Comino

Malta
Comino (malt. Kemmuna) to najmniejsza zamieszkała wyspa archipelagu Wysp Maltańskich, położona pomiędzy Gozo i Maltą. Wysepka liczy sobie zaledwie 2,7 km2 powierzchni, a na stałe zamieszkuje ją tylko jedna rodzina - w sumie 4 mieszkańców.
      Nazwa Comino pochodzi od kminku, który przed wiekami bujnie porastał wyspę. Mimo skromnych rozmiarów wyspa Comino jest warta uwagi. Ze względu na swoją specyfikę jest doskonałą propozycją dla wszystkich, których marzeniem jest spokojny, relaksujący urlop.
      Na wyspie znajduje się tylko jeden hotel, kaplica i niewielki cmentarzyk. Nad bezpieczeństwem turystów czuwają lokalne siły porządkowe - jeden policjant, przypływający każdego dnia z Gozo.

Historia

      Historia Comino jest ściśle związana z przeszłością dwóch większych wysp - Malty i Gozo. Pierwsi stali mieszkańcy osiedli na Comino jeszcze w czasach rzymskich. Ze względu na linię brzegową, pełną zatoczek i nadmorskich jaskiń, w średniowieczu wyspa zapewniała bezpieczne schronienie dla działających w rejonie archipelagu piratów.
      W późniejszych latach, po zasiedleniu Malty przez Joannitów, Comino stało się dla Kawalerów Maltańskich miejscem rekreacji i polowań. Znane są relacje, opisujące łowy na dziki i zające. Rycerze wysoko cenili naturalne atrakcje Comino - złapani na wyspie kłusownicy skazywani byli na trzy lata służby na galerach.
      Wyspa była również świadkiem morskiej katastrofy. W 1889 roku brytyjski pancernik HMS Sultan wpadł w pobliży Comino na skały. W wyniku uszkodzeń okręt - po ponad tygodniu walki o utrzymanie go na powierzchni - zatonął.

Atrakcje turystyczne

      Wśród atrakcji Comino prym wiedzie wieża Santa Marija - budowla obronna, zaprojektowana przez inżyniera Vittorio Cassara dla Kawalerów Maltańskich. Wzniesiona w 1618 roku wieża stanowiła istotne uzupełnienia systemu obronnego, w skład którego wchodziły rozmieszczone na Malcie fortyfikacje.
Pokaż cały opis

      Wzniesiona Cominona Comino wieża utrudniła działania miejscowych piratów, co znacząco poprawiło bezpieczeństwo komunikacji w obrębie archipelagu. Jej załogę stanowiło 130 zbrojnych. Wieża wyposażona była w liczne działa, pozwalające na kontrolę żeglugi pomiędzy Maltą i Gozo. W późniejszych latach Santa Marija została zmieniona kolejno na więzienie, szpital dla chorych na choroby zakaźne oraz schronienie dla zwierząt hodowlanych.
      Obecnie Santa Marija stanowi wspaniały przykład architektury obronnej. Dominując nad Comino, wieża jest również doskonałym tarasem widokowym. Poza turystami jej walory doceniły również służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo - znajduje się tam punkt obserwacyjny, utrudniający życie lokalnym przemytnikom i kłusownikom, polującym nielegalnie na wędrowne ptaki.
      Na początku XXI Santa Marija została gruntownie odrestaurowana. Kinomanów z pewnością zainteresuje fakt, że architektoniczne walory wieży zostały docenione przez przemysł filmowy - w jej murach rozgrywa się bowiem akcja filmu Hrabia Monte Christo.
      Wśród nielicznych budowli na wyspie na uwagę zasługuje również niewielka, katolicka kaplica. Budynek został Cominowzniesiony w 1618 roku, istnieją jednak źródła potwierdzające, że starsza kaplica została wzniesiona w tym samym miejscu znacznie wcześniej, jeszcze w XII wieku.
      O burzliwej przeszłości wysepki świadczy kolejna budowla obronna - St. Mary’s Battery. Pochodzące w 1716 roku stanowisko artyleryjskie zapewniało kontrolę nad cieśniną, oblewającą południowe wybrzeże wyspy.

Plaże i sporty

      Najpiękniejszy zakątek wyspy to Błękitna Laguna, której przepiękna sceneria wykorzystywana jest często do kręcenia filmów reklamowych. Na wyspie znajdują się trzy niewielkie, piaszczyste plaże. Dwie spośród nich należą do Hotelu Comino.
      Doskonałe warunki znajdą tu miłośnicy nurkowania, a zwłaszcza snorkelingu. Dużą atrakcję stanowią miejscowe jaskinie, których wiele znaleźć można wzdłuż wybrzeża. Na uwagę zasługuje między innymi Santa Marija Cave - efektowna jaskinia, do której można wpłynąć przez tunel, znajdujący się w jednej z zatok.
      Warto również odwiedzić znajdującą się w okolicy pobliskiej wysepki Cominetta rafę koralową. Dostęp do wielu Cominociekawych miejsc jest niemożliwy z lądu - na szczęście można do nich dotrzeć łodzią.
      Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z infrastruktury hotelu. Goście mają do dyspozycji dwa baseny, korty tenisowe i dobrze wyposażoną siłownię.

Noclegi

      Jedynym miejscem noclegowym na wyspie jest Hotel Comino i należące do niego bungalowy. Czterogwiazdkowy hotel został wzniesiony w 1960 roku i jest otwarty kwietnia do października. Poza prywatnymi plażami hotel oferuje baseny i niewielki ośrodek sportów wodnych.

Kuchnia

      Maleńka wysepka nie ma własnego stylu ani tradycji kulinarnych. Dostępne potrawy reprezentują jednak smaczną kuchnię maltańską. Wśród godnych uwagi potraw prym wiedzie ross il-forn, czyli ryż z wołowiną, zapiekany z serem.
      Warto również spróbować pasztetu rybnego oraz tympany - zapiekanego z wołowiną makaronu. Wśród alkoholi lokalnym specjałem jest produkowane na Malcie piwo, oraz słynne maltańskie wina - Lachryma Vitis i Marsovin.

Dodatkowe informacje

      Choć wyspa liczy tylko czterech stałych mieszkańców, jeżdżą po niej aż dwa pojazdy - ciężarówka, transportująca zaopatrzenie oraz samochód wożący w obrębie wyspy turystów oraz. Ze względu na stan samochodu, dający się we znaki kurz i niewielkie odległości, warto jednak zrezygnować z tego udogodnienia i skorzystać ze spaceru.
      Aby dostać się na wyspę najlepiej skorzystać z połączeń promowych z Malty lub Gozo. Własny transport promowy zapewnia również Hotel Comino - w tym wypadku pierwszeństwo mają jednak goście hotelowi.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl