Ceara

Brazylia
Ceara - prawdziwy raj dla turystów z całego świata - jest jednym ze stanów Brazylii, położonym w północno-wschodniej części największego kraju Ameryki Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Nazwa tego stanu znaczy tyle, co "śpiew Jandayi" (Arantigi - malutkiej papugi, żyjącej na tym obszarze).

Historia

      Ceara została skolonizowana przez Portugalczyków na początku XVII wieku. Następnie była areną rywalizacji Holandii i Portugalii, zanim ostatecznie stała się portugalska, a od XIX wieku brazylijska. Była jednym z pierwszych brazylijskich stanów, w których zlikwidowano niewolnictwo. W XX wieku stała się miejscem spędzania niezapomnianych wakacji, łączących cearyjską dziewiczość z szaleństwem karnawału i bogactwem miejscowej kultury.

Geografia i klimat

      Ceara graniczy z kilkoma brazylijskimi stanami: Rio Grande do Norte, Paraíba, Pernambuco oraz Piauí. Ma niezwykle rozbudowaną linię brzegową, która łączy ją z Oceanem Atlantyckim. Jest położona częściowo na Wyżynie Brazylijskiej, a częściowo na nadbrzeżnej, oceanicznej równinie. Rzeki, które przepływają przez Cearę są małe i - z wyjątkiem kilku - wysychają w porze suchej. Największą z nich jest rzeka Jaguaribe, która - spływając w kierunku północno-wschodnim - wpada do oceanu w pobliżu miasta Aracaty.
      Środowisko naturalne Ceary jest niezwykle zróżnicowane. Składają się na nie wiecznie zielone lasy namorzynowe, sawanna kolczasta, dżungle, zarośla, jak również lasy tropikalne, w których występują typowe dla tego obszaru rośliny oraz zwierzęta. Na niżej położonych obszarach rosną brazylijskie lasy karłowate, zwane caatinga.
      Turystów cieszą szczególnie lokalne wodospady oraz plaże, spośród których najbardziej znane to: Canoa Quebrada, Jericoacoara, Morro Branco, Taíba oraz Flexeiras. Tworzą one dwa wybrzeża: Wschodu Słońca (Costa do Sol nascente) oraz Zachodu Słońca (Costa do Sol poente).
Pokaż cały opis

      Klimat Cearajest gorący i parny, jednak łagodzą go nadmorskie, orzeźwiające wiatry. Na wyższych obszarach jest niezwykle gorąco i sucho, przy czym noce bywają zimne, do czego powinni przygotować się miłośnicy namiotowych wypraw w góry. Dopiero w najwyższych partiach górskich (takich jak: Serra da Ibiapaba czy Serra do Araripe) można zaczerpnąć świeżego, rześkiego powietrza, gdyż tam temperatury są nieco niższe, choć nie na tyle, by zmarznąć. Rok podzielony jest na dwie pory - deszczową (od stycznia do czerwca) i suchą (od lipca do grudnia), w której trakcie sporadycznie można doświadczyć niewielkich opadów deszczu. To dzięki tamom (największą jest Açude Castanhao na rzece Jaguaribe) najważniejsze rzeki nie wylewają w porze deszczowej i nie wysychają w porze suchej.

Atrakcje turystyczne

      Ceara stawia na ekoturystykę, a to ze względu na jej nieco dziewiczy charakter. Dzikie plaże, wydmy, a także nieskażone cywilizacją obszary wiejskie wabią turystów, pragnących aktywnie wypocząć z dala od zgiełku zatłoczonych metropolii.
      Jedną z takich plaż jest Canoa Quebrada, położona 164 kilometry od stolicy Ceary. Miasto o tej samej nazwie to Cearaprawdziwa perła Ceary. Przyciąga ono turystów licznymi atrakcjami, takimi jak jazda konna, przejażdżki po wydmach, żeglarstwo, wspinaczka górska, windsurfing oraz kitesurfing. Wieczór w miasteczku można spędzić w jednym z wielu barów, restauracji tudzież uczestnicząc w którejś z imprez kulturalnych.
      Jednak najwięcej atrakcji dostarcza turystom Fortaleza - licząca ponad dwa miliony mieszkańców, tętniąca życiem stolica Ceary. Jako, że jest ona nastawiona na turystykę, podróżnik nie będzie miał problemu ze znalezieniem hotelu czy pensjonatu, których jest w mieście pod dostatkiem. Fortaleza położona jest na wybrzeżu, w związku z czym nie brakuje tam plaż oferujących całą gamę możliwości uprawiania sportów wodnych, nie wspominając o leniwym wylegiwaniu się na słońcu i czerpaniu energii słonecznej. Każda z plaż odznacza się swoim własnym, oryginalnym stylem oraz zewsząd dopływającą muzyką.
      To jednak nie wszystko. W stolicy Ceary spotkać można całe mnóstwo restauracji, w których zasmakujemy lokalnych potraw z owoców morza, a także barów serwujących wyszukane brazylijskie koktajle, dzięki czemu nocne Cearażycie miasta dostarczy przybyszom niezapomnianych wrażeń. Z kolei przechadzając się po miejskich uliczkach, z pewnością nie ominiemy straganów z ręcznie wykonanymi przedmiotami, a to dlatego, że lokalni producenci stawiają na tradycyjne rzemiosło, oferujące niepowtarzalną biżuterię, ozdoby i piękne, zdobione ubrania.
      W Fortalezie jest też wiele zabytków oraz obiektów kulturalnych, dzięki czemu spragniony artystyczno-intelektualnej strawy turysta nie będzie się nudził, a wczasy w tym miejscu z pewnością uzna za niepowtarzalne. Najsłynniejsza jest Statua Iracemy, znajdująca się na plaży Mucuripe. Nawiązuje ona do pierwszych portugalskich odkryć w Brazylii. Innymi kulturalnymi atrakcjami, których nie można pominąć zwiedzając to przepiękne miasto, są: Latarnia Morska, w której obecnie mieści się muzeum, Centrum Kultury i Sztuki Dragao do Mar, Muzeum Sztuki Współczesnej, Centrum Kulturalne Banco do Nordeste, jak również Planetarium Rubensa de Azevedo. Będąc w Fortalezie, warto też zwrócić uwagę na liczne imprezy folklorystyczne, tym bardziej, że lokalna sztuka i muzyka ludowa są niezwykle bogate i zróżnicowane. Występują w niej nawet tak odległe elementy, jak syryjsko-libańskie oraz afrykańskie motywy kulturowe. Oddaje to przebogatą przeszłość Ceary, będącej celem wypraw i miejscem osiedlania się ludzi z wielu zakątków świata. Stolica Ceary skupia w sobie wszystkie te elementy, co razem składa się na niezwykle zróżnicowana mozaikę kulturalno-artystyczną, będącą wizytówką Fortalezzy.
      Warto wybrać się do Fortalezzy w czasie brazylijskiego karnawału, który różni się od swego odpowiednika w innych brazylijskich miastach. Poza sambą, ulice miasta zalewane są przez artystów i tancerzy, do których chętnie przyłączają się turyści, reprezentujących najrozmaitsze elementy kulturowej mozaiki, co tworzy oryginalny styl znany jako maracatu.
      Zapraszamy państwa na niezapomniane wakacje do słonecznej Ceary.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl