Badenia

Niemcy
Malowniczy krajobraz niewysokich gór Schwarzwaldu i licznych dolin, rzek, górnego Renu i Dunaju, winnic i sadów, wielu urokliwych miast i miasteczek - tak najkrócej opisać można to, co czeka na gości odwiedzających Badenię.
      Badenia to, mówiąc najprościej, południowo-zachodni zakątek Niemiec. Jej terytorium stanowi mniej więcej połowę obszaru landu Badenia-Wirtembergia. Od zachodu Badenia graniczy z Francją (najbliższe duże miasto - Strasburg, Alzacja), a od południa ze Szwajcarią (najbliższe duże miasto - Bazylea). Największe i najbardziej znane miasta Badenii to Mannheim, Heidelberg, Karlsruhe, Fryburg, Baden-Baden oraz Konstancja.
      Z Polski do Badenii najłatwiej dotrzeć samochodem - jadąc przez Czechy (z Wrocławia najlepiej kierować się do przejścia w Kudowie).

Historia

      W XI w. Badenia stała się posiadłością rodu Zähringen, od roku 1112 była margrabstwem. Przez małżeństwa, kupno i wymiany ziem, niewielkie początkowo margrabstwo poszerzyło swe terytorium. Jednak od wieku XIV zaczęło ulegać podziałom dynastycznym, a w roku 1515 nastąpił podział Dolną Badenię i Górną Badenię (Baden-Durlach i Baden-Baden). Podział ten utrzymał się do roku 1771.
      W okresie napoleońskim Badenia powiększyła swe posiadłości m.in. o ziemie Palatynatu położone na prawym brzegu Renu i Bryzgowię (Fryburg). W 1806 uzyskała dla panującego tytuł wielkiego księcia. W latach 1806-1813 należała do Związku Reńskiego, a w latach 1815-1866 do Związku Niemieckiego.
      W latach 1848-1849 Badenia dwukrotnie przeżyła rewolucję. W 1849 wielki książę opuścił kraj i wezwał na pomoc wojska pruskie. W wyniku represji po upadku powstania ponad 80 tys. mieszkańców Badenii było zmuszonych opuścić kraj.
      W roku 1866 Badenia walczyła po stronie Austrii przeciw Prusom, a po klęsce Austrii wystąpiła ze Związku Niemieckiego. W 1871 weszła w skład Cesarstwa Niemieckiego. Po I wojnie światowej w XI 1918 abdykował ostatni wielki książę Fryderyk II, a Badenię ogłoszono republiką (konstytucja z 21 marca 1919). Ostatni następca tronu Badenii ks. Maximilian von Baden był też ostatnim kanclerzem II Rzeszy. W Republice Weimarskiej i w III Rzeszy Niemieckiej Badenia stanowiła do 1945 kraj związkowy.
Pokaż cały opis

      Po BadeniaII wojnie światowej była początkowo podzielona między strefy okupacyjne amerykańską i francuską. Z terytoriów okupowanych przez wojska francuskie utworzono kraj Badenia ze stolicą we Fryburgu, określany często jako Badenia Południowa, zaś położone na północy kraju terytoria pod okupacją amerykańską weszły w skład Wirtembergii-Badenii ze stolicą w wirtemberskim Stuttgarcie. Po utworzeniu Republiki Federalnej Niemiec w 1949 zorganizowano referenda, na mocy których Badenia Południowa wraz z Wirtembergią-Badenią i Wirtembergią-Hohenzollern weszły w kwietniu 1952 w skład nowego kraju Badenia-Wirtembergia.

Atrakcje turystyczne

      Sztandarowe atrakcje turystyczne Badenii to Heidelberg (zabytkowe miasto uniwersyteckie), katedra we Fryburgu, zabytki i muzea w Karlsruhe oraz w Konstancji, zamki, pałace i klasztory nad Renem, Neckarem i Dunajem oraz barokowe kościoły i klasztory w Górnej Szwabii.
      Wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO dawny klasztor cystersów Badeniaw Maulbronn jest najlepiej zachowanym tego typu kompleksem na północ od Alp, na którym odcisnęły swoje piętno chyba wszystkie style i epoki od architektury romańskiej po późnogotycką. W ciągu prawie 400 lat (1147-1537) mnisi z Maulbronn stworzyli wspaniałą zabudowę. Zachowany w dobrym stanie klasztor pozwala poznać autentyczną scenerię życia średniowiecznych zakonników.
      Na Wyspie Reichenau na Jeziorze Bodeńskim założono w 724 roku klasztor, w którym przez następne stulecia pracowici mnisi, przepisując ręcznie drobnym pismem mądre księgi, stworzyli jedną z najbogatszych bibliotek średniowiecza. Trzy romańskie kościoły na wyspie, pochodzące z IX - XI wieku, stanowią przykład wczesnośredniowiecznej architektury Europy Środkowej. Obiekty sakralne znajdujące się na wyspie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Plaże i sporty

      Badenia to przede wszystkim raj dla narciarzy i miłośników jazdy na rowerze. Góry Schwarzwaldu są bardzo popularnym regionem turystycznym. Na jego obszarze znajdują się liczne ośrodki sportów zimowych, występują też źródła ciepłych wód mineralnych. Do Badeniabardziej znanych kurortów i uzdrowisk Schwarzwaldu zaliczyć można miejscowości takie jak: Badenweiler, Bad Peterstal-Griesbach, Wildbad i najbardziej znane Baden-Baden. Kuracjusze mają do wyboru w sumie kilkadziesiąt kurortów, w których mogą podreperować swoje zdrowie. Poza tym w Badenii - "kraju zdrowia" - funkcjonuje mnóstwo hoteli oferujących program typu "wellness", które dzięki spełnieniu jednolitych, obowiązkowych kryteriów otrzymały elitarny znak jakości "Wellness Stars".
      Baden-Baden jest znanym na całym świecie uzdrowiskiem, miejscowością wypoczynkową oraz miastem międzynarodowych festiwali - miastem z niepowtarzalnym klimatem, w którym panuje ekskluzywny styl życia pośród bajecznie pięknego krajobrazu.
      Pobliski Stuttgart jest, obok Budapesztu, jednym z największych miast-uzdrowisk Europy. Posiada najobfitsze zasoby wód mineralnych w Europie Zachodniej. Ten szczodry dar natury jest optymalnie wykorzystywany w trzech mineralnych kąpieliskach, gdzie kuracjusze szukają orzeźwienia, i 19 publicznych pijalniach.
      Jednym Badeniaz kąpielisk termalnych jest Cassiopeia Therme w Badenweiler. To akwen o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, otoczony oszałamiającą architekturą.

Noclegi

      Dla Badenii turystyka stanowi jedną z głównych gałęzi gospodarki, dlatego jest to region znakomicie przygotowany na przyjęcie nawet najwybredniejszych gości. Nocleg w hostelu np. w Baden-Baden albo w większym ośrodku miejskim to wydatek ok. 20 euro. Za noc w hotelu zapłacimy średnio od ok. 200 do 400 złotych.

Wycieczki fakultatywne

      Badenia sąsiaduje z niezwykle ciekawymi regionami sąsiednich państw - są nimi francuska Alzacja (główne miasto - Strasburg) i szwajcarska Romandia (lub Szwajcaria Romandzka, główne miasto - Bazylea).
      Ciekawie wygląda też sama trasa podróży z Polski - jeżeli wybierzemy się do Badenii samochodem. Po drodze mamy bowiem okazję zobaczyć miasta takie jak: Hradec Kralove, Praga i Pilzno (w Czechach), Norymbergę (w Bawarii) oraz Stuttgart (w Wirtembergii).

Kuchnia

      Badenia oferuje wiele specjałów - podawanych w najwyższej klasy restauracjach. Jednak również w domowych kuchniach powstają najwspanialsze potrawy, proste i pożywne. Szwarcwaldzki tort wiśniowy, pierożki nazywane w Niemczech Maultaschen oraz kluski typu Spätzle są znane na całym świecie.
      Pierożki (Maultaschen) z ciasta makaronowego nadziewanego szpinakiem i mielonym mięsem podawane są jako wkład do zupy albo samodzielnie po podsmażeniu (z cebulą i słoniną) lub zapieczeniu (w maśle, przykryte jajkami z foremek).
      Zeskrobywane z deski i gotowane we wrzątku kluski Spätzle serwuje się do pieczeni z cebulą i do soczewicy z regionalnymi kiełbaskami zwanymi Saitenwürstle, przypominającymi "frankfurterki".
      Kluski ziemniaczane (Schupfnudeln), ruloniki wielkości małego palca (z jajkiem, odrobiną mąki, soli oraz gałki muszkatołowej) doskonale pasują do pieczeni lub kiszonej kapusty.
      Badeńskie przysmaki to zupa z czosnku niedźwiedziego, zupa szczawiowa z wędzonym pstrągiem, Bibeliskäs (twaróg ze szczypiorem i ziołami), kluski gotowane na parze z musem jabłkowym oraz kartoflanka, wątróbka cielęca, flaki na kwaśno i szwarcwaldzki tort wiśniowy.

Klimat, pogoda, średnie temperatury

      Jako że Badenia jest krainą górzystą, to zimą temperatura często spada tu poniżej zera, z czego zadowoleni będą na pewno narciarze i snowboardziści. Poza tym klimat Badenii jest dość łagodny - wszak uprawia się tu winorośl. Wpływ na to ma między innymi obecność dużych rzek jak Ren i Neckar oraz lokalnie Jeziora Bodeńskiego (na granicy ze Szwajcarią).
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Bawaria Bawaria Republika Bawarska jest największym pod względem powierzchni krajem związkowym Niemiec . Jest też jednym z najnowocześniejszych, najlepiej rozwiniętych i najciekawszych pod względem krajoznawczym landów niemieckich . Stolicą Bawarii jest... Brandenburgia Brandenburgia Brandenburgia , niemiecki kraj związkowy ze stolicą w Poczdamie , leży we wschodniej części Niemiec i otacza tętniącą życiem metropolię - Berlin . Niezliczone jeziora o krystalicznie czystej wodzie, szlaki wodne, zielone aleje, sady owocowe... Meklemburgia Pomorze Przednie Meklemburgia Pomorze Przednie Meklemburgia-Pomorze Przednie to region o wielu obliczach, a każde kolejne jest ciekawsze od poprzedniego. To kraj szczodrze obdarowany przez naturę. Jego północne krańce oblewają wody Morza Bałtyckiego , zaś w głębi lądu królują liczne... Nadrenia Północna Westfalia Nadrenia Północna Westfalia Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen) ze stolicą w Düsseldorfie to najgęściej zaludniony kraj związkowy Niemiec . Jest nie tylko centrum międzynarodowej gospodarki i nowoczesnej technologii, ważnym regionem przemysłowym, ale... Północne Niemcy Północne Niemcy Region Berlin Region Berlin Trudno trafnie opisać Berlin w kilku prostych zdaniach, chcąc wspomnieć o wszystkich jego cechach szczególnych. Charakter Berlina najlepiej oddaje zdanie: "Berlin to wiele miast!". Berlin to połączenie niezwykle różnorodnych dzielnic, centrów i... Saksonia Saksonia Saksonia (Sachsen) łączy w sobie bogactwo unikalnych skarbów kultury i sztuki, wielowiekowe tradycje i niepowtarzalne piękno krajobrazu, który bywa nazywany "zastygłym morzem z ziemi". Znaleźć tu można wielkomiejski przepych i romantyzm małych... Szlezwik Holsztyn Szlezwik Holsztyn
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl