Egipt

Egipt - kraina pełna niespodzianek!

      Egipt jest krajem wspaniałych budowli, przepięknych dzieł kultury i sztuki oraz fascynujących wierzeń. To ziemia piramid i faraonów, miejsce pełne tajemnic i zagadek. To kraj różnorodnych krajobrazów, oferujący bogatą gamę atrakcji.
      Egipt to arabskie państwo leżące w północno-wschodniej Afryce, na Morzu Śródziemnym pomiędzy Libią, Izraelem i Strefą Gazy. Nazwa kraju oznacza "Czarny Ląd", odnosi się to do żyznych gruntów wzdłuż Nilu będących przeciwieństwem sąsiadującej z nimi pustyni, tzw. "Czerwonego Lądu".
      Główną i jedyną stałą rzeką w Egipcie jest Nil, liczący od swoich źródeł 6671 kilometrów. Jest to najdłuższa rzeka na Ziemi. Źródła jego dwóch głównych dopływów leżą głęboko w sercu Afryki. Z dala od żyznych brzegów Nilu, Egipt to przede wszystkim ocean złotych wydm oraz skalistych płaskowyżów.
      Egipcjanie stworzyli niepowtarzalną kulturę, która przetrwała w prawie niezmienionej formie trzy tysiące lat. Dziś zabytki kultury egipskiej są wciąż przedmiotem badań historyków i archeologów.
      Egipt to jedno z niewielu państw na świecie, które jest w stanie zagwarantować wspaniałe wspomnienia zarówno tym, którzy pragną wypoczywać aktywnie, poznając kulturę i zabytki, jak również osobom spragnionym wygrzewania się na plaży. Spokojna atmosfera, słoneczna pogoda oraz wspaniałe krajobrazy sprawiają, że co roku do Egiptu przyjeżdża coraz więcej turystów. Odkrywanie tajemnic Egiptu to idealny pomysł na spędzenie wakacji.
      Kraj posiada doskonale rozbudowaną bazę gastronomiczną i noclegową. Mnóstwo tu luksusowych hoteli, które swoim gościom oferują wszelkie możliwe atrakcje i udogodnienia. Turyści, którzy zdecydują się na skromniejsze miejsce pobytu, na pewno będą zadowoleni – jest tu wiele uroczych, kameralnych hotelików i kwater prywatnych.

Klimat

      Egipt leży w pasie suchego klimatu subtropikalnego, charakteryzującego się upalnymi latami i łagodnymi wiatrami. Różnica temperatur między dniem i nocą może wynosić nawet 17°C. Delta i wybrzeże północne znajdują się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się obfitymi opadami w okresie zimy. Wiosna to okres chamsinu - gorącego, suchego i uciążliwego wiatru z pustyni, wiejącego zwykle przez wiele godzin, a czasem nawet dni. Ze względu na klimat, najlepiej udać się do Egiptu w okresie od października do kwietnia. Podczas lata panują upały, temperatura na południu kraju sięga niejednokrotnie ponad 40°C, jednak ze względu na niską wilgotność powietrza można ją łatwiej znieść.
Pokaż cały opis


Historia

      Cywilizacja EgiptEgiptu należy do najstarszych na świecie. Historia Egiptu jest wyjątkowo bogata i burzliwa, dlatego budowle, świątynie i monumentalne posągi tu występujące, są światowej klasy zabytkami.
      Egipcjanie niemal od zawsze w dużym stopniu swoje życie uzależniali od Nilu, i to właśnie wokół tej rzeki skupiało się ich osadnictwo przed wiekami, co nie uległo w zasadzie dużej zmianie w dzisiejszych czasach.
      Historia zjednoczonego Dolnego i Górnego Egiptu zaczyna się ok. 3100 p.n.e. i dzieli się na okresy Starego, Średniego i Nowego Państwa, rozdzielone dwoma okresami przejściowymi oraz Okresem Ptolemejskim.
      Najstarsze osadnictwo od początku skupiało się w dolinach delty Nilu. To tutaj kwitło życie społeczne, kulturalne i handlowe starożytnych Egipcjan. Początkowo ziemie te zasiedlały plemiona asyryjskie i perskie, później władzę nad tymi terenami objęli Ptolemeusze. Ostatnim władcą z dynastii Ptolemeuszy była Kleopatra VII (I w. p.n.e), następnie Egipt dostał się pod panowanie Cesarstwa Rzymskiego, następnie tereny zajęło Bizancjum i Arabowie. Do dziś Egipt jest skarbnicą dziedzictwa przeróżnych kultur i tradycji.

Zabytki

      Egipt Egiptto przede wszystkim miejsce, gdzie odnajdziemy ślady starożytności. Większość egipskich zabytków pochodzi z okresu faraonów, jednakże obok nich można znaleźć również pozostałości po innych kulturach.
      "Czas jest wyzwaniem dla wielu rzeczy, ale piramidy są wyzwaniem dla czasu"– tak brzmi znane arabskie przysłowie.
      Główną atrakcją Egiptu są piramidy z okresu Starego Państwa, czyli od 2600 do 2100 roku p.n.e. Piramidy są z pewnością najbardziej charakterystycznym symbolem Starożytnego Egiptu. Piramidy egipskie, były pomnikami zmarłych, lecz niekoniecznie grzebano w nich faraonów. Jedną z funkcji piramid, a także innych grobowców, było stworzenie domu dla Ka, czyli duszy, która, jak wierzyli starożytni Egipcjanie, nadal żyje po śmierci człowieka.
      Trzy najokazalsze piramidy znajdują się w Gizie. Powstały one w drugiej połowie trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Największa z nich to piramida Cheopsa (ma prawie 137 metrów wysokości), pozostałe to piramidy Chefrena i Mykerinosa.
      Piramida Cheopsa jest największą piramidą egipską i uznana została przez starożytnych Greków za jeden z Egipt"siedmiu cudów świata". Cheops rządził Egiptem w latach 2589-2566 p.n.e, w szczytowym okresie rozwoju kultury i gospodarki państwa. Po swojej śmierci został pochowany w piramidzie, która zadziwia zarówno wielkością jak również matematyczną precyzją. Boki piramidy skierowane są dokładnie w stronę czterech kierunków świata.
      Trzy wielkie piramidy w Gizie strzeżone są przez znanego wszystkim Sfinksa - lwa z głową człowieka. Jest to najstarsza kamienna rzeźba przedstawiająca istotę nadludzką w Egipcie. Mimo, iż jego imię, nadane przez Greków, pochodzi od mitologicznego amatora łamigłówek, Sfinks został zbudowany przez faraona Chefrena na jego własny obraz. W Egipcie krąży legenda, iż Sfinks ten spełnia wyśnione życzenia.
      Dolina Królów, znana również jako grobowce króla Biban El - Muluk, pierwotnie była tylko niewielkim przełomem pomiędzy górskimi rozpadliskami na terenie Teb Zachodnich. Wszystkie grobowce w Dolinie to wykute w skale kompleksy grobowe, składające się z ciągu licznych korytarzy i sal. Mieściły one w sobie niezliczone ilości bogactw, złotych ozdób i rzeźb, jednak do dzisiejszych czasów niemal wszystkie komory zostały splądrowane.
      Około Egiptpółtora kilometra od Doliny Królów znajduje się Dolina Królowych, zwana obecnie Biban el-Harim; odkryto tam osiemdziesiąt grobowców. Pochowano w nich żony królów Egiptu i niektórych książąt z czasów końca XVIII - XX dynastii. Do najpiękniejszych i najbardziej znanych należy grobowiec królowej Nefertari - żony Ramzesa II.
      Muzeum Egipskie, które znajduje się w Kairze uznawane jest za jedno z najbardziej niesamowitych na świecie. W muzeum można zobaczyć m.in. papirusy, mumie, rzeźby, malowidła. Zawiera ono ponad 136 tysięcy eksponatów, nie licząc setek tysięcy zabytków znajdujących się w podziemiach. Pochodzą one z początków zjednoczonego Egiptu, 3100 lat p. n. e. Jednym z najstarszych i najważniejszych przedmiotów muzeum jest tak zwana Paleta Narmera, pochodząca z około 3100 r. p. n. e. Muzeum słynie z najwspanialszej kolekcji egipskich antyków na świecie.

Miasta, które warto odwiedzić

      Kair jest stolicą Egiptu i jednym z największych miast zarówno w Afryce, jak i na Bliskim Wschodzie, jest to również 13 największe miasto na świecie. Kair to miasto starożytnych budowli, Egiptbogatych islamskich świątyń i kolorowych bazarów. Piękna XIX - wieczna architektura europejska tworzy scenerię dla typowo wschodniego życia ulicy. Sercem nowoczesnego miasta jest centrum z piękną architekturą. W tej części znajdziemy wyjątkowe Muzeum Egiptu, które koniecznie trzeba odwiedzić.
      Kair pełen jest atrakcji. Jedną z nich jest chrześcijańska dzielnica Koptyjska, której ozdobą jest Zawieszony Kościół i synagoga Ben Ezry, gdzie znajdują się zwoje z tekstem Starego Testamentu. Współistnienie typowo islamskiej architektury z okazałymi meczetami, starożytnych budowli i nowoczesnych drapaczy chmur sprawia, że jest to jedna z najbardziej zaskakujących stolic świata.
      Luksor to centrum kulturalne starego Egiptu, jest to jeden z piękniejszych zakątków Egiptu. Miasto to nazywane jest często największym muzeum świata na świeżym powietrzu ze względu na ruiny kompleksu świątyń oraz niezliczoną liczbę starożytnych posągów i krypt. To tu można podziwiać świętą siedzibę boga Amona-Re, budowaną na przestrzeni ponad 2 tysięcy lat, jak i największą nekropolię faraonów, czyli Dolinę Królów.
      Hurghada to miasto położone Egiptnad brzegiem Morza Czerwonego. Jest to wspaniałe miejsce do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Hurghada słynie ze wspaniałych ośrodków nurkowania, które organizują podwodne wyprawy po fantastycznym świecie Morza Czerwonego. Hurghada jest również doskonałym miejscem wypadowym do poznawania cudów starożytności.
      Sharm El Sheikh to perła egipskich kurortów. Co roku rzesze turystów przyciągają tu podwodne ogrody koralowców oraz piękne, piaszczyste plaże. Jest to ekskluzywny i czysty kurort, w którym podobno co roku swoje wakacje spędza prezydent Egiptu.

Sport i rekreacja

      Skaliste góry, wspaniałe rafy koralowe i rozległe pustynne równiny - wszystko to sprawia, że Egipt oferuje turystom idealne warunki do uprawiania różnych form aktywnego wypoczynku.
      Atutami wybrzeży Morza Czerwonego i Śródziemnego są doskonale zagospodarowane, piaszczyste plaże oraz liczne wypożyczalnie sprzętu sportowego. Błękitne laguny zachęcają do snorkelingu, pasjonaci Egiptnurkowania mogą cieszyć się bogactwem morskiej fauny i flory, albo wziąć udział w często organizowanych tu eskapadach, jakimi są np. safari nurkowe.
      To również doskonałe miejsce dla tych, których pasją jest windsurfing i kitesurfing. Na plażach działają liczne szkoły organizujące kursy dla turystów - można się tu nauczyć tańca merengue, pójść na beach party, albo wziąć udział w turnieju siatkówki plażowej.
      Wyprawy konno lub na wielbłądach to niezapomniane przeżycie, a widoki oglądane podczas nurkowania w Morzu Czerwonym należą do najpiękniejszych na świecie.
      Egipt oferuje zadziwiająco zróżnicowaną przyrodę i krajobrazy, które gwarantują niezapomniane wyprawy - wspinaczki górskie, wędrówki po równinach, przeprawy przez piaski czy odkrywanie oaz.
      Aby poznać najciekawsze zakątki Egiptu, w których usytuowane są liczne świątynie oraz monumentalne starożytne budowle, najlepiej udać się w rejs po Nilu. Nil od ponad 5000 lat jest niezmiennym elementem historii Egiptu. Od tysięcy lat uważany był za życiodajną rzekę, a Egipt opisywany był przez EgiptHerodota jako "dar Nilu". Rejs po Nilu - to jedna z najatrakcyjniejszych wycieczek w Egipcie. Turyści z całego świata, wybierają taką formę wypoczynku, ponieważ łączy ze sobą możliwość poznawania pięknych krajobrazów i najciekawszych zabytków Egiptu.
      Po zachodzie słońca, ożywiają się kurorty Egiptu z licznymi barami i klubami, dyskotekami i kasynami, otwartymi od zachodu do wschodu słońca.

Zakupy

      Na tętniących życiem egipskich bazarach można znaleźć wszystko od pięknej biżuterii po ręcznie tkane dywany a nawet perfumy. Trzeba pamiętać, że targowanie się podczas zakupów jest tradycją w większości krajów arabskich. Cena po dłuższym targowaniu może zostać obniżona nawet o 50 procent.
      Klasyczne pamiątki to: miedziane i mosiężne przedmioty, takie jak tace, świeczniki, lampy, dzbany i talerze; wspaniałe wyroby z drewna pokrytego macicą perłową, takie jak szkatułki, pudełka szachów, talerze do powieszenia na ścianie.
      W większości miejsc zwyczajowo do rachunku dodaje się też tzw. bakszysz, czyli napiwek, i ponieważ jest on w wielu przypadkach podstawowym źródłem dochodu rodziny, Egiptz prośbą o niego możemy się spotkać prawie na każdym kroku.

Kuchnia

      Typowa egipska kuchnia jest połączeniem kulinarnych tradycji arabskich i tureckich, z domieszką wpływów europejskich i afrykańskich. Posiłek zaczyna się od przystawek, którymi są najczęściej marynowane warzywa z zimnymi sosami. Daniem głównym jest zwykle mięso.
      Potrawy mięsne, głównie baraninę i jagnięcinę, często też drób i wołowinę doprawia się mocno i aromatycznie - kminkiem, kurkumą, kolendrą, pietruszką lub miętą.
      Najpopularniejszymi warzywami są tu bób i fasola. Gotowane ziarna miksuje sie z pomidorami i jajkiem, mocno się doprawia. Tą pastą można posmarować kanapkę, przyrządza się z niej również specjalne, smażone kulki - tamija, lub falafel.
      Bardzo popularnym daniem w Egipcie jest makarona. Jest to makaron z mielonym mięsem zapiekany jako ciasteczko. Podaje się to w sosie pomidorowym i jest to jeden z największych przysmaków Egipcjan.
      Na deser zjeść można świeże owoce - zimą jest sezon na banany, daktyle, pomarańcze i granaty, a latem - melony, śliwki, brzoskwinie i winogrona.
      Egipcjanie jedzą w ciągu dnia śniadanie, lunch i obiad, a sztućców używają tylko w ostateczności np. do zup. Na stole zawsze gości egipski chleb, który Egipcjanie rwą na kawałki i tworzą z niego tzw. "kocie uszka".
      Istnieje tradycyjna egipska kuchnia, która znakomicie pasuje do fast-foodów. Kanapki z fulem (pulpą z bobu), czy pieczone kurczaki można kupić już w każdej nieco większej wiosce.
      Najlepiej pragnienie gasi miejscowe piwo Stella, czarne piwa Marzen i Aswanli. Skosztować można także lokalnych win - Pharaon, Nefertiti albo Cleopatra.
      Podczas posiłków warto pamiętać, że w Egipcie nigdy nie je się lewą ręką, gdyż jest ona uznawana za nieczystą.

Imprezy

      Na początku listopada każdego roku obchodzony jest Festiwal Muzyki Arabskiej. Jest to trwający 10 dni festiwal klasycznej, tradycyjnej i orkiestrowej muzyki arabskiej, odbywający się w budynku opery w Kairze.
      Co roku w październiku u stóp piramid ma swój początek – Rajd Faraonów - samochodowy wyścig przez pustynię. Trasa rajdu od startu do mety liczy 3100 km, udział w rywalizacji biorą tak samo ciężarówki, samochody jak i motocykle.
      Kairski Międzynarodowy Festiwal Filmowy jest to 14 - dniowy festiwal obchodzony każdego roku na początku grudnia. Daje on mieszkańcom Kairu możliwość zobaczenia szerokiej gamy najnowszych filmów z całego świata. Jednak główną atrakcją jest fakt, że podobno filmy nie są cenzurowane.
      Korzystając z szerokiego wachlarza ofert last minute na wycieczki do Egiptu można wybrać się o każdej porze roku. Atutem Egiptu jest również duży wybór komfortowych hoteli oferujących różnorodne atrakcje i udogodnienia dla wymagających klientów. Egipt last minute – dzięki takiej ofercie szybko można zaplanować tanie, ale i niezapomniane wczasy. Wycieczka last minute to Egipt w całej swej okazałości i w przystępnej cenie.
      Oferty all inclusive zapewniają pełną kontrolę kosztów. Oferty all inclusive to gwarancja udanego wypoczynku.

      Egipt to idealne miejsce dla każdego, kto chce odpocząć od codzienności, zetknąć się z odmienną kulturą, a także dla każdego, kto lubi dobrą zabawę, plaże i ciepłe morze.

      Przeżyj wspaniałą przygodę w jednym z najpiękniejszych krajów świata!
Zobacz również:
Kraje
Regiony
Ciekawostki
Bośnia i Hercegowina Bośnia i Hercegowina Bośnia i Hercegowina to kraj położony w środkowej części Półwyspu Bałkańskiego . Na chwilę obecną, po podpisaniu traktatu pokojowego, którym zakończyła się wojna domowa w Bośni i Hercegowinie w latach 1991-1995, w skład państwa wchodzi Republika... Namibia Namibia W czasie planowania urlopu w Czarnej Afryce wielu osobom przychodzi do głowy RPA , Tanzania czy Kenia . Wczasy w innych krajach mogą być tymczasem równie fascynującym, a do tego bardzo oryginalnym sposobem spędzenia wakacji . Jednym z... Chiny Chiny Historia       Informacje dotyczące powstania państwa chińskiego są różne, w zależności od źródła wahania sięgają nawet kilkuset lat. Jedna z wersji przywołuje połowę XI w. p.n.e. jako faktyczny czas... Kamerun Kamerun Informacje podstawowe       Gdzieś w Środkowej Afryce , nad Zatoką Gwinejską , leży kraj zamieszkiwany przez ponad 200 grup etnicznych reprezentujących prawie wszystkie rodziny językowe kontynentu.... Rwanda Rwanda Rwanda , a właściwie Republika Rwandy, to niewielki kraj, położony w centrum Afryki pomiędzy Kongiem a Tanzanią . Ze względu na ukształtowanie terenu Rwanda jest nazywana Krajem Tysiąca Wzgórz lub – nieco przewrotnie – Szwajcarią Afryki. W... Kanada Kanada Kanada to kraina rozległych przestrzeni, gęstych lasów, jezior i rzek pełnych ryb; to także kraj przyjazny, tolerancyjny, gościnny i zróżnicowany – każdy region różni się w jakiś sposób od pozostałych pod względem zwyczajów, kultury, historii, a... Francja Francja Podstawowe informacje Zachwycające krajobrazy, wielka różnorodność, ogrom zabytków, jedyne w swoim rodzaju potrawy i trunki - to wszystko oferuje Francja. Jedno z najważniejszych państw na świecie od lat jest miejscem, które jak magnez... Kostaryka Kostaryka Costa Rica w tłumaczeniu oznacza Bogate Wybrzeże, a to ze względu na bogactwo przyrody oraz aktywność sejsmiczną państwa. Kraj ten posiada atrakcyjny wyżynno - górzysty krajobraz, obfitujący w liczne wulkany, wśród których część pozostaje nadal... Uzbekistan Uzbekistan Podstawowe informacje       Leżący w Środkowej Azji Uzbekistan w większej mierze pokrywają tereny stepowe. Kraj nie stanowi zbyt dużej atrakcji turystycznej, brak dostępu do morza, szare miasta oraz bardzo... Rosja Rosja Rosja jest największym istniejącym państwem. Jej obszar przewyższa powierzchnię Europy , Australii , czy Antarktydy . Obejmuje tereny zamieszkiwane przez wiele narodów, mówiących różnymi językami, wyznającymi różne religie, często o odmiennej... Senegal Senegal Podstawowe informacje        Senegal to kraj położony w zachodniej Afryce , nad Oceanem Atlantyckim. Miejsce niezwykle egzotyczne, słynące z pięknych widoków, doskonałych plaż i wielu ciekawych miejsc, jest... Afganistan Afganistan Podstawowe informacje        Afganistan , a właściwie Islamska Republika Afganistanu, jest krajem leżącym na obszarze Azji Środkowej , w sąsiedztwie Iranu , Pakistanu , Tadżykistanu , Turkmenistanu ,... Bhutan Bhutan Królestwo Smoka        Bhutan (w narodowym języku dzongkha: Druk Jul) to niewielkie państwo, położone we Wschodnich Himalajach . Nazwa kraju oznacza Królestwo Smoka. Ze względu na swoją niedostępność oraz - do... Turcja Turcja Turcja jest idealną ofertą dla osób spragnionych pięknych plaż i wspaniałych zabytków . Przy okazji daje możliwość poznania kultury innej niż europejska. Wprawdzie 2% terytorium Turcji znajduje się w Europie , kraj ten jest członkiem NATO... Mozambik Mozambik Mozambik jest afrykańskim państwem, znajdującym się na południowym wschodzie kontynentu, słynącym z pięknych plaż , położonych na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego . Pas wybrzeża wynosi 2,5 tys. km. Kraj graniczy z takim państwami jak: Republika... Antarktyda Antarktyda Podstawowe informacje       Czujesz w sobie duszę odkrywcy ? Chcesz wybrać się na ekstremalne wakacje, których nie zapomnisz nigdy w życiu? Jeśli tak, Antarktyka to miejsce w sam raz dla ciebie. To obszar... Burundi Burundi Podstawowe informacje       Jeśli chcesz przeżyć niezapomniane wakacje w miejscu, które jeszcze nie zostało w zupełności skomercjalizowane, koniecznie wybierz się na wczasy do Burundi . Ten kraj położony w... RPA RPA Wszystkim chcącym przeżyć prawdziwą afrykańską przygodę bez wątpienia można polecić wakacje w RPA . To położone na południowych krańcach kontynentu państwo jest celem wielu oferowanych przez biura podróży wycieczek last minute oraz first... Grecja Grecja Grecja - kraina słońca i mitycznych bogów Jeśli marzysz o spokojnym wypoczynku, morskich kąpielach, niezapomnianych widokach i smacznym jedzeniu - koniecznie odwiedź Grecję. Kraj ten oferuje nie tylko piękne krajobrazy ale i wspaniały... Ekwador Ekwador Położenie i specyfika        Ekwador położony jest na wybrzeżu zachodnim Ameryki Południowej nad Oceanem Spokojnym, w sąsiedztwie Peru (z którym graniczy na południu) i Kolumbii (z którą dzieli granicę...

Najnowsze

Careless Reef - Ostrożne nurkowanie w grotach rafy 2013-01-20
Nie bez powodu miejsce do nurkowania Careless Reef z wieloma lasami koralowymi i liczną populacją ryb jest jednym z bardziej popularnych w Hurghadzie. Wśród ryb okazjonalnie pojawiają się ryby młoty, ostroboki, tuńczyki i barrakudy. Rafa słynie jednak z bardzo dużej populacji różnych gatunków muren, w tym gigantycznych, doskonale czujących się w swoim królestwie dzięki wszelkim żywnościowym...

Otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego w sierpniu 2015 2013-01-20
Nowe muzeum powstaje na drodze Kair- Aleksandria (Cairo-Alex Road) z widokiem na piramidy w Gizie. Dr Ali powiedział, że projekt będzie kosztował 5 bilionó funtów egipskich, dodając, że japoński rząd zapewnia sporą część środków finansowych, jaok pożyczkę uprzywilejowaną, ktora będzie spłacona w ciągu dziesięciu lat od inauguracji. Obecny etap budowy planowany jest na okres trzech lat i...

Pływanie katamaranem w Hurghadzie 2013-01-19
Amatorzy szaleństw na katamaranach nie wyjadą z Hurghady rozczarowani. Operatorzy zajmujący się sportami wodnymi już od kilku lat oferują sprzęt i lekcje pływania na katamaranach dla miłośników tej formy żeglowania. Osoby chcące popłynąć katamaranem po raz pierwszy odbędą specjalne szkolenie i zostaną wprowadzone w arkana tego wysoce technicznego sportu przed wypłynięciem na otwarte morze,...

Arrival Piazza w Sahl Hasheesh 2013-01-19
Położony w samym sercu Sahl Hasheesh nowy, imponujący plac Arrival Piazza to kwintesencja luksusu i przepychu. Tutejsza architektura stanowi wysmakowane połączenie złotych kopuł, arabesek, drewnianej altany i pięknych, ręcznie wytwarzanych żyrandoli. Woda z podświetlanej fontanny, przepływająca na pięciu różnych poziomach placu, dodaje magii temu miejscu i wydaje się wpływać bezpośrednio do...

Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Egipt » Region Sharm el Sheik » Sharm El Sheikh
Paweł (Warszawa, 2012-12-12) - Średnia ocena: 4.7
kryształowo czysta woda z piękną rafą koralową zachęca do aktywnego wypoczynku warunki do uprawiania sportów wodnych, np. nurkowania i snorkelingu (rafy Morza Czerwonego są trzecie pod względem atrakcyjności na świecie) mnóstwo barów, shish - kawiarni, sklepików i ruchliwych bazarów hotele i restauracje dużych międzynarodowych sieci oraz wiele innych obiektów rekreacyjnych pola golfowe
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl