Dolna Austria

Austria
Dolna Austria to największy i najbardziej zaludniony austriacki kraj związkowy. Osią regionu jest malowniczy Dunaj i jego słynąca z winnic dolina. Na północy znajduje się granitowy masyw Szumawy, na południe zaś rozciągają się Alpy. Dolna Austria to tereny bardzo atrakcyjne, zachwycające krajobrazami, pełne zabytków i miejsc wartych odwiedzenia w czasie letniego urlopu. Górskie miasteczka nadają się natomiast na zimowy wyjazd na narty. Last minute oraz first minute w Dolnej Austrii to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Historia

Tereny Dolnej Austrii zamieszkane były od starożytności. Mieli tu swoje osady m.in. Celtowie, zakładali miasta Rzymianie, w X i XI w. wieku zaś narodziło się państwo austriackie. Ziemie te były świadkami najważniejszych wydarzeń historii kraju, a Wiedeń przez stulecia był jednym z najważniejszych miast Europy.

St.Pölten

Historia stolicy Dolnej Austrii, Sankt Pölten sięga starożytności. Miasto powstało w miejsce rzymskiego Aelium Cetium i jako pierwsze w Austrii otrzymało prawa miejskie. St. Pölten zachwyca swoją barokową architekturą, można jednak odnaleźć również starsze zabytki oraz wiele nowoczesnych budowli. Spośród najważniejszych pomników przeszłości należy wymienić XVIII-wieczny kościół franciszkański, katedrę, synagogę, secesyjny budynek Stöhr Haus oraz Kolumnę Trójcy Św.

Region Wiednia

Enklawę wewnątrz Dolnej Austrii stanowi posiadający własną jednostkę administracyjną Wiedeń. Jest to jedna z najchętniej odwiedzanych przez Polaków europejskich stolic. Zachwyca jej architektura oraz niepowtarzalna atmosfera. Można tu podziwiać zabytki z niemal każdego okresu historii. Starówka - Innere Stadt stanowi zwarty obszar, przylegający do kanału Dunaju i otoczony reprezentacyjną ulicą miasta - powstałą w miejsce murów miejskich Ringstrasse. Sercem dzielnicy jest Stephansdom - katedra Św. Szczepana. Najstarsze fragmenty świątyni pochodzą z XIII w., jednak w bryle dominuje styl późnogotycki. Innym ciekawym obiektem jest Hofburg - barokowo-klasycystyczny pałac austriackich monarchów. Poza tym znajdują się tu m.in. XIX-wieczna synagoga, jeden z najsłynniejszych niemieckojęzycznych teatrów, barokowa Kolumna Morowa Św. Trójcy oraz wiele innych. Spacer po zabytkowym centrum trzeba koniecznie urozmaicić wizytą w jednej z eleganckich wiedeńskich kawiarni oraz odwiedzinami najdroższych i najbardziej ekskluzywnych sklepów Wiednia. Można również udać się w rejs po Dunaju. Wśród najważniejszych stołecznych zabytków są też pałace, z których najbardziej znany - Schönbrunn, wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pokaż cały opis

Warto Dolna Austriatakże przyjrzeć się najstarszemu w mieście romańskiemu kościołowi św. Ruprechta, neogotyckiemu ratuszowi, barokowemu kościołowi św. Karola czy neogotyckiemu kościołowi Wotywnemu. Nie można również ominąć Prateru - jednego z największych na świecie parków miejskich, słynącego z lunaparku. Wiedeń to także centrum kultury i sztuki. Działają tu liczne muzea i galerie oraz słynne na cały świat opera i filharmonia, co roku przyciągająca melomanów z całego świata koncertem noworocznym. W karnawale natomiast, atrakcją są liczne eleganckie wiedeńskie bale. Tuż za miastem rozpoczyna się Park Narodowy Donau Auen, gdzie ochroną objęte są rozlewiska rzeki z takimi gatunkami fauny i flory jak żółwie, orchidee czy winorośl. W pobliżu Wiednia położony jest Zamek Kreuzenstein, który zachwyca baśniową architekturą.

Kuchnia

Planując wakacje w Austrii lub krótki wypad do Wiednia, warto zapoznać się z kuchnią regionu. Eleganckie restauracje serwują tradycyjne austriackie potrawy, kawiarnie zaś pozwalają delektować się niezwykłym smakiem i aromatem kawy. Wyroby miejscowych cukierników, to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Trzeba również skosztować austriackich win, zwłaszcza jeśli Dolna Austriai podróżuje się po słynącym z winnic Weinvietel.

Sport i rozrywka

Ze względu na dobre warunki narciarskie, Austria słynie z miejsc będących rajem dla amatorów jazdy na dwóch deskach oraz osób pragnących zaznać ekstremalnych wrażeń uprawiając free ski. Austria to także raj dla osób uprawiających snowbord. Tutejsze trasy narciarskie, snowboardowe oraz snowparki są bardzo dobrze utrzymane. Wstęp na wyciągi możliwy jest po wykupieniu tzw. ski passów. Austriackie Alpy to dobry teren zarówno dla początkujących narciarzy, jak i dla doświadczonych fanów tego sportu. Popularne kurorty narciarskie to m.in. Semmering, Hochakar, St. Corona am Wechsel, Lunz am See - Maiszinken i in. Latem góry zachęcają do wspinaczki i wędrówek. Tereny Wiennerwaldu oraz dolina Dunaju to również doskonałe miejsce na wycieczki rowerowe.

Noclegi

Baza noclegowa Dolnej Austrii jest niezwykle urozmaicona. Można tu znaleźć zarówno luksusowe hotele Dolna Austrianajwyższej klasy, oferujące eleganckie apartamenty oraz możliwość wykupienia opcji all inclusive, jak i skromne pokoje w schroniskach i miejsca na polach campingowych.

Zabytki

Pozostałością przeszłości są liczne i bardzo ciekawe zabytki. To tu rozpoczyna się „Via Imperalis” - „Droga Cesarska”, która jest szlakiem niezwykłych twierdz i zamków. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Dolina Wachau zachwyca architekturą benedyktyńskiego barokowego opactw w Melk oraz historią sięgającego średniowiecza klasztoru w Göttweig, którego historia sięga średniowiecza. Jednym z częściej odwiedzanych miast Dolnej Austrii jest Krems an der Donau. Ciekawe mieszczańskie zabudowania z dziedzińcami nadają miastu odrobinę włoski charakter. Warto przyjrzeć się również pozostałościom średniowiecznych murów obronnych oraz późnogotyckiemu kościołowi pijarów. W Dürnstein zaś znajdują się ruiny zamku, gdzie niegdyś przetrzymywano Ryszarda Lwie Serce. Innymi ciekawymi miejscami są Heidenreichstein z potężnym XV w. zamkiem obronnym, romantyczny zamek Franzensburg Dolna Austriaw miejscowości Laxenburg, klasztor cystersów w Lilienfeld, Schallaburg z renesansowym pałacem czy leżące na terenie Lasu Wiedeńskiego: opactwo Klosterneuburg i romantyczna XIX wieczna twierdza Greifenstein.
Perełką Dolnej Austrii jest też wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO kolej na przeł. Semmering.

Atrakcje turystyczne

Nie tylko zabytkami zachwyca Dolna Austria. Ciekawostki przyrodnicze i niezwykłe, urokliwe miejsca to skarby tej części kraju. Wśród porośniętych winoroślą łagodnych wzgórz regionu Weinviertel porozrzucane są malownicze wioski i romantyczne miasteczka. Tutejsze winnice dostarczają smacznych trunków, urocze Kellergassen (uliczki wzdłuż których rozlokowane są piwniczki na wino) tworzą niepowtarzalny klimat, a labirynty piwnic pod miastem Retz dostarczają niezapomnianych wrażeń. Przyjemnym regionem rekreacyjnym jest obszar Lasu Wiedeńskiego - niewielkiego pasma górskiego zlokalizowanego w pobliżu austriackiej stolicy. Również tam znajdują się liczne zabytki. Z kolei w pobliżu Mödling warto udać się do jaskini Hinterbrühl z największym podziemnym jeziorem Europy, po którym można pływać łódką. Tutejsze wody termalne dały początek popularnym uzdrowiskom, w tym słynnemu Baden (którego walory docenili już Rzymianie). Z letnisk słynie też Waldviertel - region, ze względu na walory krajobrazowe zwany „austriacką Kanadą”. Nieprzebyte lasy, stare góry, porozrzucane pomiędzy nimi jeziorka i szemrzące potoki to jego charakterystyczne cechy. Specyficzny mikroklimat sprzyjał rozwojowi turystyki - w XIX w. powstały tu liczne miejscowości wypoczynkowe, bardzo popularne za czasów monarchii. Sporo tu także zabytkowych klasztorów i zamków.

Pogoda

Na terenach Dolnej Austrii panuje klimat kontynentalny, z zauważalnymi wpływami klimatu atlantyckiego.

Wycieczki fakultatywne

Pobyt w Dolnej Austrii można połączyć z odwiedzinami w sąsiednich landach, gdzie również nie brakuje atrakcji.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Austria » Dolna Austria » Wiedeń » Hotel Messe
Monika (Warszawa, 2011-12-05) - Średnia ocena: 5.0
Fajny hotel, miła obsługa warto go odwiedzić lub się w nim zatrzymac na dłużej. Pokoje ładne wygodne umeblowanie. Miła obsługa mozna się po angielsku bez problemu dogadać ale i w ich języku jak ktoś umie. W okolicy masa sklepów, kilka restauracji. Warto zwiedzić Wiedeń bo to piękne miasto.

Austria » Dolna Austria » Wiedeń » Hotel Messe
Monika (Warszawa, 2011-11-30) - Średnia ocena: 5.0
Sympatyczny hotelik. Blisko do centrum masa sklepów. Obsługa bardzo miła i bez problemu można się dogadać w kilku językach. Pokoje ładne wygodne łóżka. Okolica ładna bezpieczna, można bez problemu nawet nocą iść na spacer. Wiedeń bardzo piękny. Polecamy na krótki jak i długi pobyt w tym hotelu.

Austria » Dolna Austria » Wiedeń » Hotel Messe
Katarzyna (Radom, 2011-09-26) - Średnia ocena: 4.4
Hotel o dobrym standardzie. Bardzo dobrze zlokalizowany. Nieopodal znajduje się stacja metra, dzięki której w ok. 5 min. mogliśmy dojechać do centrum. Hotel znajduje się w cichej okolicy. Pokoje są czyste, słoneczne, nowocześnie urządzone z bardzo wygodnym łóżkiem. Jedzenie jest bardzo smaczne, śniadania na prawdę są godne polecenia. Bardzo dużym plusem jest dostęp w pokoju do Internetu.

Austria » Dolna Austria » Wiedeń » Hotel Messe
Sylwia (Warszawa, 2011-08-23) - Średnia ocena: 5.0
Fajny hotelik, standard ok, polecam całkiem spoko. Przyjemne pokoiki, łazienki tez ok nie ma luksusów ale na kilka nocy całkiem wporządku. Okolica hotelu też całkiem blisko wszędzie sklepy, restauracje, inne publiczne miejsca warte odwiedzenia typu muzea i inne. Dobre połaczenia do każdego punktu gdzie się chce jechać. Sam Wieden super.

Austria » Dolna Austria » Wiedeń » Hotel Messe
Marek (Poznań, 2011-08-22) - Średnia ocena: 5.0
Bardzo wporządku hotel, pokoje ładne, przytulne w sam raz na pobyt kilkudniowy. Okolica też całkiem całkiem blisko do knajpek, restauracji, sklepów. Okolica zachęta do spacerów i nocnych przechadzek gdyż Wiedeń jest tez piekny nocą. W hotelu miła i sympatyczna pomocna obsługa.

Austria » Dolna Austria » Wiedeń » Hotel Messe
Mateusz (Bydgoszcz, 2011-07-29) - Średnia ocena: 5.0
Bardzo fajny hotel. Hotel położony jest 10 minut od katedry Św. Szczepana i 15 km od lotniska. Hotel dysponuje 158 klimatyzowanymi pokojami o powierzchni 30 m². Wśród całodobowych usług w hotelu jest restauracja oraz punkt z dostępem do szybkiego łącza internetowego i Wi-Fi. Oferuje także prywatny, kryty parking oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Polecam.
Austria » Dolna Austria » Wiedeń
Kasia (Płock, 2011-12-20) - Średnia ocena: 4.9
Z tym miastem kojarzy się tylko jeden przymiotnik - "wspaniały". W Wiedniu nie da się nudzić nawet mimo dłuższego pobytu. Jest tutaj tyle rzeczy do zobaczenia że mimo 7 dni nie zobaczyłam wszystkiego. Z tych ciekawszych moge wymienic pałac Schonbrunn, Prater, Stephans Platz, Parlament, Katedrę św.Szczepana, Belweder. Wspaniale spędzilismy czas takze nad Dunajem - na kocyku mocząc nogi w jeszcze chłodnawej wodzie. Do Wiednia po prostu trzeba przyjechać

Austria » Dolna Austria » Wiedeń
Magdalena (Warszawa, 2011-12-02) - Średnia ocena: 5.0
Jeżeli ktoś wybiera się do Austrii - polecam nie ominąć jego stolicy. Jest tu wiele miejsc, które warto zobaczyć (choćby z zewnątrz), takich jak np: Katedra Św. Szczepana, Kościół Wotyw, Pałac Schonbrunn oraz Teatr Zamkowy. W stolicy cały czas dzieje się dużo różnych wydarzeń, więc raczej nikt nie powinien się tu nudzić. Jedynym ograniczeniem mogą być ceny. Polecam również wybrać się do Donauzentrum- największego centrum handlowego i skorzystać z posezonowych wyprzedaży.

Austria » Dolna Austria » Wiedeń
Marta (Warszawa, 2011-09-30) - Średnia ocena: 5.0
Można w tym mieście się zakochać, katedra Stefana urocza z zewnątrz a w środku aż miło popatrzeć, okolica starówki też fajna ogrom sklepów, restauracji, kawiarnii, dużo spacerujących, Schonbrunn warto obejrzeć jak żyli kiedyś cesarzowie, jakie mieli piękne ogrody, no i na rozrywke do parku zabaw czyli Plater koniecznie można spędzić cały dzień. Metro logiczne i sprawnie zorganizowane nie sposób się zgubić.

Austria » Dolna Austria » Wiedeń
Marta (Łomża, 2011-09-19) - Średnia ocena: 3.8
Zajechaliśmy do Wiednia w drodze powrotnej z Chorwacji. Od samego początku spodobało mi się to , że bez problemu, czy to z młodą czy starszą osoba można porozumieć się po angielsku. Wiedeń to piękna miejscowość bogata w zarówno zabytki sakralne, pałace, nowoczesna architekturę jak i w markowe sklepy:) W centrum na każdym kroku znajdują się bary i restauracje, gdzie można zasmakować potraw z pysznej regionalnej, jak i międzynarodowej kuchni.

Austria » Dolna Austria » Wiedeń
Dagmara (Warszawa, 2011-08-25) - Średnia ocena: 5.0
Idealne miasto dla zwiedzających nie można się tu nudzić, jest co robic cały dzień, ogromny wybór knajp i restauracji gdzie mozna dobrze i smacznie zjeść. Muzea, katedry, kościoły galerie stoją otworem aby tylko dużo było zwiedzających. Katadra wspaniala, dzielnice wszystkie urokliwe, wiedeńczycy bardzo mili.

Austria » Dolna Austria » Wiedeń
Monika (Warszawa, 2011-08-22) - Średnia ocena: 5.0
Miasto piękne, dużo można zwiedzić i zobaczyć, koło katedry Stefana dużo artystów aż miło popatrzeć. Dzieciaki zachwycone Platerem i dunajem tam spedzaliśmy najwiecej czasu.Głowna ulica Mariahilfestrasse tez watra uwagi gdyż dużo sklepów oraz sklepów z luksusowymi artykułam co przyciaga wzrok.
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl