Dni oliwek

Chorwacja » Kvarner » Punat
Punat - Dni oliwek

Trudno jest sobie wyobrazić Adriatyk i nie przypomnieć sobie zapachu oliwek i smaku oliwy z oliwek. Oliwki są w kuchni śródziemnomorskiej bardzo cenione, dlatego też nie dziwi fakt, że w Punacie na wyspie Krk co roku w październiku organizowane są Dni oliwek, wydarzenie, które gościom na Krku pokazuje piękno tego leczniczego owocu. Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby zainteresowani wzięli udział w zbiorach oliwek i poczuli choć trochę codzienności wyspy. W czasie zbiorów gospodarze przy dźwiękach trąbek podają śniadanie. Wieczorem odbywa się uczta - promenada gastronomiczna po tutejszych restauracjach, w których goście mogą spróbować specjałów przyrządzonych z oliwek.

Dni oliwek, które odbywają się od 1 do 10 października, są wydarzeniem, którym mieszkańcy Punatu promują uprawę oliwek i oliwę z oliwek jako produkt autochtoniczny, który jest szczególnie atrakcyjny pod względem turystycznym.

Mieszkańcy Punatu w minionych dwóch dekadach odnowili gaje oliwne, które były zapuszczone przez dziesięciolecia. Również założyli liczne nowe. Obecnie oliwa z oliwek z Punatu znana jest również poza granicami Chorwacji jako wyjątkowo dobrej jakości. Na ile rozwinięta jest uprawa oliwek mówią dane o tym, że zajmują się nią prawie wszystkie rodziny z Punatu, miasteczka na wschodnim wybrzeżu Puntarskiej dragi, na południowym wybrzeżu wyspy Krk.

Od miasta Krk Punat jest oddalony 8 kilometrów, panuje tu łagodny klimat śródziemnomorski, zdobią go wąskie uliczki a na nich knajpki, naturalne plaże oraz winnice i gaje oliwne.

Bogate dziedzictwo kulturalne można poczuć na każdym kroku: w kościele parafialnym z barokowym ołtarzem, w średniowiecznej kaplicy św. Jerzego, w preromańskim kościele św. Dunata, na promenadzie nad miejscowością, gdzie znajdują się rzeźby przedstawiające Drogę krzyżową, a na Košljunie, wysepce na środku zatoki, na której znajduje się klasztor franciszkański, panuje jedyna w swoim rodzaju harmonia przyrody i bogactwa kultury i historii. W tamtejszym klasztorze franciszkańskim jest zbiór etnograficzny i sakralny oraz biblioteka.

Do dyspozycji żeglarzy jest jedna z największych i najlepiej wyposażonych marin chorwackich w osłoniętej, naturalnej zatoce.

Pierwsze wzmianki pisane o Punacie jako Villa di Ponte pochodzą z 1377 roku.

Punat znany jest z pięknych plaż żwirowych, które znajdują się w bezpośrednim pobliżu miejscowości. Do niektórych, samotnych, cichych plaż można się dostać tylko łodzią, dlatego do usług turystów są taksówki wodne.
Pokaż cały opis


Na wyspie Košljun znajduje się muzeum ze zbiorem etnograficznym, który zawiera liczne przedmioty krckich rybaków i wieśniaków oraz stroje ludowe z całej wyspy Krk.

W klasztorze jest również bogaty zbiór zoologiczny, który składa się z dużego zbioru muszli i unikatowych okazów zwierząt oraz bogatej biblioteki z około 30 000 książek. Jest wśród nich atlas Ptolemeusza wydrukowany w Wenecji w 1511 roku, który jest jednym z trzech zachowanych na świecie. Wysepkę zwiedza się przez około dwie godziny i nie ma na niej obiektów gastronomicznych.

Wyspa Krk położona jest najbliżej środkowej i zachodniej Europy. Z lądem połączona jest mostem, a na wyspie znajduje się lotnisko, na którym lądują loty międzynarodowe i duże samoloty.


Źródło: CNTB
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Kvarner » Punat
Katarzyna (Głogów, 2011-11-28) - Średnia ocena: 4.3
Punat znajduje sie w południowej części wyspy Krk. Z Polski mielismy niedługi dystans do przejechania wiec to był na pewno plus. Sama wyspa jest bardzo zielona i ma dobre polaczenie z lądem poprzez most. Dzieki temu zobaczylismy m.in. Opatije, Zagrzeb i Rijekę. Wybrzeze jest skaliste ale same plaże zwirkowe i piaszczyste. Punat leży w zatoce dziecki czemu woda jest bardzo ciepła. Punat to głównie kamienne domy i wąskie uliczki. Mozna tu zakupic swieze oliwki i wino.

Chorwacja » Kvarner » Punat
Konrad (Luboń, 2011-11-03) - Średnia ocena: 4.2
Dosyć duże miasto na wyspie Krk polączonej z lądem mostem. Od Krku lezy zalewdie ok. 7 km. Jest tu przystan jachtowa, ładne plaze i duzo zieleni. Jest znanym centrum zeglarskim. Sa pola do mini golfa,korty tenisowe, mozna tez nurkować i grac w bocanje. Bardzo malownicza jest polozona w lesie wyspeka z klasztorem franciszkanskim i małą przystania. Punat jest dobrym miejscem dla ludzi lubiących aktywność

Chorwacja » Kvarner » Punat
Jadwiga (Kołobrzeg, 2011-11-03) - Średnia ocena: 3.9
Jeździmy tu co roku na wakacje, z racji naszego zamiłowania do żeglarstwa. Idealne miejsce nie tylko na to ale też inne sporty wodne - winsurfing, kajaki itp. Osoba aktywna na pewno nie będzie się nudzić. A swoją drogą zachęcam do takiego spędzania czasu w Chorwacji bo jest tam gdzie pływać ;)

Chorwacja » Kvarner » Punat
Natalia (Warszawa, 2011-11-03) - Średnia ocena: 3.9
Miasteczko znajduje się na wyspie Krk ale nie ma problemu z przedostaniem się na wyspę, ponieważ wyspę z lądem łączy most. My wybraliśmy tą miejscowość ze względu na dobrze zagospodarowaną marinę bo my w tym roku podróżowaliśmy po Adriatyku jachtem. W mieście jest wiele możliwości zakwaterowania, także każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Urokliwe kamienne domy i wąski uliczki, robią fajny klimat. Punat to taka miejscowość dla osób aktywnych bo jest tu dobra baza obiektów rekreacyjno - sportowych.

Chorwacja » Kvarner » Punat
Lucyna (Sandomierz, 2011-07-10) - Średnia ocena: 4.0
Spore miasto na wyspie Krk, słynne centrum żeglarskie z mariną. Do wyboru sa hotele,pensjonaty,kwatery, kempingi - wszystko co potrzeba. Na pewno odnajda sie tutaj osoby aktywne ze względu na bogata ofertę sportów: tenis,mini golf,bocanje,nurkowanie,żeglarstwo,surfowanie itp. Ciekawą atrakcją jest leśna wysepka z przystanią i klasztorem. W całej okolicy znajduja sie gaje oliwne i winnice, odbywaja sie tu nawet Dni Oliwek ze zbieraniem oliwek i ich degustacją. Dzieki połączeniu mostem zwedzilismy Opatije i Rijeke
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl