Faworytem Lonely Planet

Chorwacja » Chorwacja Środkowa
Varaždin - Faworytem Lonely Planet

Najbardziej znany i największy przewodnik turystyczny na świecie, Lonely Planet w swoim wydaniu internetowym opublikował listę miejsc, które należy zobaczyć w Chorwacji. Na pierwszym miejscu jest Varaždin, który został opisany jako dawna stolica z zachowaną architekturą barokową. Po Varaždinie są Zagrzeb, Samobor, Pula, Jeziora Plitwickie, wodospady rzeki Krki, Hvar, Korčula, Mljet i jako dziesiąty został wymieniony Dubrownik.

To miasto w północnozachodniej Chorwacji w rankingu Lonely Planet pokonało również niektóre z do tej pory bardziej popularne kierunki nad morzem. Widać tu, że Chorwacja jest coraz bardziej rozpoznawalna również ze względu na swoją kontynentalna ofertę turystyczną. Po ubiegłorocznym francuskim wydaniu przewodnika Michelina, w którym Varaždin obok Zagrzebia był jedynym miastem w kontynentalnej Chorwacji, które otrzymało rekomendacje z dwoma gwiazdkami z trzech możliwych, jest to kolejne wyróżnienie dla miasta i gościnności jego mieszkańców.

Znany jako miasto baroku, muzyki i kwiatów, parków, pięknych pałaców i kościołów, kiedyś nazywany był "małym Wiedniem", Varaždin jest jednym z najpiękniejszych miast w kontynentalnej Chorwacji. Dobre położenie na urodzajnych polach nad rzeką Dravą i na skrzyżowaniu ważnych dróg prowadzących z Europy Środkowej nad Adriatyk zapewniło to, że tereny te zamieszkałe były już w VIII lub IX wieku. Pierwsze wzmianki pisane o Varaždinie znajdują się w dokumencie chorwacko-węgierskiego króla Beli III z 1181 roku, gdzie wspomniana jest historyczna nazwa Varaždinu - Garestin.

W XVII wieku w Varaždinie kwitnie rzemiosło, handel, życie artystyczne, szkolnictwo, budowane są kościoły, klasztory, pałace w stylu barokowym. Miasto staje się centrem piękna i blasku, wydarzeń kulturalnych, bali i uczt, nazywane było "mały Wiedeń".

W 1767 roku cesarzowa Maria Teresa uznała Varaždinu za siedzibę Chorwackiej Rady Królewskiej i w ten sposób stał się stolicą Królestwa Slawonii, Chorwacji i Dalmacji. Varaždin w XVIII wieku rozwija się jako polityczne, kościelne i handlowe centrum Chorwacji, aż do pożaru, który go spustoszył 25 kwietnia 1776 roku. Po tym wydarzeniu duża część mieszkańców i szlachty opuszcza miasto, a rząd i wszystkie ważne instytucje państwowe zostały przeniesione do Zagrzebia.

Bogata historia, wiele zabytków i tradycja kulturalna dawnej stolicy Chorwacji widoczne są dziś na ulicach i placach, w licznych wydarzeniach kulturalnych.
Pokaż cały opis


Swój rozkwit turystyczny Varaždin zawdzięcza pięknu, jak również starannie dobieranym i rozwijanym wydarzeniom jak Varaždinskie wieczory barokowe, Špancirfest - festiwal spacerowiczów ulicznych i Trash Film Festiwal.

Jeżeli wybierzesz się na spacer po ulicach miasta, na pewno poczujesz ducha historii w licznych zabytkach. W zabytkowym centrum miasta widoczne są barokowe, klasycystyczne i rokokowe elementy urbanistyczne.

Liczne kościoły i klasztory świadczą o bogatej historii miasta i o wadze rozwoju duchowego, szczególne zasługi mają franciszkanie, jezuici, kapucyni i urszulanki.

W centrum miasta na placu Króla Tomislava, znanym jako Korzo, znajduje się pałac Drašković, dawna siedziba chorwackiego bana i budynek urzędu miasta z 1523 roku, który uważany jest za jeden z najstarszych w Europie. Piękne pałace, pięknie urządzone ulice, place, parki, liczne kościoły, pałace, barokowe fasady budynków i domów, Muzeum Miejskie, Stary Gród, Chorwacki Teatr Narodowy, różne wydarzenia kulturalne stwarzają, że Varaždin jest rozpoznawalny i przyciąga licznych odwiedzających i turystów, żeby podziwiali miasto, w którym można zobaczyć ducha historii.


Źródło: CNTB
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Anna (Warszawa, 2012-08-20) - Średnia ocena: 4.2
- czyste i zadbane pokoje - nowy, świeżo wyremonowany obiekt - cisza, spokój, mało ludzi - świetna obsługa - nowoczesny design - wygodne łóżka - malownicza i spokojna okolica niedaleko zamku i jeziora - położenie (idealne miejsce na tranzyt w drodze na południe Chorwacji)

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Karlovac » Hotel Europa - tranzyt
Jarek (Mińsk Mazowiecki, 2012-02-10) - Średnia ocena: 4.7
Jak na typowy hotel tranzytowy to jest on świetnie położony, bo przy obwodnicy miasta (łatwo jest do niego trafić). Hotel jest nie za duży, ale to chyba jest zaleta. Obsługa była miła i bardzo rzeczowa. Pokoje były czyste, miały podstawowe wyposażenie. Posiłki też były smaczne, z dużym wyborem jedzenia. My byliśmy krótko, więc trudno nam coś więcej dodać - byliśmy tylko na jeden nocleg, więc nawet nie obejrzeliśmy miasta.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Karlovac » Hotel Europa - tranzyt
Martyna (Płock, 2012-02-01) - Średnia ocena: 4.5
Jest to nieduży hotel, świetnie położony przy obwodnicy miasta - łatwo do niego trafić. Jest on urządzony z gustem, jest w nim oczywiście czysto. Pokoje są przestronne. Obsługa była miła i pomocna. A posiłki w restauracji były całkiem smaczne. Niestety spędziliśmy tu raptem 1 dzień w drodze na Dalmację i nie mieliśmy okazji pozwiedzać całego miasta. Ogólne wrażenie hotel robi BARDZO DOBRE.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Kazik (Olsztyn, 2012-01-31) - Średnia ocena: 4.6
To ładny hotel, który jest przepięknie położony. Posiada naprawdę dobry standard. Hotel jest nowy i z gustem urządzony. Pokoje są dosyć duże i oczywiście czyste. Mają podstawowe wyposażenie i dodatkowo wi-fi w pokoju. Obsługa jest na wysokim poziomie, bardzo kompetentna. Restauracja hotelowa oferuje bardzo duży wybór dań, które równocześnie są smaczne. W hotelu można wykupić zabiegi pielęgnacyjne, można skorzystać z sauny czy też basenu. Warto również udać się na wycieczkę do pałacu na wzgórzu. Ogólnie hotel jest bardzo fajny.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Basia (Konin, 2012-01-30) - Średnia ocena: 4.6
Myślę, że jest to dobry 4* hotel. Jest on ładnie położony i nowy. Pokoje są przestronne z ładnym wyposażeniem, były oczywiście bardzo czyste (sprzątała je Pani na bieżąco). Dosyć duża łazienka. Hotel oferuje różne zabiegi w SPA, można też korzystać z basenu. Obsługa jest bardzo kompetentna. Posiłki w restauracji hotelowej zasługują na wyróżnienie, ponieważ były smaczne i urozmaicone (w ciągu naszego pobytu w zasadzie nic się nie powtórzyło). Okolica hotelu jest piękna i warto ją pozwiedzać.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan » Hotel Trakošćan
Marek (Toruń, 2012-01-27) - Średnia ocena: 4.6
Wielu turystów traktuje ten hotel jako "hotel tranzytowy", a szkoda bo warto tu posiedzieć chwilę dłużej. My byliśmy przez 5 dni i nie skorzystaliśmy ze wszystkich atrakcji. Hotel jest nowy i na prawdę bardzo ładnie urządzony, z pomysłem. Jest piękne SPA i baseny. Pokoje są przestronne i mają podstawowe wyposażenie. Jest oczywiście czysto, na bieżąco sprzątane. Obsługa była na wysokim poziomie, bardzo kompetentna. Posiłki w restauracji były smaczne. W samym mieście Trakoscan jest wart zobaczenia ładny zamek na wzgórzu, który proponuję obejrzeć w tygodniu, bo w weekend było tłoczno.
Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Tuheljske Toplice
Radosław (Frombork, 2012-02-08) - Średnia ocena: 3.6
To ładna chorwacka miejscowość z pięknymi widokami na okolicę. Raczej jest tu spokojnie i w zasadzie można spotkać głównie kuracjuszy, bo miejscowość ta ma status uzdrowiska. Można wobec tego wykupić tu różne zabiegi lecznicze. Niestety wstęp do ośrodka, aby skorzystać z zabiegów jest dosyć wysoki. Jest kilka knajpek i sklepików, ale wieczorami raczej nie ma co liczyć na rozrywkę. Blisko jest stąd do Zagrzebia, więc zachęcam ciekawskich bo warto.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Tuheljske Toplice
Jadwiga (Wrocław, 2012-02-01) - Średnia ocena: 3.6
Tuheljskie Toplice są spokojną miejscowością nastawioną na osoby, które chcą się podleczyć, ponieważ jest to uzdrowisko. Można tu wykupić różne zabiegi lecznicze, saunę, są też dostępne baseny. Jednak wstęp do obiektu jest dosyć wysoki. Miasteczko to jest świetnie położone, bo jest stąd blisko zarówno do Zagrzebia jak i do Rijeki, cz Opatiji. Jest tu ładnie ale dosyć drogo.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Tuheljske Toplice
Czarek (Kielce, 2012-01-27) - Średnia ocena: 3.9
Miejscowość ta jest świetnie położona - leży nie daleko Zagrzebia, Rijeki i Optiji. To dla tych, którzy lubią dużo zwiedzać. Tuheljskie Tolice są słynnym sanatorium/uzdrowiskiem. Jest tu duży ośrodek, który oferuje liczne zabiegi, wszelkie sauny są tu baseny. Okolica jest bardzo ładna, zachęca do aktywnego wypoczynku. Generalnie wszystko było fajne, ale ceny (wszelkich zabiegów, a nawet wstępu na teren obiektu) dosyć wysokie. Miejscowość jest spokojna i można tu w pełni wypocząć.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan
Agnieszka (Kępno, 2012-01-16) - Średnia ocena: 4.1
W Trkoscanie byliśmy w zasadzie przejazdem - zrobiliśmy sobie krótką przerwę w drodze na Kvarner. Jest tu przepiękny pałac, który góruje nad miastem - warto go obejrzeć wraz z muzeum, które znajduje się w podziemiach! Jednak trudno tu znaleźć wolne miejsce parkingowe (my byliśmy w weekend). W pobliżu zamku są liczne sklepy z pamiątkami i knajpki, restauracje. Myślę, że miasto jest warte obejrzenia, tym bardziej, że leży "na trasie".

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan
Jan (Oleśnica, 2012-01-13) - Średnia ocena: 4.0
Trakoscan wybraliśmy jako miejsce postoju/ do zrobienia sobie jednodniowej przerwy w drodze na Dalmację i uważam, że świetnie wybraliśmy. Odpoczywaliśmy w bardzo przyjemnym hoteliku. Mieliśmy też czas na zwiedzenie tej miejscowości. My byliśmy w środku tygodnia, więc nie było tłumów. Zwiedziliśmy pałac na wzgórzu - jest on rzeczywiście przepiękny. W pobliżu pałacu jest dużo restauracji i sklepów. Okolica bardzo ładna.

Chorwacja » Chorwacja Środkowa » Trakosćan
Jerzy (Zamość, 2012-01-11) - Średnia ocena: 4.0
Miejscowość jest bardzo ładna. Jednak w pobliżu zamku jest dość tłoczno, szczególnie w weekendy i wówczas trudno znaleźć miejsce na parkingu. W tygodniu jest raczej spokojnie. W pobliżu atrakcji turystycznych (głównie przy pałacu) jest sporo knajpek, gdzie można całkiem smacznie zjeść. Trakoscan również świetnie nadaje się na miejsce, gdzie można zrobić sobie przerwę w podróży (np. dla tych, którzy wybierają się na południe Chorwacji). Można połączyć miłe z pożytecznym.
© 2010 - 2022 Lasty.com.pl