Floryda

USA
Położenie

      Stan Floryda położony jest na półwyspie Floryda (południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych). Graniczy od północy z Alabamą i Georgią. Półwysep od wschodu obmywają wody Oceanu Atlantyckiego, a od zachodu – Zatoki Meksykańskiej. Stan zajmuje powierzchnię 137 374 km2 i jest zamieszkiwany przez ok. 16 mln mieszkańców. Stolica Florydy to Tallahassee, a jej największym miastem jest Jacksonville. Inne ważniejsze miasta to Miami, St. Petersburg oraz Orlando.

Historia

      W 1511 r. na półwysep przypływa hiszpański statek. Wydarzenie ma miejsce w niedzielę palmową, załoga nadaje więc nowoodkrytej ziemi nazwę Floryda, co w języku hiszpańskim oznacza właśnie "niedziela palmowa". Druga połowa XVI w. to okres kolonizacji hiszpańskiej i francuskiej. W 1819 r. Stany Zjednoczone odkupują Florydę od Hiszpanii. W 1845 r. Floryda zostaje przyjęta do Unii. Początek XX w. to szybki rozwój ekonomiczny stanu, którego głównym źródłem dochodu staje się turystyka.

Przyroda

      Powierzchnia stanu w 2/3 pokryta jest lasami. Na południu znajduje się Park Narodowy Everglades, utworzony w 1947 r. w celu ochrony ekosystemu lasów namorzynowych i żyjących w nich tropikalnych ptaków brodzących (park wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).
      Na krańcu półwyspu znajduje się archipelag Florida Keys, obejmujący 1700 wysp koralowych. Znajduje się tutaj Park Narodowy Biscayne, którego egzotyczne piękno podziwiać można podczas rejsu statkiem ze szklanym dnem. Równie ciekawą atrakcją jest nurkowanie w zatoce lub pływanie kajakiem.

Rozrywki i atrakcje

      Najsłynniejsza miejscowość wypoczynkowa na Florydzie to oczywiście Miami. Złociste plaże, obmywane falami Oceanu Atlantyckiego, karaibska muzyka, kolorowe drinki – tak najkrócej opisać można beztroski wakacyjny dzień w Miami. Amatorzy czynnego wypoczynku także znajdą coś dla siebie. Warto zajrzeć do Miami Seaquarium – egzotyczne zwierzęta morskie, tropikalne ryby i pokazy tresury delfinów. Miłośników przyrody ucieszy wizyta w Fairchild Tropical Botanic Garden, gdzie podziwiać można tropikalną roślinność, m. in. palmy lub afrykańskie baobaby. Warto również odwiedzić zatokę Biscayne Bay – popularne miejsce wypoczynkowe – można tutaj nurkować pośród rafy koralowej.
Pokaż cały opis

      Z FlorydaMiami kursują również promy na wyspy Morza Karaibskiego, m. in. na Bahamy, Kubę, Dominikanę. Wakacje na Florydzie można więc połączyć z wizytą na jednej z karaibskich wysp.
      Wakacje na Florydzie to okazja do wizyty na Przylądku Canaveral, gdzie znajduje się Centrum Kosmiczne im. Johna F. Kennedy’ego – kosmodrom amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Przy odrobinie szczęścia zobaczyć będzie można start statku kosmicznego.
      Nie tylko najmłodszych turystów ucieszy wycieczka do Walt Disney World (położony na przedmieściach Orlando). W parku rozrywki spotkać można ulubione postaci z kreskówek Disneya, poszaleć na nowoczesnych karuzelach. Na powierzchni ponad 122 km2 znajdują się również: park wodny, pola golfowe, tor wyścigów samochodowych oraz liczne sklepy i restauracje. Wizyta w Walt Disney World to niezapomniane wrażenia dla odwiedzających w każdym wieku!
      W Orlando znajduje się również słynne Sea World Orlando – park rozrywki połączony z ogrodem zoologicznym. Zobaczyć tutaj można pokazy tresury delfinów i orek.

Pogoda

      Wakacje na Florydzie to wymarzony wypoczynek na skąpanych w słońcu plażach. Nie bez powodu stan nosi przydomek "Sunshine state" ("Słoneczny stan"). Wszystko za przyczyną panującego tutaj subtropikalnego klimatu. W miesiącach zimowych temperatura wynosi od 22 do 25°C, a w miesiącach letnich od 27 do 28 °C. Temperatura oceanu, od 24 do 30°C, zachęca do relaksujących kąpieli.

Noclegi

      Wakacje na Florydzie to gwarancja udanej pogody i niezapomnianej zabawy. To także gwarancja usług turystycznych świadczonych na najwyższym poziomie. Nowoczesne kompleksy hotelowe zapraszają na wymarzony wypoczynek. Wybierać można wśród luksusowych apartamentów, hoteli o różnych standardach (w opcjach All Inclusive). Rewelacyjnie rozwinięta infrastruktura turystyczna to możliwość wyboru z bogatej oferty noclegowej.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Alaska Alaska Położenie        Alaska jest największym stanem USA (stan zajmuje powierzchnię 1 481 347 km2). Stan położony jest w północno-wschodniej części Ameryki Północnej . Od wschodu graniczy z Kanadą , od zachodu... Georgia Georgia Położenie       Stan znajduje się w południowo-wschodniej części USA i zajmuje powierzchnię 150 132 km2. Od południa graniczy z Florydą , od wschodu z Oceanem Atlantyckim , od zachodu z Alabamą , a od... Hawaje Hawaje Magiczne wakacyjne wyspy , wprost stworzone dla spragnionych prawdziwego wypoczynku turystów – błękit oceanu, słoneczna pogoda , malownicze plaże , uśmiechnięci mieszkańcy… Aloha! Witajcie na Hawajach ! Położenie... Illinois Illinois Położenie        Stan Illinois położony jest na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki i zajmuje powierzchnię 143 968 km2. Sąsiaduje od północy z Jeziorem Michigan i stanem Wisconsin , od wschodu... Kalifornia Kalifornia Położenie       Stan Kalifornia położony jest na zachodnim wybrzeżu USA , nad Oceanem Spokojnym . Od południa graniczy z Meksykiem , od północy ze stanem Oregon , a od wschodu z Newadą i Arizoną .... Kolorado Kolorado Położenie        Stan Kolorado położony jest w środkowo - zachodniej części USA . Od zachodu graniczy ze stanem Utah , od wschodu z Kansas , od południa z Oklahomą , a od północy z Nebraską . Kolorado to... Luizjana Luizjana Położenie        Stan Luizjana (Louisiana) położony jest południowo - wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki , nad Zatoką Meksykańską . Od zachodu graniczy ze stanem Teksas , od wschodu ze stanem... Maryland Maryland Położenie       Stan Maryland położony jest na wschodnim wybrzeżu USA . Od północy graniczy z Pensylwanią , od wschodu z Delaware , od południa z Wirginią i Wirginią Zachodnią . Stan zajmuje powierzchnię... Massachusetts Massachusetts Położenie       Stan Massachusetts położony jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego , w północno - wschodniej część USA . Od południa graniczy ze stanem Connecticut i Rhode Island , na zachodzie ze stanem... Nevada Nevada Położenie        Stan Nevada położony jest w zachodniej części USA , na wschód od gór Sierra Nevada (z języka hiszpańskiego – "nevada" oznacza "śnieżny"). Od zachodu Nevada graniczy ze stanem Kalifornia , od... Stan Nowy Jork Stan Nowy Jork Położenie        Stan Nowy Jork (State of New York) położony jest w północno - wschodniej części USA . Stan od północy graniczy z Kanadą i stanem Vermont , od zachodu z jeziorami Erie i Ontario, od wschodu... Stan Waszyngton Stan Waszyngton Położenie        Stan Waszyngton (Washington State) położony jest w północno - zachodniej części USA , na wybrzeżu Oceanu Spokojnego . Zajmuje powierzchnię 184 824 km2 i jest zamieszkiwany jest przez prawie 6... Tennessee Tennessee Położenie       Stan położony jest w środkowo - wschodniej części USA . Od południa graniczy z Georgią , Alabamą , Missisipi , na zachodzie z Arkansas i Missouri , na wschodzie z Karoliną Północną , a na... Utah Utah
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl