Georgia

USA
Położenie

      Stan znajduje się w południowo-wschodniej części USA i zajmuje powierzchnię 150 132 km2. Od południa graniczy z Florydą, od wschodu z Oceanem Atlantyckim, od zachodu z Alabamą, a od północy z Tennessee. Na południu stanu rozciąga się łańcuch górski Blue Ridge Mountains, będący częścią Appalachów.

Historia

      W 1540 r. na teren obecnego stanu przybywa hiszpańska ekspedycja. W wyniku konfliktu hiszpańsko - angielskiego stan przechodzi pod panowanie Wielkiej Brytanii, a w 1732 r. przyjmuje nazwę Georgia od imienia brytyjskiego monarchy, Jerzego II. Przez tereny Georgii w latach 1861-64 przetacza się wojna secesyjna, w czasie, której zniszczona zostaje Atlanta. Wydarzenia te zostały opisane w słynnej książce Margaret Mitchell, "Przeminęło z wiatrem". Po wojennych zawirowaniach Georgia zaczyna prężnie się rozwijać. W 1886 r. w Atlancie rozpoczęła się produkcja słynnego napoju: Coca-Coli.

Krajobraz

      Georgia słynie z plantacji brzoskwiniowych – stąd przydomek "Peach State", czyli Brzoskwiniowy Stan. Koniecznie trzeba wybrać się do Parku Narodowego Okefenokee National Wildlife. Park utworzono w celu ochronny niezwykłej przyrody terenów bagiennych.

Rozrywka i atrakcje

      Odrywanie uroków stanu Georgia najlepiej rozpocząć od zwiedzania jego stolicy, Atlanty. W mieście znajduje się największe na świecie akwarium – Georgia Aquarium (31 tys. m3). Żyje w nim ponad 100 tys. zwierząt (ok. 500 różnych gatunków). Niepowtarzalna okazja, żeby przyjrzeć się z bliska wielorybom!
      Miłośnicy Coca-Coli obowiązkowo powinni odwiedzić muzeum World of Coca-Cola (otwarte w 2007 r.), prezentujące historię napoju, produkowanego tutaj od 1886 r. Zobaczyć tu można zbiory etykiet z całego świata, butelki o różnych kształtach oraz oczywiście skosztować coca-coli "z samego źródła".
      Wycieczka do Parku Olimpijskiego zachwyci nie tylko amatorów sportu. Letnia Olimpiada w Atlancie odbyła się w 1996 r., w setną rocznicę zorganizowania pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. Akcenty jubileuszu odnaleźć możemy spacerując po parku, m.in. pomnik organizatora olimpiady z 1896 r. Pierre’a de Coubertin’a.
Pokaż cały opis

      Atlanta Georgiato miasto, w którym żył i pracował słynny działacz społeczny i pastor Martin Luter King. Wizyta w muzeum Martin Luther King, Jr., National Historic Site przybliży odwiedzającym historię ruchu na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów.
      Obowiązkowym punktem programu dla miłośników literatury jest wizyta w Muzeum Margaret Mitchell, autorki słynnej powieści, "Przeminęło z wiatrem" (muzeum znajduje się w domu pisarki).
      Na terenie urokliwego parku miejskiego Grant Park (Atlanta), w budynku Muzeum Narodowego, znajduje się niezwykłe i imponujące malowidło Atlanta Cyclorama, przedstawiające bitwę wojny secesyjnej, która miała miejsce w Atlancie 22 lipca 1864 r. Dzieło, ze względu na kształt i wykonanie, nazwać możemy odpowiednikiem polskiej Panoramy Racławickiej.
      Miłośników historii ucieszy wizyta w Parku Historycznym Góry Kennesaw (ok. 35 km od Atlanty). Park utworzono dla upamiętnienia jednej z bitew wojny secesyjnej, która toczyła się tutaj w lipcu 1864 r.
      Ciekawą propozycją jest wycieczka do miasta Savannah, położonego u ujścia rzeki Savannah do Oceanu Atlantyckiego. Ten uroczy zakątek stanu Georgia zachwyci zabytkową architekturą z XVII i XVIII w. Koniecznie zobaczyć należy Tybee Island Lightb, czyli latarnię morską (z XVIII w.) – była to pierwsza tego typu budowla na amerykańskim wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Do zabytków związanych z wojną secesyjną należą tutejsze forty, m. in. Fort Pułaski – swą nazwę wziął od nazwiska Kazimierza Pułaskiego, który walczył w armii Jerzego Waszyngtona i zginął w Savannah w 1799 r.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Alaska Alaska Położenie        Alaska jest największym stanem USA (stan zajmuje powierzchnię 1 481 347 km2). Stan położony jest w północno-wschodniej części Ameryki Północnej . Od wschodu graniczy z Kanadą , od zachodu... Floryda Floryda Położenie       Stan Floryda położony jest na półwyspie Floryda (południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych ). Graniczy od północy z Alabamą i Georgią . Półwysep od wschodu obmywają wody Oceanu... Hawaje Hawaje Magiczne wakacyjne wyspy , wprost stworzone dla spragnionych prawdziwego wypoczynku turystów – błękit oceanu, słoneczna pogoda , malownicze plaże , uśmiechnięci mieszkańcy… Aloha! Witajcie na Hawajach ! Położenie... Illinois Illinois Położenie        Stan Illinois położony jest na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki i zajmuje powierzchnię 143 968 km2. Sąsiaduje od północy z Jeziorem Michigan i stanem Wisconsin , od wschodu... Kalifornia Kalifornia Położenie       Stan Kalifornia położony jest na zachodnim wybrzeżu USA , nad Oceanem Spokojnym . Od południa graniczy z Meksykiem , od północy ze stanem Oregon , a od wschodu z Newadą i Arizoną .... Kolorado Kolorado Położenie        Stan Kolorado położony jest w środkowo - zachodniej części USA . Od zachodu graniczy ze stanem Utah , od wschodu z Kansas , od południa z Oklahomą , a od północy z Nebraską . Kolorado to... Luizjana Luizjana Położenie        Stan Luizjana (Louisiana) położony jest południowo - wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki , nad Zatoką Meksykańską . Od zachodu graniczy ze stanem Teksas , od wschodu ze stanem... Maryland Maryland Położenie       Stan Maryland położony jest na wschodnim wybrzeżu USA . Od północy graniczy z Pensylwanią , od wschodu z Delaware , od południa z Wirginią i Wirginią Zachodnią . Stan zajmuje powierzchnię... Massachusetts Massachusetts Położenie       Stan Massachusetts położony jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego , w północno - wschodniej część USA . Od południa graniczy ze stanem Connecticut i Rhode Island , na zachodzie ze stanem... Nevada Nevada Położenie        Stan Nevada położony jest w zachodniej części USA , na wschód od gór Sierra Nevada (z języka hiszpańskiego – "nevada" oznacza "śnieżny"). Od zachodu Nevada graniczy ze stanem Kalifornia , od... Stan Nowy Jork Stan Nowy Jork Położenie        Stan Nowy Jork (State of New York) położony jest w północno - wschodniej części USA . Stan od północy graniczy z Kanadą i stanem Vermont , od zachodu z jeziorami Erie i Ontario, od wschodu... Stan Waszyngton Stan Waszyngton Położenie        Stan Waszyngton (Washington State) położony jest w północno - zachodniej części USA , na wybrzeżu Oceanu Spokojnego . Zajmuje powierzchnię 184 824 km2 i jest zamieszkiwany jest przez prawie 6... Tennessee Tennessee Położenie       Stan położony jest w środkowo - wschodniej części USA . Od południa graniczy z Georgią , Alabamą , Missisipi , na zachodzie z Arkansas i Missouri , na wschodzie z Karoliną Północną , a na... Utah Utah
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl