Antigua

Karaiby
Położenie

      Antigua i Barbuda to małe wyspiarskie państewko (ok. 442 km2), położone na Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli (Ameryka Środkowa). W skład państwa wchodzą trzy wysepki: Antigua (powierzchnia ok. 280 km2), Barbuda (powierzchnia ok. 161 km2) oraz Redonda (powierzchnia ok. 56 km2).
      Antigua to wyspa pochodzenia wulkanicznego. Dzięki temu posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową, pełną półwyspów i zatok, które wcinają się w głąb lądu. Całkowicie odmienny krajobraz Barbudy zachwyca malowniczymi, wapiennymi nizinami.

Historia

      Wyspa odkryta została przez Krzysztofa Kolumba, który dopłynął tutaj w 1493 r. Podróżnik nadał jej nazwę Antigua na cześć sewilskiej katedry Santa Maria La Antigua. Sąsiednia wyspa, Barbuda, swoją nazwę wzięła od wyglądu drzew figowych, których długie korzenie przypominają brodę (portugalskie słowo "barbuda" oznacza "brodata"). W połowie XVII wieku wyspy skolonizowane zostały przez angielskich kolonistów. W 1981 r. państwo Antigua i Barbuda ogłosiło niepodległość. Mimo to tradycja kolonialna pozostaje ciągle żywa, np. narodowym sportem jest tutaj krykiet (w 2007 r. odbyły się tutaj Mistrzostwa Świata w Krykiecie).

Kuchnia

      Wizyta w karaibskiej restauracji to prawdziwa uczta dla podniebienia! W lokalnej kuchni ważną rolę odkrywa kukurydza oraz słodkie ziemniaki. Narodowe danie to fungi, podobne do włoskiej polenty (rodzaj mamałygi). Innym równie popularnym daniem jest ducana, w skład której wchodzą słodkie ziemniaki gotowane z wanilią i płatkami kokosa.

Atrakcje i rozrywka

      Stolica Antigui i Barbudy, St. John’s, jest największym miastem i największym portem na wyspie. Warto poświęcić trochę więcej czasu, żeby zwiedzić jego malownicze zakątki. Koniecznie zobaczyć należy najsłynniejszy zabytek miasta, jakim jest barokowa katedra św. Jana z 1683 roku. Muzeum Antigua i Barbuda to idealna propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o historii wysp, zwłaszcza o jej rdzennych mieszkańcach, Arawakach. Niezapomnianych wrażeń dostarczy wizyta w zabytkowej bazie admirała Nelsona (Nelson's Dockyard), który przybył tutaj pod koniec XVII w. jako kolonizator. Najpiękniejszą panoramę wyspy podziwiać można ze słynnego English Harbour (Angielski Port), przepięknej zatoki otoczonej górami, gdzie kolonizatorzy angielscy wybudowali obronnej forty. Dziś znajdują się tam przystanie jachtowe, a widok zatoki zapełnionej białymi żaglami znajdziemy prawie na każdej wakacyjnej pocztówce.
Pokaż cały opis

      Nocą Antiguawyspa nie zasypia! Liczne kluby i dyskoteki zapraszają na całonocne imprezy, które odbywają się także na tutejszych plażach. Taneczna karaibska muzyka i kolorowe drinki to prawdziwy wypoczynek dla amatorów nocnego życia! Od końca lipca przez cały miesiąc trwa nieprzerwanie Festival Carnival, który zachwyca niezwykle barwną i zabawową atmosferą.
      Wyspa Barbuda jest terenem mniej zurbanizowanym i bardziej dziewiczym. Ze względu na niezwykły karaibski krajobraz, utworzono tutaj liczne rezerwaty przyrody w celu ochrony bogatej flory i fauny. Wizytę na Barbudzie polecamy szczególnie amatorom sportów wodnych: nurkowanie w błękitnym Morzu Karaibskim wśród rafy koralowej na pewno dostarczy niezwykłych przeżyć.

Plaże

      Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce do opalania się niż karaibskie plaże? Amatorzy kąpieli słonecznych mogą tutaj spełnić swoje marzenia o cudownej karaibskiej opaleniźnie. Mieszkańcy chwalą się, że na wyspie znajduje się 365 plaż – po jednej na każdy dzień roku!

Pogoda

      Wakacje na Antigui i Barbudzie to gwarancja udanej pogody. Na wyspach panuje podrównikowy wilgotny klimat. Średnie temperatury w miesiącach letnich to 27-28 °C.

Noclegi

      Antigua i Barbuda słynie z dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Ponad 65 % osób zatrudnionych jest w branży turystycznej. Wyspy oferują więc różne opcje noclegowe. Wybierać można wśród apartamentów o wysokim standardzie, hoteli z opcją All Inclusive oraz licznych kwater prywatnych.
Zobacz również:
Regiony
Miasta
Bahamy Bahamy Często chcielibyśmy być Jamesem Bondem i to nie tylko ze względu na jego niezwykłe i ekscytujące kontakty z pięknymi kobietami i szybkimi samochodami. Postać agenta może okazać się kusząca również z powodu miejsc, w których ma on okazję przebywać.... Barbados Barbados Tęsknota za błogim lenistwem oraz ochota na niezobowiązujące, relaksujące, spokojne formy wypoczynku zaprowadzić mogą nas nie gdzie indziej, jak na wyjątkowo słoneczną i wyjątkowo ciepłą wyspę Barbados. Czemu? To właśnie mieszkańców Barbadosu... Bermudy Bermudy Kto nie chciałby zakosztować życia w raju? A komu marzą się chociażby rajskie wakacje ? Chyba wielu chciałoby choć przez chwilę odnaleźć się w jakimś, rajskim świecie. Tym, którzy o tym marzą, bez wahania należy polecić wypoczynek na pięknych,... Bonaire Bonaire Bonaire, czyli wakacje spod znaku słońca i błękitu       Wśród bezkresnych wód Morza Karaibskiego , u wybrzeży Wenezueli , położone są trzy wspaniałe wyspy , wchodzące w skład Antyli Holenderskich i... Guadeloupe Guadeloupe Tysięce kilometrów na zachód od wybrzeży Europy znajduje się archipelag, który kształtem przypomina motyla. Guadeloupe - smagana łagodnym wiatrem, skąpana w słońcu, kołysana falami Oceanu Atlantyckiego i wodami Morza Karaibskiego - wydaje... Kajmany Kajmany Karaiby Francuskie Karaiby Francuskie Na dźwięk słowa Karaiby naszym oczom ukazują się krajobrazy jak z bajki - zielone wyspy, słoneczne plaże oraz piękno bezkresnego, lazurowego morza. Użyczające turystom cienia palmy kokosowe, szum wodospadu, gwarne targowiska pełne egzotycznych... Małe Antyle Małe Antyle Region Curacao Region Curacao Niepisana królowa całego archipelagu       Powszechnie Curacao kojarzy nam się bardziej z nazwą drinku, bądź trunku, na bazie którego drink ten jest sporządzany, zaś istnienia wyspy o tożsamej nazwie mało kto... Region Eagle Beach Region Eagle Beach Eagle Beach nazywana jest najpiękniejszą plażą świata. Usytuowana w północnej części Aruby , w niewielkiej odległości od stolicy kraju, Oranjestad i międzynarodowego lotniska im. Królowej Beatrix, ciągnie się pasmami białego, delikatnego i... Region Manchebo Beach Region Manchebo Beach Plażowy raj Aruby        Manchebo Beach to jeden z regionów Aruby – stosunkowo niewielkiej wyspy , razem z Bonaire i Curacao wchodzącej w skład wysp grupy ABC . Sama Aruba zajmuje zaledwie sto... Santa Lucia Santa Lucia Santa Lucia – prawdziwy wypoczynek w karaibskim stylu Położenie        Santa Lucia to państwo położone na Morzu Karaibskim , na wyspie o tej samej nazwie. Wyspa należy do archipelagu Wysp... Wyspa Martynika Wyspa Martynika
Opinie i wspomnienia
Obiekty
Miejscowości
© 2010 - 2020 Lasty.com.pl