Centrum turystyki uzdrowiskowej

Chorwacja » Dalmacja » Brač
Brač - Centrum turystyki uzdrowiskowej na Vidovej gorze

Vidova gora na środkowodalmatyńskiej wyspie Braču ma 778 metrów wysokości i jest najwyższym szczytem na wyspach Adriatyku. Na gorze znajduje się największy las czarnej sosny w basenie Morza Śródziemnego, a ze względu na mieszanie się powietrza górskiego z morskim, Vidova gora znana jest jako miejsce o naturalnych cechach leczniczych. Zostało to rozpoznane w jednej firmie szwajcarskiej, która zdecydowała się na otwarcie tutaj centrum turystyki uzdrowiskowej o wartości około 300 milionów euro. Centrum będzie pierwszą oazą turystyki całorocznej na wyspie Brač. Planowana jest budowa czterech klinik, hotelu z 850 miejscami, willi o wysokim standardzie, centrum wellness i handlowego, wielu obiektów sportowych i gastronomicznych oraz lądowiska dla helikopterów.

Vidova gora otrzymała nazwę od kościoła św. Vita, który kiedyś wznosił się na szczycie góry, a dziś jest ruiną. Mieszkańcy Braču już od dawna łączyli tę górę, o której jest wiele fantastycznych historii, ze starosłowiańskim bogiem Svevidem.

Ze szczytu Vidovej gory rozciąga się jedyny w swoim rodzaju widok w kierunku południa. U podnóża jest urodzajna i zielona bolska równina z charakterystycznym Zlatnim rtem, znaną plażą, która zaliczana jest do najpiękniejszych na świecie. Zimą Vidova gora często jest pokryta śniegiem i jeżeli drogi są przejezdne staje się zimowym miejscem wycieczek.

Wyspa Brač otrzymała swoją nazwę przawdopodobnie od jelenia, kultowego zwierzęcia plemion iliryjskich, które ją zamieszkiwały - brentos. Grecy nazywali ją Elphusa i Bretanide, od elaphos - jeleń.


Źródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Brač
Sandra (Bochnia, 2011-12-03) - Średnia ocena: 4.4
Wyspa Brac to idealne miejsce dla osób, które lubią zwiedzać jak i dla miłośników serfowania. Mieszkaliśmy w miejscowości Supetar ale codziennie byliśmy w innym mieście, żeby mieć porównanie i zobaczyć te wszystkie piękne zakątki, jakie kryje wyspa. Dla osób lubiących miejsca tętniące życiem, polecam miasto Bol. Jest tam sporo turystów i ciągle coś tam się dzieje. Oczywiście byliśmy na słynnej plaży Zlaty Rat.

Chorwacja » Dalmacja » Brač
Andrzej (Leszno, 2011-08-22) - Średnia ocena: 4.1
jedna z największych chorwackich wysp połozona na południu między Splitem i Makarską. Ma znaną ze zdjęć plażę w kształcie trójkątaktóra wydaje sie byc piaszczystą ale w rzeczywistosci jest zwirowa chociaz na samej wyspie jest podobno kilka małych piaszczystych plaż. Fajne miejsce dla rodzin z dziećmi bo woda na dużej odległości jest płytka. Wyspa ma dobrę połączenie promowe z lądem-my akurat płynelismy ze Splitu ale mozna się dostać tez od strony Makarskiej. Na wyspie panuja dobre warunki do uprawiania windsurfingu
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl