Atrakcyjny program turystyczny

Chorwacja » Dalmacja » Nin
Produkcja soli - atrakcyjny program turystyczny

W miejscowości Nin w pobliżu Zadaru miejscowe saliny oferują różne programy turystyczne. Kilka lat temu powstał program salin jako parku przyrody, w którym organizowane jest zwiedzanie tematyczne, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem gości.

Saliny w Ninie są - obok Stonu - jedynymi nad Adriatykiem, gdzie sól produkowana jest w sposób naturalny, tak samo jak tysiąc lat temu - metodą odparowywania wody morskiej w płytkich basenach. Wszczęto więc procedurę ich ochrony jako chronionego krajobrazu, flory i fauny, zaś celem finalnym jest objęcie ochroną całej laguny w Ninie, częściowo także za pośrednictwem projektu Natura 2000.

Salina Nin zajmuje obszar 55 ha na lagunie, w pobliżu zabytkowego miasteczka Nin w województwie zadarskim. Istniała już w czasach rzymskich, a w 1550 roku została zamknięta, gdy ziemie te zdobyła Wenecja i postanowiła utrzymać monopol w produkcji soli nad Adriatykiem. Produkcję wznowiono dopiero po czterech wiekach, w 1955 roku.

Salinę w Ninie odwiedza w lecie wielu turystów, którzy mogą tu kupić także ciekawe pamiątki z soli morskiej. Tradycyjna produkcja soli polega na tym, że pod wpływem słońca i wiatru woda morska wyparowuje i w efekcie pozostają kryształy naturalnej, czystej soli morskiej.

Sól z Ninu zawiera duże ilości jodu dzięki algom znajdującym się w wodzie morskiej, jest więc rozpoznawalna na rynku. Wzbogacona naturalnymi olejkami eterycznymi (lawenda, rozmaryn, szałwia, róża, cytryna i inne) jest także sprzedawana jako sól do kąpieli.


Źródło: CNTB
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
Chorwacja » Dalmacja » Nin
Teresa (Ostrów Wielkopolski, 2011-12-03) - Średnia ocena: 4.3
Miła i spokojna miejscowość, zdecydowanie dla osób preferujących ciszę i spokój. Nin znany jest z wielu zabytków, które koniecznie trzeba je zobaczyć. Jest najmniejsza katedra na świecie - kościół św. Krzyża, Pmnik księcia Branimira, bramę miasta –Donja vrata z kamiennym mostem. Dla miłośników przyrody polecam Park Przyrody. Są tu liczne knajpki i restauracje gdzie można spróbować tutejszych przysmaków.

Chorwacja » Dalmacja » Nin
Magda (Zielona Góra, 2011-07-29) - Średnia ocena: 3.7
Bardzo kameralne miasteczko. Byliśmy niedaleko w Ośrodku Zaton. Bardzo ładne ciekawe stare miasteczko jest gdzie pochodzić popatrzeć na piękne widoki. Nie za wielu turystów, więcej ludzi woli Zadar niż malutkie miejsca. Polecam chcącym spędzić spokojnnie wyjazd .

Chorwacja » Dalmacja » Nin
Maciek (Otwock, 2011-06-24) - Średnia ocena: 3.9
Cicha i spokojne miasteczko oddalone ok. 20km od kultowego Zadaru. Nin to stare miasteczko co dla mnie miało swój klimat. Bardzo ładne ładne plaże i piękne widoki. Brak chordy turystów, idealne miejsce do odpoczynku. No i fajne miejsce wypadowe do Zadaru czy chociażby na super imprezowa wyspę Pag..
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl