Departament Magdalena

Kolumbia
Nazwany na cześć rzeki Magdalena departament, położony jest na północnym wybrzeżu Kolumbii nad Morzem Karaibskim. Wybrzeże karaibskie, które liczy sobie blisko 1600 km długości, jest doskonałym miejscem na wakacje i urlop, dlatego też stało się najważniejszym terenem wypoczynkowym Kolumbii. Największym i najnowocześniejszym kąpieliskiem jest El Rodadero, położone 15 km na zachód od Santa Marta, stolicy departamentu. Stanowi ono wielki kompleks wypoczynkowy, gdzie obok luksusowych hoteli wznoszą się liczne wieżowce, wille i apartamenty. Departament Magdalena zachwyci różnorodnością krajobrazów i bogactwem przyrody. Jego panorama obejmuje plaże i krajobrazy morskie, pokryte śniegiem szczyty w Sierra Nevada de Santa Marta, bagna i tereny bagniste na zachodzie, obszary miejskie, jak i głębokie lasy tropikalne, pola uprawne, suche piaski pustyni i pejzaż najdłuższej kolumbijskiej rzeki.

Pogoda i klimat

      Na klimat występujący w Departamencie Magdalena wpływa ukształtowanie terenu oraz bliskość morza. Położenie w strefie międzyzwrotnikowej sprawia, że panuje tutaj klimat tropikalny. Wysokim temperaturom towarzyszy zazwyczaj duża wilgotność powietrza, bardzo charakterystyczna dla tej części świata. O tym, jaka będzie pogoda, gdy akurat odwiedzimy Departament Magdalena, decyduje czas, w jakim wybierzemy się w podróż do Kolumbii. Bowiem ze względu na położenie departamentu w strefie międzyzwrotnikowej konwergencji występują tutaj tylko dwa sezony. Pora deszczowa ma miejsce od kwietnia do listopada. Mniejszą intensywnością opadów charakteryzuje się okres od czerwca do sierpnia. Od grudnia do marca trwa pora sucha. Temperatury powietrza zmieniają się w zależności od wysokości. Wysokości departamentu mieszczą się od 0 m do 5775 m powyżej poziomu morza. Dlatego jego terytorium można podzielić na tzw. termiczne podłogi. Pierwsze 200 m wysokości są uważane za ciepłe, średnia temperatura wynosi tutaj 30 stopni. Główne miasta departamentu położone są na tej wysokości, w tym wszystkie miasta aglomeracji Santa Marta. Wraz ze wzrostem wysokości spada temperatura, a w górach jest już bardzo zimno.

Wiza

      Polacy od niedawna na terytorium Kolumbii mogą przebywać bez wiz. W zależności od charakteru czas bezwizowego pobytu jest różny. Dla turystów jest to 90 dni z możliwością przedłużenia o kolejne 90. W momencie przekraczania granicy funkcjonariuszom służb granicznych należy podać charakter pobytu, na podstawie którego określany jest czas przebywania w Kolumbii i termin opuszczenia kraju. Ważną informacją jest fakt, że przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową, która nie jest wliczana w koszt biletu. Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych.
Pokaż cały opis


Loty

      Różnica Departament Magdalenaczasu pomiędzy Polską a Kolumbią wynosi, ze względu na występowanie u nas czasu letniego i zimowego, minus 6 godzin zimą, a minus 7 latem. W Kolumbii, 15 km na zachód od Bogoty położony jest międzynarodowy port lotniczy Bogotá-El Dorado, który jest największym portem lotniczym w tym kraju. Ale także w samym Departamencie Magdalena nie brak lotnisk. Portem lotniczym spełniającym najwyższe standardy jest lotnisko w Santa Marta.

Historia

      Historia Departamentu Magdalena ściśle związana jest z historią całego państwa. To na jego terytorium znajduje się najstarsze miasto w Kolumbii, założone w 1525 roku, czyli Santa Marta. Wtedy zamieszkiwali ten obszar Indianie, których potomkowie obecni są na tym obszarze do dziś. Ważną datą dla regionu i dla całego kraju jest rok 1499, kiedy to wybrzeże odkrył hiszpański żeglarz Alonso de Hojeda. W XVI wieku podbita przez Hiszpanów weszła w skład wicekrólestwa Peru, a od roku 1717 razem z Ekwadorem i Wenezuelą w skład wicekrólestwa Departament MagdalenaNowej Granady. Pod koniec osiemnastego stulecia niezadowolenie hiszpańskimi rządami doprowadziło do rebelii. W 1812 r. na czele walczących o uzyskanie niepodległości stanął Simon Bolivar, kolumbijski bohater narodowy. Ciekawostką jest polski akcent w historii Kolumbii. Osiedlali się tu bowiem polscy żołnierze, walczący w armii wyzwoleńczej Bolivara. Do dziś mieszkają tutaj ich potomkowie. Przez wiele lat terytorium Kolumbii trawiły wojny domowe. Związane to było z kwitnącą produkcją i handlem kokainą oraz walkami między kolumbijskimi liberałami i konserwatystami. Obecnie sytuacja na tym obszarze jest stabilna.

Kuchnia

      Z powodu różnorodności kulturowej w miejscowym menu znajdziemy całe bogactwo smaków, zapachów i kolorów. Ze względu na położenie departamentu nad Morzem Karaibskim, specjalne miejsce w lokalnej kuchni zajmują owoce morza. Miłośnicy takich rarytasów będą mogli spróbować arroz con camarones, czyli ryżu podawanego z krewetkami, cazuela de mariscos - kremowej zupy podawanej z owocami morza oraz mojarra frita - smażonej karaibskiej Departament Magdalenaryby. Wybrzeże karaibskie to bardzo atrakcyjny kulinarnie obszar, gdzie można skosztować takich smakołyków, jak wątroba wieloryba czy ryż kokosowy. Z napoi warto polecić lemoniadę kokosową, napój z owocami – champus, oraz avena, czyli kremowy, zimny, gęsty napój z owsa. Kulinarnych doznań nam tutaj nie zabraknie na pewno, a wspomnienie apetycznego aromatu i wybornego smaku specjałów kolumbijskiej kuchni na długo pozostanie w pamięci.

Atrakcje i zabytki

      Departament Magdalena stanowi prawdziwą gratkę dla turystów, którzy od wakacji oczekują czegoś więcej niż tylko pięknych plaż i słońca. Znajdziesz tutaj mnóstwo atrakcji i zabytków. Bardzo ważnym miejscem dla wszystkich Kolumbijczyków, mającym wartość sentymentalną i historyczną, jest La Quinta de San Pedro Alejandrino. To siedemnastowieczna hacjenda, znana jako miejsce śmierci kolumbijskiego bohatera narodowego, Simóna Bolivara. Obecnie funkcjonuje jako obiekt turystyczny i muzeum historyczne. Poza tym znane jest z produkcji rumu i miodu. Ciudad Perdida powinno stanowić kolejny punkt na mapie naszej Departament Magdalenawycieczki. To stanowisko archeologiczne starożytnego miasta w Sierra Nevada, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, znane także jako Buritaca, Indianie natomiast nazywają to miejsce Teyuna. Określana także "Zielonym Piekłem", bo tak nazwała je grupa lokalnych rabusiów skarbów, która w 1972 roku odkryła opuszczone miasto. Przyjmuje się, że starożytna osada powstała ok. 800 r. n.e., czyli około 650 lat wcześniej niż Machu Picchu. Składa się z serii 169 tarasów wykutych w zboczu góry, sieci dróg oraz kilku małych okrągłych placyków. Aby tam dotrzeć trzeba przedzierać się przez gęstą dżunglę i wspiąć się po około 1200 kamiennych schodach. Koniecznie trzeba także zobaczyć Ciénaga Grande de Santa Marta, czyli kompleks największego obszaru bagna, położonego pomiędzy rzeką Magdalena i Sierra Nevada de Santa Marta. To skupisko wyjątkowej flory i fauny. Przyrodniczych wrażeń dostarczy nam także Park Narodowy Sierra Nevada de Santa Marta. Jest drugim najstarszym parkiem narodowym w Kolumbii, założonym w 1964 roku. Znajduje się w paśmie górskim o tej samej nazwie. Jest to niewątpliwa atrakcja turystyczna, ponieważ oferuje inny klimat i ukształtowanie terenu, od plaż zaczynając, a na ośnieżonych Departament Magdalenaszczytach górskich kończąc. Ten park jest domem dla ludności tubylczej grup etnicznych Koguis, Arhuacos, Kankuamos i Wiwa. Najwyższym szczytem jest Cristóbal Colón, o wysokości 5800 m n.p.m., nazwany na cześć Krzysztofa Kolumba. Drugi, co do wielkości jest szczyt Bolivar Simón, upamiętniający wodza antyhiszpańskich wystąpień w Ameryce Południowej. W 1979 roku park został uznany za rezerwat biosfery przez UNESCO. Park Narodowy Tayrona to kolejny obszar chroniony, znajdujący się na terenie Departamentu Magdalena, około 34 km od miasta Santa Marta. Jest to jeden z trzech parków narodowych w Kolumbii z rafami koralowymi na jego terytorium i najchętniej odwiedzany park przez turystów. Ponadto stanowi miejsce o znaczeniu historycznym, ponieważ istnieją dowody archeologiczne dawnych osad ludzkich na terenie parku.

Wycieczki

      Departament Magdalena ma nam do zaoferowania dwie szczególnie atrakcyjne turystycznie miejscowości, do których możemy wybrać się na wycieczki. Pierwsze to najstarsze kolumbijskie miasto - Santa Marta. Leży w północnej części kraju, nad samym Morzem Karaibskim, posiada własny port handlowy i jest ważnym ośrodkiem turystyki, historii Departament Magdalenai kultury. Zostało założone jeszcze w 1525 r. przez hiszpańskiego zdobywcę Rodrigo de Bastidasa, który miał nazwać miasto po katolickim święcie Saint Martha, lub jak sądzi część historyków, po hiszpańskim mieście Santa Marta de Astorgas, które odwiedził. Większość stanowią tutaj rdzenni mieszkańcy, czyli potomkowie plemion indiańskich z kręgu z Tairona. Indiańskie korzenie, wpływy hiszpańskiej kultury, ślady dawnych kolumbijskich bohaterów – to wszystko znajdziemy w tym pięknym mieście. Z najważniejszych zabytków wymienić należy osiemnastowieczną katedrę, La Casa de la Aduana, czyli najstarszy dom w Ameryce, wybudowany w 1530 roku, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Tayrona, perłę architektury kolonialnej, która niewątpliwie jest Madame Agustine House oraz Fort San Fernando: zbudowany przez hiszpańskich zdobywców, aby chronić miasto przed piratami. Czekają tutaj na turystów także inne atrakcje: Quebrada Palencia, czyli majestatyczny wodospad pojawiających się w środku lasu deszczowego oraz Rodadero Sea Aquarium and Museum, gdzie można oglądać pokazy z delfinami i lwami morskimi. Poza tym co roku odbywa się w Santa Marta festiwal Święto Morza, czyli Las Fiesty del Mar, a towarzyszy mu hasło najlepiej oddające urok miasta - "Santa Marta, the magic of having it all". Bo miasto posiada niepowtarzalną atmosferę, a każdy, kto je odwiedzi, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zostaje zaczarowany i zawsze tu chętnie powraca.
      Drugim ważnym miejscem, do którego warto się wybrać, jest Aracataca. Miasto jest miejscem narodzin laureata Nagrody Nobla, kolumbijskiego powieściopisarza, dziennikarza i działacza społecznego Gabriela García Márqueza. Powszechnie jest uznawane za wzór mitycznego "Macondo", które jest miejscem akcji jego najbardziej znanej powieści, uważanej za arcydzieło literatury iberoamerykańskiej i światowej, czyli "Sto lat samotności". Fabuła książki odzwierciedla wiele zwyczajów i anegdot, z którymi García Márquez zetknął się w młodości spędzonej w Aracataca. Jedna z takich kultywowanych po dziś dzień tradycji są katolickie obchody Trzech Króli, Karnawał oraz dwa festiwale: Festival de la Canción Inéditao i Festival del Río.

      Malownicze krajobrazy, piękna przyroda i świeże, górskie powietrze są najlepszą wizytówką tego regionu. Watro tu przyjechać, poczuć na własnej skórze niepowtarzalny klimat, który tworzy miejscowa ludność i jej osobliwa kultura. W tym egzotycznym regionie przeżyjesz niezwykłą przygodę. Oferujemy wycieczki fakultatywne, wakacje last minute, noclegi, apartamenty prywatne oraz hotele, także standard all inclusive. Zapraszamy!
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl