z niezwykłego stanowiska archeologicznego - jednego z najważniejszych w Europie cmentarzysk z epoki żelaza oraz czynnej od epoki brązu kopani soli. Prehistoryczne znaleziska oraz najdawniejszą historię regionu przybliża działające w mieście muzeum. Najstarszy w Górnej Austrii klasztor benedyktynów podziwiać można nad jeziorem Mondsee. Opactwo to powstało w 748 r., a gotycki kościół pochodzi z 1487 r. Ciekawą zabudowę posiada też Steyr, w którym można spacerować wąskimi średniowiecznymi uliczkami i podziwiać zabytkowe świątynie. W St. Florian znajduje się opactwo augustianów, w którym pochowany jest kompozytor Antony Bruckner. Melomanów ucieszą zapewne odbywające się tam w sezonie koncerty organowe. Z zabytkowej barokowej architektury słynie również Schärding. W jednym z najstarszych miast Austrii - Wels uwagę przyciąga średniowieczny jarmark. Wiele ciekawych obiektów z XV i XVI w. można podziwiać w Sankt Wolfgang. XVII i XVIII-wieczna zabudowa jest natomiast ozdobą Gmunden nad jeziorem Traun. W miasteczku tym działa również muzeum Brahmsa oraz regionalne regionalne Salzkammergut. W jego okolicy znajduje się wiele pochodzących z XVI i XVII w. zamków.

Atrakcje turystyczne

      Na terenie Górnej Austrii znajdują się również tereny niezwykle atrakcyjne krajobrazowo oraz uzdrowiskowa. W Bad Ischl, znanym ze źródeł solankowych swoją rezydencję miał Franciszek Józef I. Dziś miejscowość ta słynie z corocznego festiwalu operetkowego. Górski region Salzkammergut zachwyca malowniczymi jeziorkami, urwistymi wapiennymi skałami oraz zabytkowymi, pięknymi miasteczkami. Jego walory widokowe i kulturowe docenione zostały wpisaniem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Słynące ze stanowiska archeologicznego Hallstatt, jest również bardzo malownicze - jego zabudowanie ciasno przylegają do brzegów jeziora. Znajdujące się w tym regionie górskie ośrodki turystyczne Gosau i Obertraun to dobre miejsce wypadowe do naciekowych jaskiń (Mammuthóhle, Rieseneishohle).

Pogoda

      Górna Austria znajduje się w regionie oddziaływania klimatu kontynentalnego oraz morskiego. Pogoda jest zróżnicowana ze względu na rzeźbę krajobrazu. Najbardziej sucho jest na terenie Mühlviertel oraz na równinie Eferdinger Becken, gdzie roczna suma opadów wynosi 750 - 800 mm. Na przedgórzu alpejskim jest to 1000 mm, a w masywie Dachsteinu nawet 3000 mm. Temperatura zależy od wysokości. Najcieplejszym obszarem jest równina Linzer Becken ze średnią roczną temperaturą 9°C . W Alpach, na wysokości 2000 m n.p.m. wynosi ona 1°C.

Wycieczki fakultatywne

      Wyjazd do Górnej Austrii można połączyć z odwiedzinami innych regionów kraju oraz w sąsiednich państwach - Niemiec i Czech.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Altmunster Altmunster Podstawowe informacje       Niewielkie austriackie miasteczko Altmünster leży w powiecie Gmunden , na powierzchni około 80. Urokliwa miejscowość położona jest nad malowniczym jeziorem Traunsee , a całość... Aspach Aspach Zielone, rolnicze krajobrazy regionu Innviertel (północno-zachodnia część Górnej Austrii ), są znakomitą scenerią dla udanych wakacji . Aspach to jedna z położonych na tych terenach miejscowości, należąca do graniczącego z Niemcami powiatu... Bad Goisern Bad Goisern Bad Goisern jest gminą targową w Austrii , w kraju związkowym Górna Austria , w powiecie Gmunden nad rzeką Traun, wzdłuż której ciągnie się esplanada. Gmina zamieszkała jest przez około 7.5tys. mieszkańców. Było to jedno z ulubionych miast... Bad Ischl Bad Ischl Gosau Gosau Gosau jest to niezwykle malownicza miejscowość, która znajduje się w regionie Salzkammergut, Górna Austria i urzeka pięknymi widokami na kolczasty grzbiet gór Gosau i słynnego lodowca Dachstein. Region stwarza wszechstronny wachlarz... Grein Grein Grein - miasto mieszczące się w Austrii , w kraju związkowym Górna Austria, w powiecie Perg, nad Dunajem (drugiej co do długości rzece w Europie) . Miasteczko zamieszkuje koło 3,1 tys. mieszkańców. Powiat Perg znajduje się w północnej Austrii.... Haibach Haibach Lembach Lembach Linz Linz Linz swój rozwój zawdzięcza położeniu nad spławnym Dunajem. Pierwszy port rzeczny w tym miejscu założyli Rzymianie i nazwali Lentią. W średniowieczu władzę nad ośrodkiem sprawowali biskupi Pasawy, później dostał się w ręce Babenbergów. Za... Mondsee Mondsee Mondsee jest to austriackie miasto położone na brzegu jeziora Mondsee. Wśród wielu różnego rodzaju naturalnych skarbów w Austrii to miejsce jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Jest to wyjątkowy region, którym można się zakochać od pierwszego... Obermuhl Obermuhl Obertraun Obertraun Rossleithen Rossleithen Schlierbach Schlierbach St. Wolfgang St. Wolfgang St. Wolfgang to miejscowość wypoczynkowa w Salzkammergut, w regionie Górnej Austrii , na północnym brzegu Wolfgangsee, u stóp góry Schafberg. Leży 4 km na zachód od Strobl. W okresie zimowym jest to popularny ośrodek narciarstwa. Wciąż można tu... Strass im Attergau Strass im Attergau Traunkirchen Traunkirchen Traunkirchen to miasto w Górnej Austrii w dzielnicy Gmunden. To stosunkowo małe miasteczko (liczba mieszkańców nie przekracza 1800 osób) malowniczo położone na wysokości 433m n.p.m.       Głównymi atrakcjami... Traunsee Traunsee Traunsee to miasto w Górnej Austrii położone bezpośrednio nad jeziorem Traunsee . Nazwa miasta pochodzi od nazwy jeziora, które jest najgłębszym jeziorem Austrii (196m) i głównym powodem wycieczke turystycznych w tamte rejony.... Vorderstoder Vorderstoder Wesenufer Wesenufer Windischgarsten Windischgarsten Zell am Moos Zell am Moos Zell am Moos to miejscowość w Austrii . Zell am Moos leży w Salzkammergut, bezpośrednio na wschodnim wybrzeżu jeziora Irrsee, 30 km na wschód od Salzburga. Jest to miasteczko, która czaruje przybyszów nieskalaną przyrodą. Wielu turystów...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl