Big Game Fishing

Chorwacja » Dalmacja » Jezera
Jezera, wyspa Murter - Big Game Fishing

Najlepsi wędkarze świata we wrześniu spotykają się w Jezerach, niewielkiej miejscowości rybackiej na dalmatyńskiej wyspie Murter, żeby wziąć udział w zawodach "na wielka rybę" - Big Game Fishing. Wyciąganie dużych okazów trwa godzinami, a samo wędkarstwo momentami może być wyjątkowo nieprzewidywalne. Łowienie, walka, opanowanie i wyciąganie ryb, które mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów, wśród których są poza niebieskim tuńczykiem, luca, igluna, albacore tuńczyk, może być wyjątkowo trudne, a od wędkarzy wymaga się wielkiej siły, cierpliwości i wiedzy. Jest to sport ekstremalny, nieprzewidywalny do samego końca, który odkrywa nowe wyzwania, gdzie ważna jest praca zespołowa i duch zawodów.

Są to największe europejskie zawody organizowane pod koniec lata, kiedy jest sezon na tuńczyki i inne duże ryby. Odbywają się na bogatym w ryby terenie Blitvenicy, Žirje i Kornatów, a tegoroczna dwunasta edycja zaczyna się 19 września.

Big Game Fishing stał się prestiżową imprezą, na której lubią być wszyscy znani wędkarze sportowi łowiący duża rybę. Dzięki tym zawodom nawet niewielka rybacka wioska Jezera stała się znana w świecie wędkarzy sportowych. Jezera znajdują się na południowowschodniej stronie wyspy Murter, największej w archipelagu šibenickeigo. Wyspa jest ciekawa również ze względu na bliskość lądu, z którym go łączy most o długości 30 metrów. Otoczone pagórkami, Jezera znajdują się w zatoce w kształcie podkowy. Dzięki takiej lokalizacji miejscowość nie jest wystawiona na silne wiatry, tak więc zatoka jest idealnym miejscem cumowania. W bezpośrednim pobliżu znajdują sie dwa parki narodowe: Kornati i Krka.

Mimo, że pierwsze wzmianki o Jezerach pochodzą z 1298 roku, to miejscowość jest zapewne starsza, ponieważ niedaleko od niej, w zatoce Podjasenovac w 1938 roku znaleziono dwa groby iliryjskiego plemienia Liburnów z czasów przedantycznych. Mieszkańcy Jezer są szczególnie dumni ze swojego stroju ludowego, zwyczajów, pieśni i tańców, które w miesiącach letnich mogą poznać turyści podczas imprez, które odbywają sie pod nazwą Dni morza. W czasie Big Game Fishing odwiedzający również mogą brać udział w ciekawych imprezach towarzyszących.


Źródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Jezera
Mieczysław (Rybnik, 2011-07-03) - Średnia ocena: 3.7
Bardzo mała miejscowość na wyspie Murter na ktora mozna sie dostac mostem z Tisno. Na miejscu jest marina i dwa kempingi, kilka lokali gastronomicznych,sklepów. Ze wzgorza na ktorym znajduje sie kosciol rozciąga sie wspanialy widok na pobliskie wysepki. Po starych kamiennych domach oraz drzewach mozna wywnioskowac ze miescowosci liczy kilka ładnych lat przez co ma na pewno specyficzny klimat. Z Jezery jest zaledwie ok.30 km do Sibenika. Osoby ktore tu przyjada musza koniecznie sprobowac świeżej rybki-mozna ja kupic bezposrednio od rybaków w porcie.
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl