Emirat Sharjah

Emiraty Arabskie
Położenie i turystyka

      Sharjah to jeden z siedmiu emiratów, wchodzących w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich, położonych na Półwyspie Arabskim. Osiągając powierzchnię niespełna dwóch tysięcy sześciuset kilometrów kwadratowych i posiadając ponad sześćset tysięcy mieszkańców, zajmuje wśród wszystkich siedmiu emiratów trzecie pod względem wielkości miejsce. Razem z Abu Zabi, Dubajem i Ras Al Khaimah, stanowi jeden z ciekawszych regionów turystycznych, każdego roku zwabiając tu na wczasy podróżnych, ciekawych tajników arabskiego świata i spragnionych doświadczenia kultury tak odmiennej i fascynującej zarazem. Podobnie jak reszta emiratów, Sharjah jest miejscem stosunkowo bogatym i bezpiecznym, gdzie turystyka z roku na rok rozwija się coraz prężniej, a oferta tak noclegowa, jak i rozrywkowa, jest stale poszerzana.
      Odwiedzający Sharjah turysta powinien wiedzieć, że wszyscy obywatele Polski, bez względu na cel wyjazdu, podlegają obowiązkowi wizowemu, co oznacza, że przed wyruszeniem na urlop warto dopełnić wszelkich formalności. Drugą z kolei ważną informacją jest fakt, że Sharjah jest jedynym emiratem, przestrzegającym praw szariatu. Jedną z konsekwencji jest całkowity zakaz sprzedawania i podawania alkoholu, choć istnieją tu miejsca, w których przywieziony przez siebie alkohol można spożywać. Ponadto powinniśmy liczyć się także z ograniczoną ilością atrakcji spod znaku klubowej zabawy do białego rana – choć niektóre hotele dysponują swoimi dyskotekami, wybór nie będzie tu tak pokaźny, jak niektórzy mogliby sobie tego życzyć.
      Ponieważ Sharjah znajduje się w obrębie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego i suchego, na wakacje w opcji last minute możemy decydować się tu według własnego upodobania. Temperatura w zależności od pory roku waha się tu pomiędzy 20 a 40°C, roczna ilość opadów oscyluje zaś w granicach 80-140 mm. Ma to oczywiście swoje odzwierciedlenie w tutejszej scenerii – tereny emiratu porasta głównie roślinność typowo pustynna i półpustynna.

Hotele i transport

      Z racji prężnie rozwijającej się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich turystyki, Sharjah dysponuje bogatą ofertą miejsc noclegowych, co pozwala nam wybrać odpowiednie lokum tak pod względem ceny, jak i czekających nas udogodnień. Jeżeli decydujemy się na urlop w lecie, kiedy temperatury powietrza mogą dać się nam we znaki, zamiast skromnych kwater prywatnych dobrze byłoby wybrać nieco droższy, ale bardziej komfortowy i zaopatrzony w klimatyzację hotel. Warto przy okazji uwzględnić jego usytuowanie i zastanowić się, czy istotniejsze jest dla nas jego położenie względem centrum, czy raczej odległość od plaży. Spora liczba hoteli dysponuje zresztą własnymi, prywatnymi i piaszczystymi plażami, a także basenami, gdzie również możemy cieszyć się urokami tutejszego słońca.
Pokaż cały opis

      Podobnie Emirat Sharjahjak w pozostałych emiratach, najdogodniejszym środkiem transportu w Sharjah są taksówki. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie są zaopatrzone w taksometry, więc przed wyruszeniem w trasę dobrze jest uzgodnić z przewoźnikiem cenę. Skorzystać możemy także z wypożyczalni aut, choć przeszkodą może być konieczność posiadania międzynarodowego prawa jazdy oraz międzynarodowej karty płatniczej, niezbędnej w przypadku otrzymania i konieczności uregulowania mandatu. W Sharjah znajduje się również jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Emirat Sharjah, czyli wakacje jak z bajki

      Emirat Sharjah nie bez powodu nazywany bywa "Perłą Zatoki". To, co olśniewa turystów najbardziej, to wspaniałe, białe plaże, piękne i przejrzyste wody, szerokie aleje, ozdobione przez monumentalne palmy, pałace rodem z baśni, targi, na których nabędziemy tradycyjne, misternie wykonywane pamiątki oraz oazy, zachwycające samym tylko widokiem. Kultura arabska, jakiej możemy być świadkami, zachwyca tu swoją różnorodnością, zwyczajami, smakami, zapachami i dźwiękami. Obok luksusowych hoteli i arcydzieł współczesnej architektury zobaczymy Emirat Sharjahtu dawne zabudowy o charakterze typowo arabskim, na plaży z równym powodzeniem oddamy się wodnemu szaleństwu, jak i wyleżymy do woli, a w tutejszych sceneriach odnajdziemy zarówno arabską przeszłość, jak i dzisiejszą nowoczesność, idące ze sobą w parze i urzekające swym połączeniem. Zobaczymy tu także największy w emiratach meczet – King Faisal Mosque, a także Fort od Sharjah, datowany na 1820 rok oraz będący dawną siedzibą panującego tu rodu. Sharjah całkiem słusznie uważany jest zresztą za najbardziej tradycyjny z emiratów – tu, jak nigdzie indziej, doświadczymy owego związku z przeszłością, objawiającego się głównie poprzez przestrzeganie islamskiego prawa. Kolejnym reliktem przeszłości są wciąż cieszące się niegasnącym zainteresowaniem rynki, zwane souki, gdzie naszym oczom ukażą się wielobarwne dywany, rękodzieła i przeróżnej maści biżuterie. O rozwoju regionu dowiemy się co nieco z wycieczki do muzeum Heritage, zaś jego charakter najlepiej poznamy dzięki pieszym spacerom między jego uroczymi uliczkami.
      Sharjah jest także dobrym punktem wypadowym do dalszych podróży. Nie lada atrakcją okazuje się wycieczka na safari – czy to jeepem, czy na grzbiecie wielbłąda. Tym bardziej, że większość z ofert proponuje nocleg na pustyni, wzbogacony kolacją w obozie Beduinów, ogniskiem i pokazem tańców brzucha. Celem wycieczek większości turystów nie mniej często staje się również Dubaj – siedziba wielu rezydencji i pałaców, zapierająca dech w piersiach scenerią, urzekająca architekturą, wielością kolorów i kształtów oraz owym swoistym połączeniem przeszłości z teraźniejszością. Zobaczymy tu zarówno tradycyjne stragany, jak i ekskluzywne butiki i galerie handlowe, obok tradycyjnych budowli zachwycą nas luksusowe hotele i wieżowce, a wśród nich zwłaszcza słynny Burj Dubaj – najwyższy i najbardziej elegancki hotel na świecie, proponujący obsługę na iście królewskim poziomie. W Dubaju zobaczymy też meczet Jumeirah czy rozmaite muzea, a klimat arabskiego świata przybliży nam wyprawa na targ przypraw, gdzie zaczaruje nas prawdziwa feeria barw i zapachów. Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się na aktywny urlop z wycieczkami w tle, czy na spokojny pobyt w emiracie Sharjah, jedno jest pewne – będzie to niezapomniana przygoda, którą będziemy wspominać przez lata.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl