Dojazd do Włoch

Włochy
Wiele osób odwiedza Włochy w trakcie sezonu letniego jak i zimowego, większość stanowią uczestnicy wczasów i wyjazdów zorganizowanych, korzystający z bezpośrednich połączeń lotniczych, autokarowych bądź kolejowych. Również dla tych, którzy wybiorą dojazd własnym autem istnieje kilka sprawdzonych dróg dojazdowych do Włoch. Wybór wariantu trasy zależy w decydującej mierze od tego, w jakiej części Polski będziemy rozpoczynać podróż. Poniżej przedstawione są te dojazdy, które najczęściej wybierają klienci.
Ze względu na odległość Włoch od Polski, wskazane jest rozłożenie dojazdu na dwa odcinki przerwane noclegiem. Zaplanowaną trasę należy podzielić na takie odcinki, by móc pokonać je bez trudności i zmęczenia. Wybierając się w podróż, konieczne jest zaplanowanie najdogodniejszej trasy dojazdu. Jej wybór zależy od miejsca zamieszkania. Polacy najczęściej docierają do Włoch, jadąc przez Czechy i Austrię. Turyści podróżujący ze wschodniej części kraju zazwyczaj wybierają przejazd przez Słowację, Węgry i Słowenię.

Pierwsza trasa wiedzie przez Czechy, Niemcy i Austrię. Długość trasy do granicy włoskiej to ok. 685 km. Opisane warianty są szczególnie użyteczne dla osób wyruszających z zachodniej Polski. Trasa obfituje w wiele interesujących miejsc, w których warto się zatrzymać. Dobrym miejscem na postój jest Salzburg, jedno z najpiękniejszych i najbardziej zabytkowych miast Austrii, miejsce urodzin Mozarta. Wśród wielu kościołów Salzburga do najpiękniejszych należą: bazylika św. Piotra w opactwie Benedyktynów, kościół Najświętszej Marii Panny (Franciszkanów) i kościół Trójcy Świętej. Warto też zrobić przystanek w stolicy Tyrolu, Innsbrucku, i przejść się po małej, ładnej starówce. Trasa ma wybitne walory krajobrazowe, na długim odcinku wiedzie przez Alpy. Między Rosenheim a Innsbruckiem biegnie szeroką doliną rzeki Inn, potem zaś wspina się na przełęcz Brenner (1374 m n.p.m.), największe obniżenie głównego łańcucha alpejskiego, stanowiące od wieków bramę łączącą Europę Środkową i Południową. W drodze na Brenner autostrada przekracza dolinę Still najwyższym w Europie mostem Europabrücke (190 m).

Druga trasa wiedzie przez Czechy i Austrię, a jej długość do granicy włoskiej: 715 km. Opisana trasa to najpopularniejsza droga dojazdowa z Polski do Włoch. Wybór tego wariantu oznacza konieczność wykupienia winietek na autostrady czeskie i austriackie. Z wyjątkiem krótkiego odcinka za Chyżnem oraz odcinka Drasenhofen-Wiedeń, cała trasa prowadzi wygodnymi, szybkimi drogami, na ogół autostradami. Przejeżdżając przez Czechy, warto zatrzymać się na gorący posiłek, restauracje są tu o wiele tańsze niż w Austrii. Przejazd przez Wiedeń jest dobrze oznaczony i z wyjątkiem odcinka północnego prowadzi szybkimi trasami przelotowymi. Ze względu na korki, przez stolicę Austrii najlepiej jest przejeżdżać wcześnie rano, około południa lub nocą. Zdecydowanie należy unikać piątkowego popołudnia i niedzielnego wieczoru, gdy mieszkańcy masowo wyjeżdżają na weekend lub wracają z niego do domu.
Pokaż cały opis

Opisana Dojazd do Włochdroga obfituje w wiele ciekawych miejsc, w których można urządzić sobie postój. Przed przekroczeniem granicy czesko-austriackiej warto zajrzeć do uroczego miasteczka Mikulov, z malowniczymi uliczkami i kilkoma zabytkowymi kościołami. Najpiękniejszą częścią trasy jest odcinek między austriackim miastem Graz, stolicą Styrii, a włoskim Udine. Droga wiedzie początkowo alpejskim pogórzem, by za Klagenfurtem przebijać się między wysokimi łańcuchami Karawanków, Alp Julijskich i Karnickich. Alpejski odcinek drogi warto przejechać w ciągu dnia ze względu na wyjątkowo piękne widoki.

