Bermudy

Karaiby
Kto nie chciałby zakosztować życia w raju? A komu marzą się chociażby rajskie wakacje? Chyba wielu chciałoby choć przez chwilę odnaleźć się w jakimś, rajskim świecie. Tym, którzy o tym marzą, bez wahania należy polecić wypoczynek na pięknych, bermudzkich wyspach, gdzie krystalicznie czysta, turkusowa woda, niebiańskie, białe, aksamitne plaże, gwarantują wypoczynek "nie z tej ziemi". Bermudy to około 100 nizinnych wysp koralowych, położnych na Oceanie Atlantyckim. Osiem z nich połączonych jest mostami, przez co tworzą one gęsto zaludniony obszar. Bermudy są jednak bardzo maleńkie, zwarte i odizolowane. Ich całkowita powierzchnia to 53 km2, natomiast ilość mieszkańców nie przekracza nawet 70 tysięcy. Sami nazywają swoją ojczyznę zaledwie kamyczkiem na środku Atlantyku. Ten mały Eden niejednokrotnie sprawiał, że przybywającym tu turystom bermudzkie krajobrazy zapierały dech w piersiach, a sami zwiedzający zakochiwali się w tym miejscu już na zawsze.

Historia, charakterystyka

      Dla Europy wyspy odkrył hiszpański podróżnik Juan de Bermudes. Stały się one jednak kolonią brytyjską, nie hiszpańską. Obecnie zatem należą do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Do dziś charakter arystokracji angielskiej daje się odczuć w bermudzkiej atmosferze. Mieszkańcy Bermudów charakteryzują się konserwatywnością, stonowanym stylem życia i opanowaniem, wyspy są spokojne – nie mamy tu co liczyć na karaibską swobodę czy ekstrawagancję. W restauracjach i klubach wymagają tu strojów przede wszystkim eleganckich. Bermudzka etykieta jest w świecie szeroko znana. Nie pytamy tu o drogę bez uprzedniego przywitania się, nie opalamy się topless, gdyż jest to zabronione. Wszystko to sprawia jednak, że Bermudy są miejscem dla ludzi poszukujących spokojnego wypoczynku, pragnących wysokich standardów, stonowanych luksusów, którzy cenią sobie wysoką klasę relaksu, bez modnego dzisiaj młodzieńczego hałasu i zgiełku.

Wycieczki, atrakcje, rozrywka

      Na Bermudach zwiedzać możemy zaledwie dwie, większe miejscowości – każda z nich posiada jednak niepowtarzalny, swoisty klimat. Saint George to dawna stolica Wysp, pełna wyjątkowej atmosfery, przez polskich turystów przyrównywana do naszego Krakowa. Można się tu wyciszyć, pospacerować bez pośpiechu malowniczymi uliczkami, przysiąść na ławce przy brukowanym, uroczym rynku. St. George była pierwszą osadą bermudzką. To tutaj w 1609 roku rozbił się statek brytyjski, zmierzający do Wirginii. Większość z podróżników kontynuowała swój rejs, na Bermudach została zaś tylko trójka z nich, powoli jednak populacja miejscowości zaczęła się powiększać. Zgoła odmienna od St. George jest stolica bermudzkiego archipelagu – Hamilton. Jest tu gwarno, tłoczno i kolorowo. W samym centrum znajduje się ratusz, katedra, muzeum z tymczasowymi ekspozycjami, liczne parki, ale także restauracje i kluby. To właśnie stolica Bermudów rozbrzmiewa lokalną muzyką, stanowi centrum bermudzkiej rozrywki, kultury i zabawy. Raz w tygodniu, dokładnie w środy, przez cały okres letni, organizowane są tu festyny muzyczne. Darmowe koncerty to część nieodłącznych, bermudzkich rozrywek. Największym jednak wydarzeniem jest Bermuda Music Festival, podczas którego na żywo rozbrzmiewa muzyka największych światowych sław. W Hamiton, 24 maja, obchodzi się także Bermuda Day – w czasie którego celebruje się bermudzką kulturę, czego wyrazem jest wielka parada oraz towarzyszące jej imprezy. Muzyczną, ale też taneczną, bermudzką tradycją jest taniec "Gombay". Jest on wyrazem połączenia dwóch kultur: brytyjskiej i zachodnioafrykańskiej. Jest to taniec niezwykle energetyczny i skoczny. Inne atrakcje Bachamów to zoo i akwarium w Flats Village, ogród botaniczny nieopodal Hamilton, a także dostępne dla zwiedzających jaskinie, między innymi w Grotto Bay. W Dockyard można zwiedzić pracownię szkła artystycznego, oraz muzeum morskie, w którym to podziwiać możemy wraki statków. Istnieje tu również możliwość pływania z delfinami.
Pokaż cały opis


Plaże, sport

      Najpopularniejsze jednak bermudzkie rozrywki to te zwiazane z plażą i wodą. Bermudy posiadają przecież jedne z najpiękniejszych na świecie plaż! Do najpopularniejszych zaliczają się: Long Bay, Elbow Beach, Horeshoe Beach. Plaż jednak znajdziemy tu o wiele więcej, a każda z nich oczaruje nas swoją egoztyczną urodą. Jeśli plaże – to oczywiscie i sporty wodne! Wyprawy nurkowe, snorkowanie, żeglowanie, surfowanie – to ulubione sporty przybywających tu turystów. W kompleksach hotelowych i kurortach można jednak zakosztować także gry w tenisa czy golfa pod słonecznym, bermudzkim niebem. Przybywając na Bermudy, jesteśmy więc pewni, że powrócimy stamtąd z piękną opalenizną, ale i też z bagażem niesamowitych wspomnień. To tu będzie nam dane zajrzeć w głąb oceanu i spotkać na swej wodnej drodze nawet wieloryba! Oprócz wspomnień i opalenizny należy pamiętać, by przywieźć ze sobą choć butelkę słynnego rumu "Black seal", produkowanego tutaj aż od 200 lat! Warto więc zaplanować sobie urlop na luksusowych Bermudach – ojczyźnie rumu i..."bermudów" – spodni dobrych na upały, ale jednak nieprzekraczających zasad powściągliwej, ostrożnej, i jakże bermudzkiej przyzwoitości.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Antigua Antigua Położenie        Antigua i Barbuda to małe wyspiarskie państewko (ok. 442 km2), położone na Morzu Karaibskim , w archipelagu Małych Antyli ( Ameryka Środkowa ). W skład państwa wchodzą trzy wysepki : Antigua... Bahamy Bahamy Często chcielibyśmy być Jamesem Bondem i to nie tylko ze względu na jego niezwykłe i ekscytujące kontakty z pięknymi kobietami i szybkimi samochodami. Postać agenta może okazać się kusząca również z powodu miejsc, w których ma on okazję przebywać.... Barbados Barbados Tęsknota za błogim lenistwem oraz ochota na niezobowiązujące, relaksujące, spokojne formy wypoczynku zaprowadzić mogą nas nie gdzie indziej, jak na wyjątkowo słoneczną i wyjątkowo ciepłą wyspę Barbados. Czemu? To właśnie mieszkańców Barbadosu... Bonaire Bonaire Bonaire, czyli wakacje spod znaku słońca i błękitu       Wśród bezkresnych wód Morza Karaibskiego , u wybrzeży Wenezueli , położone są trzy wspaniałe wyspy , wchodzące w skład Antyli Holenderskich i... Guadeloupe Guadeloupe Tysięce kilometrów na zachód od wybrzeży Europy znajduje się archipelag, który kształtem przypomina motyla. Guadeloupe - smagana łagodnym wiatrem, skąpana w słońcu, kołysana falami Oceanu Atlantyckiego i wodami Morza Karaibskiego - wydaje... Kajmany Kajmany Karaiby Francuskie Karaiby Francuskie Na dźwięk słowa Karaiby naszym oczom ukazują się krajobrazy jak z bajki - zielone wyspy, słoneczne plaże oraz piękno bezkresnego, lazurowego morza. Użyczające turystom cienia palmy kokosowe, szum wodospadu, gwarne targowiska pełne egzotycznych... Małe Antyle Małe Antyle Region Curacao Region Curacao Niepisana królowa całego archipelagu       Powszechnie Curacao kojarzy nam się bardziej z nazwą drinku, bądź trunku, na bazie którego drink ten jest sporządzany, zaś istnienia wyspy o tożsamej nazwie mało kto... Region Eagle Beach Region Eagle Beach Eagle Beach nazywana jest najpiękniejszą plażą świata. Usytuowana w północnej części Aruby , w niewielkiej odległości od stolicy kraju, Oranjestad i międzynarodowego lotniska im. Królowej Beatrix, ciągnie się pasmami białego, delikatnego i... Region Manchebo Beach Region Manchebo Beach Plażowy raj Aruby        Manchebo Beach to jeden z regionów Aruby – stosunkowo niewielkiej wyspy , razem z Bonaire i Curacao wchodzącej w skład wysp grupy ABC . Sama Aruba zajmuje zaledwie sto... Santa Lucia Santa Lucia Santa Lucia – prawdziwy wypoczynek w karaibskim stylu Położenie        Santa Lucia to państwo położone na Morzu Karaibskim , na wyspie o tej samej nazwie. Wyspa należy do archipelagu Wysp... Wyspa Martynika Wyspa Martynika
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl