Attyka

Grecja
Attyka – Grecja
      To malownicza, historyczna kraina w kształcie trójkąta, leżąca w południowo-wschodniej części Grecji nad Morzem Egejskim. Poza Półwyspem Attyckim do Attyki zaliczane są również pobliskie wyspy: Salamina i Egina. W centralnej części Attyki znajduje się stolica państwa – Ateny, posiadająca dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną. Przez Attykę przepływają dwie rzeki – Ilossos i Kifissos. Obecnie w skład terenów attyckich wchodzą również północna część Półwyspu Argolidzkiego oraz wyspa Kythira. Attyka należy do najchętniej odwiedzanych regionów w basenie Morza Śródziemnego.
      Tu spotykają się ze sobą kultura starożytnej Grecji z nowoczesną cywilizacją. Tylko na niewielkim obszarze Attyki rozwija się rolnictwo. Skupia się ono głównie na hodowli winnej latorośli, uprawie warzyw i drzew owocowych, nie wspominając już o drzewkach oliwkowych, które rosną niemal wszędzie.
      Wybrzeże usiane jest licznymi osadami, wioskami i niewielkimi miasteczkami, których mieszkańcy żyjąc własnym rytmem kultywują dawne tradycje i zwyczaje.

Attyka – historia
      Początki Attyki związane są ze wzgórzem Akropol, gdzie w XIII w. p. n. e. powstała pierwsza ateńska polis, która następnie stopniowo rozszerzała się w kierunku podnóża. Akropol z czasem stał się ośrodkiem sakralnym, na którym wznoszono kolejne świątynie, zaś miejscem publicznego gromadzenia się ludności została znajdująca się u stóp wzgórza agora. Historia terenów attyckich związana jest ściśle z burzliwą historią Grecji. Na przestrzeni wieków Akropol często był najeżdżany i niszczony zarówno przez obce wojska, jak również przez barbarzyńców. Okres największej świetności Attyki przypada na V w. p. n. e., kiedy to idea demokracji, myśl filozoficzna i sztuka przeżywały rozkwit. Tereny Attyki to obszar, na którym zrodziła się w starożytności kultura i cywilizacja europejska.

Attyka – turystyka, zabytki, muzea
      Attyka ze stolicą w Atenach to region obfitujący w liczne atrakcje turystyczne. Odwiedzając Ateny koniecznie trzeba zobaczyć najsławniejsze greckie wzgórze – Akropol (Ακρόπολη, Acropolis), które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także przepiękne monumentalne budowle: Partenon (Παρθενών, Parthenon), Erechtejon, świątynię Ateny (Temple of Athena Nike) oraz Propyleje. Niezapomnianym wrażeniem jest widok ze wzgórza Areopagu na zabytki Akropolu, jak również ze wzgórza Pnyks oraz Olympeionu – świątyni Zeusa Olimpijskiego (Temple of Olympian Zeus). Schodząc z Akropolu nie można pominąć znajdującego się na jego zboczu Teatru Dionizosa, jak również forum z okresu rzymskiego, Agory i Tezejonu – świątyni Hefajstosa. Warto również zobaczyć nieco odległy od Akropolu Łuk Hadriana.
Pokaż cały opis

      Zwiedzając AttykaAteny koniecznie trzeba udać się na spacer do znajdującej się na północny-wschód od Akropolu Plakistarego miasta, które w czasach antycznych było centrum Aten. Plaka pełna jest starożytnych pozostałości, neoklasycznych budowli, kościołów, domków o urokliwej zabudowie, licznie rozsianych tawern, kawiarni i winiarni, które sprawiają, że panuje tu niesamowity grecki klimat, a życie w Place nigdy nie zamiera.
      Turyści zwiedzający Ateny powinni udać się do Muzeum Akropolu (New Acropolis Museum) i Narodowego Muzeum Archeologicznego (National Archaeological Museum). Osoby, które szczególnie zainteresowane są zbiorami muzealnymi koniecznie muszą zobaczyć ekspozycje sztuki sakralnej w Muzeum Bizantyjskim (Byzantine Museum), a także Muzeum Benakisa (Benaki Museum), w którym znajdują się ekspozycje sztuki azjatyckiej, bizantyjskiej i bałkańskiej.
      Kolejnym ważnym punktem dla zwiedzających Attykę jest bizantyjski klasztor z XI wieku w Daphni, leżący w odległości 11 km od Aten na drodze do Koryntu. W pobliżu klasztoru co roku w drugiej Attykapołowie lipca odbywa się Ateński Festiwal Wina.
      Miejscem, którego nie wolno pominąć jest znajdujący się w odległości ok. 60 km na południe od Aten Przylądek Sunion z wzniesioną na urwistym, skalistym cyplu świątynią Posejdona oraz znajdującym się w głębi półwyspu Parku Narodowym.
      Będąc nad Zatoką Sarońską koniecznie trzeba zajrzeć do miasta Eleusis by zwiedzić świątynię Demeter oraz Wielkie i Małe Propyleje. Nie wypada także pominąć słynnego Maratonu z kurhanem, który został usypany bohaterskiemu żołnierzowi na pamiątkę jego historycznego biegu.

Attyka – wycieczki, rejsy, transport
      W Atenach, organizowane są piesze wycieczki w celu zwiedzenia miasta i okolic oraz objazdowe wycieczki samochodem bądź autokarem po terenach Attyki. Podróż taką umożliwia dobrze rozwinięta sieć dróg, dzięki którym możemy dotrzeć niemal w każdy zakątek Attyki. Szczególnie polecaną wycieczką jest podróż wzdłuż malowniczego Attykawybrzeża Apolla do najwyżej wzniesionego na trasie Przylądka Sunion, z którego możemy podziwiać piękny widok na Morze Egejskie oraz ruiny wzniesionej w V w. p. n. e. świątyni Posejdona. W drodze powrotnej z Przylądka Sunion możemy pojechać wzdłuż wzgórz Mesoji, w których znajdują się dwie jaskinie – Paeni i Pana oraz Lawrion (Laurium), z których w starożytności wydobywano srebro. Mesoja to również tereny usiane małymi wioskami i uroczymi tawernami, w których możemy skosztować dobrego wina i lokalnych potraw.
      Również dobrze rozwinięta komunikacja wodna – regularnie kursujące promy i wodoloty na terenie całej Grecji, sprzyjają podróżowaniu. Z łatwością możemy dostać się na pobliskie wyspy, wśród których na szczególną uwagę zasługuje należąca do Attyki Egina, na której zachowały się w dobrym stanie ruiny świątyni Ateny.

Attyka – wakacje, wczasy, plaże, rozrywka
      Tereny Attyki to nie tylko zachwycające swym pięknem starożytne budowle, niekiedy – niestety – tylko ich ruiny, ale także przepiękne i zdumiewające Attykawidoki roztaczające się m. in. ze wzgórz Likavitos i Filopappou, które przyciągają turystów. Dodatkową atrakcją są znajdujące się na tych terenach urokliwe kawiarenki, tawerny i restauracje, w których poza bogatymi smakami tradycyjnej regionalnej kuchni możemy posłuchać radosnych dźwięków greckiej muzyki.
      Nadmorskie tereny Attyki to tętniące życiem najpiękniejsze w regionie piaszczyste i malownicze plaże oblane czystym, błękitnym morzem. Najsłynniejszymi kurortami, chętnie odwiedzanymi przez turystów, są Glifada, Porto Rafti i Rafina. Także w nocy attyckie wybrzeże nie zamiera. Główną atrakcją po zachodzie słońca są utrzymane na wysokim poziomie eleganckie restauracje, a także otwarte do wczesnych godzin porannych chętnie odwiedzane bary, kluby i dyskoteki.
      Attyka ma również bogatą ofertę kulturalną, na którą składają się m. in. organizowane na świeżym powietrzu koncerty i festiwale tradycyjnej greckiej muzyki oraz projekcje filmów.

Attyka – kulinaria
      W kuchni greckiej, ze względu na obecność Attykaw kalendarzu greckiej Cerkwi prawosławnej licznych dni postnych, wiele dań jest bezmięsnych. Postna kuchnia grecka składa się głównie z warzyw w różnych postaciach (panierowane, gotowane, smażone), gęstych rybich zupek, zapiekanek z sera i szpinaku w cieście francuskim, a także z duszonych ośmiornic i ślimaków. Tradycyjnymi daniami, których nie wypada nie spróbować będąc w Grecji, są: Pastisio – makaron z mięsem mielonym i sosem beszamelowym; Souvlaki – popularne szaszłyki, czyli opiekane na szpikulcu mięso z warzywami oraz Kleftiko – duszona jagnięcina w sosie pomidorowym. Jako przekąski na greckim stole pojawiają się: Gigantes – bób w sosie pomidorowym; Dolamdes – nadziewane ryżem liście winogrona; Tzatziki – jogurt z czosnkiem, miętą i ogórkiem, a także Taramasalata, czyli pasta z ikry z tartą bułką. W porze deseru Grecy zajadają się jogurtem z miodem i orzechami włoskimi, a także ciastkami z kaszy manny (Halva tis Rinas) oraz chałwą zrobioną z mąki, pasty sezamowej, orzechów, miodu i oliwy (Halva tou bakali).
      Mówiąc o kuchni greckiej nie sposób nie wspomnieć o kultywowanych w tym regionie od czasów antycznych tradycjach uprawy winorośli i produkcji win. W Grecji znajduje się obecnie około 150 tysięcy hektarów winnic, które produkują pół miliarda litrów wina rocznie. Najpopularniejszymi winami w GrecjiRestina i Roditis. Restina to tradycyjne wytrawne białe wino, które najlepiej pasuje do smażonych, ostrych i orientalnych dań kuchni greckiej, zaś Roditis to wytrawne wino różowe o owocowym aromacie, które serwowane jest do potraw zawierających drób i makaron.

Attyka – noclegi
      Na terenie Attyki znajduje się rozbudowana baza noclegowa w postaci prywatnych apartamentów, hoteli, pensjonatów, zajazdów, kwater prywatnych i domków campingowych. Każdy może znaleźć coś dla siebie – ceny są bardzo atrakcyjne, a ich wysokość jest adekwatna w stosunku do oferowanych usług. Są to hotele zarówno o średnim standardzie, jak również bardzo luksusowe z możliwościami all inclusive.

Attyka – pogoda
Położenie Attyki w strefie klimatu podzwrotnikowo-śródziemnomorskiego, jest gwarancją udanych wakacji. Lato jest gorące, a opady deszczu należą do rzadkości. Średnia temperatura powietrza w ciągu roku wynosi 25°C, zaś latem dochodzi nawet do 35°C. Temperatura wody w sezonie wakacyjnym (od czerwca do września) waha się w zakresie 20-25°C. Pobyt na gorących greckich plażach umila w okresie letnim powiew przyjemnego i świeżego wiatru zwanego meltemi. Poza sezonem wakacyjnym temperatura powietrza i wody na terenach Attyki nie spada poniżej 12°C. Zimy są łagodne, bardzo rzadko występują tu opady śniegu.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Chalkidiki Chalkidiki Półwysep Chalcydycki jest jednym z najpopularniejszych pod względem turystycznym regionów Grecji. Turyści przybywający z całego świata odnajdują tutaj wszystko to, co w kraju tym najlepsze. Są tu piękne, piaszczyste plaże, ciepłe, przejrzyste... Epir Epir Półwysep Peloponeski Półwysep Peloponeski Wizyta na tym liczącym 190 km długości oraz 160 km szerokości greckim półwyspie to jeden z najlepszych wyborów. Dzięki niesamowicie zróżnicowanemu krajobrazowi i ogromnej liczbie kojarzonych z Grecją zabytkowych miejsc często jest nazywany... Riwiera Olimpijska Riwiera Olimpijska Grecki filozof i podróżnik, Demokryt z Abwery twierdził, że "Wielkie radości pochodzą z oglądania pięknych dzieł". Jeżeli weźmiemy pod uwagę, jak wiele w Grecji jest pięknych dzieł, rozumianych nie tylko jako pozostałości starożytnej sztuki, ale... Tesalia Tesalia Tesalia , leżąca w Grecji Środkowej , tworzy tereny uznawane przez wielu za najciekawsze spośród greckich obszarów. Obejmuje ona pokryte pagórkami terytoria Niziny Tesalskiej, malowniczo otoczone masywami górskimi, takimi jak słynny z mitologii... Wyspa Alonnisos Wyspa Alonnisos Podstawowe informacje        Grecka wyspa Alonnisos leży na Morzu Egejskim. Wraz ze Skiathos i Skopelos tworzy archipelag Sporady (dokładnie Sporady Północne ). Niewielką wysepkę można zwiedzić w ciągu... Wyspa Evia Wyspa Evia Wyspa Evia leży na Morzu Egejskim , wzdłuż wschodniego wybrzeża kontynentalnej Grecji – jest drugą pod względem wielkości wyspą tego słonecznego kraju. W mitologii znajdujemy odpowiedź na pytanie dlaczego, wedle starożytnych, Evia stała się... Wyspa Korfu Wyspa Korfu Jedno z najwcześniej odkrytych miejsc wypoczynkowych Morza Śródziemnego to starożytna Korkyra , dziś znana jako Korfu . Wyspa ta, niegdyś zwana "królową Wysp Jońskich ", przyciągała w przeszłości takie postacie jak Napoleon, cesarzowa Sisi... Wyspa Kos Wyspa Kos Urokliwe białe domy z niebieskimi okiennicami, cudowne krajobrazy, starożytne ruiny antycznej kultury. To wszystko oferuje nam Grecja - ten kraj położony w południowo - wschodniej Europie , obejmujący swoim zasięgiem część półwyspu... Wyspa Kreta Wyspa Kreta Największą grecką wyspą jest Kreta , plasuje się na piątym miejscu pod względem wielkości pośród innych wysp śródziemnomorskich . Jej najlepiej rozwiniętym miastem jest Heraklion ( Iraklion ). Ta niezwykle urozmaicona pod względem... Wyspa Rodos Wyspa Rodos Rodos to największa wyspa archipelagu Dodekańskiego leżąca w południowo-wschodniej części Morza Egejskiego . Jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Grecji. Przepiękne, piaszczyste plaże, górskie przełęcze, zaciszne zatoczki i łagodny... Wyspa Santorini Wyspa Santorini Wyspa Santorini (Thira) - Grecja       Jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Grecji , położone w centrum Morza Egejskiego, 220 km od Aten i 112 km na północ od Krety . Diament archipelagu Cyklad , słynący... Wyspa Skiathos Wyspa Skiathos Wyspa Skiatios jest jedną z bardziej znanych wysp należących do archipelagu Sporad Północnych , zwana jest również pieszczotliwie perełką Morza Egejskiego . Tak naprawdę fakt, iż ludzie rokrocznie powracają na tę wyspę nie powinien nikogo... Wyspa Thassos Wyspa Thassos Thassos - położona 12 km od Grecji kontynentalnej – to najbardziej wysunięta na północ wyspa Morza Egejskiego. Słynie z czystych, piaszczystych plaż , ujmującej gościnności mieszkańców oraz zielonych terenów. Stąd nazywana jest również... Wyspa Zakynthos Wyspa Zakynthos Greckie wyspy to wymarzone miejsce na wakacje . Przepiękne krajobrazy, ciekawe zabytki, słońce, plaża i woda - to wszystko czego potrzeba do szczęścia w trakcie urlopu . Jedną z Archipelagu Wysp Jońskich jest Zakhyntos (znana także jako...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2019 Lasty.com.pl