Argentyna

Argentyńskie Tango, Słodkie Buenos Aires, tętniące życiem miasto z najszerszą ulicą na świecie (Aveninda 9 Julio) nigdy nie zasypia, opowieści z czasów "gorączki złota", legendy Indian oraz popularna, dzięki musicalowi Evita Peron. Mnogość atrakcji, cuda natury, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niepowtarzalne wodospady Iguazu i wielości możliwości na spędzenie wolnego czasu. A nade wszystko, cechą szczególną Argentyny, jeśli taką dałoby się wyodrębnić, jest szeroko rozumiana różnorodność, dzięki której Argentyna sprawia wrażenie, kraju zarazem najbardziej europejskiego, jak i najbardziej południowego w Ameryce Południowej.

Informacje ogólne

      Argentyna to drugi w Ameryce Południowej i ósmy, co do wielkości kraj na świecie, od wieków był celem licznych hiszpańskich i portugalskich ekspedycji po skarby i bogactwa ziem położonych nad południowym Atlantykiem i jak głosi legenda o Sierra del Plata (Srebrne Góry), ziemie te zostały nazwane - po jednej z wypraw w poszukiwaniu srebra na początku XVI wieku, jako srebrne, a termin Argentyna, z łaciny argentum (srebro), pojawia się pierwszy raz na mapie weneckiej z 1536 roku. Od tego czasu kultura, architektura, polityka a nawet zwyczaje będą przedziwną miksturą tego, co w swej esencji europejskie z kulturą pierwotną Indian i plemion pochodzących w prostej linii od Inków. I tak, mimo, że językiem urzędowym jest hiszpański, to w powszechnym użyciu są języki indiańskie takie jak: mapucze, guarani, tobas, matacos, a wielu imigrantów zachowało swą tradycyjną mowę, m. in. w Trelew w Patagonii, ojczystym językiem posługują się przybyli tu w XIX wieku Walijczycy.
      Na terenie Argentyny można wyróżnić aż siedem regionów turystycznych.
      Stolicą kraju jest miasto (Pomyślnych Wiatrów) Buenos Aires, które swymi rozmiarami plasuje się na drugim miejscu na kontynencie i jest centrum handlowym, kulturalnym i naukowym Argentyny. Tak jak w całej Argentynie również i tu widać różnice. Z jednej strony, stare zabytkowe centrum oraz luksusowe osiedla, otoczone parkami i zielenią, a z drugiej, dzielnice biedy i nędzy (villas miserias) w których żyje prawie milion osób.
Pokaż cały opis

      Argentyna Argentynajest zróżnicowana również pod względem pofałdowania terenu: środkową i północno-zachodnią część Argentyny stanowi nizinna i żyzna Pampa, która od południa sąsiaduje z miejscami pofałdowanym, bogatym w ropę, płaskowyżem Patagonii. Dalej na południe jest subpolarna Ziemia Ognista. Zachodnia część kraju to przedgórza Cuyo oraz góry Andy z najwyższym szczytem AmerykAconcagua 6962 m. n. p. m. Na północy zaś są subtropikalne równiny Grand Chaco a na północnym zachodzie Mezopotamia – międzyrzecze Parany i Urugwaju.

Kultura

      Bogactwo kulturalne jakim dysponuje Argentyna jest olbrzymie. Miłośnicy literatury jednym tchem mogą wymienić znanych na całym świecie pisarzy: od Julio Cortazara, Jorge Luisa Borgis, Ernesta Sabata przez takie międzynarodowe sławy jak Manuel Puig czy Osvald Rosiano, aż po twórczość emigracyjną (Transatlantyk, Ślub…) Witolda Gombrowicza, który żył i pracował przez lata, jako urzędnik w Buenos Aires.
      Znawcy architektury zwracają szczególną uwagę na budynki sakralne i mieszkalne w dawnym stylu Argentynahiszpańskim z charakterystycznymi patiami, kolumnowymi portykami, balkonami i tarasami, ale również na pozostałości architektury kolonialnej tak widoczne szczególnie w północno – zachodnim regionie kraju w wąwozach Puny de Atacama, gdzie oprócz wiosek indiańskich zachowały się cenne zabytki z XVI – XVII wieku. Znajdują się tam miasta, które posiadają stricte kolonialny plan zabudowy: Salta, San Salvador, San Miguel de Tucuman, ale również znaleźć można liczne malowidła, kościółki, ruin starych twierdz Inków. Ważną atrakcją turystyczną jest gmach najstarszego uniwersytetu w Argentynie z 1616 roku, który znajduje się w trzecim, co do wielkości mieście – Cordobie. Główną tendencja w sztuce, zwłaszcza użytecznej, jest widoczny na każdym kroku monumentalizm, który co raz częściej bywa łamany działaniami antytradycjonalistycznym.
      Miejscowa ludność jest jednak w dużym stopniu pod wpływem kultury europejskiej. W muzyce, sztuce użytkowej, literaturze a nawet w tradycji widać wyraźne wpływy i trendy obowiązujące na starym kontynencie. To samo dotyczy religii. Głównym wyznaniem jest katolicyzm, choć Argentynai tu można zauważyć drobne różnice. Odbiegające od doktryn ludowe wierzenia, jak spirytualizm i kult zamarłych. Tłumy pielgrzymów odwiedzają groby znanych postaci. Przedmiotem kultu są również portrety narodowych bohaterów, jak Juana Peron i Evity Peron czy Carlos Gardela.
      Najbardziej wyjątkowym zjawiskiem kulturowym dla Argentyny jest niewątpliwie Tango. To właśnie, niegdyś zakazany "taniec ulic" przyciąga najwięcej turystów. Nie ma lepszej wizytówki dla Argentyny niż Tango. Podobno w samym Buenos Aires istnieje kilkadziesiąt odmian. Rytm Tanga najlepiej odzwierciedla charakter Argentyny, od swojej oficjalnej, salonowej formy (Tango de Salon) po przez formy improwizowane (Tango Milonguero), aż do nowoczesnych (Tango Nuevo) i mocno przekształconych form przez twórców muzyki techno i didżejów (Tango Fusion). Wielu adeptów Tanga odwiedza Argentynę tylko z powodu możliwości zgłębienia tajników tego tańca u samych źródeł.

Cuda Natury - główne atrakcje turystyczne

      Góry, płaskowyże, rozległe równiny, wodospady Iguazu i niziny schodzące do Oceanu to walory Argentyny. Trudno wymienić wszystkie atrakcje turystyczne, Argentynaale to Argentyńczycy mogą się poszczycić, tym, że na terytorium ich kraju znajduje się wspaniałe obiekty dla miłośników wspinaczki i alpinistów.
      Do największych należy najwyższy szczyt kontynentu Aconcagua mierząca 6962 m. Jest to wznosząca się w Andach, góra, która przyciąga miłośników wspinaczki z całego świata od 1897 roku, ale każdy alpinista musi osobiście ubiegać się o zezwolenie na próbę zdobycia szczytu, gdyż chętnych jest tak wiele, że dla jej ochrony musiano utworzyć specjalnie chronioną strefę Park Narodowy Cerro Aconcagua. Na miłośników wspinaczki czeka połowę niższa (3133 m n. p. m.), ale uważana za jedna z najtrudniejszych na świecie do zdobycia góra Cerro Torre w Patagoni, która wygląda jak wbity w lód nóź i na tyle skutecznie broni się przed ludźmi, że w latach 1874 – 2005 nikomu nie udało się wejść na jej szczyt. Innymi masywami górskimi, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest region o nazwie Lodowce (Los Glasciares), który w nie dużej części objęty jest ochroną. W rojenie tym mieści się 47 dużych i przeszło 200 mniejszych lodowców, a w samym ArgentynaParku Narodowym Los Glasciares znajduje się wznoszący się na wysokość 3375 m n. p. m. zapierający dech w piersiach widok Fitz Roy, który pod nazwą Monte Chalten, ze względu na niezwykle strome ściany i trudne warunki pogodowe, też jest znany w środowisku alpinistów, jako wyjątkowo trudny szczyt. Szczególnie warte zobaczenia jest jezioro lodowca Perito Moreno, do którego stup można podpłynąć na katamaranie.
      Piękne nieco niższe góry można spotkać na południu kraju mierzące 2500 m masywy powulkaniczne. Ale kiedy Magellan w 1520 roku nadał temu obszarowi nazwę Ziemia Ognista, nie chodziło mu o wyziewy wulkanów, lecz miał przed oczami płonące nocami ogniska wzniecane przez Indian, pierwotnych mieszkańców tych okolic. Podczas gdy na zachodzi dominują ośnieżone szczyty, to na wschodzie przeważają tereny trawiaste i równinne, na których hoduje się bydło.
      Jednym z najciekawszych regionów dla turystów jest Patagonia, która zaczyna się wysoko w górach Andach, potem ciągnie się przez Wyżynę Patagońską, na południu sięgając Cieśniny Magellana i Przylądka Horn, aż do Pampy. Określana przez miejscowych, Argentynajako sucha rozległa kraina znajdująca się na granicy z Chile. Z jednej strony sięga Andów, gdzie wydobywa się ropę naftową i hoduje bydło, a na wybrzeżu Atlantyku wyodrębnia się półwysep Peninsula Valdez, który znany jest ze sporej populacji dzikich morskich zwierząt. Okoliczne wody zamieszkują: lwy morskie, walenie, orki, wieloryby biskajskie, manaty i otarie. Natomiast w pobliżu Santa Cruz, 105 metrów poniżej poziomu morza leży Laguna del Karbon. Jest to największa depresja obu Ameryk. W Patagonii mieści się też największy i najbardziej znany lodowiec Perito Moreno, który ma po nad 30 km długości i 5 km szerokości oraz 60 m grubości i wciąż powiększa się. Duża atrakcją jest Jaskinia Rąk (Cueva de las Manos), która leży w samym środku Patagonii, lecz trudno się do niej dostać. Najlepszym rozwiązaniem jest wycieczkowy autobus lub samochód. Rysunki skalne można spotkać w wielu miejscach w okolicy Santa Cruz, ale Jaskinia Rąk należy na pewno do najciekawszych.
      W końcu tak chętnie odwiedzane przez turystów "Zaginione miasto", w żadnym innym miejscu na świecie nie ma tylu skamieniałości, które pokazywałyby Argentynaobraz tego, co miało miejsce w triasie. Strome skalne ściany na tle błękitnego nieba, tworzące kaniony i niezwykłe rzeźby w Parku Narodowym Talampaya La Roja. Natomiast w rezerwacie przyrody w Ischigualasto San Juan w północno zachodniej Argentynie, skalne rzeźby przypominają istoty z filmów science fiction lub przedmioty codziennego użytku. Tuż przy granicy z Chile natura stworzyła wyjątkowy pomnik, zwany Mostem Inków – Puenta del Inca w rejonie Mendoza, powstał dzięki wodzie z gorących źródeł, która naniosła drobinki minerałów różnych skał, które utworzyły naturalny most, który był używany jeszcze przez Inków. Inkowie chętnie wykorzystywali do celów transportowych, ciągnący się od San Salvador de Jujuy do Hamahuaca, na długości 150 km wąwóz Uebrada, nad którym nagie szczyty gór ponad doliną Rio Grande tworzą, dzięki swojej kolorystyce i kształcie, niesamowitą scenerię.
      Ale zdecydowanie najpiękniejszym miejscem w Argentynie jest ułożony na granicy z Brazylią Park Narodowy Iguazu, gdzie na rzece Iguazu, znajduje się aż 275 wodospadów (w języku Indian Guarani, czyli Wielka Woda), z których wiele ma szerokość od 2 do 2, 5km. Do najpiękniejszych Argentynanależą wodospad: Dwóch Braci, Gardziel Diabła (Gargamta del Diablo), który ma wysokości po nad 80 metrów, czy Chico. Wodospady można podziwiać udając się pieszo trasami widokowymi lub spływając rzeką.

Ciekawostki i informacje praktyczne

      Argentyna kusi turystów kuchnią i świetnym winem. Steki, w wyglądających na obskurne, barach są wyśmienite. Dnia z wołowiny są chyba najlepsze na świecie, a wina argentyńskiego nie trzeba chyba zachwalać.
      W Argentynie, a szczególnie w Buenos Aires funkcjonuje całkiem spora grupa Polonii, która w dużej mierze przybyła tu jeszcze przed II wojną światową, dlatego też można spotkać tu i ówdzie sklepikarzy mówiących po polsku. Duża atrakcją dla turystów są targowiska i markety w stylu hiszpańskim, na których można kupić dosłownie wszystko. Bardzo popularne są targi staroci w niedzielę na San Telmo w Buenos Aires.
      Poza Buenos Aires, które tętni tańcem i muzyką, warto zobaczyć Mendozę wraz z jej wieńcami (tutejsze Zakopane), czy Salta, czy urokliwe wioski w Andach (Purmamarca, Tilicara, Marmara), w których można kupić wyroby miejscowej ludności. Są to dobre bazy wypadowe dla pieszych wędrówek.
      Dla miłośników otwartych przestrzeni Argentyna jest również ciekawym miejscem, a stepy Pumpy będą niezwykłym przeżyciem. Tam też można spróbować swoich sił w jeździectwie konnym.
      Gigantyczne kaktusy i czerwoną ziemię spotkasz kierując się na północny zachód.
      Najbardziej zróżnicowane są Andy, które mogą kusić mieniącymi się kolorami, wysokimi szczytami i całkiem płaskimi terenem podgórza.
      Dla tych, który chcieliby zobaczyć łapanie byka na lasso, czy spróbować bardziej egzotycznej kuchni argentyńskiej polecić można fiesty i festyny, których w Argentynie jest dużo w trakcie całego roku.
      Jak wiadomo Argentyna jest stolicą piłki nożnej, tak naprawdę piłka nożna jest główną religią Argentyny, więc na pewno warto wybrać się na mecz (odbywają się dwa razy w tygodniu) i doświadczyć atmosfery futbolowego święta.
      Buenos Aires jest głównym węzłem komunikacyjnym Argentyny. Do miasta przylecieć można samolotem, na jedno z dwóch znajdujących się tutaj lotnisk. Można także dopłynąć statkiem, a także, koleją, która również można pojechać dalej, w dowolne, wybrane przez siebie miejsce w Argentynie. Głównym językiem jest hiszpański.
Zobacz również:
Kraje
Regiony
Algieria Algieria Położenie        Algieria leży w Afryce nad Morzem Śródziemnym . Graniczy z Tunezją , Mali , Libią , Mauretanią , Maroko , Republiką Nigru oraz z Saharą Zachodnią . Kraj podzielony jest na 48... Francja Francja Podstawowe informacje Zachwycające krajobrazy, wielka różnorodność, ogrom zabytków, jedyne w swoim rodzaju potrawy i trunki - to wszystko oferuje Francja. Jedno z najważniejszych państw na świecie od lat jest miejscem, które jak magnez... Panama Panama Podstawowe informacje        Kanał Panamski , kapelusze, piękne widoki i rajskie plaże - to wszystko czeka na ciebie w Panamie. Ten kraj położony w Ameryce Środkowej to coraz częstszy cel turystów na całym... Malezja Malezja Podstawowe informacje        Oferty biur podróży zachęcają cię do spędzenia wakacji w Malezji! Koniecznie skorzystaj! Malezja to kraj położony w Azji Południowo - Wschodniej . Swoją powierzchnią obejmuje... Rosja Rosja Rosja jest największym istniejącym państwem. Jej obszar przewyższa powierzchnię Europy , Australii , czy Antarktydy . Obejmuje tereny zamieszkiwane przez wiele narodów, mówiących różnymi językami, wyznającymi różne religie, często o odmiennej... Chile Chile Położenie        Chile to bardzo charakterystyczne państwo pod względem swojego ukształtowania oraz położenia. Kraj zajmuje niemal całe wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej . Długi pas tego państwa rozciąga się... Birma Birma Birma to kraj położony w południowo – wschodniej Azji nad Zatoką Andamańską. Rządząca krajem junta wojskowa zmieniła wprawdzie nazwę na Myanmar, jednak z uwagi na brak prawomocności tej decyzji, w powszechnym użyciu pozostaje nazwa Birma. Kraj,... Kostaryka Kostaryka Costa Rica w tłumaczeniu oznacza Bogate Wybrzeże, a to ze względu na bogactwo przyrody oraz aktywność sejsmiczną państwa. Kraj ten posiada atrakcyjny wyżynno - górzysty krajobraz, obfitujący w liczne wulkany, wśród których część pozostaje nadal... Kongo Kongo Informacje podstawowe       Środkowa Afryka to kraina, o której marzy chyba każdy podróżnik. Żyjące na wolności żyrafy, słonie, zebry i małpy, wiecznie zielone lasy równikowe, dziewicze plaże - tak właśnie... Turcja Turcja Turcja jest idealną ofertą dla osób spragnionych pięknych plaż i wspaniałych zabytków . Przy okazji daje możliwość poznania kultury innej niż europejska. Wprawdzie 2% terytorium Turcji znajduje się w Europie , kraj ten jest członkiem NATO... Seszele Seszele Podstawowe informacje       Gdy za oknem plucha najlepiej przenieść się do miejsca, gdzie znajdują się piękne plaże , czyste morze i tropikalny klimat . Takim miejscem są na pewno Seszele . To niewielkie... Włochy Włochy Gdy słyszysz ” Italia ” najczęściej stają ci przed oczyma weneckie gondole, rzymskie Koloseum , czy krzywa wieża w Pizie … na policzkach czujesz morską bryzę, a podniebienie rozkosznie smakuje południowych win.. Wielu - nie bez powodu - Włochy... Nepal Nepal Odkryj z nami tajemnice Nepalu        Nepal jest górskim krajem położonym na południowych stokach Himalajów , pomiędzy Chinami a Indiami . Jest to kraina o wielowiekowej historii, barwnej mozaice kultur i... USA USA Położenie        Stany Zjednoczone Ameryki to państwo w Ameryce Północnej , od północy graniczące z Kanadą , od południa z Meksykiem . Jego zachodnie wybrzeże obmywają wody Oceanu Atlantyckiego, a wschodnie –... Zambia Zambia Historia        Zambia leży w południowej Afryce , w dorzeczu ogromnych rzek: Zambezi i Kongo . Stolicą Zambii jest Lusaka . Kraj graniczy na północy z Demokratyczną Republiką Konga, na wschodzie z Tanzanią... Zanzibar Zanzibar Zanzibar jest to zarówno nazwa tropikalnej wyspy, należącej do Tanzanii , jak i miasta położonego na wyspie, będącego zarazem jej stolicą. Ten zakątek świata słynie z plantacji goździkowców i z palm kokosowych.... Grenlandia Grenlandia Dzisiaj z wyrażeniem " zielona wyspa " kojarzymy głównie Irlandię - ale nie ona jako pierwsza zasłużyła na to miano: pierwsza była Grenlandia . Być może norwescy wikingowie, którzy nadali jej tę nazwę (dosł. 'zielony kraj'), zrobili to z... Tajlandia Tajlandia Tajlandia – kraj uśmiechniętych ludzi, buddyjskich świątyń , nowoczesnych miast, wspaniałych plaż i malowniczych parków narodowych – cudowne wakacje w egzotycznym zakątku świata. Położenie... Nowa Zelandia Nowa Zelandia Nowa Zelandia (w języku Maorysów Aotearoa, czyli Kraj Długiej Białej Chmury) to wyspiarskie państwo na południowo - zachodnim Pacyfiku . Tworzący Nową Zelandię archipelag jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii . Nowa Zelandia... Afganistan Afganistan Podstawowe informacje        Afganistan , a właściwie Islamska Republika Afganistanu, jest krajem leżącym na obszarze Azji Środkowej , w sąsiedztwie Iranu , Pakistanu , Tadżykistanu , Turkmenistanu ,...
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl