Bułgaria

Zakwaterowanie w Bułgaria
Villa Efos, Bułgaria - największa baza ofert LAST MINUTE. Wycieczki last minute nie tylko na wakacje!, Bułgaria
Bułgaria to malowniczy kraj, który na mapie odnajdziemy w części południowo-wschodniej Europy, położony w historycznym regionie - na Półwyspie Bałkańskim. Sąsiadami Bułgarii od południa jest Grecja i Turcja, od północy Rumunią, którą oddziela rzeka Dunaj, od zachodu Bułgaria graniczy z Serbią i Macedonią, a wschodnią granicę państwa oblewa Morze Czarne. To właśnie czarnomorskie wybrzeże jest najbardziej obleganym miejscem przez turystów. Ale nie ma się czemu dziwić - złociste plaże, słońce, apetyczna kuchnia i gościnność mieszkańców przyciągają urlopowiczów jak magnes. Bujna przyroda i soczysta zieleń, lasy, malownicza linia brzegowa sprawiają, że słusznie nazywane jest ”Bułgarską Riwierą”. Czyste, szerokie plaże błyszczące złociście w słońcu dały nazwę kurortowi Złote Piaski, a nazwa najpiękniejszego kąpieliska i uzdrowiska - Słoneczny Brzeg, mówi sama za siebie. Bułgarię charakteryzuje bardzo urozmaicony krajobraz - od pasm górskich po szerokie, złote piaski wybrzeża. Także amatorzy ciszy odnajdą tu spokój na dzikich plażach, otoczonych wydmami, w zacisznych zatoczkach skrytych między skałami. Oprócz letniego plażowania Bułgaria to także świetne miejsce zimowego wypoczynku - Góry Riła nie zawiodą entuzjastów śniegu, pięknych krajobrazów i sportów zimowych. Ponadto na każdym kroku natrafia się tu na ślady przeszłości. Ziemia ta kryje wiele tajemnic - nie ma miasta ani miasteczka, gdzie historia nie odcisnęłaby swojego piętna. Największym miastem Bułgarii jest stolica - Sofia. Inne większe miasta to Płowdiw, Warna, Burgas, Ruse, Stara Zagora.

Klimat

Panuje tutaj klimat umiarkowany ciepły, suchy. Na wybrzeżu dzięki wpływowi morza wilgotniejszy, przez co łagodny i przyjemny. Idealny do plażowania. Średnia temperatura w lipcu, w centralnej części kraju wynosi 23°C, a na południu 25°C. Natomiast średnia temperatura wody od czerwca do września to 23°C. Klimat stwarza korzystne warunki do letniego wypoczynku.

Historia

[T]Dlaczego właśnie Bułgaria jest świetnym miejscem na wakacje? Entuzjaści historii i poznawania nowych kultur w swoich planach wakacyjnych powinni koniecznie uwzględnić Bułgarię, która - choć nie do końca doceniana, na pewno nie rozczaruje urlopowiczów. Przeszłość tego kraju jest bowiem bardzo burzliwa, a historyczne wydarzenia, pozostawiły w tym regionie szczególne dziedzictwo kulturalne. Bułgaria pamięta starożytne cywilizacje i wielkich ludzi. Wcześniej te tereny zamieszkiwały różne ludy - plemiona trackie, przejściowo także celtyckie, Rzymianie, później stały się miejscem najazdów Hunów i Gotów, aż do roku 681, kiedy to datuje się powstanie państwa bułgarskiego. Wtedy tereny dzisiejszej Bułgarii zasiedliły plemiona Protobułgarów, których przywódca chan Asparuch założył państwo ze stolicą w Plisce. W historii Bułgarii wiek IX przyniósł dwa przełomowe dla jej dalszych dziejów wydarzenia: chrystianizację kraju za panowania cara Borysa (863 r.) i związaną z tym działalność braci misjonarzy - Cyryla i Metodego, pionierów języka, twórców najstarszego pisma starocerkiewno słowiańskiego, mecenasów kultury słowiańskiej oraz powstanie w 893 r. drugiego państwa bułgarskiego ze stolicą w Presławiu. Tereny Bułgarii zostały podbite przez Bizancjum w 1018 r. i uległy jego wpływom kulturowym. Bizantyjska okupacja pozostawiła swoiste pomniki niewoli w postaci klasztorów i cerkwi, pozostałości architektonicznych, które dziś cieszą oczy turystów. Rok 1188 to data utworzenia przez cara Asena trzeciego państwa bułgarskiego ze stolicą w Wielkim Tyrnowie, które w 1396 r. najechali Turcy osmańscy. Także ten okres niewoli odcisnął na bułgarskiej kulturze i mentalności swoje piętno. Ducha islamu poczujemy zwiedzając liczne meczety, twierdze, łaźnie, które na stałe wpisały się w tamtejszy krajobraz. Niepodległość Bułgaria odzyskuje w 1878 r. Powstaje Księstwo Bułgarskie ze stolicą w Sofii. XX wiek na kartach jej historii zapisał się niezbyt szczęśliwie - to wojny bułgarskie oraz dwie wojny światowe, a następnie proklamowanie republiki ludowej i sprawowanie władzy przez Bułgarską Partię Komunistyczną. Dopiero 1990 rok przynosi prawdziwą niepodległość. Obecnie Bułgaria jest członkiem NATO i Unii Europejskiej.
Pokaż cały opis


Zabytki

Obcokrajowcy Bułgarianie tylko dla złocistych plaż i Morza Czarnego przybywają do Bułgarii. Bułgaria to kraj o zawiłych dziejach, pozostający pod wpływami różnych kultur, czego świadectwem będzie cerkiew, meczet, czy historyczny ślad w postaci twierdzy, mostu, pomnika. Ten kraj skrywa wiele cennych zabytków. Bułgaria może się pochwalić aż 9 miejscami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do skarbów tamtejszej kultury zalicza się Cerkiew Bojańską koło Sofii - średniowieczną prawosławną świątynię, pochodzącą z XIII w., z mistrzowsko wykonanymi freskami. Koniecznie trzeba zobaczyć jedyny w swoim rodzaju i jedyny taki zabytek w Europie, jakim jest Jeździec z Madary - średniowieczna płaskorzeźba wykuta w piaskowcu, przedstawiająca jeźdźca, który przebija włócznią lwa. Obok reliefu skalnego znajdują się napisy mówiące o zwycięstwach chanów bułgarskich. Centrum kultu stał się kolejny zabytek na liście, czyli zespół cerkwi wykutych w skale w Iwanowie. Stanowią one arcydzieło bułgarskiej sztuki sakralnej. To wykute w skale, 32 metry ponad poziomem rzeki Rusenski Łom, klasztory, kościoły i kaplice, znajdujące się w pobliżu wsi Iwanowo. Do popularnych zabytków należy także grobowiec tracki w Swesztari oraz tracki grobowiec Bułgariaz Kazanłyku, który pochodzi z okresu hellenistycznego i stanowi część ogromnej, liczącej ponad 500 obiektów nekropolii. Dech w piersiach zapiera zabytkowe miasto Nesebyr - starożytna osada rybacka, w której zachowały się ruiny dawnej rzymskiej architektury, malownicze drewniane domy, wybudowane w XIX w. oraz wąskie, kamienne uliczki, które nadają romantycznego charakteru panoramie miasta. W zachodniej Bułgarii najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem jest Monastyr Rilski - najsłynniejszy i największy zarazem prawosławny klasztor, założony przez św. Iwana w X w., usytuowany u stóp masywu Riła. Kopuła tej świątyni skrywa piękne ikony i malownicze freski. Na liście UNESCO znajdują się także dwa miejsca, będące dziełem samej natury: Rezerwat przyrody Srebyrna oraz Park Narodowy Piranu. Pierwszy obejmuje jezioro i okoliczne tereny, a znany jest przede wszystkim z ponad 170 gatunków ptaków, takich jak kormorany, pelikany i czaple. Natomiast drugi to park, w ramach którego usytuowanych jest ponad 180 polodowcowych jezior. Jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej. Wiedzie przez niego stary szlak winiarski.

Kuchnia

Specyfikę tego miejsca poznamy degustując przysmaki miejscowej kuchni. Kuchnia bułgarska to typowa Bułgariakuchnia bałkańska, dlatego w bułgarskim menu znajdziemy potrawy charakterystyczne dla narodów zamieszkujących półwysep. Bułgarska sztuka kulinarna łączy w sobie elementy kuchni tureckiej, greckiej, a nawet niemieckiej. Od Turków Bułgarzy zapożyczyli kebaby i jogurty. Nabiał, zwłaszcza sery, a przede wszystkim zapożyczona z Grecji feta, także są często wykorzystywane do przyrządzania posiłków. Na talerzach Bułgarów królują przede wszystkim warzywa, z których przyrządza się pyszne i zdrowe sałatki oraz surówki, inne na każdą porę roku. Największą popularnością i wzięciem cieszy się, będąca wizytówką bułgarskiego menu, szopska sałata - mieszanka papryki, zarówno ostrej, jak i słodkiej, ogórka, pomidora, natki pietruszki, sera fety z dodatkiem przypraw. Bułgarzy uwielbiają dania mięsne przypominające gulasz - jak kawarma czy giuwecz. Czego koniecznie musimy skosztować, będąc w Bułgarii? Za przysmak uchodzą musaki - rodzaj zapiekanki z warzyw i ryżu, na wierzchu których znajduje się jajko z mlekiem, po upieczeniu tworzące chrupiącą skórkę. W nadmorskich okolicach do przygotowania posiłków wykorzystuje się dary morza i jada dużo ryb. Typowe dla regionu desery to przede wszystkim ciasta napączowane słodkimi syropami, jak bakława, czy rewane. BułgariaCo nas może zaskoczyć w bułgarskim menu? Chyba najbardziej obcy naszemu podniebieniu będzie tarator - bardzo lubiana zupa z ogórka i czosnku na jogurcie. Czego natomiast nie znajdziemy w bułgarskiej restauracji? W karcie dań nie natrafimy raczej na potrawy mączne, jak np.; kluski czy pierogi, które występują bardzo rzadko w bułgarskiej kuchni.
Jeśli chodzi o alkohol to specjalnością jest oczywiście rakija, mocna wódka przyrządzana z różnych owoców: najbardziej popularna jest śliwowica, ale istnieje tez odmiana przyrządzana z moreli, winogron, a nawet płatków róż. Każdy region Bułgarii specjalizuje się w produkcji innej odmiany. Bułgaria posiada też długie tradycje winiarskie, dlatego trzeba spróbować znanych na całym świecie win, jak np. melnik. Z innych alkoholi warto skosztować też mastyki, bułgarskich win musujących, jak np. Iskra, Santa Monica, czy najlepszych rodzajów piwa: Astika, Kamenica i Zagorka.
Nawet wybrednym turystom zasmakują tutejsze specjały. Jak mówi bułgarskie powiedzenie - ”Dobrata chrana sama se chwali”, czyli dobre jedzenie samo się chwali, co najlepiej oddaje istotę kulinarnych tradycji tego kraju.

Kultura Bułgariai obyczaje

W życiu codziennym Bułgarów tradycja kulinarna i sztuka jedzenia mają duże znaczenie. Przyrządzanie jedzenia odbywa się według rytuału - ma swoje miejsce, czas i oczywiście sposób przygotowania. Posiłki są celebrowane i spożywane zazwyczaj w większym gronie. Obiad to swoista uczta, która zazwyczaj trwa dość długo. Jeszcze przed jedzeniem często podawana jest szopska sałatka i kieliszek rakiji. Na pierwsze danie serwowana jest czorba, czyli gęsta i pikantna zupa, a po niej przychodzi kolej na mandżę, czyli główne danie. Bułgarzy do obiadu piją wino, a po posiłku serwowany jest deser. Do prawie każdego posiłku jada się chleb, który zjadany jest w specyficzny sposób: leżący na brzegu talerza łamie się kawałek po kawałku.
Jako że tutaj tradycje winiarskie są bardzo długie, wino jest dla Bułgarów szczególnie ważne i dlatego organizuje się liczne święta z jego okazji. Największym i najbardziej znanym jest Święto Winobrania, które jest ruchome i zależy od momentu dojrzewania winogron. W tym dniu odbywa się procesja, na czele której kroczą młode dziewczęta niosące wypełnione po brzegi kosze z winogronami. Za nimi jadą pełne winogron wozy, a wszystko to odbywa się przy dźwiękach muzyki.
Bułgarzy słyną ze swojej gościnności i życzliwości. Każdy gość, także niezapowiedziany, jest wylewnie witany i proszony do wspólnego stołu. Nie należy odmawiać, ponieważ odmowa odbierana jest za afront. Według zwyczaju gość powinien się odwdzięczyć gospodarzom za gościnę i ofiarować kwiaty lub słodycze. Należy także pamiętać o specyficznej mowie ciała w Bułgarii, gdzie odwrotnie interpretuje się kiwnięcia głowa na ”tak” i ”nie”, co jest często powodem nieporozumień między obcokrajowcami a mieszkańcami.

Bułgaria to czar morza, które wdziera się na złote plaże. To bałkańskie wzgórza, które pokrywają lasy, winnice i sady. To źródła mineralne i ukryte zatoczki. To widoczne ślady przeszłości - starożytne cerkwie, rzymskie zabudowy, średniowieczne twierdze i zamki, tureckie łaźnie i meczety. Bułgaria jest krajem o fascynującej historii, przyjemnym klimacie i niezwykle atrakcyjnych turystycznie miejscach. Oferuje szeroką gamę form wypoczynku. Amatorzy aktywnego spędzania czasu także znajdą tu coś dla siebie. Bułgaria to propozycja dla tych, którzy lubią wspinaczki, turystykę górską, rowery. Swoim pasjom mogą się tutaj także oddać entuzjaści kajakarstwa, nurkowania czy lotniarstwa. Pomyślne wiatry cieszą żeglarzy i amatorów windsurfingu. Nie trzeba wcale udawać się w daleką podróż, żeby wkroczyć w całkiem inny, egzotyczny świat, bowiem Bułgaria należy do obcego nam kręgu kultury prawosławnej. Nasza propozycja to noclegi, apartamenty prywatne, hotele i kwatery prywatne, także w ofercie last minute i standardzie all inclusive. Zapraszamy do słonecznej Bułgarii!
Zobacz również:
Popularne obiekty
Kraje
Regiony
Obiekty w pobliżu
Filmy
Ciekawostki
Villa Efos Villa Efos od 6.71 € / 6.71 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, obiadokolacje kilka dań do wyboru z karty, śniadanie kontynentalne w godzinach 08:00 - 09:30 . Ośrodek oferuje: Odległość: 650 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; leżaki na plaży (płatne);... Apartamenty Palazzo Apartamenty Palazzo od 13.86 € / 13.86 PLN Położenie: Bez wyżywienia. możliwość dokupienia: śniadanie, obiadokolacja. Ośrodek oferuje: Odległość: 550 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste; prysznic; leżaki na plaży... Apartamenty Sunny Beach Hills Apartamenty Sunny Beach Hills od 8.64 € / 8.64 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 150 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego (łódki,... Hotel Ivana Palace Hotel Ivana Palace od 13.86 € / 13.86 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie kontynentalne, bufet, kawa i herbata w cenie w godzinach 07:30 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 450 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w... Apartamenty South Pearl Apartamenty South Pearl od 16.43 € / 16.43 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste; plaża strzeżona (ratownik); leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu... Apartamenty Watermill Apartamenty Watermill od 13.00 € / 13.00 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste; prysznic; leżaki na plaży (płatne); parasole na plaży (płatne); wypożyczalnia sprzętu wodnego (łódki,... Hotel Detelina Hotel Detelina od 9.43 € / 9.43 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja, śniadanie bufet w godzinach 08:00 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 550 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste; leżaki na plaży... Apartamenty Poseidon Apartamenty Poseidon od 18.86 € / 18.86 PLN Ośrodek oferuje: Odległość: 350 m; tekstylna; rodzaj plaży (podłoże): piaszczysta; łagodne zejście do morza; rodzaj dna w morzu: piaszczyste; leżaki na plaży; parasole na plaży; dostęp do plaży: pieszo - blisko; koszt wypożyczenia parasoli i... Hotel Sirena Hotel Sirena od 9.57 € / 9.57 PLN Położenie: Śniadanie; obiadokolacja w godzinach 07:30 - 10:00 . Ośrodek oferuje: Odległość: 550 m; tekstylna. Do dyspozycji gości: Basen odkryty (rodzaj wody: słodka), leżaki przy basenie, parasole przy basenie, brodzik dla dzieci.... Hotel Tintyava Hotel Tintyava od 22.71 € / 22.71 PLN Położenie: Śniadanie; obiad; kolacja; all inclusive. Ośrodek oferuje: Odległość: 250 m; tekstylna. Wyposażenie pokoi: Bilard. Do dyspozycji gości: Tenis stołowy, basen odkryty (rodzaj wody: słodka), leżaki przy basenie, parasole przy...
Peru Peru Peru - poznaj tajemnicę starożytnych Inków! Podstawowe informacje        Peru to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych krajów na Ziemi, posiadające niezwykle zróżnicowane środowisko naturalne. Jego... Egipt Egipt Egipt - kraina pełna niespodzianek!        Egipt jest krajem wspaniałych budowli, przepięknych dzieł kultury i sztuki oraz fascynujących wierzeń. To ziemia piramid i faraonów , miejsce pełne tajemnic i... Ekwador Ekwador Położenie i specyfika        Ekwador położony jest na wybrzeżu zachodnim Ameryki Południowej nad Oceanem Spokojnym, w sąsiedztwie Peru (z którym graniczy na południu) i Kolumbii (z którą dzieli granicę... USA USA Położenie        Stany Zjednoczone Ameryki to państwo w Ameryce Północnej , od północy graniczące z Kanadą , od południa z Meksykiem . Jego zachodnie wybrzeże obmywają wody Oceanu Atlantyckiego, a wschodnie –... Australia Australia Australia to kraj położony na Półkuli południowej, obejmujący najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Krajami sąsiadującymi z Australią na północy są: Indonezja , Timor... Papua Nowa Gwinea Papua Nowa Gwinea Podstawowe informacje        Papua Nowa Gwinea to jeden z najmniej poznanych zakątków świata. Jeśli marzą ci się wakacje w prawdziwym raju, ze względu na roślinność, pogodę , możliwość uprawiania sportów... Anglia Anglia Miasta spowite gęstą mgłą, domy – bliźniaki (semi) na przedmieściach, ryba z frytkami (fish and chips), przydrożne puby, herbaciarnie, hrabstwa pełne sielskich, wiejskich krajobrazów, pewna nostalgia lub, jak ktoś woli, melancholia i dystans... Mali Mali Afryka to dość oryginalny, a przy tym fascynujący cel wakacyjnych podróży. Jednym z interesujących jej zakątków jest pełne tajemnic państwo Mali . Podróż do tego kraju to fantastyczna przygoda dla ciekawych świata odkrywców – ludzi... Mongolia Mongolia Mongolia kojarzy się przede wszystkim z bezkresnymi stepami, które od najdawniejszych czasów były siedzibą uwielbiających wolność koczowniczych plemion. Ale Mongolia to także pustynia Gobi , na której odnajdywane są prastare szczątki nie tylko... Mauritius Mauritius Położenie        Mauritius jest niewielką wyspą położoną na wodach Oceanu Indyjskiego, w pobliżu Madagaskaru . Państwo razem z Rodrigues , Cargados Carajos , Reunion oraz wyspami Apalega należy do... Wietnam Wietnam Wietnam to państwo położone w Azji Południowo – Wschodniej, graniczące z Kambodżą , Laosem i Chinami . Podzielone jest na 58 prowincji, a te z kolei składają się z dystryktów. Najdłuższą rzeką tego kraju - oraz całego Półwyspu... Tanzania Tanzania Położona we Wschodniej Afryce Tanzania jest jednym z wymarzonych miejsc dla turystów . Na jej terenie znajdują się zarówno słynne z safari sawanny, jak i jedne z najpiękniejszych plaż na świecie, a także wyrastający prosto z płaskowyżu... Sri Lanka Sri Lanka Dzisiejsza nazwa państwa oznacza w sanskrycie " olśniewający kraj ". Została ona przyjęta w 1972 roku. Pośród innych wcześniej używanych nazw Sri Lanki wymienić można arabską nazwę Tenerism ("wyspa rozkoszy"), bądź określenie "Wyspa nauki"... Zanzibar Zanzibar Zanzibar jest to zarówno nazwa tropikalnej wyspy, należącej do Tanzanii , jak i miasta położonego na wyspie, będącego zarazem jej stolicą. Ten zakątek świata słynie z plantacji goździkowców i z palm kokosowych.... Malediwy Malediwy Muhammad Ibn Batutta, podróżnik pochodzący z Tangeru , uznawany za jednego z wybitniejszych geografów arabskich późnego średniowiecza napisał w powieści " Osobliwości miast i dziwa podróży ": "Mieszkańcy Malediwów są sunnitami, odznaczają się... Botswana Botswana Botswana , mimo, że piękna i pełna niespodzianek, nie jest celem wycieczek zbyt wielu turystów. Głównym powodem jest fakt, że kraj leżący w południowej części Afryki , nie ma bezpośredniego dostępu do morza – a właśnie takie kurorty są... Ukraina Ukraina Położenie i klimat       Ciągnące się kilometrami stepy, urokliwe plaże Krymu czy niezmierzone szlaki turystyczne - oto, jak polskim turystom kojarzy się Ukraina . Należy jednak pamiętać, że Ukraina to... Szwajcaria Szwajcaria Szwajcaria , a właściwie Konfederacja Szwajcarska (niem. Schweizerische Eidgenossenschaft ) to państwo federacyjne. Jest położone między dwoma łańcuchami górskimi - na południu są to Alpy , na północy - Jura . Centrum kraju, zamieszkiwane... Azerbejdżan Azerbejdżan Azerbejdżan to mały kraj nad Morzem Kaspijskim położony na Zakaukaziu . Główne zyski czerpie z wydobywania ropy naftowej, choć w ostatnich latach coraz bardziej znaczącym sektorem gospodarki staje się turystyka. Nie jest to jeszcze... Burundi Burundi Podstawowe informacje       Jeśli chcesz przeżyć niezapomniane wakacje w miejscu, które jeszcze nie zostało w zupełności skomercjalizowane, koniecznie wybierz się na wczasy do Burundi . Ten kraj położony w...

Najnowsze

Produkty w Bułgarii 2011-09-19
Typowe produkty bułgarskie to haftowane bluzki i sukienki, pościel, kobierce, olejki różane i goździkowe, wyroby garncarskie, galanteria skórzana, lalki i stroje ludowe, biżuteria srebrna, płyty CD...

Bary w Bułgarii 2011-09-11
Bary bułgarskie są doskonałym miejscem do spotkań licznie przyjeżdżających turystów. Jedzenie w Bułgarii jest niedrogie, a ceny w najtańszych barach stanowią z reguły jedną trzecią cen w dobrych...

Plaże w Bułgarii 2011-09-06
Podobnie jak w wielu krajach plaże w Bułgari nalezą do kilku kategorii.W Bułgarii znajdziemy plaże piaszczyste, bardzo szerokie, czyste powietrze, miejsca idealne dla rodzin z małymi dziecmi. Są...

Oferta wyjazdów do Bułgarii 2011-08-23
Adriatyk jako biuro podróży jest również organizatorem pobytów w Bułgarii. Posiadamy szeroką ofertę zawierającą najbardziej atrakcyjne miejscowości wypoczynkowe wybrzeża Morza Czarnego. Oferta jest...

Dojazd do Bułgarii 2011-08-20
Wiele ludzi odwiedza Bułgarię w trakcie sezonu letniego, większość stanowią uczestnicy wczasów i wyjazdów zorganizowanych, korzystający z bezpośrednich połączeń lotniczych, autokarowych bądź...

Parki Narodowe w Bułgarii 2011-08-12
Rilski Monastyr Park PrzyrodyRilski Monastyr Park Przyrody powstał w 2000 roku i obejmuje obszar 27 370,3 ha. W parku zanajduje się uniktowa roślinność a taże zwierzęta, wiele hektarów łąk a...

Klimat i temperatura w Bułgarii 2011-08-09
Klimat Bułgarii jest umiarkowany kontynentalny, a więc ciepły i suchy, nad morzem panuje klimat wilgotniejszy - podzwrotnikowy. Od czerwca do września temperatura wody morskiej wynosi 20°C. Średnia...

Atrakcje w Bułgarii 2011-08-03
Sofia - Głównymi atrakcjami stolicy Bułgarii są:Góra Witosza - spacer wokół monastyru Dragalewskiego; przejażdżka wyciągiem krzesełkowym do Aleko na zboczu góry. Pasmo Witosza jest najczęściej...

Opłaty drogowe w Bułgarii 2011-07-13
Wybierając się w podróż do Bułgarii samochodem należy pamiętać o opłatach drogowych w poszczególnych krajach. Poniżej podane zostały orientacyjne ceny i rodzaje opłat, które należy uiścić.Słowacja...

Apartamenty w Bułgarii 2011-07-08
Bułgarskich apartamentów nie należy mylić z apartamentami o podwyższonym standardzie. Apartamenty są bardzo popularnym rodzajem zakwaterowania w Bułgarii. Apartamenty są to w pełni wyposażone...

Wyjazdy do Bułgarii 2011-06-09
Biuro podróży Adriatyk jest bezpośrednim organizatorem wyjazdów do Bułgarii. Swoją ofertę kieruje do szerokiego grona klientów. Bułgaria to kraj różnorodny i atrakcyjnym pod wieloma względami dla...

Kwatery w Bułgarii 2011-05-09
BurgasTo czwarte pod względem wielkości miasto w Bułgarii, położone w środkowo południowej części wybrzeża Morza Czarnego. W niewielkiej odległości znajdują się świetnie rozwinięte kurorty...

Park Narodowy Vitosha (Witosza) 2011-04-08
Park Narodowy Vitosha (Witosza) utworzono w 1934 roku. Ma powierzchnię 26 606 ha. Znajduje się w nim najdłuższa jaskinia w Bułgarii, Duchłata. Park Narodowy Witosza leży w zachodniej części...

Opinie o Bułgarii 2011-03-09
Kiten to niewielka miejscowość. Od hotelu o nazwie Green Park do centrum jest 20 min piechotą Miasteczko jest małe ale urokliwe, są w nim ciekawe restauracje i kawiarnie. Hotel nowoczesny,...

Tanio do Bułgarii 2011-03-09
Wtedy kiedy sezon się kończy warto jechać na słoneczną Riwierę Bułgarską. Ceny są mniejsze niż w sezonie, można tanio wypocząć w miejscowościach turystycznych. Również w trakcie sezonu kurorty...

Park Narodowy Central Balkan (Bałkan Środkowy) 2011-03-08
Park Narodowy Central Balkan (Bałkan Środkowy) leży w samym sercu Bułgarii, w środkowej i wyższej partii gór Bałkanów. Jest jednym z największych europejskich parków narodowych. Został utworzony w...

Hotele w Bułgarii 2011-03-05
Zgodnie ze słownikowym terminem hotel jest to obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej posiadający liczbą co najmniej 10 pokoi, głównie jedno i dwuosobowych. Poza tym oferuje pełen...

Rozrywka w Bułgarii 2011-02-09
Rozrywek w Bułgarii nie brakuje: od rozmaitych festiwali po kina, kluby nocne i operę. Większość Bułgarów latem woli jednak głównie przesiadywać w kawiarniach i przyglądać się otoczeniu. W każdym...

Park Narodowy Riła 2011-02-08
Park Narodowy Riła to największy park narodowy w Bułgarii. Leży ok. 100 km na południe od Sofii, w najwyższej części gór Rila. Rozciąga się na grzbietach górskich i u podnóża czterech głównych...

Restauracje w Bułgarii 2011-01-19
Restauracje Bułgarskie w wielu kurortach są otwarte w sezonie letnim cały dzień i z reguły serwują wszystkie potrawy z karty niezależnie od pory dnia. Można w nich spotykać się z przyjaciółmi i...

Losowe

Park Narodowy Pirin 2011-01-01
Jego początki to 1962 r., kiedy to Narodowy Park Wichren został przekształcony w Narodowy Park Pirin. Nazwa tych strzelistych, wapiennych gór wywodzi się od imienia słowiańskiego boga burz i...

Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Bułgaria » Region Złote Piaski » Złote Piaski » Hotel Royal
Marek (Wrocław, 2014-01-11) - Średnia ocena: 5.0
Świetna lokalizacja, http://hostelroyal.pl, Miła obsługa, Ładne pokoje

Bułgaria » Region Złote Piaski » Kranevo » Hotel Sirena
Maciej (Jasin, 2012-11-13) - Średnia ocena: 2.2
Mały hotelik przez to spokojny. Miła obsługa.

Bułgaria » Region Słoneczny Brzeg » Słoneczny Brzeg » Hotel Ivana Palace
Beata (Krosno, 2012-11-03) - Średnia ocena: 4.4
miła obsługa, standart do ceny bardzo dobry, czystość, duzy basen, plac zabaw dla dzieci, niedaleko od promenady - przez to troszkę ciszej niż przy głównym trakcie, na miejscu wszystkie potrzebne rzeczy typu: sklep, przystanek autobusowy, apteka itp.

Bułgaria » Region Złote Piaski » Kranevo » Hotel Kristel Park
Maksymilian (Gliwice, 2012-10-14) - Średnia ocena: 4.0
Kameralność, miła atmosfera

Bułgaria » Region Słoneczny Brzeg » Obzor » Hotel Casablanca
Artur (Kraków, 2012-10-11) - Średnia ocena: 3.2
Zaletą tego Hotelu jest niewątpliwie Cena oraz bardzo fajne, duże pokojo-apartamenty w hotelu.

Bułgaria » Region Słoneczny Brzeg » Słoneczny Brzeg » Hotel Ivana Palace
Wioletta (Lubań, 2012-10-11) - Średnia ocena: 3.6
Hotel godny polecenia. Pokoje przestronne, czyste. Bułgaria mile nas zaskoczyła. Słoneczny Brzeg tętni życiem nocnym. Kurort świetny dla imprezowiczów i dla rodzin z dziećmi. Ceny podobne jak w Polsce, niekiedy nieco wyższe. Cieszę się, że wybraliśmy opcję samych śniadań, bo nie byliśmy związani czasowo - a idąc promenadą ciężko oprzeć się i nie podjadać. Na plaży niestety leżaki i parasole dość drogie - po 8 l. Warto wybrać się i zwiedzić pobliski Nesebar, bardzo klimatyczna miejscowość. Ogólne wrażenia z pobytu są bardzo pozytywne. Pogoda zawsze dopisywała.
Bułgaria » Region Złote Piaski » Złote Piaski
Zenek (Gdynia, 2012-10-06) - Średnia ocena: 4.2
było raczej dobrze dla nie wymagających

Bułgaria » Region Złote Piaski » Topola
DAMIAN (JAWORZNO, 2012-09-19) - Średnia ocena: 1.9
Ośrodek Topola Ski Resort, miejscowość wybrałem ze względu na bardzo atrakcyjną oferte hotelu - rewelacja, piękne widoki , położony na wzniesieniu, czysto, dużo atrakcji , w tej cenie a nawet 50%+ nic lepszego się nie znajdzie w Bugarii, blisko do Złotych Piasków jak ktoś potrzebuje nocnego zycia ( ok. 40km - byłem autem ), dużo sportu na terenie ośrodka a będzie więcej poniewaz na ukończeniu było drugie boisko/kort

Bułgaria » Region Słoneczny Brzeg » Słoneczny Brzeg
Katarzyna (Żyrardów, 2012-09-17) - Średnia ocena: 4.7
Dla osób lubiących zabawę i nocne życie towarzyskie miejsce idealny.

Bułgaria » Region Słoneczny Brzeg » Obzor
Wojciech (Prazmów, 2012-09-15) - Średnia ocena: 4.5
Fajne ciche miejsce , dobre ceny.

Bułgaria » Region Słoneczny Brzeg » Słoneczny Brzeg
Mariusz (Gostyń, 2012-09-13) - Średnia ocena: 4.8
piekne miasteczko,gdzie łączy sie epoka "demoludów " z nowoczesnością ,piekne plaże ( nawet naturystyczna),fajna baza wypadowa,duzo sklepów ,tanio!!!,czysto,bezpiecznie ,kurs euro na stałym poziomie ,blisko Neseber (najstarsze miasto w Bułgarii,podobne do naszego Helu,20 min spacerkiem)

Bułgaria » Region Słoneczny Brzeg » Sveti Vlas
Mariusz (Katowice, 2012-08-26) - Średnia ocena: 4.5
Ładna czysta miejscowość bardzo blisko głośnego i bardzo rozrywkowego dużego kompleksu wakacyjnego Słonecznego Brzegu. Wiele atrakcji na wysokim poziomie , porządek , ład , spokój ale i wiele ciekawych atrakcji dla chcących z nich korzystać. Spora różnica pomiędzy Słonecznym Brzegiem w którym jest hotel na hotelu wszędzie hałas , kupę ludzi i na plaży nie udzie znależć miejsca . Sveti Vlas to według mnie numer 1 w Bułgarii. Polecam Sveti Vlas rodzinom z dziećmi oraz osobą ceniącym sobie spokojny wypoczynek. Jestem tu 2 raz i jeszcze się tu napewno pojawię
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl