Cypr Południowy

Cypr
Tutaj o miłości szumi Morze Śródziemne, jej echo rozbrzmiewa w każdej wiosce i w każdym miasteczku. Słońce i piaszczyste plaże zapraszają do błogiego lenistwa, a niejeden z turystów z pewnością zaśpiewał by "Odę do radości", bo pięknie jest żyć na tej słynnej wyspie Afrodyty - bogini miłości.

Gdzie leży Cypr?

      Cypr to trzecia co do wielkości wyspa Europy Południowej, o urozmaiconej rzeźbie terenu i żyznych glebach. Uprawia się tu oliwki, tytoń i winogrona. Jej położenie nad Morzem Śródziemnym sprzyja napływowi turystów, zwłaszcza latem. Południowe wybrzeże Cypru jest wtedy gorące i słoneczne. To tu znajdują się liczne piaszczyste plaże, malowniczo położone wioski i miasteczka, wspaniałe starożytne zabytki, góry Troodos z najwyższym szczytem - Mount Olympus (1952 m. n. p. m.). Warto nadmienić także. że, dobre warunki nurkowe zachęcają do odkrywania piękna podwodnego świata.

Co warto zobaczyć?

      Cypr to wyspa na której panuje podział na turecką północ i greckie południe. Pod względem turystycznym i krajoznawczym ciekawsza jest część południowa. Znajdują się tu popularne wśród turystów kurorty - Limassol, Aja Napa, Larnaca, Paphos, Protarac.
      Limassol, leżący nad pełni funkcję głównego miasta portowego Cypru. Znajduje się tutaj stylowy port wenecki ,a w pobliżu grecko - rzymski amfiteatr (Curium), łaźnie z IV - V w., świątynia Apolla, bazylika oraz zamek Kolosi z XV w.
      Ośrodkiem ekonomicznym regionu jest Larnaka (Larnaca). Buduje się tu dużo budynków mieszkalnych. W 1975 r. wybudowano tu port lotniczy. W Larnace warto zobaczyć kościół Ajos Lazaros z IX wieku, w którym znajduje się grób św. Łazarza, pochodzący z XVII w. fort zbudowany przez Turków, w którym mieści się muzeum średniowiecza. W Larnace znajduje sie także olbrzymi akwedukt (Kamares) wzniesiony w XVIII w.
      Najpiękniejszymi na całej wyspie plażami może poszczycić się Aja Napa, która do niedawna była spokojną wioską rybacką. Teraz dzięki atrakcyjnemu położeniu przyciąga rzesze turystów. Jest to miejsce idealne na urlop, z wieloma hotelami, sklepami z pamiątkami i kawiarenkami. Największa budowlą w mieście jest monaster Aja Napa zbudowany w XVI w. przez Wenecjan, w miejscu odnalezienia ikony z wizerunkiem Marii Dziewicy. Zobaczyć tutaj można także ruiny zamku krzyżowców.
Pokaż cały opis

      Paphos Cypr Południowyto średniowieczne miasteczko, które było niegdyś stolicą Cypru (dziś jest nią Nikozja). Warte zobaczenia są w nim ruiny z czasów rzymskich a także fenickie królewskie grobowce oraz fortyfikacje zbudowane przez Rzymian. Miasto wraz ze swymi zabytkami, dzięki swej ciekawej przeszłości historycznej jest wpisane przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody.
      Doskonałym miejscem dla amatorów nart wodnych jest Protaras. Wszystko za sprawą morza, które jest tu bardzo spokojne. Protaras było do niedawna wioską, podobnie jak Aja Napa, ale dzięki swojemu atrakcyjnemu położeniu pomału przeistacza się w ważny ośrodek turystyczny z dużą liczbą luksusowych hoteli, kawiarni a także ośrodków sportów wodnych. Najbardziej znanymi plażami w tym zakątku Cypru są: Zatoka Figowców, Pernera i Flamingo.
      Wypoczywając na Cyprze warto uczestniczyć w dniach Limassolu i Larnaki, które odbywają się w lipcu jak i również w festiwalu tańca, muzyki i sztuk teatralnych w Paphos (czerwiec - wrzesień).
      We wrześniu ma również miejsce święto Ayíí Napy i Festiwal Wina w Limassolu, połączony z darmową degustacją.

Kuchnia

      Cypryjska kuchnia łączy tradycje brytyjską i bliskowschodnią. Do prawie każdej potrawy dodaje się tutaj frytki, a wśród typowych dla tej wyspy potraw znajdą się m. in.: takhinópitta, czyli pierożek z nadzieniem z sezamu, kolokótes - trójkątny pierożek nadziewany dynią, ziarnami pszenicy i rodzynkami, a także zawijane ciastko z oliwkami - eliópitta. Warto napić się cypryjskiego wina.

Cypryjskie hotele

      Liczba hoteli na Cyprze rośnie, jako że urlopowiczów z roku na rok przybywa. Zafascynowani pięknymi krajobrazami, słońcem, czystymi plażami, romantycznymi zakątkami tej wyspy, wracają, a co więcej namawiają znajomych do spędzenia wakacji na Wyspie Miłości. Duże hotele takie jak Le Meridien SPA & Resort czy Golden Coast Beach mają w swojej ofercie własne szkoły nurkowania, ale niestety za dodatkową opłatą. W ramach pobytu - baseny, animacje dla dorosłych i dzieci, wieczorki taneczne, karaoke, kluby fitness, boiska do siatkówki i koszykówki, system wyżywienia all inclusive. Na terenie hoteli znajdują się restauracje, bary, a także sale konferencyjne.
Zobacz również:
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl