Bahia

Brazylia
Bahia jest jednym z najludniejszych oraz najważniejszych – pod względem historyczno - kulturowym – stanem Brazylii. Położona jest we wschodniej części kraju – leży nad Oceanem Atlantyckim. Pod względem liczby mieszkańców ustępuje jedynie Sao Paulo, Minas Gerais i Rio de Janeiro. Liczy niespełna 14 milionów mieszkańców, natomiast powierzchniowo (jej obszar zbliżony jest do powierzchni Hiszpanii) zajmuje piąte miejsce wśród 26 stanów. Jej stolicą jest liczące 3 miliony mieszkańców miasto Salvador – założone prawie pół tysiąca lat temu przez Portugalczyków w Zatoce Wszystkich Świętych.
      Bahię – która graniczy z takimi brazylijskimi stanami, jak Sergipe, Alagoas, Pernambuco, Piaui, Goias, Tocantins, Minas Gerais oraz Espirito Santo – przecina łańcuch górski Chapada Diamantina (zwany też Serra do Espinhaco lub Borborema). To tam znajduje się przepiękny Park Narodowy Chapada Diamantina, charakteryzujący się licznymi płaskowyżami zakończonymi ostrymi klifami – porozdzielanymi wąwozami. Łańcuch Chapada Diamantina dzieli Bahię na dwie odrębne geograficzno - klimatyczne krainy, przez które przepływa rzeka Sao Francisco – dostarczająca mieszkańcom stanu pitną wodę.

Pogoda

      Klimat w Bahii jest zróżnicowany, od tropikalnego po półpustynny, jednak i tak można śmiało powiedzieć, że jest to region o przychylnej dla ludzi aurze. Temperatury wahają się od 19 do 26 stopni Celsjusza, a dzięki długiemu wybrzeżu łatwo orzeźwić się oceaniczną bryzą.

Atrakcje turystyczne

      Bahię można podzielić na kilka obszarów. Jednym z nich jest położone w północnej części stanu Wybrzeże Kokosowe, charakteryzujące się – oprócz rosnących tam kokosów – wydmami, rzeczkami, mokradłami oraz słodkowodnymi, błękitnymi lagunami.
      Poniżej znajduje się Zatoka Wszystkich Świętych (Todos os Santos) – największa żeglowna zatoka brazylijskiego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Dzięki temu cieszy się niezwykłą popularnością wśród miłośników sportów wodnych z całego świata. Charakteryzują ją dziesiątki wysp i wysepek (jest ich ponad 50), jak również tropikalne plaże, pomiędzy którymi rozlokowane są liczne hotele i pensjonaty. Dzięki wycieczkom fakultatywnym można bez problemu dostać się do każdego miejsca w zatoce, która oferuje turystom wiele sposobów spędzenia wolnego czasu. Rozmaite stateczki, motorówki, skutery i narty wodne, jak również deski surfingowe – oto najpopularniejsze środki wodnej lokomocji i narzędzia lokalnej rozrywki. Dla mniej odważnych przygotowano natomiast możliwość podziwiania śmiałków ścigających się w wyścigach wodnych.
Pokaż cały opis

      Szczególnie BahiaSalvador – stolica Bahii – oferuje turystom wiele atrakcji. To tam odbywają się tradycyjne zawody wioślarskie (Enseada dos Tainheiros), jak również nowoczesne regaty – czego najznakomitszymi przykładami są Ralley Les Iles du Soleil oraz Hong Kong Challenge – dla których Zatoka Wszystkich Świętych jest ważnym przystankiem.
      Innym rejonem Bahii jest Wybrzeże Dende, charakteryzujące się bujną roślinnością, wysepkami, zatokami oraz rafą koralową. Miejscowościami, które szczególnie warto odwiedzić, są Morro de Sao Paulo, Camamu, Taperoa, Itubera oraz Marau. Pierwsza z nich znajduje się na największej wyspie wybrzeża – Tinhare, bogatej w liczne plaże.
      Wybrzeże Kakaowe, to kolejny bahijski region, w którym szczególnie warto odwiedzić takie miasta, jak Itacare, Ilheus, and Olivenca. Poza licznymi plantacjami kakaowca i innych uprawnych roślin, obszar wybrzeża pokrywają lasy atlantyckie – Mata Atlantica. Typowymi atrakcjami na tym obszarze są konne przejażdżki i pływanie na łódkach.
      Wybrzeże BahiaOdkrywców, to natomiast 150 kilometrów plaż, przesmyków, zatoczek, klifów, rzek i strumyków otoczonych drzewkami kokosowym oraz roślinnością tworząca las atlantycki. Również tutaj atrakcje turystyczne związane są z naturą, w związku, z czym najpopularniejszymi formami spędzania wolnego czasu są: nurkowanie, sporty wodne, przejażdżki konne oraz piesze i rowerowe wyprawy.
      W południowej części bahijskiego wybrzeża znajduje się z kolei Wybrzeże Wielorybów, będące doskonały miejscem do nurkowania. Inną atrakcją tego miejsca jest obserwowanie migracji wielorybów, które – w określonych miesiącach – wpływają do przepięknego Archipelagu Abrolhos, który jest chlubą mieszkańców południowej Bahii. Występuje tu też przebogata rafa koralowa, a także ogromna ilość rozmaitych ryb i zwierząt wodnych.
      Oddalmy się na chwilę od wybrzeża. W głębi stanu rozciąga się ostatni region, zwany Płaskowyżem Diamantina. Góry, rzeki, wodospady – oto krajobraz tego obszaru, który wprawi w zdumienie każdego miłośnika natury. W Diamantinie znajduje się też najwyższy szczyt Bahii – Pico do Barbado – liczący ponad dwa tysiące metrów. To tam również znajdziemy przepiękny wodospad - Cachoeira da Fumach, którego długość przekracza aż 400 metrów, a także jaskinie Gruta dos Brejoes oraz Poco Encantado.
      Bahia żyje z turystyki, dlatego jej infrastruktura zapewnia turystom pełen wachlarz atrakcji, usług rekreacyjnych, nocnych rozrywek, jak również miejsc wypoczynkowych – od kwater prywatnych po najbardziej luksusowe hotele i apartamenty. Unikatowa przyroda, lokalna kuchnia, folklor i architektura wabią nawet najbardziej wymagających podróżników swoim pięknem i niepowtarzalnością. Jedynym problemem może być brak czasu na zobaczenie wszystkiego, co w Bahii warto zobaczyć, a także na doświadczenie atrakcji, jakie czekają na zachodniego turystę – spragnionego niezapomnianego urlopu.
      W Bahii szczególnie daje się odczuć mariaż kultury europejskiej i rdzennej amerykańskiej z afrykańską. Dzieje się tak, dlatego, że na jej obszarze żyją głównie przodkowie migrantów z Czarnego Lądu, którzy przez wieki wtapiali się w krajobraz Ameryki Południowej, zachowując przy tym wiele ze swych afrykańskich obyczajów. Znajduje to odzwierciedlenie w licznych festiwalach folklorystycznych oraz jedzeniu.
      Zapraszamy do przebogatej, brazylijskiej Bahii – gwarantujemy wspaniałe wakacje.
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2021 Lasty.com.pl