Trzecia trasa ciągnie się przez Słowację i Austrię, a jej długość do granicy włoskiej wynosi ok.785 km. Na podróż tymi trasami warto zdecydować się, by uniknąć wysokich opłat drogowych w Czechach. Przejazdy słowackimi autostradami są o połowę tańsze. Minusem tego wariantu jest kiepska jakość dróg na odcinku od Cieszyna do Považskiej Bystricy. Nieco lepsze drogi prowadzą od przejścia polsko-słowackiego w Chyżnem/Trstenie, ale przedtem trzeba dotrzeć do Chyżnego zakopianką z Krakowa.
Wariant ten dłuższy od trasy przez Czechy i Austrię o ok. 70 km, uciążliwy jest ze względu na pierwszy odcinek, prowadzący przez wioski słowackiej Orawy, gdzie droga jest wąska i kręta, a do tego Dojazd do Włochzapchana tirami i autobusami. Wariant słowacki ma także swoje dobre strony: dla mniejszych samochodów winietki na tutejsze autostrady są zdecydowanie tańsze od czeskich. Plusem tego wariantu jest także fakt, iż omija on centrum Wiednia w większej odległości niż trasa przez Mikulov. Droga przez Słowację jest godna polecenia ze względów krajobrazowych, wiedzie bowiem ładnymi widokowo dolinami Orawy i Wagu (na trasie liczne zamki - Oravský Podzámok, Starhrad, Strečno, Trenčin, Bekčov i in.).

Z kolei czwarta trasa wiodąca przez Słowację, Węgry i Słowenię ma długość do granicy włoskiej ok. 870 km. Jest to wariant najdłuższy, lecz najtańszy, bo prowadzący przez kraje, w których ceny paliwa i opłaty za autostrady są stosunkowo niskie; dogodny dla osób wyruszających z pd.-wsch. części Polski. Krajobrazowo trasa jest urozmaicona i ciekawa. Odcinek słowacki wiedzie ładnymi widokowo dolinami Orawy i Wagu (na trasie liczne zamki: Oravský Podzámok, Starhrad, Strečno, Trenčin, Bekov i in.). Na terenie Węgier droga biegnie najpierw przez płaską i dość monotonną Małą Nizinę Węgierską, później zaś skrajem malowniczego pogórza, zajmującego pogranicze austriacko-węgierskie. Nosi ono dumną nazwę Alp Węgierskich, ale jego wysokość nie przekracza 900 m. Krajobraz staje Dojazd do Włochsię bardziej urozmaicony i górzysty po wjechaniu do Słowenii. Korzystając z okazji, warto zobaczyć znajdującą się nieopodal autostrady sławną jaskinię Postojnska Jama, koło miejscowości Postojna, niecałe 50 km za Lublaną.

Inną alternatywą dotarcia do Włoch jest dojazd autobusem. Obecnie w każdym większym mieście funkcjonują biura podróży oferujące przejazdy autokarem do wielu krajów Europy. Większość z nich zapewnia przewozy do Włoch (Wenecja, Bolonia, Florencja, Rzym, Neapol). Autobusy odjeżdżają średnio trzy razy w tygodniu. Podróż do Rzymu trwa 24-28 godzin. Przed wykupieniem biletu warto zasięgnąć opinii o firmach przewozowych w różnych biurach podróży, a także wśród znajomych, ponieważ poszczególni przewoźnicy różnią się poziomem świadczonych usług, komfortem i czasem przejazdu, obsługą czy organizacją podróży. Bilet w jedną stronę zwykle kosztuje więcej niż połowa ceny biletu w obie strony. Dzieciom do lat 12 często przysługuje zniżka w wysokości 50%.

Najlepszym sposobem dotarcia do Włoch jest samolot. Największe miasta Polski mają bezpośrednie połączenia lotnicze z Włochami. Przeloty do Włoch obsługuje PLL LOT i włoskie linie Alitalia, oraz tani przewoźnicy: węgierski WizzAir, irlandzki Ryanair, polski centralwings, a także włoskie meridiana i Volareweb. LOT i Alitalia obsługują połączenia z Warszawy do Mediolanu (5 dziennie), Rzymu (2-3 dziennie), Wenecji (1 dziennie) i Werony (4 tygodniowo) oraz z Katowic do Turynu (codziennie oprócz sobót) i z Krakowa do Mediolanu (3 dziennie).
Z Katowic latają samoloty Wizz Air do Mediolanu (lotnisko Bergamo) i Rzymu (Ciampino) - 4 razy w tygodniu. Z Krakowa dotrzemy do Bolonii (centralwings 2 razy tygodniowo), Mediolanu (oprócz Alitalii również Ryanair 4 razy tygodniowo), Rzymu (centralwings 3 razy tygodniowo), Turynu (meridiana 3 razy tygodniowo). W sezonie letnim zazwyczaj kursują samoloty do Rimini i Palermo. Z Wrocławia 3 razy w tygodniu polecimy liniami Volareweb, od lutego 2008 uruchomione zostanie połączenie tych linii z Łodzi. Z Gdańska polecimy centralwings do Rzymu.
Z Warszawy, oprócz wymienionych kursów LOTu i Alitalii, możemy polecieć do Bolonii (centralwings 3 razy tygodniowo), Rzymu - norweskimi liniami ASA 3 razy w tygodniu oraz liniami AirItaly do Werony - 4 razy tygodniowo.
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Abruzja Abruzja Odkrywanie uroków Abruzji to prawdziwa przyjemność. Dzikie krajobrazy, ciche doliny i osady na wzgórzach oczarują Cię swoim widokiem. W L’Aquili panuje atmosfera łącząca tradycję z nowoczesnością. Stąd wyruszysz w przepiękne góry Gran Sasso.... ALPI ALPI Apulia Apulia Czyste morze i słoneczna pogoda przyciągną tutaj nie tylko Ciebie, jednak jeśli zapragniesz samotności, znajdziesz ją bez problemu, choćby w pięknym rezerwacie przyrody Torre Guaceto. Miasta Apuli warto zwiedzić, ponieważ zachwycą Cię swoją... Basilicata Basilicata Basilicata w dawnych czasach nazywana była Lukania . Jest to region administracyjny znajdujący się w południowych Włoszech , obejmujący dwie prowincje: Potenza i Matera . Duży obszar Basilicaty zajmują Apeniny .... Dolina Aosty Dolina Aosty Piemont i Valle d’Aosta otaczają majestatyczne Alpy, pełne uroczych dolin. Odwiedzając te rejony, musisz zatrzymać się przede wszystkim w Turynie. Jest on ważnym ośrodkiem przemysłowym Włoch (wpływ na jego rozwój miał koncern Fiata), a... Dolomity Dolomity Dolomity - obiekt ze światowej listy UNESCO, przyciągający co roku rzesze turystów. Góry w całości znajdują się na terenie Włoch. Pod względem geograficznym przynależą do Południowego Tyrolu oraz są częścią Alp Wschodnich . Najwyższym, a... EMII EMII Jezioro Garda Jezioro Garda Podstawowe informacje Przepiękna zieleń, ciągłe słońce, spokój i relaks - tak wyglądają udane wakacje nad włoskim Jeziorem Garda . Górskie otoczenie doskonale wpływa na samopoczucie, a możliwość uprawiania sportów wodnych (głównie... Kalabria Kalabria Kalabria jest regionem administracyjnym na południu Włoch . Ten górzysty obszar jest najbardziej charakterystyczny dla Włoch. Zatoki, piaszczyste plaże, urwiska skalne nad Morzem Tyrreńskim, parki narodowe, bujne lasy oraz leniwa atmosfera... Kampania Kampania Kampania to ładne krajobrazy - malownicze odcinki wybrzeża i maleńkie wyspy - oraz wspaniałe, rzymskie zabytki. Starożytni Rzymianie nie na darmo nazywali te rejony "szczęśliwą krainą".        Neapol jest... Lacjum Lacjum Rzym to najbardziej fascynujące miasto Włoch , a jednocześnie jedna z najwspanialszych metropolii świata. Ilość zgromadzonych tu skarbów cywilizacji, liczącej sobie 2 tysiące lat, sprawia, że nawet po miesiącu spędzonym w Rzymie masz wrażenie,... Lombardia Lombardia Lombardia od najdawniejszych czasów stanowiła ważną część Włoch . To tutaj odbywały się koronacje władców - od Karola Wielkiego po Napoleona. Dzisiaj Lombardia to potęga polityczna i ekonomiczna kraju, a potentaci biznesu nadal wolą Mediolan... Marche Marche Marche otaczają Apeniny i Morze Adriatyckie, więc dzięki temu jednego dnia możesz zażywać kąpieli słonecznych i morskich, a drugiego wybrać się na spacer w góry. Dla niezdecydowanych miłośników obu sposobów spędzania wakacji Marche to idealny... Piemont Piemont Piemont i Valle d’Aosta otaczają majestatyczne Alpy, pełne uroczych dolin. Odwiedzając te rejony, musisz zatrzymać się przede wszystkim w Turynie. Jest on ważnym ośrodkiem przemysłowym Włoch (wpływ na jego rozwój miał koncern Fiata), a... Riwiera Adriatycka Riwiera Adriatycka Riwiera Adriatycka to pas wybrzeża obejmujący tereny wschodnich i południowo-wschodnich Włoch, południowej Słowenii oraz południowo- wschodniej Chorwacji (Dalmacja), choć mówiąc o Riwierze Adriatyckiej mamy zazwyczaj myśli tereny słonecznej...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Włochy » Riwiera Adriatycka » Lido Estensi » Apartamenty Doria I
DARIUSZ (LUBLIN, 2012-10-20) - Średnia ocena: 1.0
BRAK

Włochy » Riwiera Adriatycka » Lido Estensi » Apartamenty Doria I
Anna (Lublin, 2012-10-19) - Średnia ocena: 2.0
brak zalet.

Włochy » Riwiera Adriatycka » Porto Garibaldi » Apartamenty Doria II
Dagmara (Warszawa, 2012-03-14) - Średnia ocena: 5.0
Wakacje we Włoszech to jest coś. Zawsze sprawdzona pogoda, plaże też ok przede wszystkim szerokie więc każdy znajdzie miejsce dla siebie. Apartamenty też szybko zostały nam przydzielone co było bardzo dużym plusem. W wewnątrz czysto i ładnie umeblowane pokoje, aneks w pełni wyposażony. Byliśmy naprawdę zachwyceni, nasi znajomi już zostali namówieni.

Włochy » Riwiera Adriatycka » Rimini » Hotel President
Katarzyna (Katowice, 2012-02-01) - Średnia ocena: 4.3
Hotel jest bardzo fajny, ładnie położony. Jest stąd niedaleko do centrum miasteczka, w którym życie wręcz tętni. Są tu sklepy i lokalne knajpki z dobrym włoskim jedzeniem. Pokoje w hotelu były nie za duże, z podstawowym wyposażeniem. Było w nich czysto. Obsługa była bardzo kompetentna. Jedzenie w restauracji hotelowej całkiem dobre. Basen na terenie obiektu był może nie za duży, ale też był czysty. Ogólnie jest to dobry hotel.

Włochy » Riwiera Adriatycka » Rimini » Hotel President
Alicja (Tarnów, 2012-01-26) - Średnia ocena: 4.3
Hotel jest całkiem przyjemny. Ładnie położony, nie daleko centrum miasteczka. Samo miasto jest dosyć zatłoczone, jest dużo turystów, ale ma to też swoje plusy - jest sporo atrakcji (sklepy, restauracje). Pokoje w hotelu są czyste, ładnie urządzone, a ich wielkość jest w sam raz. Jedzenie jest dobre i urozmaicone. Obsługa jest bardzo pomocna i miła. Ogólne wrażenia z pobytu mamy bardzo miłe.

Włochy » Riwiera Adriatycka » Bibione » Hotel Miramare
Maria (Kudowa Zdrój, 2012-01-19) - Średnia ocena: 3.5
Hotel jest niewielki. Leży niedaleko plaży, która jest piaszczysta i bardzo szeroka (zazwyczaj jest tam bardzo dużo ludzi). Pokoje i łazienka są dość małe, ale chyba nie jest to problemem. Było w miarę czysto. Jedzenie mogło by być bardziej urozmaicone i troszkę smaczniejsze. W pobliżu jest dużo knajpek, restauracji, są ładne fontanny i słynne włoskie lodziarnie. Myślę, że warto tu przyjechać dla tej turkusowej wody w morzu.
Włochy » Riwiera Adriatycka » Lido Estensi
DARIUSZ (LUBLIN, 2012-10-20) - Średnia ocena: 1.2
BRAK

Włochy » Riwiera Adriatycka » Lido Estensi
Anna (Lublin, 2012-10-19) - Średnia ocena: 1.8
Duża plaża.

Włochy » Riwiera Adriatycka » Rimini
Dorota (Tychy, 2012-02-14) - Średnia ocena: 5.0
Fajna miejscowość, przesympatyczni mieszkańcy bardzo życzliwi, gościnni oraz uśmiechnięci. Można idealnie wypocząć wśród tych ludzi, podłapać od nich troszke optymizmu. Sama miejscowość typowo turystyczna. Piękne szerokie plaże, z atrakcjami sportowymi. Promenada wdłuż plaży z restauracjami, sklepami z pamiątkami. Fajna miejscowośc na wakacje.

Włochy » Trydent » Pedraces
Agnieszka (Olsztyn, 2012-01-23) - Średnia ocena: 4.3
Pięknie położona miejscowość z dostępnymi skibusami - co jest bardzo wygodne jesli ma się swoje lata :) Pedraces jest idealnym punktem wyjścia dla narciarskich i w ogóle zimowych wakacji w prawdziwym tego słowa znaczeniu.

Włochy » Trydent » Molina di Fiemme
Dominik (Lublin, 2012-01-23) - Średnia ocena: 5.0
Jest to pierwsze miasteczko jadąc od strony Doliny Fiemme, Molina di Fiemme oddalone jest od Cavalese i stoków Alpe Cermis o zaledwie 2,5 km. Jest tam dostęp do świetnej infrastruktury oraz bardzo dobrze przygotowanych tras. Zdecydowanie polecam Włochy na narty.

Włochy » Riwiera Adriatycka » Rimini
Dorota (Bydgoszcz, 2012-01-21) - Średnia ocena: 5.0
fajna tętniąca życiem w nocy jak i w dzień urocza turystyczna miejscowość. Piękne plaże, szerokie piaszczyste, ciepłe morze. Wzdłuż plaży promenada z hotelami, restauracjami oraz lodziarniami. Dużo sklepów z pamiątkami. Przepyszne owoce morze które serwują miejscowe restauracje. Sporo hoteli, apartamentów oraz kwater. Polecamy.
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl