Bonaire

Karaiby

Warning: Division by zero in /home/lastkzzs/www/lasty.com.pl/include/smarty3/plugins/modifier.insert_img_into_desc.php on line 10
Bonaire, czyli wakacje spod znaku słońca i błękitu

      Wśród bezkresnych wód Morza Karaibskiego, u wybrzeży Wenezueli, położone są trzy wspaniałe wyspy, wchodzące w skład Antyli Holenderskich i określane zwykle wspólnym mianem wysp ABC. W ich skład wchodzą Aruba, Curacao i Bonaire, którą dziś właśnie proponujemy jako miejsce wymarzonych wakacji, wypełnionych słonecznym wypoczynkiem i wodnym szaleństwem pośród błękitu tutejszych wód. Uformowana na kształt bumerangu, osiągająca 39 km długości i od 5 do 11 km szerokości, zajmuje powierzchnię niespełna dwustu dziewięćdziesięciu kilometrów kwadratowych i zamieszkiwana jest przez około dziesięć tysięcy osób. Stosunkowo niewielka więc, stanowi doskonałą odskocznię od zgiełku metropolii i rokrocznie zwabia na swoje tereny całe rzesze turystów, oferując im wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych i niezapomniane widoki, gwarantowane przez tutejsze ukształtowanie terenu oraz miejscową florę i faunę.
      Stolicę Bonaire stanowi Kralendijk – niewielkie miasteczko, zamieszkiwane przez niewiele ponad trzy tysiące mieszkańców, naprzeciw którego usytuowana jest maleńka wysepka o znaczącej nazwie Klein Bonaire. Niezamieszkana, sucha i dość skalista, wydaje się miejscem stosunkowo mało przyjaznym, a jednak wciąż przyciąga w swoje strony kolejne zastępy pasjonatów podwodnych rozrywek, kusząc ich imponującą rafą koralową. Bajeczne warunki do nurkowania to oczywiście główna atrakcja obydwu wysp, choć nie mniejszym zainteresowaniem gości Bonaire cieszą się również flamingi, iguany i dziko żyjące osły, podlegające zresztą ścisłej ochronie.
      Wielkim atutem wyspy jest pogoda, niemal zawsze sprzyjająca turystycznym wypadom – czy to na plażę, czy na całodniowe zwiedzanie. Ponieważ średnia roczna temperatura powietrza wynosi tu 27°C, z nieznacznymi odchyleniami w zależności od pory roku, wody zaś – od 25 do 30°C, na opcję last minute możemy bez obaw decydować się w praktycznie każdym momencie, niekoniecznie latem.

Karaibski raj dla nurków
Pokaż cały opis

      Bajecznie usiane po karaibskim dnie rafy koralowe są gwarancją niesamowitej przygody i przepięknych, podwodnych pejzaży, których doświadczać możemy z każdego bodaj miejsca wyspy. Najdogodniejsze tereny znajdują się w okolicach zachodniego i południowego wybrzeża, gdzie bez większych trudności znajdziemy wypożyczalnie sprzętu i szkoły nurkowania tak dla zaawansowanych, jak i początkujących. Każdy odwiedzający Bonaire nurek powinien nabyć przepustkę do Morskiego Rezerwatu Przyrody i odbyć testowe nurkowanie, na podstawie którego ocenione zostaną jego dotychczasowe umiejętności oraz stan ekwipunku, jakim dysponuje. Testy przeprowadzane są przez wzgląd na bezpieczeństwo zarówno samego nurkującego, jak i tutejszych raf, które w wyniku niekontrolowanych ruchów bądź niewiedzy nurka mogłyby ulec zniszczeniu. Później droga do podwodnego szaleństwa stoi przed nami otworem i nurkować możemy praktycznie wszędzie i o każdej porze – do dyspozycji pozostaje bowiem około sześćdziesiąt miejsc dostępnych z lądu i dodatkowe dwadzieścia, dostępnych z łodzi.
      Bonaire nie bez powodu bywa zresztą określane mianem stolicy światowego nurkowania z plaży – to tu znajdują się jedne z najlepiej zachowanych raf koralowych tak na Karaibach, jak i na całym świecie, które od 1979 roku podlegają ścisłej ochronie. Co ciekawe, nawet na tablicach rejestracyjnych miejscowych samochodów widnieje logo "Diver's Paradise", a więc "Raj dla nurków". Bez względu na to, czy na podwodne zwiedzanie zdecydujemy się bezpośrednio na Bonaire, czy może wybierzemy nie tak znowu odległą, siostrzaną Klein Bonaire, mamy gwarancję, że warunki do nurkowania spełnią nasze oczekiwania, a z podróży w głąb karaibskiego raju wrócimy naprawdę usatysfakcjonowani.

Atrakcji ciąg dalszy

      Jeśli nurkowanie nie należy do naszych ulubionych sportów, z powodzeniem znajdziemy dla siebie także inne zajęcie. Możemy zdecydować się na windsurfing, snorkeling czy kajakarstwo, lub cieszyć się słońcem na jednej z tutejszych plaż. Warto przy okazji wspomnieć, że Bonaire uważane jest również za jedno z najlepszych miejsc do uprawiania windsurfingu. Słynna na całym świecie zatoka Lac Bay, położona na wschodnim wybrzeżu wyspy, dostarcza niesamowitych wrażeń tak doświadczonym windsurferom, jak i nowicjuszom. A wszystkich ich zachwyca topografia wyspy i nieprzerwanie wiejące wiatry, sprzyjające tego typu rozrywkom.
      Także miłośnicy imponującej flory i fauny znajdą tu nie lada atrakcje. Co ciekawe, wspomniane wcześniej flamingi rozmnażają się tylko w czterech miejscach na świecie i Bonaire jest właśnie jednym z nich. Znajdziemy tu zresztą dwa miejsca, idealne do ich obserwacji – sanktuarium Pekelmeer na południu i obszar przy jeziorze Gotomeer w Parku Narodowym Washington Slagbaai, położonym na południu wyspy i zajmującym jej piątą część. Tu zresztą znajduje się najwyższy punkt na Bonaire, oferujący widok całej niemalże okolicy oraz siedziba niezliczonych gatunków roślin i zwierząt, ze słonymi jeziorami, wygodnymi miejscami obserwacyjnymi i drzewami, kryjącymi na swych gałęziach wielobarwne, egzotyczne ptaki.
      Należy także pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na hotel o podwyższonym standardzie, możemy liczyć na dodatkowe atrakcje w samym jego obrębie, takie jak chociażby centra Spa, sauny, siłownie, baseny, bary, kasyna, wypożyczalnie rowerowe, niewielkie korty tenisowe czy pola do minigolfa. Choćbyśmy nawet wybrali leniwy wypoczynek na Bonaire spodoba nam się bez wątpienia – urzekający turkus karaibskich wód w połączeniu z tutejszym klimatem nie może nie zachwycać. A jeśli całodniowe szaleństwo da się nam we znaki, zawsze możemy udać się na wieczorny spacer wzdłuż wybrzeża bądź wypocząć w jednej z tutejszych knajpek, wsłuchując się w szum morza i rozkoszując tutejszą kuchnią. Wszystkim pasjonatom podwodnych wycieczek wśród bajkowych raf oraz miłośnikom wypoczynku na bezkresnych plażach polecamy więc Bonaire wierząc, że zachwyci ich równie intensywnie jak tych, którzy wyspę zdążyli już odwiedzić.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Antigua Antigua Położenie        Antigua i Barbuda to małe wyspiarskie państewko (ok. 442 km2), położone na Morzu Karaibskim , w archipelagu Małych Antyli ( Ameryka Środkowa ). W skład państwa wchodzą trzy wysepki : Antigua... Bahamy Bahamy Często chcielibyśmy być Jamesem Bondem i to nie tylko ze względu na jego niezwykłe i ekscytujące kontakty z pięknymi kobietami i szybkimi samochodami. Postać agenta może okazać się kusząca również z powodu miejsc, w których ma on okazję przebywać.... Barbados Barbados Tęsknota za błogim lenistwem oraz ochota na niezobowiązujące, relaksujące, spokojne formy wypoczynku zaprowadzić mogą nas nie gdzie indziej, jak na wyjątkowo słoneczną i wyjątkowo ciepłą wyspę Barbados. Czemu? To właśnie mieszkańców Barbadosu... Bermudy Bermudy Kto nie chciałby zakosztować życia w raju? A komu marzą się chociażby rajskie wakacje ? Chyba wielu chciałoby choć przez chwilę odnaleźć się w jakimś, rajskim świecie. Tym, którzy o tym marzą, bez wahania należy polecić wypoczynek na pięknych,... Guadeloupe Guadeloupe Tysięce kilometrów na zachód od wybrzeży Europy znajduje się archipelag, który kształtem przypomina motyla. Guadeloupe - smagana łagodnym wiatrem, skąpana w słońcu, kołysana falami Oceanu Atlantyckiego i wodami Morza Karaibskiego - wydaje... Kajmany Kajmany Karaiby Francuskie Karaiby Francuskie Na dźwięk słowa Karaiby naszym oczom ukazują się krajobrazy jak z bajki - zielone wyspy, słoneczne plaże oraz piękno bezkresnego, lazurowego morza. Użyczające turystom cienia palmy kokosowe, szum wodospadu, gwarne targowiska pełne egzotycznych... Małe Antyle Małe Antyle Region Curacao Region Curacao Niepisana królowa całego archipelagu       Powszechnie Curacao kojarzy nam się bardziej z nazwą drinku, bądź trunku, na bazie którego drink ten jest sporządzany, zaś istnienia wyspy o tożsamej nazwie mało kto... Region Eagle Beach Region Eagle Beach Eagle Beach nazywana jest najpiękniejszą plażą świata. Usytuowana w północnej części Aruby , w niewielkiej odległości od stolicy kraju, Oranjestad i międzynarodowego lotniska im. Królowej Beatrix, ciągnie się pasmami białego, delikatnego i... Region Manchebo Beach Region Manchebo Beach Plażowy raj Aruby        Manchebo Beach to jeden z regionów Aruby – stosunkowo niewielkiej wyspy , razem z Bonaire i Curacao wchodzącej w skład wysp grupy ABC . Sama Aruba zajmuje zaledwie sto... Santa Lucia Santa Lucia Santa Lucia – prawdziwy wypoczynek w karaibskim stylu Położenie        Santa Lucia to państwo położone na Morzu Karaibskim , na wyspie o tej samej nazwie. Wyspa należy do archipelagu Wysp... Wyspa Martynika Wyspa Martynika
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl